Nga Gazeta Telegraf

Walter Glos: Fatkeqsisht n Shqipri populli po ikn, do mbetet vetm qeveria. Protesta e studentve, korrupsioni, papunsia dhe plakja e popullsis

Intervista n radion gjermane DeutschlandFunk nga drejtuesi Fondacionit Konrad Adenauer n Shqipri, Walter Glos

Gjermania ngre alarmin: Fatkeqsisht n Shqipri populli po ikn. Do mbetet vetm qeveria

Protesta e studentve shqiptar ka qen n qendr t raportimeve nga radio publike gjermane, DeutschlandFunk. Ata kan intervistuar drejtuesin e Fondacionit Konrad Adenauer n Shqipri, Walter Glos. I pyetur, pse ikin t rinjt nga Shqipria, Glos prgjigjet: Ajo duhet, ajo duhet ta ket, ajo nuk mund ta anashkaloj kt, sepse t gjith e din se n pes vitet e fundit m shum se 400,000 t rinj jan larguar nga vendi dhe n nj popullsi q ishte diku 3 milion, kjo sht nj shifr tepr e lart, dhe kjo tregon se kjo shtje duhet marr seriozisht, prndryshe do t vij momenti, kur do t kemi nj qeveri, por jo m nj popullsi

Gebert: far saktsisht i ka ndezur protestat e studentve?

Walter Glos: Protestat kan lindur si pasoj e shum paknaqsive t studentve, t cilt duhet t paguanin tarifa t larta pr provimet e prsritura. Prve ksaj, tarifat pr semestrin jan sigurisht tepr t larta. Nse i krahasoni me Gjermanin, mund ta kuptoni kt gj. Ndonjher shkojn deri n 2.600 euro pr nj vit, dhe me nj pag mesatare, e cila ktu sht rreth 300-350 euro n muaj, kjo sht shum e shtrenjt, dhe ne ktu kemi dhn bursa. Studentt q przgjedhim shpesh qajn, sepse e quajn veten me shum fat kur, pr shembull, nj fondacion politik gjerman u jep atyre nj burs.

Tani krkesat e BE jan br, sepse si u prmend, Shqipria do ti bashkohet BE-s. Ndr t tjera, bhet fjal pr luftn kundr korrupsionit. Ky korrupsion sht gjithashtu shum i prhapur edhe n arsim.

Po, kemi pasur nj bashkpunim me gjasht shkolla t mesme, dhe shtja mbizotruese ka qen korrupsioni n radht e msuesve, dhe e njjta gj vlen edhe pr universitetet. Studentt duhet t paguajn pr provime, ata duhet t paguajn pr transfertat, ata duhet t paguajn pr pranimin n universitete, dhe sigurisht kjo sht nj pik q luan nj rol krahas krkesave t tjera.

Sa e madhe sht mbshtetja pr kto krkesa n popullat, dhe a e ka kjo protest potencialin pr t prfshir shtresat e tjera t popullsis?

Po, sht, n qoft se pyesni njerzit se far ata mendojn pr t, un nuk kam takuar nj t vetm q ka thn se ai nuk e kupton ose nuk do e mbshteste, n qytete t tilla t rndsishme si Gijrokastra, Vlora, Shkodra, Elbasan, edhe aty t gjith studentt u jan bashkuar protestave dhe prve ksaj jan zhvilluar papritur edhe protesta t tjera, kundr mimeve t larta pr ushqimet, kundr mimit t lart t nafts, benzins, q jan m t larta se n Gjermani, dhe kshtu mund t vrehet q n kt moment, ka nj atmosfer t vrtet t madhe proteste n vend.

Largimi i t rinjve sht nj problem i njohur n Shqipri, edhe sepse ka nj papunsi t lart t t rinjve. A e ka qeveria kt detyr n fokus apo sht m tepr e prkushtuar ndaj problemeve t tjera?

Ajo duhet, ajo duhet ta ket, ajo nuk mund ta anashkaloj kt, sepse t gjith e din se n pes vitet e fundit m shum se 400,000 t rinj jan larguar nga vendi dhe n nj popullsi q ishte diku 3 milion, kjo sht nj shifr tepr e lart, dhe kjo tregon se kjo shtje duhet marr seriozisht, prndryshe do t vij momenti, kur do t kemi nj qeveri, por jo m nj popullsi.