Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 12 prej 12
 1. #1
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,459
  Faleminderit
  27
  76 falenderime n 70 postime

  Aurel Plasari: Rama n aleanc me oligarkt, nuk mund t bashkqeveris me studentt

  Krye-i-paafti, q bn sikur qeveris, nuk t l mundsi t heshtsh, t shtyn t flassh e t shkruash. Prgjigja ime: poston Krye-i-paafti. Prgjigje kujt? Studentve? Po pse: i kan br gj pyetje studentt? Studentt i kan br krkesa. Krkesat atyre ose ua plotson ose jo. Me karrema pr pyetje-prgjigje nuk qeveriset. Dhe, meq ra fjala, shkruhet prgjigjja dhe jo prgjigja.

  T bashkqeverisim: guxon e u thot ky Krye-i-paaft studentve. Ka msuar nj term, bashkqeverisje, q i duhet si shkop magjik pr t magjepsur budallenj. ǒne studentt t bashkqeverisin me t?! Mandatin pr t qeverisur e ka krkuar Krye-i-paafti, votat qytetarve ua ka lypur, duke u puthur duart dhe ndonj send tjetr, Krye-i-paafti. Jo studentt. Dhe votat pr t qeverisur ia kan dhn Krye-t-paaftit, jo studentve.

  Tu hedhsh studentve karremin pr ti joshur si bashkqeveriss nuk do t thot vese orvatje tinzare pr t ndar dshtimet me ta, kur nuk e kan studentt prgjegjsin pr dshtimet me radh t gjata t qeveris q Krye-i-paafti drejton. T tjera detyra, t tjera ngarkesa kan mbi vete studentt, kur duan ata edhe t tjera misione.
  Prkatsisht numrit t votave, Krye-i-paafti ka marr mandatin pr t qeverisur dhe prandaj e ka detyr t dij tua plotsoj studentve krkesat q i kan br qeveris q ai drejton. sht detyr q e ka marr prsipr vet, duke e lypur, nuk ia ka ngarkuar kush me pahir.

  Mundet q un t di dika se si mund tu plotsohen krkesat studentve, nj m nj, duke ruajtur njkohsisht edhe ekuilibrin mes krkesave t tyre dhe interesit publik t mass s qytetarve, q nuk bn t cenohet. Por nuk kam krkuar t qeveris, si ka krkuar tash e shum mot zotria e tij, ngaq mendoj se bj m mir t tjera pun.
  Kur prmend ruajtjen e ekuilibrit mes krkesave t studentve dhe interesit publik t mass s qytetarve, nuk llogaris entitetin e tret, oligarkin. Sepse kush qeveris n aleanc me oligark nuk mund t plotsoj as krkesa t studentve, e shumta mund tia dal ti praj a ti gnjej ata, dhe as t mbroj interesin publik t qytetarve.

  Oligarkt ka n bashkqeverisje, nuk mund t ket qytetart, aq m pak studentt.
  Dhe, meq ktu n Shqipri shtiren kinse nuk e bjn dot dallimin e oligarkis nga siprmarrsit, ja nj prkufizim bashkkohor i oligarkis s kohs son, si mund t lexohet n librin q ndonjher e kam rekomanduar pr lexim, Prdhuna e t pasurve: Kronik e nj thyerjeje t strmadhe sociale, me autor dy sociolog t ditve tona Michel Pinon & Monique Pinon-Charlot (Paris 2013):
  Kur t gjitha pushtetet jan n duar personash q mbajn lidhje t ngushta dhe formojn nj grup de facto, mund t flitet pr oligarki. Politika, siprmarrjet, financa, mediat, tregu i artit kontrollohen prej agjentsh social q njihen mes tyre dhe e gjejn veten si t till, n kuptimin q kooptojn njri-tjetrin n instancat ku ndodhen. Lidhjet jan familjare dhe rrnjosen npr kurse shkollore ose me prejardhje gjeografike t prbashkta.

  Ideologjikisht t afrt, antart e rrjetit kan dal nga i njjti mjedis shoqror. Fijet e endura mes tyre t kujtojn nj cerg merimange ose, m mir, ato konstruksionet tredimensionale n t cilat t gjitha pikat vijn e bashkohen me gjith t tjerat.
  Situata oligarkike n Shqipri tanim nuk sht m shtje librash. Pra as teorish. Afrmendsh as postimesh t Krye-t-paaftit. sht trashja e nj zullumi q, si ndodh rndom n histori, vjen momenti dhe provokon shprthime: ato shprthime q asnj teori mandej nuk i shkoklon dot. Ather shteti bie copash, sepse nuk ka m as t majt dhe as t djatht, q ta mbajn me paterica n kmb.

  N at coptim e sipr, n mson historia, kthjellohet ndonj pushtetar i meritur, si konti Witte kryeministr i Carit. Ky, n prmbysjen e 1905-s, aq e kishte humbur shqisn e realitetit sa shpallte se nnt t dhjetat e popullsis qen mendur, ndrsa nj e dhjeta prbhej prej idiotsh. Kur ia kam lexuar kt m ka kujtuar pikrisht gjuhn e Krye-t-paaftit t Shqipris dhe pres ta dgjoj t postuar edhe prej tij: 9/10 + 1/10.

  Aurel Plasari per Hashtag.al
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,150
  Faleminderit
  434
  521 falenderime n 439 postime

  Pr: Aurel Plasari: Rama n aleanc me oligarkt, nuk mund t bashkqeveris me studentt

  E vertete,kush qeveris me oligarket nuk mund te qeverise me studentet dhe shtresat e tjera. Kjo eshte dhe merita e kesaj proteste qe u ka futur friken te gjitheve qe meren me politike sepse thjeshte kerkohet nje qeverisje ndryshe nga kjo e ketij tranzicioni 28 vjear.
  Se sa do kete sukses kjo proteste duhet pare si do perfundoj,dhe se sa mbeshtetje nga populli do kete dhe sa do ti rezistojne perarjeve partiake...

  Problemi pastaj si gjithmone eshte se nga duhet filluar per te ndryshuar nje sistem te tille,dhe sido te jete duhet filluar nga njerez te rinj, njerez qe nuk e perdorin politiken si kariere pasurimi klanor e farefisnor...

  Megjithate sido qe te jete nje sukses kjo proteste e ka,ate qe tregoi se Mbreti eshte lakuriq. Krye-i-paafti nuk eshte dhe aq i forte se sa dukej...
  Ndryshuar pr her t fundit nga SERAFIM DILO : 09-12-2018 m 17:18

 3. #3
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,459
  Faleminderit
  27
  76 falenderime n 70 postime

  Pr: Aurel Plasari: Rama n aleanc me oligarkt, nuk mund t bashkqeveris me studentt

  Te mendosh qe kjo vendosmeri te rinjsh ngelsash eshte duke vrare fjetjen dhe duke inkurajuar shtresat e shtypura per reagim.

  Uroj qe ti shkojne deri ne fund sepse do jete nje standart qe sdo zhbehet me.
  Jane shuplakat e para qe po merr politika, disa kohe me pare ate studenten e ekselences Rama e nxirrte me bodiguarde duke e tallur nga salla, nderkohe sot iu pergjerohet per negociata.

  Pa e zgjatur, kjo rini ka sot mundesine ta trondisi sistemin.
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,150
  Faleminderit
  434
  521 falenderime n 439 postime

  Pr: Aurel Plasari: Rama n aleanc me oligarkt, nuk mund t bashkqeveris me studentt

  Te shikojme sa do zgjasi si proteste,aty do duket dhe forca e protestes...

  Ai pergjerimi si legen ishte fantastik,here te vinte me qesh e here te vinte pothuajse gjynaf se si katandiset njeriu;dukej sikur po bente autokritike perpara partise.

 5. #5
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,459
  Faleminderit
  27
  76 falenderime n 70 postime

  Pr: Aurel Plasari: Rama n aleanc me oligarkt, nuk mund t bashkqeveris me studentt

  Shuplaken e ketij rrebelimi studentesh nuk e mori vetem politika.

  Lakuriq doli media qe nuk transmetonte protesten. Lakuriq dolen te njejtet gazetare, analiste, qe flasin pernate para kamerave per cilesine e kollareve, per udhetimet neper bote, per ndryshimin e verave italiane me ato franceze nderkohe heshtin per protesten.

  Lakuriq dolen dhe keta nderkombaret qe na mbajne perdite seminare neper hotele me 4-5 yje, qe ndertojne vila si Vllahutini bashke me ndonje llogari neper parajsa fiskale. Keta lloj te huajsh qe na i paraqesin si Mesiah, qe i lejojne vetes te flasin me prepotence e arrogance per gjithka, sot nuk japin asnje shenje jete.

  E gjithe kjo ushtri urrithash, hajdutesh, karagjozesh, sahanlepiresish, qe kishin kurajon ta permonin e ofendonin cilindo qe protestonte per padrejtesi, sot nuk kane kurajon ti kundervihen te rinjve.

  Prandaj per te miren tone, kjo proteste duhet uar deri ne fund, nese sndodh bumerang do na kthehet te gjitheve nga hienat e pushtetit..
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,150
  Faleminderit
  434
  521 falenderime n 439 postime

  Pr: Aurel Plasari: Rama n aleanc me oligarkt, nuk mund t bashkqeveris me studentt

  E vertete nuk eshte shuplake vetem per politiken por per te gjithe qe i sillen rotull saj.

  Ta ojn deri ne fund,ne qofte se me fund kuptojme dika me te madhe se sa vetem kerkesat arsimore, se fundi eshte rrezimi komplet i sistemit qe eshte dika e veshtire...por edhe sikur te fillohet nga dorheqja e Rames dhe qeverise nuk do ishte keq. Pra duhet te prodhoje dika konkrete jo vetem thjeshte realizim kerkesash te studenteve,qe prap mundet te jete nje fitore por eshte fitore dhe per sistemin dhe qeverine.

 7. #7
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,459
  Faleminderit
  27
  76 falenderime n 70 postime

  Pr: Aurel Plasari: Rama n aleanc me oligarkt, nuk mund t bashkqeveris me studentt

  Sikur vetem kerkesat arsimore te arrihen, prape tronditje sistemi mbetet. Shume rralle ka ndodhur qe kauza kaq te rendesishme te fitohen, sepse miklohen, perahen, intimidohen apo blihen nga pushteti.
  Prandaj per momentin menjane doreheqjen e Rames dhe fokusimi te kerkesat e studenteve, qe i hapin rruge shume protestash te tjera legjitime, duke filluar qe nga Teatri, projekti i Unazes se Astirit, taksa e rruges se kombit etj etj..

  Nqs vazhdon ky trend, Rama bashke me ata qe aspirojne te qeverisin si puna Rames, do bihen vete!
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 8. #8
  Moderator Maska e Lazo
  Antarsuar
  04-01-2011
  Postime
  1,268
  Faleminderit
  162
  114 falenderime n 101 postime

  Pr: Aurel Plasari: Rama n aleanc me oligarkt, nuk mund t bashkqeveris me studentt

  Gjeja e mire e kesaj proteste eshte sepse degjohet nga qeveria dhe ju plotesohen kerkesat dhe ketu eshte dallimi i kesaj qeverie me ate qe vrau 4 veta ne bulevard..
  Silence is golden.

 9. #9
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,459
  Faleminderit
  27
  76 falenderime n 70 postime

  Pr: Aurel Plasari: Rama n aleanc me oligarkt, nuk mund t bashkqeveris me studentt

  Qeveria flet perart e ben nje vesh shurdh. Nje dite iu thote ngelsa, pastaj i therret per negociata, e ne fund ngrihet krye-kadriu duke i share te gjithe ministra, pedagoge, dekane, inspektore arsimi etj, se gjoja tek ata qendron problemi i situates alarmante ne arsim, pavaresisht se krye-kadriu eshte mburrur jo pak here se bem reformen ne arsim.

  Ndaj edhe studenten jane mosbesues Lazo dhe si kane pranuar as ballafaqimin krye-kadriut. Ata kane dal aty jo per te protestuar kundra historise, por kundra barres se rende financiare qe rilindja iu a ka thelluar te rinjve qe duan te studiojne!
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 10. #10
  Moderator Maska e Lazo
  Antarsuar
  04-01-2011
  Postime
  1,268
  Faleminderit
  162
  114 falenderime n 101 postime

  Pr: Aurel Plasari: Rama n aleanc me oligarkt, nuk mund t bashkqeveris me studentt

  Duke pse e ke zakonin te genjesh dhe te shtosh gjera qe nuk jane thene, kush ka fol per negociata?
  Ke pare ti ne ndonje vend demokratit te zgjidhen hallet pa diskutime po vetem santazhe dhe propagande politike?
  Silence is golden.

 11. #11
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,459
  Faleminderit
  27
  76 falenderime n 70 postime

  Pr: Aurel Plasari: Rama n aleanc me oligarkt, nuk mund t bashkqeveris me studentt

  O Lazo a ma gjen dot ku genjeva?
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,150
  Faleminderit
  434
  521 falenderime n 439 postime

  Pr: Aurel Plasari: Rama n aleanc me oligarkt, nuk mund t bashkqeveris me studentt

  Diten qe studentet ulen dhe bisedojne me Ramen eshte dita kur protestes i bie mbeshtetja nga populli.

  Dy gjera e bejne kete proteste nje proteste ndryshe nga protestat e tjera ;nje eshte mos pranimi i dialogut me Ramen dhe e dyta mos-pranimi ne proteste i PD dhe LSI. Po ra nje nga keto dy qendrime protesta pothuajse nuk ka me mbeshtetje.

 13. Anetart m posht kan falenderuar SERAFIM DILO pr postimin:

  Duke_Of_Arberia (11-12-2018)

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •