Bashkia e Tirans, si bashkia m e madhe n vend, ka zhvilluar numrin m t lart t tenderve pas implementimit t reforms territoriale, ku sipas shifrave rezulton se nga 19.549 tender n 61 bashki, 2355 t till i prkasin Bashkis s Tirans, q prbjn 12 pr qind t tyre.
Por, ajo q bie n sy sht fakti se sipas t dhnave t publikuara nga openprocurement.al rezulton se 392 tender t Bashkis s Tiran, pra rreth 17% e tyre, jan t dyshimt pr shkaqe t ndryshme, sipas prkufizimit t termit t dyshimt n udhrrfyesin e Bashkimit Europian mbi Mashtrimet n Prokurimet Publike.
Porta Vendore ka zhvilluar nj analiz mbi tendert e Bashkis s Tirans, ku rezulton se pavarsisht se ka realizuar vetm 12 pr qind t tenderve n total, vlera e kontraktuar nga subjektet e ndryshme, krahasuar me totalin pr 61 bashkit e vendit, rezulton se n prqindje sht shum m e lart se ajo pr numrin e tenderve, konkretisht rreth 29% t vlers totale t parave q jan shpenzuar nga tendert n 61 bashkit e vendit.
1/3 e tenderve, t dyshimt
Porta Vendore ka analizuar 6 muajt e par t vitit 2018, duke vlersuar sesa tender t realizuar nga Bashkia e Tirans, rezultojn me nj problematik t caktuar.
Nga analizimi i shifrave t publikuara nga openprocurement.al rezulton se n 6 muajt e par t vitit 2018, Bashkia e Tirans ka zhvilluar 488 tender, me fond limit rreth 4.4 miliard lek t reja.
Nga ky fond rezulton se rreth 3.9 miliard lek jan fituar nga 242 subjekte t ndryshme pr 350 tender t shpallur fitues. Por, pikrisht ktu nisin pikpyetjet mbi tendert e zhvilluar nga Bashkia e Tirans, pasi rezulton se nga 350 tender t shpallur fitues nga Bashkia e Tirans, pothuajse 1/3 e tyre hyjn n kategorin RedFlag (flamur i kuq), sipas udhrrfyesit t BE-s mbi Mashtrimet me Prokurimet Publike, pr shkak t informacioneve q sjellin dyshime pr realizimin e tyre.
Konkretisht, nj shnim me RedFlag sht nj fakt, ngjarje, ose grup i rrethanave ose informacione t tjera q mund t tregojn nj shqetsim apo ekspozim dhe mbi rrezik potencial t pajtueshmris ligjore pr sjellje t paligjshme ose joetike t biznesit, veanrisht n lidhje me praktika korruptive dhe mosrespektimit t ligjeve antikorrupsion.
BE ka parashikuar n kategorin RedFlag shum forma pr ekspozimin e parregullsive t mundshme, duke filluar q nga mungesa e konkurrencs; mungesa e gars, nprmjet negocimit t drejtprdrejt; shtesa kontrate pa prfunduar ende faza e par e kontrats, skualifikim i t gjith operatorve konkurrues prve fituesit dhe anulim i tenderit dy ose m shum her. Madje, kto jan theksuar edhe nga projekti openprocurement.al sa i prket tenderve t zhvilluar nga pushteti vendor.
Shkeljet e mundshme
Nga verifikimi i realizuar nga Porta Vendore pr tendert e Bashkis Tiran n 6 muajt e par t vitit 2018, rezulton se me RedFlag jan shnuar 103 tender. N 94 prej 103 tenderve rezulton q ose jan skualifikuar t gjith operatort konkurrues prve fituesit, ose ka pasur munges konkurrence, pasi ka konkurruar vetm nj subjekt i vetm.
Konkretisht, n 51 t till sht kualifikuar vetm fituesi, ndrkoh q n 43 tender t tjer ka konkurruar vetm nj subjekt. Ligji shqiptar i lejon kto lloj procedurash, pra me nj konkurrent t vetm, por sipas udhrrfyesit t BE-s mbi mashtrimet n prokurimet publike shpesh kto procedura m shum se munges konkurrence n treg shfaqin opsione t formulimit t kritereve dhe afateve pr dorzim dokumenti n favor t nj kompanie t paramenduar klienteliste.
Tender me negocim
Ndrkaq, 7 tender t tjer q jan przgjedhur n kt analiz rezultojn se jan zhvilluar nga Bashkia e Tirans me negocim t drejtprdrejt, pavarsisht se kan qen me fond limit mbi 50 milion lek t reja.
Pra bhet fjal pr tender, q sipas prcaktimeve t Agjencis s Prokurimeve Publike jan mbi kufirin e ult monetar dhe realizimi i tyre me negocim t drejtprdrejt bhet vetm n raste t veanta, t prcaktuar qart n ligjin pr Prokurimet Publike, por edhe n udhzimin e nxjerr nga APP m 8 janar 2018.
Tender me negocim t drejtprdrejt, pavarsisht vlers, jan cilsuar t dyshimt edhe nga udhrrfyesi i BE-s. Por far kan qen kto raste t veanta pr Bashkin e Tirans?! Nga verifikimi rezulton se 7 procedurat e identifikuara jan realizuar nga Bashkia e Tirans pr blerje ushqimesh, pr ruajtje dhe siguri t vlerave monetare, pr shrbimin e internetit n bashki dhe pr shrbimin e pastrimit.
Madje, n 4 raste, tendert jan fituar n vlern mbi 99% t fondit limit, ndrsa n 3 raste mbi 98% t fondit limit dhe po t vrehet n tabeln e nxjerr nga Porta Vendore rezulton se t 3 kto procedura jan fituar nga e njjta kompani.

Po ashtu, 1 rast nga 103 t till sht shnuar me RedFlag, pasi rezulton se tenderi sht anuluar dy ose m shum her, ndrkoh q nj rast tjetr ka t bj me shtes kontrate, pa prfunduar ende faza e par e kontrats.
Por, me gjith dyshimet pr shkelje t mundshme, ajo q dallohet m s shumti n analizimin e 103 tenderve sht fakti se kto kompani, kan arritur t marrin t gjitha bashk mbi 90 pr qind t fondit limit.
Vetm n pak raste vihet re se ka pasur oferta m t vogla se 90 pr qind e fondit limit, duke ngritur dyshime sesi kto kompani kan dhn oferta kaq pran fondit limit procedura t hapura dhe kan qen me kaq fat pr t fituar prball kompanive q kan dhn oferta m t vogla, ku kto t fundit n t gjitha rastet e analizuara nga Porta Vendore jan skualifikuar pr munges dokumentacioni.
Tendert e dyshimt
51 jan pr skualifikim t operatorve
43 munges konkurrence
7 negocim i drejtprdrejt mbi 50 milion lek
1 anulim i tenderit dy ose m shum her
1 shtes kontrate
VINI RE: Ky material sht pronsi intelektuale e Portavendore.al