Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 6 prej 6
 1. #1
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,459
  Faleminderit
  27
  76 falenderime n 70 postime

  Kompania q fitoi tenderin e Unazs s Re,falsifikoi letrn e Sekretarit t Shtetit t Delaware SHBA

  Emisioni T Paekspozuarit, ka arritur t zbuloj nj mega skandal, lidhur me kompanin Dunwell Haberman (kompania mm e DH Albania) e cila sht fituese e lotit t par prej 18 milion euro pr rindrtimin e Unazs s Madhe. Kjo kompani ka depozituar n Qendrn Kombtare t Biznesit n Shqipri, nj letr nga Sekretari i Shtetit t Delaware, Jeffrey Bullock, pr t vrtetuar se kompania sht themeluar n vitin 1998.

  Por, T Paekspozuarit, ka zbuluar se ky dokument sht i falsifikuar.

  Ne kontaktuam Departamentin e Shtetit t Delaware, pr t vrtetuar autenticitetin e dokumentit q ka depozituar n Shqipri, kompania offshore. Prgjigja q morm prej tyre ishte shokuese.
  Ja cila sht ajo:

  Pas konsultimit me Departamentin e Korportave t Delaware, un mund tju deklaroj se dokumentat q ju na keni drguar, nuk jan autentike dhe nuk e kan origjinn nga zyra e Sekretarit t Shtetit t Delaware.
  Nga t dhnat e gjurmimit t brendshm, nuk u gjet asnj dokument pr vrtetimin e gjendjes s entitetin n Delaware t cilit i referoheni (Dunwell Haberman LLC), q t jet lshuar n datn ose rreth dats s shnuar n dokument.
  Pr m tepr, vrtetimet pr gjendjen e kompanive t cilat Departamenti i Korporatave lshon, nuk kan prmbajtje t njjt me dokumentat t cilat na keni drguar.
  Gjithashtu, dokumentat q ju na keni paraqitur, theksojn se Dunwell Haberman LLC, sht krijuar n 25 Qershor 1998. T dhnat e Departamentit t Korporatave, tregojn se ky entitet sht krijuar n 25 Qershor 2018, sipas t dhnave publike, bashkngjitur ksaj letre.
  Datat dhe numrat e verifikimit, gjithashtu jan ndryshuar n disa vende n dokumentat q ju keni drguar.
  Brenda mundsive tuaja, ju lutem m drgoni informacion lidhur me burimin e ktij informacioni mashtrues. Faleminderit pr krkesn tuaj.
  Sinqerisht,
  Doug Denison
  Drejtor i Mardhnieve me Komunitetin
  Departamenti i Shtetit t Delaware
  Njkohsisht emisioni T Paekspozuarit, i drgoi Departamentit t Shtetit t Delaware, aktin e themelimit t kompanis, dorzuar n QKB-n shqitpare, ku srish pretendohet se data e themelimit t kompanis sht 25 Qershor 1998.

  Prgjigja e zyrtarve t Departamentit t Shtetit t Delaware, qe e njjt. Edhe ky dokument ishte falsifikuar.

  Akti i themelimit t kompanis, i dorzuar n QKB, i falsifikuar:

  Pr t vrtetuar kt fakt, zyra e Sekretarit t Shtetit t Delaware, i drgoi emisionit T Paekspozuarit, ertifikatn origjinale t themelimit t Dunwell Haberman, ku duket qart se data e themelimit sht pikrisht 25 Qershor 2018.

  Nse i krahason dokumentat, ata jan thuajse identik, me prjashtim t dats.

  Vini re se dokumenti origjinal, lshuar nga zyra e Sekretarit t Shtetit t Delaware, konkretisht Divizioni pr Korporatat, sht depozituar n orn 11:37 t paradits, n datn 25 Qershor t vitit 2018. Ndrsa n dokumentin e falsifikuar dhe t dorzuar nga kompania offshore n QKB-n e Shqipris , figuron se depozitimi i dokumentit t themelimit sht br n orn 11:37 t paradites n datn 25 Qershor t vitit 1998.

  I njjti falsifikim sht br n fund t dokumentit. Vini re se origjinali ka t shnuar si dat t themelimit t kompanis vitin 2018, ndrsa dokumenti i falsifikuar mban vitin 1998.

  Ky falsifikim shokues, e ka ndihmuar kompanin Dunwell Haberman, t fitoj lotin prej 18 milion euro t tenderit pr rindrtimin e Unazs s Madhe, duke krijuar imazhin e rrem se kjo sht nj kompani 20 vejcare dhe me eksperinc n projektet e infrastrukturs. E vrteta sht se kjo kompani sht themeluar n 25 Qershor 2018, vetm dy muaj prpara zhvillimit t tenderit, pra qartazi, ajo sht krijuar enkas pr t fituar kt tender.

  /TPZ.AL/
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 2. #2
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,459
  Faleminderit
  27
  76 falenderime n 70 postime

  Pr: Kompania q fitoi tenderin e Unazs s Re,falsifikoi letrn e Sekretarit t Shtetit t Delaware

  Nje qeveri qe me teper harton konensione sesa projekt-ligje, nuk ofron as 5 milion euro demshperblim per shtepite e banoreve edhe pse eshte duke vjedhur haptazi 25milion euro nga taksat tona per kete projekt!!!

  Te kontribuosh qe te te shembet shtepia, kjo eshte ajo qe po ndodh.
  Absurditet, menduri qe as ne afrike nuk konceptohet..
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 3. #3
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,459
  Faleminderit
  27
  76 falenderime n 70 postime

  Pr: Kompania q fitoi tenderin e Unazs s Re,falsifikoi letrn e Sekretarit t Shtetit t Delaware

  Shembull pr tu marr n biznes, recepsionisti i nj spitali privat fitoi tenderin 18 milion euro te Unaza e Re. Emri

  Pas publikimit t fakteve pr skandalin me tenderit korruptiv t Unazs s Re, zbulohen detaje t reja, pr prfaqsuesin shqiptar, t firms s huaj. Avdjol Dobi, 26-vjeari shqiptar, prfaqsuesi ligjor i kompanis D Haberman, e regjistruar n shtetin Dalaware, sht shembull udibrs se si fal prvojs s tij t vetme profesionale si recepsionist n nj spital privat n Tiran, ku gjat dy viteve t fundit ka shrbyer si prits e prcjells i klientve. ky djalosh, n emrin e t cilit sht ngarkuar tenderi multi-milionsh, gdhihet si fitues tenderi me 18 milion eurosh.

  Natyrisht, suksesi i Avdjol Dobi, prfaqsuesit t firms Dunwell Haberman, e cila ka fituar tenderin 18 milion eurosh pr Lotin 1 t Unazs s Re, lidhet me faktin se ai ka qen pjes e stafit elektoral t Gjiknurit.

  Si prfaqsues i Dunwell Haberman n Shqipri, Avdiol Dobi sht pronari i DH Albania.

  Sipas dokumenteve t br publik, t cilt i referohen Qendrs Kombtare t Biznesit (QKB), kompania DH Albania sht deg e kompanis Dunwell Haberman, themeluar n shtetin Delwere t Shteteve t Bashkuara t Ameriks n qershor t vitit 1998. Pr kt ajo ka depozituar n Qendrn Kombtare t Biznesit n Shqipri, nj letr nga Sekretari i Shtetit t Delaweare, Jeffrey Bullock, q vrteton aktivitetin e saj n kt shtet dhe po ashtu dhe datn e themelimit 20 vjet m par.
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,150
  Faleminderit
  434
  521 falenderime n 439 postime

  Pr: Kompania q fitoi tenderin e Unazs s Re,falsifikoi letrn e Sekretarit t Shtetit t Delaware

  Ne Shqiperi, eshte vjedhur po vidhet dhe me shume propabilitet do vidhet akoma edhe ne te ardhmen,por nje vjedhje te tille nuk ka bere vaki. Nje vjedhje,te tille, ku mashtrohet me letra fallco ne regjistrim dhe kur ne tender dalin kompani vetem si numer (ku nuk ben oferte per te fituar tenderin) tregon se ne fare pike ka aritur degradimi i sistemit.Degradim ku dhe ata qe vjedhin si edhe ata qe duhet te kontrollojne vjedhjet nuk kane as nje minimum frike,as nje minimun pergjegjsie. Ne nje vend tjeter,te pakten edhe per te mbuluar skandalin do kishim nja 10 a 15 te arrestuar.
  Edhe pastaj thone ;jo po bejme shtet,jo po bejme reformen ne drejtesi !

  Pritej,simbas llogjikes,qe te pakten ne vjedhje te kishte nje evolim gjate ketyre 25 viteve. Pritej qe vjedhja te behej me e sofistikuar edhe me e fshehte,pritej njefare evolimi edhe ne kete fushe (fushe qe perfaqson pothuajse se 80 % te ekonomise si shume),pritej qe mos vidhej keshtu hapuar fare. Dhe ne fakte njefar evolimi nga e kaluara ka ;asnje nuk ka frike me nga vjedhja sepse vjedhja sa vjen e po behet sistem. Nje sistem ku po mos te ishte vjedhja nuk do kishim asgje qe ndertohej.

 5. #5
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,459
  Faleminderit
  27
  76 falenderime n 70 postime

  Pr: Kompania q fitoi tenderin e Unazs s Re,falsifikoi letrn e Sekretarit t Shtetit t Delaware

  Pes ort e studentve q rrzuan 5 vitet e Rilindjes

  Esht hera e par n kto 5 vite q levat mediatike dhe veglat propagandistike t Edi Rams,
  kan heshtur me bisht ndr shal prball protests s mijra studentve, q tashm e kan
  shpalosur n rrug t vrtetn therrse t nj vendi n mjerim, q ato me aq zell jan munduar ta
  fshehin nn dritat e rreme t Rilindjes, batutave bajate t kryeministrit apo kasetave t montuara
  t lals.

  Sot, t gjith kurrizshtrembruarit nga prulja e shrbimit, kan heshtur.

  I gjith vetmohimi disa vjear pr t mbuluar skandalet korruptive, vjedhjet spektakolare, kanabizimin e
  vendit, lidhjet me krimin e organizuar, me ngjyrat e spoteve 3D dhe akuzat ndaj opozits, sht
  tretur brenda harkut kohor t disa orve. Studentt n rrug jan sot Shqipria e vrtet.

  Pati tentativa n ditn e par pr ta skualifikuar edhe kt protest si t mparshmet. Diversionet
  tipike se aty prsri ishte opozita dhe jo stundett; prarja emblematike e llojit ngels dhe
  ekselent, shpellar dhe qytetar; pastaj zbythja tinzare dhe maska e tolerantit q zvendson n
  sekond, sipas nevojs, at t arrogantit; t gjitha kto taktika meskine dshtuan prball lumit t
  protests. Sepse ajo sht reale, e vrtet, e natyrshme, shprehje e nj revolte q ka mbrritur
  kulmin dhe, si e till, e bn zero edhe propagandn m t sofistikuar.

  Prandaj edhe ata q jan t gatshm ti gjenden shefit t madh sa her sht n hall, sot kan heshtur. Vesht dhe syt e shqiptarve kan shptuar nga neveria e stilit erionveli q shumfishohet nga prfituesit e
  pushtetit. Protesta e studentve jo vetm i ka armatosur nga demagogjia dhe mashtrimi i shpifur,
  por edhe i ka trembur.

  I ka trembur sepse i ka goditur pikrisht n momentin kur besonin plot arroganc dhe vetsiguri
  se mund t bnin far t donin dhe nuk i jepnin askujt llogari. Se mund t merrnin vendime pr
  3 milion njerz, pa e prfillur aspak mendimin e tyre. Se mund ti bnin parat e shqiptarve
  rrush e kumbulla, npr shatrvan, veliera, gur e shkurre thjesht me argumentin se kshtu na
  duket ne m bukur. Se mund t shembnin stadiume, teatr, trashgimi qindra vjeare, shtpi
  fukarenjsh, pr t ngritur kulla sepse kryeministri kishte marr votat e shqiptarve dhe mund t
  bnte far t donte. Madje edhe ti ngrinte ata q e kishin votuar e me detyrim ti onte t bnin
  analizat sepse kishte menduar se disa dhjetra milion euro i rrinin mir nj mikes s tij
  biznesmene.

  Kryeministri dhe organizata e Rilindjes, ndjenin se kishin fituar fuqin q t drejtn e popullit
  pr t qen i prfaqsuar n nj sistem demokratik liberal, tia delegonin banditve, trafikantve,
  vrassve e prdhnuesve q i uln n Kuvend. Kt t drejt ua faln edhe injorantve, gdhve e
  dallkaukve q sot drejtojn qytetet kryesore t Shqipris. Kta t organizats vendosn edhe
  pr taksat, tarifat, gjobat, mimet e energjis, t ilaeve, karburantit, rrugve, spitaleve,
  shkollave, pa pyetur kurr grupet e interesit, sindikatat apo prfaqsuesit e shtresave t
  popullsis. Duke e deformuar kshtu demokracin nga vendimarrja prfaqsuese tek vendimarrja
  vertikale, pa asnj lloj ndrmjetsimi.

  Kto deformime u kamufluan pr vite me radh nn zhurmn e shfaqjeve populiste si ndarjet e
  tapive apo skeet e bashkqeverisjes. N disa raste ato iu mveshn aleatit n qeverin e mandatit
  t par dhe n raste t tjera, kur tepsia u mbeti e gjitha n dor, u kaprcyen duke u marr me
  opozitn. Shikoni k keni prball, doni prap Berishn dhe Lulin, ata jan t paaft, ata nuk
  fitojn dot, prsrisnnin solistt e Rilindjes dhe kori i laraskave mediatike q ukiste thrrimet
  nga orgjia e pushtetit.

  Dhe, kur ndiheshin m t sigurt se kurr (me nj opozit t fjetur apo t kapur, me media t
  blera ose media kazan, me njerz t friksuar q donin vetm t iknin, me protesta q shuheshin
  pa lindur mir) n rrug u doln studentt.

  Protesta e studentve sigurisht nuk ka lidhje thjesht me tarifat e Lindits apo reformat e Edit. Ajo
  mbi t gjitha sht nj lvizje n emr t atyre q sot nuk jan t prfaqsuar nga pushteti q
  kan zgjedhur me vot. T atyre q ndihen t margjinalizuar dhe pa asnj vler edhe kur merren
  vendime q prekin direkt jetn e tyre. T atyre q jan t tradhtuar n besimin e tyre se nj dit
  Shqipria do t ndryshonte.

  Kjo protest sht nj detyrim i fmijve pr tu kthyer prindrve t tyre krenarin e munguar
  dhe dinjitetin e lnduar. Dikur e pranuan nnshtrimin nga dhuna e diktaturs, tani po pranojn
  prmimin nga nevoja pr t mbijetuar, kjo sht drama e dy brezave q studentt sot mund ta
  thyejn.

  Ata i kan par familjet e tyre q nuk bzajn nga frika se humbin vendin e puns, q
  ulin kokn sa her u ngrihen mimet bashk me taksat, q preferojn tu japin fmijve tesera
  partie pr t bler t ardhmen, q mezi mbyllin muajin dhe jan t detyruar t dgjojn 10 or n
  dit kryeministrin q flet pr rritje ekonomike, q i kap ankthi kur kan nj smundje dhe duhet
  t durojn edhe kasetat e lejfenit q tregon lumturin e qytetarve q u gzohen dritave dhe
  qofteve t krishtlindjeve.

  Protesta e studentve sht pr t gjitha kto.

  Dhe edhe nse nuk e kuptojn, organizata dhe veglat e saj mediatike, e ndjejn, se ajo q po ndodh kto dit nuk sht shtje pagese pr provimet e mbartura, por mimi q pushteti duhet t paguaj pr mbrapshtin me t ciln ka
  drejtuar vendin.

  Prandaj nuk flasin dot m, as me kaseta, as me biikleta, as me pirueta e as me
  video selfie. Prandaj ajo q ka nisur nuk ndalet dot as nga zemrgjersia e Lindits dhe as nga
  dshira e Edit pr t qen prap student protestues. Sot ata jan ln vetm edhe nga ata q
  paguhen pr tu br shoqri n dit t kqija. Dhe sht vetm dita e tret

  Lapsi.al
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 6. #6
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,459
  Faleminderit
  27
  76 falenderime n 70 postime

  Pr: Kompania q fitoi tenderin e Unazs s Re,falsifikoi letrn e Sekretarit t Shtetit t Delaware

  Citim Postuar m par nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
  Ne Shqiperi, eshte vjedhur po vidhet dhe me shume propabilitet do vidhet akoma edhe ne te ardhmen,por nje vjedhje te tille nuk ka bere vaki. Nje vjedhje,te tille, ku mashtrohet me letra fallco ne regjistrim dhe kur ne tender dalin kompani vetem si numer (ku nuk ben oferte per te fituar tenderin) tregon se ne fare pike ka aritur degradimi i sistemit.Degradim ku dhe ata qe vjedhin si edhe ata qe duhet te kontrollojne vjedhjet nuk kane as nje minimum frike,as nje minimun pergjegjsie. Ne nje vend tjeter,te pakten edhe per te mbuluar skandalin do kishim nja 10 a 15 te arrestuar.
  Edhe pastaj thone ;jo po bejme shtet,jo po bejme reformen ne drejtesi !

  Pritej,simbas llogjikes,qe te pakten ne vjedhje te kishte nje evolim gjate ketyre 25 viteve. Pritej qe vjedhja te behej me e sofistikuar edhe me e fshehte,pritej njefare evolimi edhe ne kete fushe (fushe qe perfaqson pothuajse se 80 % te ekonomise si shume),pritej qe mos vidhej keshtu hapuar fare. Dhe ne fakte njefar evolimi nga e kaluara ka ;asnje nuk ka frike me nga vjedhja sepse vjedhja sa vjen e po behet sistem. Nje sistem ku po mos te ishte vjedhja nuk do kishim asgje qe ndertohej.
  Drama mbrenda drames jane ata mijera qytetare qe do mbesin pa shtepi, qe i etiketojme si shpellare, qe i vejme nje kryq te kuq para deres sikur te jene kafshe e jo njerez..

  Vjedhja ne kete rast eshte njera ane e medaljes, por jo me problematikja..
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •