Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 3 prej 3
 1. #1
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,440
  Faleminderit
  26
  76 falenderime n 70 postime

  Shqipria e fjetur Plakitja e thesareve nnujore

  Nga Alice Elizabeth Taylor

  Prgjat regjimit t Enver Hoxhs, diktatorit brutal komunist t Shqipris, deti prbnte kufirin prtej; urdhrat ishin q t ekzekutohej kushdo q kapej duke br zhytje pa autorizim.

  Prshpejtojm kohn 28 vjet dhe shohim ujrat e Shqipris t hapura pr kdo: turist, zhyts, t apasionuar pas aventurs, arkeolog, por edhe plakits t dhn pas grabitjes s thesareve t fjetura nn siprfaqe. Ujrat e saj t pamata dhe t paeksploruara mbajn n vete nj numr t pallogaritshm relikesh, q dshmojn pr t shkuarn e larmishme dhe hera-hers t turbullt t vendit. Pjes anijesh t fundosura, qeramika ilire, thesare t veshura me guaska, q ndryjn t thna e t pathna pr njerzit q kan prshkuar kto ujra mijvjearin e fundit e akoma m tutje n koh.

  Arkeologu Neritan Ceka sht ndr t paktt q po e ngre zrin pr marrjen e masave t menjhershme pr mbrojtjen e trashgimis s pamuar q dergjet nn uj prgjat bregut.

  Nj pjes e madhe e ksaj pasurie gjendet n thellsi 20-30 metr, ku arrihet thjesht fare, pa pajisje t posame, dhe sht zhdukur thuajse e gjitha, pa ln asnj gjurm, sht shprehur ai n nj intervist s fundmi.

  Aty nga fillimi i viteve 80, nn syrin vigjilent t lakejve t Enver Hoxhs, capak arkeolog t shoqruar nga ushtar u lejuan t zhyteshin atyre ujrave, me rast Neritani pikasi pr her t par se xhevahire mbante shtrati i detit.

  Kam par pasuri t jashtzakonshme, amfora, qeramika, objekte arkeologjike, q sot nuk gjenden m ktu. Skuadra zhytsish nga Evropa, po edhe nga Shqipria, i kan hyr plakitjes n mnyr barbare.

  Fondacioni Detar RPM, me qendr n SHBA, ka kryer disa ekspedita gjat dekads s fundit, dhe ka zbuluar 40 anije t mbytura n ujrat fare pran bregut. Ndr to ka anije q datojn q nga shekulli i shtat para ers son e deri tek ato m moderne nga L1B apo L2B.

  Mes objekteve t gjetura n skeletet e ktyre anijeve ka plot amfora romake, q i gjen n shitje n tregun e zi n Shqipri edhe diku tek 100 eurot. Ato shfaqen me krenari edhe n shum restorante luksi, ndrsa nj pjes tjetr drgohen n Londr, apo n qendra t tjera t artit, ku nga duart e koleksionistve t specializuar trheqin shuma me katr, pes, apo edhe gjasht shifra. Zbulime t tjera t vyera kontrabandohen jasht vendit dhe u shiten muzeve private apo koleksionistve, duke br kshtu q asnj qindark nga fitimet t mos kthehet n vendin t cilit kto objekte i prkasin.

  Industria e artefakteve historike sht n gjendje t nxjerr deri n 4 miliard dollar fitime prdovit, duke mos llogaritur ktu sa e sa miliard t tjera q qarkullojn n tregjet e fshehta t nntoks.

  Ndr shembujt e dhunimit sistematik t trashgimis kulturore t nndetit sht anija austro-hungareze SS Link, q u pat mbytur pran bregut t Shqipris n vitin 1918. Me fundosjen e anijes humbn jetn edhe 1.000 udhtart n t, por kjo nuk i sprapsi piratt, t cilt ia rropn objektet me vler pr ti shfaqur m pas n nj muze n Austri.

  Prve shitjes tek muzet dhe koleksionistt, disa nga anijet e lufts s shekullit t 20-t po prdoren pr elikun me cilsi t lart, pasi eliku i prodhuar prpara prdorimit t bombs atomike nuk ka radioaktivitet, ndaj mund t prdoret pr aparatura delikate mjeksore apo shkencore.

  E till anije sht avullorja hungarezo-kroate Pozsony, q u pat fundosur shum pran bregut t Durrsit n vitin 1916. Kur u zbulua pr her t par n vitin 2013 ishte krejt e paprekur, por pas tre vjetsh thuajse kurrgj nuk kishte mbetur prej saj. I njjti fat pllakosi edhe anijen nshndetsore italiane Po, e cila u fundos n vitin 1941 pran bregut t Vlors. Trupi i saj kishte rezistuar n gjendje t shklqyer, kur u gjet filllimisht, por q ather sht montuar fund e krye dhe objektet me vler si anga, telegrafi, fenert, dhe busulla jan zhvatur, teksa vlera e secils shkon nga 5 mij deri n 100 mij euro.

  Edhe pse qeveria shqiptare o ka br ndonj hap pr t mbrojtur fshihet n thellsi, shumkush shprehet se kjo nuk mjafton dhe se tashm sht von. N qershor 2018 u miratua nj ligj q anijet e mbytura i klasifikoi si monumente kulture dhe vendosi kritere t forta pr licencat pr skuadrat e zhytjes. Edhe policia lokale po bashkpunon me Interpolin pr t gjurmuar dhe kthyer n vend artefaktet e grabitura, por teksa i shkruajm kto nukse ka pasur ndonj rezultat pozitiv.

  shtja sht se pikspari kto objekte nuk duhet t ishin luajtur fare nga vendi i tyre, dhe masat shtrnguese duket t ishin zbatuar prej kohsh pr ti mbrojtur reliket historike t Shqipris. Ai 30.000 euro buxhet vjetor q i ndahet arkeologjis tregon qart se historia, kultura dhe ruajtja e vlerave t tilla nuk kan fort rndsi n agjendn e qeveris.

  Megjith pasurit e sigurta t paeksploruara nn valt e ujrave shqiptare, realiteti i trisht sht se nj pjes e mir e tyre jan zbrthyer, grabitur, kontrabanduar mu nn hundn e qeveris shqiptare. Me gjith kto elsa q do t kishin hapur dyer t s shkuars, por q jan tashm t humbura apo t shitura tek ofertuesi m i par, nuk sht pr tu habitur se pse shumkujt nuk ia rrok mendja larmishmrin e gjer t prejardhjes s vet.
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,141
  Faleminderit
  434
  518 falenderime n 436 postime

  Pr: Shqipria e fjetur Plakitja e thesareve nnujore

  Nuk ngeli gje pa u plakitur ne ate vend ! Nuk do duhet shume me keto ritme qe ka nisur,do mjaftojne dhe nja tre-kater breza per ta kthyer ate vend ne shkretetire jo vetem natyrore por dhe materiale-historike.

 3. #3
  Super Moderator Maska e benseven11
  Antarsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,669
  Faleminderit
  68
  191 falenderime n 177 postime

  Pr: Shqipria e fjetur Plakitja e thesareve nnujore

  Sipas artilkullit reliket nen uje nuk jane te gjitha me origjine shqiptare qe dote thote nuk reflektojne
  kulturen dhe origjinalitetin ne krijim nga shqiptaret.
  Shume prej tyre jane me origjine nga Roma dhe tregetare te huaj nga Europa dhe mbase dhe Turqi
  Greqi,Egjipt nje zot e di...dikur nuk ka pasur kufijte sic ka sot.
  Kjo te nxjerr ne konkluzionin qe nen uje gjendet nje konglomerat relikash qe i perkasin kulturave te ndryshme.
  Kulmi arrin kur keto relika I marrin neper duar mendjet e ndritura te arkeologjise dhe relikologjise lol
  shqiptare dhe mbajne fjalime dhe shkruajne per keto zbulime te vyera lol te Ilirise.
  Mund te genjejne kalamajte e fillores,eshte qesharake kur i shikon te flasin neper akademira dhe simpoziume
  per keto zbulime te kultures shqiptare.
  Pika qe su bie,e kam humbur komplet besimin te keto kerkusit e ashtuquajtur arkeologe dhe studiuse te akademise se Shkencave.
  Shume objekte antike qe gjenden sot ne muze ekspozita per iliret u perkasin artisteve romake dhe s'kane lidhje me iliret fare.
  Ato jane gjendur ne truallin shqiptar sepse jane sjellur nga tregetare romake dhe shitur shqiptareve si vepra arti.
  Fakti qe nje veper e lashte arti eshte zbuluar ne Shqiperi nuk do te thote qe ajo eshte krijuar nga shqiptar.
  Shteti mund te akordoje fonde punesoje pulumbare dhe nxjer me qindra objekte antike,por nuk do ishte e drejte qe komplet
  keto objekte te konsideroheshin art shqiptar.Duhet te tregosh ekspertize,kompetence shkencore dhe ndershmeri qe do te thote
  te tregosh pa anesi se kujt vertet I perkasin keto zbulime.Kush I ka krijuar?
  Shume nga keto zbulime etiketohen si thesare te kultures shqiptare per ti bere bust egos dhe kompleksit te krenarise kombetare.
  Neritan Ceka I konsideron objektet e lashta nen uje trashegimi shqiptare te kultures.
  Ai pa I pare fare ato pa I studiuar I ve emrin trashegimi e kultures shqiptare,,,,,,ne enderrat dhe egon e tij jane trashegimi kulturore shqiptare.
  Realiteti dhe e verteta eshte komplet dicka tjeter.
  Te ashtuquajturit personalitete te shkences flasin pa pergjegjsi……
  Nqs ti thua eshte trashegimi shqiptare,atehere fillimisht studioje dhe vertetoje shkencerisht qe jane krijuar nga shqiptare..
  Ndryshuar pr her t fundit nga benseven11 : 18-04-2019 m 00:08
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •