Zemra vs Llogjika!

Marre nga: Chatoshqip.com

Lufta qė bėhet brenda teje kur pėrballen kėto tė dyja, e pa pėrshkrueshme.

Flakė dhe Akull sikur bashkohen njėkohėsisht dhe ti sikur copėtohesh mė dysh.
Llava nga njėra anė, Akulli nga ana tjetėr.
Lufton e gjithė egzistenca jote dhe ti nė mes duke ndjekur i hutuar.

Llogjika nga njė anė tė tėrheq, zemra poashtu nga ana tjetėr.
Ku tė shkosh dhe si tė vendosėsh?

Tė tjera tė thotė njėra dhe tė tjera tė thotė tjetra…
Nuk prisje kurrė se mund tė bėhej njė lemsh i tillė brenda teje.
Dhe ti tė kėrkosh pėrgjigjet, tė cilat nuk mund tė ti japė askush…
Pėrgjigjet qė fshihen vetėm diku ndėrmjet atyre tė dyja.

Llogjika tė thotė tė saktėn… sipas mendimit tė saj natyrisht!
Dhe jo thjesht e thotė, disa herė ulėrret derisa tė tė shurdhojė!
Sipas saj, zemra me siguri bėn gabim!
Tenton tė tė ēmendi…
Dhe emri i saj Llogjikė, kjo ėshtė e ē’ėshtė njė ironi tragjedike!

Zemra nga ana tjetėr, mbetet e heshtur dhe e mėrzitur.
E mėrzitur sepse e ndjen qe nuk je 100% atje.
Tė kupton mė shumė…
Nė disa raste, bėn ndonjė goditje pak mė tė fortė qė tė tė kujtojė prezencėn e saj por nuk tė nguc aq shumė.
E kupton mėdyshjen tėnde dhe pėrpiqet tė tė japė pak nga ndjenja e saj, mbase tė ndihmon.

Por pėrfundimisht kush ka tė drejtė?
Ka gjithmonė tė drejtė njėra nga tė dyja?
E pamundur tė kenė tė drejtė qė tė dyja edhe pse nuk bien dakort?
Zgjedh tė ndjekėsh zemrėn dhe shikon se ndihesh keq…
Vendos mė pas tė ndjekėsh llogjikėn… por prap ndihesh keq.

Zemra dhe llogjika luftojnė si nė njė betejė shpatash.
Luftė e vėshtirė.

Dhe instikti… oh ku ėshtė instikti?
Ai e di… ai gjithmonė e di dhe nuk bėn asnjėherė gabim!
Por ja qė brenda ngatėrresės qė krijuan dy tė parat, u ngatėrrua dhe instikti!
Po tani?

Nuk ka fitues dhe as tė humbur!
Kjo ėshtė lufta mė e keqe qė ke dhėnė ndonjėherė!
Asnjė rrugė nuk tė duket e duhura.
Dhe mos shpreso se ndjenja dikur do tė zvogėlohet dhe tė largohet…
Nuk bėhet tė mos plagosesh dhe tė mos plagosėsh!
Nė njė luftė si kjo janė qė tė dyja tė pashmangshme!
Mbaj njė distancė, nga tė dyja…
Mbylli pėr pak veshėt… qėndro i heshtur!

Dhe ēdokush prej nesh ndjek rrugėn e tij, zėrin pėrbrenda tij.
Kėshilla pėr lloje tė tilla luftėrash janė tė tepėrta dhe kurrė mos i dėgjo!
Gjithēka qė nevojitet gjendet brenda teje dhe vetėm atė duhet tė dėgjosh!
Shhhhh… qetėsi…