Nga Zirina Llambro
Plot 5 vjet m par, kur vendosa t largohem nga media e shkruar, isha mjaftueshm e rritur pr t kuptuar se pasioni dhe dshira me t ciln kisha hyr atje, 19 vje, ishin venitur.
Isha gjithashtu mjaftueshm e rritur pr t kuptuar se nuk kishte t bnt aspak me mjedisin ku kisha kaluar vite me rradh t jets sime, as me median n fjal q ishte m e lexuara asokohe.
Ishte dika q shkonte prtej. Ishte nj largim pa asnj peng e madje edhe kshilla m e shpesht q u jepja kolegve dhe miqve t mi gazetar, Ikni se do shptoni, se nuk ua kthen njeri kohn e nuk do tua dij njeri investimin.
E kam fjaln pr ata q sorrollateshin terrenit, rrugve, pa orare, q edhe ditn e pushimit e kalonin duke menduar far lajmi do sillnin nesr. Ata q kthehshin n shtpi n 1 t nats pr tja nisur t nesrmen q me nat. Ata vijojn t jen miqt e mi.
Nj pjes, gjithashtu me mundsin e par iu larguan gazetaris, nj pjes ende aty, njsoj t paguar me rrogn e pandryshuar pr 5-vjear t tr, ndrkoh q pallatet, bizneset, makinat jasht serie t pronarve, pas po kaq vitesh jan dyfishuar.
U ngacmova n fakt pr t shkruar kto rradh, jo nga nj individ, jo nga nj kolege q mban apo vetmban titullin gazetar dhe tenton t tremb me makin koncesionari disa student, qofshin ata me antn m t shtrenjt t mundshme, apo pa asnj lek n xhep.
As se impresionohem m, nga prdorja q i bhet medias, lluksi, sekserllku, furria gjith komplekse pr zotrinjt e politiks, (i kam par nga afr edhe kto), ankesat pr kredi nga ata q uditrisht kan para me thas, maskat dhe hipokrizin gjith buzqeshje, me vetdijen e plot pr shtylln kurrizore t munguar.
Aspak!
Dikush q ka punuar n media qoft edhe 6 muaj, di shum m shum se kaq t vrteta! E nuk habitet m, nga prmasat e depersonalizimit kryeqytetas e m gjer. As nga orgjit, as nga miqsit q na shiten n instagram.
U ngacmova ama dhe sdi pse, nga nj shkrim q m drguan n Facebook, ku theksohej disa her fjalia Ata nuk e dinin q isha gazetare, ku tentohej t jepeshin argumenta kaq qesharak, kaq infantil, kaq t shmtuar, kaq medemek letrar, sa u ndjeva e fyer mendrisht q n diplomn time shkruhet :I jepet titulli Gazetar.
N kto 5 vite q nuk kam qen pjes e asnj gazete apo TV, nuk kam dgjuar qoft edhe nj gazetar q ka br ndonj lajm apo kronik t vrtet, t ket shpresn se ndonj gj mund t prmirsohet n median ton. T kundrtn po!
sht shtuar numri i atyre q u sht rritur disi rroga, qokaxhinjve t redaksive q prej vitesh skan br asgj, por kan ditur t vjelin mir pronart, atyre q i kan rritur ofertat vetes (bravo ju qoft), duke lvizur sa n nj media n tjetrn, atyre q investigojn dhe bjn shantazhe pr lajme investigative q nuk kan par kurr dritn e diellit.
Gazetarve t mdhenj t cilt, vn kasetat e botojn njoftimet identike si ua nis zyra e shtypit t kujtdo Bashkie apo Ministrie, n kmbim t ndonj shtpie, projekti, vendi pune pr familjart. Kan mbetur pak nga ata q meritojn respekt dhe duken 1 kilometr larg, q vuajn nga ajo ka i duhet t glltisin.
E nse disa nuk vuajn m, jan paqtuar me realitetin e pr kt mir bjn se ndryshe, do ta gjenin veten n ndonj spital psikiatrik, ca nga lodhja ca nga llumnaja q jep leksione e shet moral pr t vrtetn.
U ngacmova e u keqardha sepse nj pjes skan nga tja mbajn brenda nj tregu t atrafiluar, shkatrruar, denatyruar, t uzurpuar nga t njjtat fytyra q ftohen nga po t njjtt persona q nuk duan ti shohin fare me sy.
N nj treg t mbushur me studio ku militanti bhet student ekselence dhe ish-profesori q bnte fushatn e rektorit t nj partie, bhet zv.ministri i nj partie tjetr. N nj treg mediatik q busulla rri vetm nga krahu i nj grushti njerzish q pasurohen m shum sesa politikant q prflasin .
U keqardha, pr ato kolege q prisnin dikur deri n 3 t mngjesit pr t marr listat e fituesve t arsimit t lart se nuk pranoheshin n pun nse nuk i kishin, pr ato ish-kolege q dikur i lexoja sepse prodhonin vazhdimisht lajme q prekin njerzit (ata t thjeshtt, pa prkrahje).
U keqardha, pr diplomn e marr me titullin Gazetar. U keqardha pr veten dhe pr t gjith ata q kan tentuar t ngren zrin, por nuk kan arritur tja dalin t ndryshojn asgj, sepse kan qen ose m t drejtprdrejt se duhet, ose pa kraht q t jep lpirja dhe jo vetmndaj cilitdo pushteti.
N fund o jan dorzuar, o jan larguar, ose kan heshtur. Natyrisht ka dhe nga ata q jan asimiluar, por vetm n dukje ama, se i prndjek e shkuara, kryesisht natn! U keqardha, kur i kaloja ngjitur studentve sot tek 21 dhjetori t cilve u shklqenin syt nga energjia e shpress se po luftonin pr nj kauz dhe me besimin se do ndryshoj dika!
U keqardha sepse e di si do ndihen ata pas disa vitesh, n nj vend q po prodhon tufa qeniesh njerzore q ta drrmojn shpresn dhe duan t t prudnojn personalitetin!
N mos u bfshin pjes e ktyre tufave, do jen larguar t gjith duke ua ln Tirann e gjith Shqiprin, politikanve me bluza plot babagjysh e lule pishe, me gjini t dyshimt, modest par nga televizioni, t mbl dhe aspak arrogant, por q pazaret e gjobat i kan m t forta se ata t vjetrit edhe pse tentojn ti shesin me buzeqeshjet false.
Krah tyre, do shohim me prodhimet e reja t makinave shtitsit dhe shtitset nga nj tavolin pronarsh e binzesmensh n n tjetrn, q do na shesin dengla edhe m qesharake se kto q po dgjojm, duke na prplasur m fort n fytyr titullin Gazetar, q nuk e kan as n diplom, por q thjesht e prdorin sa her u duhet, kur vetm t till nuk jan!