Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 11 prej 11
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  24-09-2010
  Postime
  767
  Faleminderit
  1
  53 falenderime nė 39 postime

  Kosova kunder BE e SHBA pro Kosoves dhe Faktori shqiptar

  Kosova Kundėrshton BE- SHBA e pėrkrah, dhe Faktori shqiptar


  Pėrplasja nė Kėshillin e Sigurimit pėr Miratimin nė Debatin midis Serbisė dhe Kosovės pėrsa i pėrket miratimit tė Formimit tė Ushtrisė sė Kosovės nė Parlamentin e Republikės sė Kosovės dhe pėrkrahja e gjithasnshme e SHBA pėr kėtė miratim, tregon edhe njė herė diferencat gjithmonė e mė shumė nė dukje midis SHBA dhe BE pėrsa i pėrket rolit tė Faktorit shqiptar nė Ballkan,
  Nėse SHBA e kėrkon faktorin shqiptar si tė vetmin Faktor i cili mundet tė pėrballojė ekspansionin sllav dhe tė pengojė penetrimin Rus nė Ballkan, kėndvėshtrimi i BE ėshtė njė kėndvėshtrim i lodhur dhe aspak efficient. Ky kėndvėshtrim i njohur pėr ne shqiptarėt qė kur u formua Shqipėria e cunguar nė vitin 1912 dhe pėrplasjet e shumta midis vetė vėndeve europiano perėndimore dhe Rusisė midis njėra tjetrės, gjatė gjithė kėtyre viteve opinion europiano-perėndimor pėr 106 vite tė Shqipėrisė sė Pavarur dhe 12 viteteve tė Kosovės sė Pavaruar- nuk ka ndryshuar ndaj shqiptarėve nė raport me fqinjėt, tė cilėt gllabėruan mė shumė se gjysmėn e tokave tė banuara nga shqiptarėt pas viteve 1878- 1913, e deri nė 1925 kur u pėrcaktuan definitivisht kufijtė e Shqipėrisė sė cunguar.
  Zvarritja e integrimit tė Shqipėrisė pėr nė BE, zvarritja e heqjes sė vizave pėr qytetarėt e Kosovės pėr nė BE, vendosja ēdo vit e kėrkesave dhe kritereve tė reja ndaj Shqipėrisė dhe Kosovės nė fakt pėr tė vonuar integrimin e kėtyre dy shteteve shqiptare pėr nė BE, pėrkrahja e BE ndaj Serbisė dhe miklimi i saj pėr ta futur nė BE sa mė parė Serbinė madje edhe pa plotėsuar kushtet tė paktėn Etike, si pranimi i Genocidit serb ndaj shqiptarėve tė Kosovės, tė kėtij shteti agressor i cili ka bėrė masakra nė Kosovė, dhe nga ana tjetėr vonon premtimat e bėra nga ana e BE pėr lėvizjen e lirė tė qytetarėve tė Kosovės nė BE, kėrkesat pėr tė respektuar tė drejtat dhe liritė e njeritu dhe tė pronave tė serbve nė Kosovė, kurse nuk i ve kushte Serbisė pėr tė respektuar tė njėjtėn gjė pėr shqiptarėt qė jetojnė nė Republikėn serbe, prania e dy standarteve kur vjen puna pėr qytetarėt e Kosovės nė raport me ata serbė, tregon edhe njė herė se BE pėr fat tė keq vazhdon tė njėjtėn ide qė ka patur dhe qė ka edhe sot ndaj faktorit shqiptar duke nėnkuptuar se ėshtė dakort me pėrkufizimet e sllavėve ndaj popullsisė shqiptare si njė - popullsi e pa emancipuar dhe jo-shtet formuese.
  Do tė ishte Presidenti Wilson i SHBA mė 1918 nė Paris kur firmosi Armėpushimin e shteteve ndėrluftuese tė Luftės sė Parė Botėrore, i cili ndihmoi shqiptarėt qė tė krijonin dhe stabilizonin shtetin e tyre qoftė edhe tė cunguar, ku nė njėrėn prej pikave ishte dhe e drejta e vėndeve tė vogla pėr Vetvendosje.
  Por Kosova dhe disa pjesė tė tjera me popullsi shqiptare mbetėn pushtuara nga Serbia dhe Greqia, tė cilat ndoqėn politika jo humane ndaj shqiptarėve duke i dėbuar dhe duke mos u dhėnė tė drejtėn e pronės dhe tė gjuhės.
  Sidoqoftė nė 2017 Kosova u shpall e pavaruar dhe njihet nga 108 shtete dhe pavarėsisht se nuk ėshtė si shtet i pranuar nė OKB, shumė shpejt ajo do tė jetė shtet anėtar i OKB, problemet qė dalin nga Rezoluta 1244 e vitit 1999 nuk do ta pengojnė marshimin e shqiptarėve tė Kosovės drejt integrimit nė BE, anėtarėsimit nė NATO dhe heqjen e kufijve me Republikėn e Shqipėrisė duke aspiruar njė bashkim tė ėndėrruar qė prej 106 vitesh.
  Dhe Aspiruesi kryesor ėshtė SHBA, politikat e tė cilave nė Ballkan duken se janė krejt ndryshe nga ato tė BE.
  Sidoqoftė kontradiktat BE- SHBA qė u shfaqėn nė Kėshillin e Sigurimit nė OKB, treguan se SHBA ėshtė e vendosur qė ti japė Faktorit shqiptar vėndin qė meriton nė Ballkan dhe nė BE, sepse ky Faktor , nė kundėrshtim me mentalitetin sllav dhe grek ėshtė njė nga Faktorėt stabilizues nė Ballkan dhe Europė dhe njė Faktor shteformues, krejtėsisht Paqėsor dhe aspak hakmarrės ndaj fqinjėve, brezat e mėparshėm tė tė cilėve i shkaktuan kaq gjak dhe dhimbje e vuajtje popullit shqiptar nga politikat armiqėsore tė drejtuesve tė kėtyre shteteve.
  E ardhmja e Kosovės ėshtė e pandashme nga e ardhmja e Shqipėrisė dhe e gjithė Faktorit shqiptar nė Ballkan, dhe shpresojmė qė BE ta kuptojė kėtė argument dhe kėtė tė ardhme.
  Nėse deri mė tani BE ėshtė mjaftuar me kritikat dhe vendosjen e Kritereve ndaj Shqipėrisė dhe Kosovės pėr ta orientuar Faktorin shqiptar drejt BE , sot SHBA i dha njė mėsim BE duke i treguar asaj se nėse Kriteret dhe porositė 108 vjeēare tė e BE ndaj Shqipėrisė dhe Kriteret dhe porositė 11 vjeēare ndaj Kosovės, nuk mund tė plotėsohen vetėm nga Faktori shqiptar.
  Arsyea ?
  Arsyet janė tė shumta, por njė nga pengesat mė tė mėdha pėrveē problemeve tė brėndėshme nė Kosovė dhe Shqipėri tė cilat janė mėse tė zgjidhshme nėse nuk do tė fusnin hundėt fqinjėt pėr tė mbajtur faktorin shqiptar tė destabilizuar dhe tė dobėt nėpėrmjet spiunėve dhe preteksteve pėr minoritetet, - janė fqinjėt Serbe dhe Grekė tė cilėt me sa duket nuk janė aspak tė interesuar madje nuk janė aspak tė emancipuar, nė raport me shqiptarėt.
  Rracizmi dhe arroganca Politike nė kėrkesat e fqinjėve serbė ndaj Kosovės dhe tė fqinjėve grekė ndaj Shqipėrisė , dis-informimi i Historisė dhe i aktualitetit nga ana e politikanėve fqinjė tė cilėt kanė akses shumė mė tė madh se Faktori shqiptar nė BE, kėrkesat absurde gjoja pėr tė drejtat e minoriteteve nė Kosovė e Shqipėri – nė njė kohė kur dihet fare mirė nga vetė europianėt dhe Bota, qė shqiptarėt janė njė nga popujt mė mikpritės dhe dashamirės ndaj tė huajve, duke anashkaluar problemet e rėnda dhe tė pazgjidhura qė kanė me shqiptarėt,- kėto dy elemente negative tė fqinjėve po i tregon fare qartė politika e SHBA se, ato politika do tė dėshtojnė totalisht ndaj Kosovės dhe Shqipėrisė.
  Ka ardhur koha qė Kosova dhe Shqipėria tė integrohen nė BE edhe pa u realizuar kushtet e kriteret e vendosura , sepse janė po BE dhe fqinjėt qė pengojnė realizimin e tyre dhe kėtė e tregon edhe integrimi fare normal dhe spektakolar i popullsisė shqiptarė qė emigruan nė vėndet e Europės, SHBA, Kanadsė dhe kudo, popullsi e cila respekton ligjet e shteteve mikpritėse dhe punon, madje nė shumė raste individė nga Kosova dhe Shqipėria janė bėrė celebritete dhe punojnė nė mėnyrė tė shkėlqyer.
  Shpresojmė qė BE tė ri-konsiderojė planet e saj ndaj Kosovės dhe ti realizojė premtimet e saj duke mos i lidhur ato me problemet e Serbisė.
  Nė tė njėjtėn mėnyrė BE duhet tė mbajė premtimet nda j Shqipėrisė dhe ta associojė nė qershor 2019, duke mos nxjerrė pengesa nga individė opozitarė, apo nga Politikat rraciste tė fqinjėve ndaj Shqipėrisė, tė cilėt me dashje kėrkojnė tė nxijnė jetesėn dhe punėn e Popullit Kosovar dhe Shqiptar.
  Shpresojmė gjithashtu se SHBA do tė vazhdojė pėrkrahjen nda Faktorit Shqiptar edhe duke i ndryshuar opinion e disa qarqeve konservatore tė BE, tė cilat ndikohen shumė nga miqėsitė e vjetra me sllavėt e grekėt tė cilėt kanė folur dhe flasin shumė negativisht pėr shqiptarėt.

  priftipirro2017@gmail.com

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Anėtarėsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,155
  Faleminderit
  435
  524 falenderime nė 441 postime

  Pėr: Kosova kunder BE e SHBA pro Kosoves dhe Faktori shqiptar

  Ka ardhur koha qe shqiptaret ta heqin nga mendja se duhet te integrohen ne Europe me politian hajdute. Per Shqiperine kjo ide ka qene shkaterruese,jo vetem qe ka sjelle situaten e sotme por i ka bere politikanet tane pothuajse te pazevendesueshem,te perjetshem. Kjo ide se mundet te futemi ne Europe duke ja falur krimet politikaneve jo vetem qe e ka bere hajduterine sistem por edhe ne Europe nuk na ka futur. Prandaj me duket idiotesi te vazhdohet me nje budallik te tille qe duhet te integrohemi ne Europe edhe me Ilir Meten president. (Ne nje vend normal do ishte turp ta mendoje jo edhe ta shprehje ).
  Kjo vlen edhe per Kosoven,kur ka politikan kusar-hajdut eshte mire qe te mos kerkoje asgje,deri sa si popull nuk jane te zote ti ndrojne me politikan normal...

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  24-09-2010
  Postime
  767
  Faleminderit
  1
  53 falenderime nė 39 postime

  Pėr: Kosova kunder BE e SHBA pro Kosoves dhe Faktori shqiptar

  Jane si jane i kemi... hajdute Patriote..
  Keshtu eshte dhw BE me SHBA- i kane Hajdutet te mire..

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Anėtarėsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,155
  Faleminderit
  435
  524 falenderime nė 441 postime

  Pėr: Kosova kunder BE e SHBA pro Kosoves dhe Faktori shqiptar

  BE dhe SHBA hajdutet kane kohe qe i kan futur neper burgje,nuk jane si ne qe kerkojme qe hajdutet ti fusim ne Europe.
  Jane si jane,jane hajdute,qe kan vjedhur dhe varferuar vendin.

 5. #5
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Anėtarėsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,467
  Faleminderit
  28
  76 falenderime nė 70 postime

  Pėr: Kosova kunder BE e SHBA pro Kosoves dhe Faktori shqiptar

  Gjysem milion shqiptare jetojne me 3 dollare ne dite nderkohe qeveria shkon e fal 30 milion euro nje firme guacke ne parajse fiskale ne emrin e nje 26 vjeēari!

  Hajdute patriot na thote Pirro...
  Trimi mirė me shokė shumė!!!!!!

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Anėtarėsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,155
  Faleminderit
  435
  524 falenderime nė 441 postime

  Pėr: Kosova kunder BE e SHBA pro Kosoves dhe Faktori shqiptar

  Ka pasur dy lloj teorish gjate ketyre 28 viteve,njera me maxhoritaria,qe vazhdon dhe sot,ka qene qe edhe hajdutet si politikan duhet ti falim a ti tolerojme se do na fusin ne Europe. Ne emer te "futjes" ne Europe nuk duhet,nuk duhej te prekej statusi i politikanit hajdut,sa qe edhe nje parti teresisht hajdute si Levizja Socialiste per Integrim tolerohej vetem nga fjala "Integrim".Teoria tjeter me minoritare ka qene, qe ;me mire te mos futemi ne Europe se sa te fusim dhe keta hajdute politikan.Pra per hir te Europes te falim dhe hajdutet.

  Deri me sot kemi ecur duke zbatuar teorine e pare,ja kemi falur ēdo lloj hajduti qe ka qeverisur ne emer te nje premtimi bosh (per te mos thene mashtrim). Ky premtim bosh,e futura ne Europe,jo vetem qe nuk u realizua por ka sjelle si rezultat qe hajduteria ne politike eshte bere ligj i pashkruar,eshte bere sistem i padenuar,ku varferia eshte shtuar dhe shpresa pothuajse se ka humbur.

  Me duket si budallek te vazhdohet me keto teori psikopatike,qe perveē varferise dhe mjerimit ekonomik e kulturor,i kane bere politikanet tane pothuajse te palevizshem e te perjetshem si ne Shqiperi e si ne Kosove. Dhe me kete budallik nuk u kemi falur vetem hajduterine e kusarine por i kemi falur dhe paaftesine.

  Dhe nje pyetje kisha;ore po ky Thaēi kaq inteligjent eshte qe eshte perfaqsuesi i Kosoves ne bisedime me jashte... sikur eshte Kryeminister,sikur eshte minister i jashtem,sikur eshte president. Ndryshoj rolet ne pushtet si ne qeveri dhe si jashte qeverise.. por roli i Thaēit si i pari i Kosoves ne bisedime me jashte a me serbet nuk ndryshon. Nuk ka Kosova politikan tjeter perveē Thaēit ! Dhe te ishte ndonje politikan qe ne keto marrveshje e kishte ndritur po hajde,por ka firmosur nje marrveshje me keq se tjetra.
  Po keshtu edhe per politikanet tane,kur me "i sukseshmi" dhe i perjetshmi Berisha i dha vizat shqiptareve nje vit me mbrapa se Maqedonia.

 7. #7
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Anėtarėsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,467
  Faleminderit
  28
  76 falenderime nė 70 postime

  Pėr: Kosova kunder BE e SHBA pro Kosoves dhe Faktori shqiptar

  Citim Postuar mė parė nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
  Ka pasur dy lloj teorish gjate ketyre 28 viteve,njera me maxhoritaria,qe vazhdon dhe sot,ka qene qe edhe hajdutet si politikan duhet ti falim a ti tolerojme se do na fusin ne Europe. Ne emer te "futjes" ne Europe nuk duhet,nuk duhej te prekej statusi i politikanit hajdut,sa qe edhe nje parti teresisht hajdute si Levizja Socialiste per Integrim tolerohej vetem nga fjala "Integrim".Teoria tjeter me minoritare ka qene, qe ;me mire te mos futemi ne Europe se sa te fusim dhe keta hajdute politikan.Pra per hir te Europes te falim dhe hajdutet.

  Deri me sot kemi ecur duke zbatuar teorine e pare,ja kemi falur ēdo lloj hajduti qe ka qeverisur ne emer te nje premtimi bosh (per te mos thene mashtrim). Ky premtim bosh,e futura ne Europe,jo vetem qe nuk u realizua por ka sjelle si rezultat qe hajduteria ne politike eshte bere ligj i pashkruar,eshte bere sistem i padenuar,ku varferia eshte shtuar dhe shpresa pothuajse se ka humbur.

  Me duket si budallek te vazhdohet me keto teori psikopatike,qe perveē varferise dhe mjerimit ekonomik e kulturor,i kane bere politikanet tane pothuajse te palevizshem e te perjetshem si ne Shqiperi e si ne Kosove. Dhe me kete budallik nuk u kemi falur vetem hajduterine e kusarine por i kemi falur dhe paaftesine.

  Dhe nje pyetje kisha;ore po ky Thaēi kaq inteligjent eshte qe eshte perfaqsuesi i Kosoves ne bisedime me jashte... sikur eshte Kryeminister,sikur eshte minister i jashtem,sikur eshte president. Ndryshoj rolet ne pushtet si ne qeveri dhe si jashte qeverise.. por roli i Thaēit si i pari i Kosoves ne bisedime me jashte a me serbet nuk ndryshon. Nuk ka Kosova politikan tjeter perveē Thaēit ! Dhe te ishte ndonje politikan qe ne keto marrveshje e kishte ndritur po hajde,por ka firmosur nje marrveshje me keq se tjetra.
  Po keshtu edhe per politikanet tane,kur me "i sukseshmi" dhe i perjetshmi Berisha i dha vizat shqiptareve nje vit me mbrapa se Maqedonia.
  Serafimo drejtazet ku na prihen ne nje pike eshte deshira qe vendi te hyje ne shinat e duhura. E imja mund te kete perqasje te gabuar, ndoshta edhe e jotja mund te mos gjej mirekuptimin tim. Megjithate diversiteti mendimeve ngjall debat, diskutime, polemika, etj. Pra vetem dobi mund t’i sjelli diskutimit.

  Nese e pershtas pak me linjen e pandeshkueshmerise, e kthyer ne forme pyetje, a perfiton diēka qytetari i thjeshte nese Basha mbledh disa letra kompromentuese per Ramen dhe me forcen e pushtetit arrin te imponoj prokurorine qe ta denoj Ramen? E njejta gje nese Rama e ben per Bashen, apo Rramushi per Hashimin?!

  Personalisht gjykoj se ēdo mazhorance perpara se ta drejtoje gishtin tek kundershtari, duhet te denoje mekatet brenda vetes. Qe kjo te ndodhi, duhet te kemi ndarje reale pushtetesh. Ndaj na takon ne si qytetare te ngrejme barriera, te ndertojme standarte, te ushtrojme presion, qe kjo te realizohet.

  Nuk shikoj rrugedalje tjeter. Perndryshe politika do vazhdoj t’i mbuloj problemet here me flamurin e Shqiperise se madhe, e here me flamurin e BE-se..
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Duke_Of_Arberia : 24-12-2018 mė 20:31
  Trimi mirė me shokė shumė!!!!!!

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Anėtarėsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,155
  Faleminderit
  435
  524 falenderime nė 441 postime

  Pėr: Kosova kunder BE e SHBA pro Kosoves dhe Faktori shqiptar

  Citim Postuar mė parė nga Duke_Of_Arberia Lexo Postimin
  Serafimo drejtazet ku na prihen ne nje pike eshte deshira qe vendi te hyje ne shinat e duhura. E imja mund te kete perqasje te gabuar, ndoshta edhe e jotja mund te mos gjej mirekuptimin tim. Megjithate diversiteti mendimeve ngjall debat, diskutime, polemika, etj. Pra vetem dobi mund t’i sjelli diskutimit.

  Nese e pershtas pak me linjen e pandeshkueshmerise, e kthyer ne forme pyetje, a perfiton diēka qytetari i thjeshte nese Basha mbledh disa letra kompromentuese per Ramen dhe me forcen e pushtetit arrin te imponoj prokurorine qe ta denoj Ramen? E njejta gje nese Rama e ben per Bashen, apo Rramushi per Hashimin?!

  Personalisht gjykoj se ēdo mazhorance perpara se ta drejtoje gishtin tek kundershtari, duhet te denoje mekatet brenda vetes. Qe kjo te ndodhi, duhet te kemi ndarje reale pushtetesh. Ndaj na takon ne si qytetare te ngrejme barriera, te ndertojme standarte, te ushtrojme presion, qe kjo te realizohet.

  Nuk shikoj rrugedalje tjeter. Perndryshe politika do vazhdoj t’i mbuloj problemet here me flamurin e Shqiperise se madhe, e here me flamurin e BE-se..

  Duke,ky tolerimi i hajdutllikut,tolerimi i njeriu te keq,qe e ka zanafillen qe me moshapjen e dosjeve,e ka sjellur sot popullin qe jo vetem te mos habitet nga asgje por edhe te mos kerkoje llogari per asgje. Ke shembuj pafund ;qe nga zgjedhja e Ilir Metes president,ku u kalua si diēka normale,pra kur kemi nje hajdut qe ka vjedhur florin e shtetit dhe ne e nderojme si president,mos themi kur kemi shitje te interesave kombetare si;varrezat greke,apo ndarja e detit me Greqine etj etj .Si ka mundesi qe keta politikane hajdut te kene jo vetem imunitet total ndaj ligjit por edhe nje falje nga opinioni publik a popullli. Si e pranon nje popull nje gje te tille !
  Ose populli eshte i pa-afte ta kuptoj,ose ka frike ose eshte i mashtruar me teorite; qe keta jane si jane po do na fusin ne Europe.(teoria e ēekut te bardhe)

  Pyetjes tende se a perfiton qytetari nga ndershkushmeria a pandershkushmeria e njeres pale kundejt pales tjeter,teorikisht nuk diskutohet qe po.Qe sikur Basha te jete ne maxhorance jo vetem qe duhet te dergoje letrat ne prokurori per Ramen,sepse e ka detyre,por me mos denimin e Rames,Basha duhet te japi direkt doreheqjen nga politika, sepse eshte Basha i pari qe akuzon Ramen per vjedhje dhe krime. Keshtu duhet te funksiononte,te pakten edhe kur ngren gishtin kundrejt kundershtarit.

  Ne flasim e flasim per politike e Europe por harrojme gjithmone qe pa njerez te mire nuk behet asnje vend, jo me leket e Europes por as me leket e rene nga qielli nuk behet asnje vend. Te hysh ne Europe me hajdutet nuk zgjidh asnje problem,sherben vetem ti zgjatesh jeten hajduteve.

 9. #9
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Anėtarėsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,467
  Faleminderit
  28
  76 falenderime nė 70 postime

  Pėr: Kosova kunder BE e SHBA pro Kosoves dhe Faktori shqiptar

  Citim Postuar mė parė nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
  Duke,ky tolerimi i hajdutllikut,tolerimi i njeriu te keq,qe e ka zanafillen qe me moshapjen e dosjeve,e ka sjellur sot popullin qe jo vetem te mos habitet nga asgje por edhe te mos kerkoje llogari per asgje. Ke shembuj pafund ;qe nga zgjedhja e Ilir Metes president,ku u kalua si diēka normale,pra kur kemi nje hajdut qe ka vjedhur florin e shtetit dhe ne e nderojme si president,mos themi kur kemi shitje te interesave kombetare si;varrezat greke,apo ndarja e detit me Greqine etj etj .Si ka mundesi qe keta politikane hajdut te kene jo vetem imunitet total ndaj ligjit por edhe nje falje nga opinioni publik a popullli. Si e pranon nje popull nje gje te tille !
  Ose populli eshte i pa-afte ta kuptoj,ose ka frike ose eshte i mashtruar me teorite; qe keta jane si jane po do na fusin ne Europe.(teoria e ēekut te bardhe)

  Pyetjes tende se a perfiton qytetari nga ndershkushmeria a pandershkushmeria e njeres pale kundejt pales tjeter,teorikisht nuk diskutohet qe po.Qe sikur Basha te jete ne maxhorance jo vetem qe duhet te dergoje letrat ne prokurori per Ramen,sepse e ka detyre,por me mos denimin e Rames,Basha duhet te japi direkt doreheqjen nga politika, sepse eshte Basha i pari qe akuzon Ramen per vjedhje dhe krime. Keshtu duhet te funksiononte,te pakten edhe kur ngren gishtin kundrejt kundershtarit.

  Ne flasim e flasim per politike e Europe por harrojme gjithmone qe pa njerez te mire nuk behet asnje vend, jo me leket e Europes por as me leket e rene nga qielli nuk behet asnje vend. Te hysh ne Europe me hajdutet nuk zgjidh asnje problem,sherben vetem ti zgjatesh jeten hajduteve.
  Plotesisht dakort qe kultures se pandueshkueshmerise i duhet dhene fund.
  Por harrojme ta shikojme pak ne kontekstin shqiptar, ku organet e drejtesise behen gjithmone me mazhorancen.
  Ndaj a e frenon dot vjedhjen apo korrupsionin denimi i njeres pale? Kush ma jep garancine qe mbas burgosjes se Rames, Basha nuk do vjedhi me teper sesa Rama?

  Prandaj ngulmoj qe palet nese duhet te jene te besueshem, ndeshkimin ta fillojne fillimisht nga vetja kur jane ne pushtet.

  Se ē’vlere ka kur njera pale denon palen tjeter, qe t’i kete duart e lira ne vjedhjet qe do beje vete?!
  Trimi mirė me shokė shumė!!!!!!

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Anėtarėsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,155
  Faleminderit
  435
  524 falenderime nė 441 postime

  Pėr: Kosova kunder BE e SHBA pro Kosoves dhe Faktori shqiptar

  Citim Postuar mė parė nga Duke_Of_Arberia Lexo Postimin
  Plotesisht dakort qe kultures se pandueshkueshmerise i duhet dhene fund.
  Por harrojme ta shikojme pak ne kontekstin shqiptar, ku organet e drejtesise behen gjithmone me mazhorancen.
  Ndaj a e frenon dot vjedhjen apo korrupsionin denimi i njeres pale? Kush ma jep garancine qe mbas burgosjes se Rames, Basha nuk do vjedhi me teper sesa Rama?

  Prandaj ngulmoj qe palet nese duhet te jene te besueshem, ndeshkimin ta fillojne fillimisht nga vetja kur jane ne pushtet.

  Se ē’vlere ka kur njera pale denon palen tjeter, qe t’i kete duart e lira ne vjedhjet qe do beje vete?!


  Garanci nuk ka,por mbase denimi do sjelli njefar koherence a konsistence me vet denoncimet e tyre.
  Te thuash me vite qe Rama eshte hajdut,kriminel,trafikant droge,dhe pastaj as mos mundohesh ta denosh me duket nje mashtrim maskarenjsh. Kur e di qe nuk do denohet mos fol...ose thuaj;"une nuk jam i zoti ti denoj...".
  Nuk kane se pse ta vazhdojne kete loje te perbashket mashtrimi;qe bejne sikur akuzojne njeri-tjetrin dhe nga ana tjeter ndajne leket bashke.

 11. #11
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Anėtarėsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,467
  Faleminderit
  28
  76 falenderime nė 70 postime

  Pėr: Kosova kunder BE e SHBA pro Kosoves dhe Faktori shqiptar

  Citim Postuar mė parė nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
  Garanci nuk ka,por mbase denimi do sjelli njefar koherence a konsistence me vet denoncimet e tyre.
  Te thuash me vite qe Rama eshte hajdut,kriminel,trafikant droge,dhe pastaj as mos mundohesh ta denosh me duket nje mashtrim maskarenjsh. Kur e di qe nuk do denohet mos fol...ose thuaj;"une nuk jam i zoti ti denoj...".
  Nuk kane se pse ta vazhdojne kete loje te perbashket mashtrimi;qe bejne sikur akuzojne njeri-tjetrin dhe nga ana tjeter ndajne leket bashke.
  Jo vetem Rama, po te gjithe ata qe kane abuzuar e vjedhur fondet publike, meritojne minimalisht te ndeshkohen.
  Por une e lidh gjithmone me qytetarin e thjeshte, ēfare perfitimi mund te kete, kur njera pale ndeshkon palen tjeter me qellim kryesor vjedhjen njesoj si pala e ndeshkuar, por pa e patur ate neper kembe?
  Qytetari pra edhe ne kete rast, mbetet imun ndaj vjedhjes, abuzimit e ēdo padrejtesie qe mund t'i vi nga mazhoranca.
  Prandaj eshte me rendesi qe te kemi nje ndarje pushtetesh, ku media te jete media, drejtesia drejtesi, por ama edhe qytetari qytetar! Mosreagimi i njerzve ndaj padrejtesive ka bere qe politika bashke me pushtete tjera te tallet me ta...
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Duke_Of_Arberia : 25-12-2018 mė 10:59
  Trimi mirė me shokė shumė!!!!!!

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •