Close
Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 42
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-09-2010
  Postime
  775

  Politikan t korruptuar - larg duart nga Studentt

  Greva n dukje e papritur dhe jo normale e studentve t disa fakulteteve t Universiteteve Politeknike, t Tirans, Universitetit Mjeksor, Universitetit t Kamzs, e ndonj tjetri publik, pr probleme t prmirsimit aktivitetit t tyre msimor, t kushteve t jetess n konvikte, dhe pr heqjen e tarifs s Riprovimeve ngjalli jo vetm kureshtje por edhe shqetsim n opinionin public n Tiran dhe n vnd..
  T Tre Krkesat e tyre t shkruara me shkrim dore paraqesin shqetsimin t cilat MASR duhet ti zgjidh n bashkpunim me Universitetet publike dhe ato private duke patur parasysh q n Senatet e ktyre Universiteteve ka prfaqsues t studentve t cilt sot duhet t kishin paraqitur krkesat prkatse t studentve bazuar n Universitetetq kan br grevn, por fatkeqsisht asnj krkes nga Kshillat Studentore t studentve t Universiteteve Publike prkatse nuk ka. VKM ka dal q mn Maj dhe asnj nga Kshillat studentore nuk ka br ndonj krkes as pr Tarifn dhe as pr prmirsimin e kushteve n Konvikte apo pr prmirsimin e kushteve t Leksioneve, Seminareve dhe Praktikave Msimore. Kjo ngre nj hije t qart dyshimi se demostrimi i studentve n dhjetor, pes muaj pas daljes s VKM Nr. 288, tregon se demostrimi dhe greva e studentve sht e manipuluar nga disa Politikan t korruptuar t LSI ndoshta dhe t PD
  https://.balkaneb.com/live-stude...et-per-mediat/.
  Shihet qart se VKM - Vendim Nr. 288, dat 21.5.2018 n pikn 4 thot: Pika 4. ``Studenti, i cilsuar n baz t rregullores s institucionit t arsimit t lart publik si prsrits n nj lnd apo n shum lnd dhe vijon studimet n vitin pasardhs, i nnshtrohet tarifs s shkollimit pr kredit pr detyrimet apo lndt prsritse, si dhe tarifs vjetore t shkollimit t vitit akademik n t cilin vazhdon studime``t.
  Krkesa pr anulimin e ksaj pike sht e pabazuar, sepse mbetsit n nj ose m shum lnd duhet t paguajn Riprovimin pr arsye se kshtu motivohen q t studjojn, dhe t mos mbesin dhe kjo Tarif egziston dhe n t gjitha Universitetet Publike dhe Private n t gjith botn.
  Prse duhet t bj prjashtim Shqipria?
  Nse bhet fjal pr t ulur nivelin e pagess pr Kredit nga 600 lek t reja n m pak p.sh. se 300 lek t reja pr Kredit ECTS, athere shum mir. Le t ulen dhe t diskutojn uljen por jo heqjen e Tarifs. T gjith paguajm Taxat, edhe Studentt e Shkollave t Larta duhet t paguajn. Nuk ka Shkoll Lart falas n asnj vnd t Bots. Shkolla falas jan Shkollat Elementare, dhe pjesrisht ato t t mesme bazuar n lnd t veanta.
  Shkolla t Larta Falas ka deklaruar vetm Lenini kur debatoi n vitin 1922 pr Hapjen e Universiteteve t cilat i quajti `Universitete t Puntorve dhe t Fashatarve`. Ky element social sht plotsuar nga Bota Perndimore dhe ajo e `Bots s Tret`, por Tarifat mbeten.
  Problemi i Dyt ai i prmirsimit t Kushteve n Konvikte sht i drejt, por Problemi i Konvikteve mbetet i pranishm vetm n Tiran, sepse shumica e Universiteteve Private dhe Publike n Tiran dhe n Rrethe e kan zgjidhur duke marr m qira apartamente deri n momentin kur Universtetet prkatse t kn mundsin q t ofrojn kushte t mira n Konvikte. Madje duhet t them q Konviktet n Tiran nuk duhet t egzistojn deri sa Fondet e Universitetit publike nuk mjaftojn.
  S Treti studentt nuk than asnj fjal n t gjitha tubimet e tyre pr prmirsimin e Praktikave , Laboratorve, madje dhe t kushteve t puns pr Pedagogt dhe Rrogat e tyre, dhe kjo sht nj minus i madh pr kta student t cilt dalin rrugve duke ln msimin pikrisht pr tu br mash apo lev e tjetr kujt t cilit i interson anarkia dhe destabilizimi i vndit. MASR duhet t jet fleksibile ndaj ktyre kresave.
  Le t lm ann teknike dhe t hidhmi tek thelbi i shtjes. Prse Studentt bjn tubim, greva dhe demonstrata pes muaj pasi VKM ka dale, duke mos br asnj ankes me shkrim apo Krkes nprmjet Kshillave studentore?
  Kjo nuk do shum mnd po t shohim se Universitetet publike m t korruptuara publike n vnd jan Universitetet e Tirans dhe t Kamzs, prfshi dhe at t Elbasanit, dhe kuptohet fare leht q studentt mbets jan m t prirur q t prdoren nga politikant m luftn politike kundr vendosjes s ligjit dhe t Vettingut.
  Kjo e bn protestn e Studentve t dyshimt dhe aspak studentore, por politike e t nxitur nga kolona t caktuara politike si ato t LSI dhe t PD t cilat prdorin kt element proteste pr t nxitur destabilizimin sepse mesa duket , protestat e studentve kan marr ngjyrosjen politike.

  Vazhdimi i protestave tregon fare qart prdorimin e ktyre studentve mbets pr arsye politike me qllim t mbajtjes s rritur t tensionve politike, pas prfundimit t problemeve me banort e Astirit.
  Prdorimi i studentve kryesisht atyre q jan prapambets n kt mnyr duke i ngritur n protesta me kamuflazhin e problemeve studentore n nj koh kur krkesat e tyre jan trsisht t rregullueshme prfshi dhe VKM Nr.288 pika 4 e cila nuk duhet anulluar - por korrigjuar.
  Shpresojm q studentt t kuptojn djallzin e disa politikanve t korruptuar t cilat krkojn t prdorin Studentt pr t zgjidhur hallet e tyre duke hedhur gurin e duke fshehur dorn.


  priftipirro2017@gmail.com
  Politikan t korruptuar - larg duart nga Studentt

  Greva n dukje e papritur dhe jo normale e studentve t disa fakulteteve t Universiteteve Politeknike, t Tirans, Universitetit Mjeksor, Universitetit t Kamzs, e ndonj tjetri publik, pr probleme t prmirsimit aktivitetit t tyre msimor, t kushteve t jetess n konvikte, dhe pr heqjen e tarifs s Riprovimeve ngjalli jo vetm kureshtje por edhe shqetsim n opinionin public n Tiran dhe n vnd..
  T Tre Krkesat e tyre t shkruara me shkrim dore paraqesin shqetsimin t cilat MASR duhet ti zgjidh n bashkpunim me Universitetet publike dhe ato private duke patur parasysh q n Senatet e ktyre Universiteteve ka prfaqsues t studentve t cilt sot duhet t kishin paraqitur krkesat prkatse t studentve bazuar n Universitetetq kan br grevn, por fatkeqsisht asnj krkes nga Kshillat Studentore t studentve t Universiteteve Publike prkatse nuk ka. VKM ka dal q mn Maj dhe asnj nga Kshillat studentore nuk ka br ndonj krkes as pr Tarifn dhe as pr prmirsimin e kushteve n Konvikte apo pr prmirsimin e kushteve t Leksioneve, Seminareve dhe Praktikave Msimore. Kjo ngre nj hije t qart dyshimi se demostrimi i studentve n dhjetor, pes muaj pas daljes s VKM Nr. 288, tregon se demostrimi dhe greva e studentve sht e manipuluar nga disa Politikan t korruptuar t LSI ndoshta dhe t PD
  https://.balkaneb.com/live-stude...et-per-mediat/.
  Shihet qart se VKM - Vendim Nr. 288, dat 21.5.2018 n pikn 4 thot: Pika 4. ``Studenti, i cilsuar n baz t rregullores s institucionit t arsimit t lart publik si prsrits n nj lnd apo n shum lnd dhe vijon studimet n vitin pasardhs, i nnshtrohet tarifs s shkollimit pr kredit pr detyrimet apo lndt prsritse, si dhe tarifs vjetore t shkollimit t vitit akademik n t cilin vazhdon studime``t.
  Krkesa pr anulimin e ksaj pike sht e pabazuar, sepse mbetsit n nj ose m shum lnd duhet t paguajn Riprovimin pr arsye se kshtu motivohen q t studjojn, dhe t mos mbesin dhe kjo Tarif egziston dhe n t gjitha Universitetet Publike dhe Private n t gjith botn.
  Prse duhet t bj prjashtim Shqipria?
  Nse bhet fjal pr t ulur nivelin e pagess pr Kredit nga 600 lek t reja n m pak p.sh. se 300 lek t reja pr Kredit ECTS, athere shum mir. Le t ulen dhe t diskutojn uljen por jo heqjen e Tarifs. T gjith paguajm Taxat, edhe Studentt e Shkollave t Larta duhet t paguajn. Nuk ka Shkoll Lart falas n asnj vnd t Bots. Shkolla falas jan Shkollat Elementare, dhe pjesrisht ato t t mesme bazuar n lnd t veanta.
  Shkolla t Larta Falas ka deklaruar vetm Lenini kur debatoi n vitin 1922 pr Hapjen e Universiteteve t cilat i quajti `Universitete t Puntorve dhe t Fashatarve`. Ky element social sht plotsuar nga Bota Perndimore dhe ajo e `Bots s Tret`, por Tarifat mbeten.
  Problemi i Dyt ai i prmirsimit t Kushteve n Konvikte sht i drejt, por Problemi i Konvikteve mbetet i pranishm vetm n Tiran, sepse shumica e Universiteteve Private dhe Publike n Tiran dhe n Rrethe e kan zgjidhur duke marr m qira apartamente deri n momentin kur Universtetet prkatse t kn mundsin q t ofrojn kushte t mira n Konvikte. Madje duhet t them q Konviktet n Tiran nuk duhet t egzistojn deri sa Fondet e Universitetit publike nuk mjaftojn.
  S Treti studentt nuk than asnj fjal n t gjitha tubimet e tyre pr prmirsimin e Praktikave , Laboratorve, madje dhe t kushteve t puns pr Pedagogt dhe Rrogat e tyre, dhe kjo sht nj minus i madh pr kta student t cilt dalin rrugve duke ln msimin pikrisht pr tu br mash apo lev e tjetr kujt t cilit i interson anarkia dhe destabilizimi i vndit. MASR duhet t jet fleksibile ndaj ktyre kresave.
  Le t lm ann teknike dhe t hidhmi tek thelbi i shtjes. Prse Studentt bjn tubim, greva dhe demonstrata pes muaj pasi VKM ka dale, duke mos br asnj ankes me shkrim apo Krkes nprmjet Kshillave studentore?
  Kjo nuk do shum mnd po t shohim se Universitetet publike m t korruptuara publike n vnd jan Universitetet e Tirans dhe t Kamzs, prfshi dhe at t Elbasanit, dhe kuptohet fare leht q studentt mbets jan m t prirur q t prdoren nga politikant m luftn politike kundr vendosjes s ligjit dhe t Vettingut.
  Kjo e bn protestn e Studentve t dyshimt dhe aspak studentore, por politike e t nxitur nga kolona t caktuara politike si ato t LSI dhe t PD t cilat prdorin kt element proteste pr t nxitur destabilizimin sepse mesa duket , protestat e studentve kan marr ngjyrosjen politike.

  Vazhdimi i protestave tregon fare qart prdorimin e ktyre studentve mbets pr arsye politike me qllim t mbajtjes s rritur t tensionve politike, pas prfundimit t problemeve me banort e Astirit.
  Prdorimi i studentve kryesisht atyre q jan prapambets n kt mnyr duke i ngritur n protesta me kamuflazhin e problemeve studentore n nj koh kur krkesat e tyre jan trsisht t rregullueshme prfshi dhe VKM Nr.288 pika 4 e cila nuk duhet anulluar - por korrigjuar.
  Shpresojm q studentt t kuptojn djallzin e disa politikanve t korruptuar t cilat krkojn t prdorin Studentt pr t zgjidhur hallet e tyre duke hedhur gurin e duke fshehur dorn.

 2. #2

  Pr: Politikan t korruptuar - larg duart nga Studentt


 3. #3

  Pr: Politikan t korruptuar - larg duart nga Studentt

  Shkolla duhet te garantoje dy gjera ;cilesine dhe barazine. Shkolla po nuk vleresoj te aftin dhe po nuk i dha mundesi te barabarta te gjitheve per tu "ngritur" si shkalle ne zhvillimin e shoqerise ose ajo qe quhet "ashensori social" nuk eshte se sherben dhe aq shume jashte ketyre dy pikave. Dhe duam apo nuk duam,sidomos ne shtetet e varfera, shkolla behet vetem me politika e para shteterore,ku duhet ti garantohet arsimi falas te pakten studenteve me te mire dhe sigurisht edhe atyre qe nuk kane mundesite.

 4. #4
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,525

  Pr: Politikan t korruptuar - larg duart nga Studentt

  Arsimi publik eshte quasi-falas ne vendet kryesore perendimore. Rreth 100-200 eshte shuma vjetore qe paguan nje student ne universitet, i cili ne varesi te te ardhurave te prinderve subvencionohet nga shteti me nje shume vjetore afro 1500-3000.

  Garantimi i shkollimit perve se detyrim eshte edhe domosdoshmeri per te ardhmen e do vendi.
  Madje ne vend qe debati per arsimin te fokusohej tek permiresimi i cilesise, sot ka degraduar nese nje student qe ka 1 apo disa lende per vjeshte, duhet te hapi kuleten ose ta rifilloj vitin nga e para.

  Jane keto arsye qe nder te tjera, sjellin nje zinxhirr shkak-pasojash qe detyron jo vetem studentin te emigroje per nje arsim e trajtim me dinjitoz, por edhe prinderit qe duan te shkollojne femijet e tyre.

  Ky eshte problemi real dhe jo binomi i partis iks me ate ypsilon, qe nje militant i zellshem si shoku Pirro, i ka shume per zemer...
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 5. #5
  not exist Maska e skender76
  Antarsuar
  10-06-2003
  Vendndodhja
  Sa me larg Shqiperise...
  Postime
  4,768

  Pr: Politikan t korruptuar - larg duart nga Studentt

  Uroj qe studenteve tu plotsohen kerkesat nje ore e me pare.

  P. S.:
  Kjo protest na jep shprese te gjitheve. Me dha nje ndjesi qe ai vend esht akoma gjalle.
  paqen, e sjell vetem drejtsia

 6. #6
  not exist Maska e skender76
  Antarsuar
  10-06-2003
  Vendndodhja
  Sa me larg Shqiperise...
  Postime
  4,768

  Pr: Politikan t korruptuar - larg duart nga Studentt

  Pr ditn e tret radhazi studentt vijojn protestn e tyre para Ministris s Arsimit pr t krkuar plotsimin e krkesave t tyre q kan t bjn me prgjysmimin e tarifave dhe prmirsimin e kushteve.

  Nj student me megafon lexoi emrat e pedagogve q ata i denoncojn se marrin lek pr provimet.

  Madje ngjitur me emrin ata kan vendosur dhe shifrn q duhet paguar q variojn nga 100- 1000 euro.

  "Pedagog t korruptuar jeni murtaja e shoqris" - thrrasin studentet

  Thanas Xhillari 500-1000 euro FSHN

  Petro Zoto 150 mij lek deri n 2 mungesa

  Andon Kume 1500 euro lnda UAMD Durrs

  Universiteti Arteve 4000 mij euro fitim konkursi

  Gasper Kokaj 250 euro provimi Juridiku Shkodr

  Kristaq Kikina 200 euro petagog Gjirokastr

  Shklqim Hidri 250 euro Gjirokastr

  Arben Bocari UBT 100 mij lek provimi i matematiks

  Nirvana Shklzeni 300 euro 2 provime n Elbasan

  Uk Bucpapa 50 mij lek Gjuht e Huaja

  Arjana Fejzo 5000 lek pr t kaluar UBT

  Kledi Xhaxhiu 500 euro kimia FSHN

  Alketa Lame 150 euro kimia FSHN

  Sabri Hoxha 100 euro provimi te mjeksia

  ORANEWS


  -------------------
  paqen, e sjell vetem drejtsia

 7. Anetart m posht kan falenderuar skender76 pr postimin:

  SERAFIM DILO (08-12-2018)

 8. #7

  Pr: Politikan t korruptuar - larg duart nga Studentt

  E vertet Skender keto protesta japin shprese. Nuk i dihet si do perfundoj si proteste por te pakten theu nje tabu ate qe tregoj se ka jete edhe jashte partive te politikes.

  Pastaj kjo lista e profesoreve hajdut eshte fantastike fare.
  Ndryshuar pr her t fundit nga SERAFIM DILO : 08-12-2018 m 08:53

 9. #8
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Antarsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  31
  Postime
  1,780
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Politikan t korruptuar - larg duart nga Studentt

  8 dhjetor 1990. Studentt krkonin nj Shqipri si gjith Europa, me nj sistem kapitalist.
  8 dhjetor 2018. Studentt krkojn rikthimin e sistemit komunist, pa taksa dhe tarifa, ndryshe nga Europa!!!!

 10. #9

  Pr: Politikan t korruptuar - larg duart nga Studentt

  Eshte disinformim te thuhet qe Europa e ka arsimin me taksa dhe tarifa dhe eshte turp te krahasohet sistemi i arsimit te Shqiperise me ate te Europes,jo vetem nga ana cilesore por nga ajo financiare qe eshte me vite drite larg...

  Boll me kete budallikun qe kur duhet te vidhet meret si justifikim sistemi komunist... se as edhe ne komunizem shkolla ishte falas sepse "paguhej" nga i gjithe populli.Nuk ka gje publike falas,rrogat,shpenzimet-financimet publike ose nga tarifat o nga taksat do dalin.

 11. #10
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,525

  Pr: Politikan t korruptuar - larg duart nga Studentt

  Ngjashmeria e dy dhjetoreve eshte fakti se Shqiperia atehere ishte vendi me i varfer i globit, e sot me i varferi i Europes!!!
  20 vjet me perpara te rinjte kerkonin lirite e munguara, 20 vjet me pas te rinjte kerkojne lirite e zaptuara me ligj!!!
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 12. #11

  Pr: Politikan t korruptuar - larg duart nga Studentt

  Ngjashmeria e te dy dhjetorave eshte fakti qe si atehere e si tani ka aritur aty ku nuk mban me... sidomos nga ana ekonomike.
  Dhe kjo eshte dika shume negative sepse na ben nje popull shume "materialist" ;ngrihemi vetem kur na mungon buka.

 13. #12
  not exist Maska e skender76
  Antarsuar
  10-06-2003
  Vendndodhja
  Sa me larg Shqiperise...
  Postime
  4,768

  Pr: Politikan t korruptuar - larg duart nga Studentt

  Sero,

  I gjati i ka ftu per dialog.
  Ti a mendon se duhet te pranojn?

  Un jam pro. Sepse nuk esht i gjati qe i fton ne fakt, por kryeministri, atje pastaj t'ja numerojn tak e tak e tak...
  paqen, e sjell vetem drejtsia

 14. #13

  Pr: Politikan t korruptuar - larg duart nga Studentt

  Citim Postuar m par nga skender76 Lexo Postimin
  Sero,

  I gjati i ka ftu per dialog.
  Ti a mendon se duhet te pranojn?

  Un jam pro. Sepse nuk esht i gjati qe i fton ne fakt, por kryeministri, atje pastaj t'ja numerojn tak e tak e tak...
  Nuk ka pse te pranojn dialog sepse dialogu ne kete rast i sherben vetem Rames. Sa me pa kompromis te jete protesta aq me shume do fitojne dhe vet studentat. Deri tani studentet kane vendosur kushtet e tyre Rama te shprehet keto realizohen ose keto nuk realizohen dhe pike,nuk ka pse kerkon dialoge dhe pazare te tjera per te zbehur dhe perare protesten.

  Ne qofte se studentet duhet te shkojne per dialog me Ramen duhet te shkojne me nje kerkese te vetme ;dorheqjen e Rames nga qeveria.

 15. #14

  Pr: Politikan t korruptuar - larg duart nga Studentt

  Nje kerkese kisha, po pati mundesi,se e kerkova por nuk e gjeta,(se edhe nuk di se si kerkohet..) ka hapur dikur Pirro ne mos gaboj nje teme per reformen ne arsim,do ishte interesante sot ta lexonim shkrimin e Pirros. Po mori ndonjeri mundimin ta gjej e ta ripostoj nuk do ishte keq...flm.
  Ndryshuar pr her t fundit nga SERAFIM DILO : 10-12-2018 m 20:56

 16. #15
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,525

  Pr: Politikan t korruptuar - larg duart nga Studentt

  Ne sot jemi perballe nje situate jo-normale qe sigurisht nevojitet dialog per te dalur nga kriza.
  Mirepo dialog vetem nese shfuqizohet ligji per arsimin! Se reforma aktuale arrnon ketu e gris atje eshte bere.
  Eshte folur kaq shume sa ske te shtosh me teper.

  Personalisht me dhimbsen studenten ne nje pike: i paguajne te gjoret pafund shtetit, qe me diplomen e republikes se Shqiperise te behen argate pjatalares te Italise e Anglise.
  Ndaj keta te rinj kane sot mundesine e arte ta permbysin kete trend!!
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 17. #16
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,525

  Pr: Politikan t korruptuar - larg duart nga Studentt

  Miratimi i Ligjit t Arsimit t Lart n Parlment sht nj hap prpara n reformimin e Universiteteve dhe shkollave t larta, sht nj hap i domosdoshm pr tu ndar nga e kaluara dhe pr t ndrtuar nj struktur universitare me standarte bashkkohore e t njjta me universitetet publike dhe private t BE.
  Arsyeja q m bri t rishkruaj edhe nj her n prkrahje t Ligjit t ri pr Asimin e Lart sht pr t spjeguar se prse kundrshtimet ndaj ktij Ligji nga ana e disa pedagogve nuk jan aspak profesionale, por n fakt kan nj prapavij q synon mbajtjen e nj status quo-n korruptive q vazhdon pr nj koh t gjat, pikrisht sepse ligji i vjetr jo vetm ishte me mangsi t theksuara dhe i ndryshuar disa her n mnyr klienteliste, por edhe se prfituesit-klient q n fakt jan po kta pedagog e profesor,- kan vite t tra n drejtim t universiteteve dhe kan shkelur me t dy kmbt do aspekt ligjor dhe nnligjor, duke dmtur rnd nga ana akademike katr elemtent baz t arsimit t lart:
  -cilsin e msimdhnies (mungesa n leksione, leksione t cunguara, programe difektoze
  dhe aspak t standartizuara, tekste mesimore t pamiratuara nga nj Kshill botuesi universitetit),
  -laboratort (pr shkak t mungess s projekteve cilsore pr prmirsimin e laboratoreve aktuale dhe pr krijimin e laboratorve t rinj),
  -Praktikat msimore dhe profesionale (pr shkak t mungess s Marveshjeve ndrministrore
  pr realizmin e ktyre praktikave),
  -mungesa e autonmis universitare pr shkak t drejtimit autokratik t Rektorve, Dekanve dhe
  P.Departamenteve q kan qndruar m shum sa afatet kohore t prcaktuara me ligj pikrisht sepse u manipulua me ligjin e kaluar.
  Nga pikpamja politike, kundrshtimi i Ligjit t Arsimit t Lart nga ana e opozits sht gjithashtu jo korrekte, pikrisht se ka qn kjo opozit dikur n pushtet q ka ndryshuar apo m mir prmirsuar Ligjin e vjetr t 2007 rreth 3 her, dhe pikrisht duke br dy gabime t rnda politike , gabime t cilat kan dmtuar rnd drejtimin e Universiteteve Publike sepse me zgjatjen artificiale dhe klienteliste t qndrimit n drejtim t drejtuesve aktual, i kthyen kta drejtues (q jan aktualisht drejtim akoma), praktikisht n pronar privat t ktyre Universiteteve Publike, dhe duke dmtuar rnd autonomin Universitare.
  S dyti nga ana politike po kjo opozit, nprmjet brjes s ligjit t vjetr m 2007 dhe tre prmirsimeve (ndryshimeve) deri n 2013, me brjen e nn ligjeve dhe udhzimeve t paqarta dhe kontradiktore kan shkaktuar jo pak probleme n drejtimin e Universiteteve, n fitimin e titujve akademik pa kritere, n mungesn e projekteve, n mungesn e kontrollit dhe t marrjes s masave nga ana e M.A.SH-it ndaj Universiteteve publike, etj.
  Pra miratimi i Ligjit t Ri pr Arsimin e Lart sht pritur jo vetm me interes por edhe me shpres pr t dal nga bataku i shkeljeve t vazhdueshme dhe t keqmanaxhimit t drejtuesve aktual t universiteteve publik (sepse universitetet privat kan t paktn nj manaxhim shum m t mir se sa publiket, dhe kan qn nn nj kontroll m t rrept financiar dhe akademik).
  sht pritur me interes dhe me shpres nga shumica e pedagogve , kjo nuk ka dyshim, sepse pr her t par u realizua nj ligj i cili priti 18 muaj pr tu miratuar n Parlamentin shqiptar, pasi u konsultua, u morn vrejtjet prkatse, u przgjodhn sygjerimet m t mira dhe u plotsua pr tu miratuar nj Ligj i cili na afron shum t paktn nga ana teorike (sepse do t shohim zbatimin), me standartet e vndeve t BE, Anglis dhe SHBA-ve, duke krijuar mundsit m t mdha pr nj reform cilsore n prmirsimin e cilsis s msimdhnies, prmirsimin e laboratorve, realizimin e projekteve prkatse dhe m t dobishme n mnyr q studentt t kn nj mundsi m t madhe pr tu aftsuar dhe prt marr informacionet m t prditsuara pr programet dhe kurrikulat pr t cilat ata kan przgjedhur.
  Probleme t mdha t ngelura nga e kaluara mbetej dhe mbetet akreditimi i universiteteve publike dhe atyre private, si dhe shprndarja m e mir e studentve fitues si n programet e universiteteve publike ashtu dhe n ato private, sepse deri tani studentt m t mir shkonin n Universitetet publike.
  Pikrissht ktu duhen par arsyet se prse disa individ pedagog vazhdojn t cysin dhe t thon t pavrteta pr Ligjin e Ri duke natemuar apo duke luajtur rolin plakave magjistare n paralajmrimet e kobshme dhe aspak profesionale.
  Dihet q neni 112 pr problemin e shefave t shrbimit mjeksor duhet t rregulluar duke e ndar shefin e shrbimit nga Prgjegjsi i Departamentit, por kto mund t bhen me Udhzime, ndrsa prshkrimi specifik i puns s shefit t shrbimit dhe i prgjegjsit t departamentit duhet t bhet prkatisht nga Ministria e Shndetsis dhe ajo e Arsimit.
  Pra i prket Kapitullit 12 nuk kam se far t them m tepr se sa Kyreministri i vendit, duke patur parasysh se ky kapitull sht cilsor t cilin e kundrshtojn disa nga kta pedagog vetm pr shkak t raportit t prqindjes n Komisionin prkats n favor t komisionerve nga ana e administrats se sa ato pedagogve. Por kjo mendoj se nuk prbn nj problem pr t ciln duhet anatemuar.
  Sidoqoft arsyet se prse disa nga kta pedagog kan nj koh t gjat q brtasin dhe ulurasin madje duke br dhe shkrime me tituj aspak t denj pr nj pedagog, sht se kta njerz i kan patur mundsit t jap sugjerimet dhe vrejtjet e tyre por nuk i kan br ose kan dal n tv private dhe kan br kritika aspak profesionale; gjithashtu vetm jan mjaftuar me kritika t aspektit t justifikimit politik, gj q nuk sqarohet aspak problematika n diskurset e ndonjrit nga kta pedagog.
  I vetmi argument q mund t justifikoj kundrshtimet e tyre ndaj Ligjit t ri, q mund t justifikoj prfshirjen e disa studentve me disa parrulla qesharake para parlamantit, q mund t justifikoj shkrimet aspak profesionale por vetm dis-informuese, q mund t justifikoj prpjekjet pr t detyruar median dhe publikun pr drejtsin e argumenave t tij, sht - varsia dhe servilizmi politik ndaj Opozits, asaj opozite e cila dje i ka dhn plot poste dhe lshime ktyre pedagogve gjat qeverisjes s saj.
  Detyrimi pr t folur pa argumente, pr t debatuar me imponim, kjo ka qn detyra kryesore e ktyre pedagogve t prkdhelur nga politika e djeshme q sht n opozit sot.
  Servilizmi politik i disa pedagogve t cilt si qaraman pr t kaluarn nga e cila prfituan por q nuk kthehet m, n vnd q t flasin n mnyr profesionale, vjellin vrer dhe prpiqen t dis informojn pr Ligjin e Ri sapo miratuar.
  Pikrisht, sht ky servilizm politik ai q Ligji i Ri i miratuar krkon t rregulloj, jan pikrisht ato shkelje, abuzime, klientelizma, korrupsine, autokratizma, fitime t parregullta titujsh akademik, t cilat mbrohen nga kta pedagog t favrizuar nga Ligji i kaluar- por q krkon t rregullohen nga Ligji i Ri i miratuar.
  N prfundim mund t shpreh keqardhjen pr kta klloun t politiks t cilt derdhin lot krokodili pr t kaluarn nga e cila prfituan, por q kundrshtojn me forc e me keqdashje do ndryshim dhe reform q shrben pr t prmirsuar gjndjen katastrofike t Arsismit t lart, gjendje e cila ka mbetur e prkeqsuar nga ndrhyrjet pa kriter t politikanve t djathte e t majt t s kaluars.
  Asnj Ligj i Arsimit t Lart nuk sht konsultuar kaq gjrsisht brnda dhe jasht vndit se sa ky Ligj q mendoj se sht i arrir, pr gjndjen n t cilm sht Arsimi i Lart sot.
  Mbetet zbatimi, i cili pas miratimit do ti jap nj nxitje positive pmirsimit t gjndjes aktuale n Arsimin e Lart.

  https://www.forumishqiptar.com/threa...ve?highlight=
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 18. #17
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Antarsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  31
  Postime
  1,780
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Politikan t korruptuar - larg duart nga Studentt

  Eshte vertet qesharake se i perkufizoni gjerat duke nxjerr nga vorbulla e kazanit gjithe mllefin dhe e vetmja zgjidhje do ishte ikja e Rames. Po mire po iku Rama kush do ta mar luli ( Berisha) qe kurre nuk e degjuan nje proteste madje edhe vrane njerez per keto arsye.

  Dialogu i Rames nuk eshte vetem ato pika qe flitet lart, po ta crrenjos fare semundjen e universiteteve ku korrupsionin eshte masiv dhe kete e kam provuar edhe vet. Dhe sa per informimin tuaj universitetet jane autonom ne pjesen perberese te tyre dhe nese eshte dikush qe duhet te mbaje pergjegjesi ajo eshte Lindita Nikolla!

 19. #18

  Pr: Politikan t korruptuar - larg duart nga Studentt

  Ne qofte se ka nje gje ku Rama ka falimentuar tereshisht eshte lufta kunder korrupsionit. Nuk ka asnje fushe ekonomike a sociale ku korrupsioni eshte ulur.
  Edhe ne universitete mbas reformes kostoja qe sjell korrupsioni u rrit,si ne shifra edhe per vet studentet.
  Megjithese nuk duhej ndonje magjistar per ta kuptuar se bazat e kesaj reforme (hiq mbylljen e universiteteve "fantazme" te shokut Sali) ishin te gabuara dhe do sillnin kete kolaps te sotem.
  Edhe ne reformen territoriale,qe dukej si nje reforme llogjike, ku qellimi ishte se do ulej numuri i punonjesve te administrates publike lidhur me territorin edhe aty numuri i punonjesve eshte rritur dhe natyrisht me te edhe korrupsioni.


  (Duke flm per mundimin)
  Ndryshuar pr her t fundit nga SERAFIM DILO : 11-12-2018 m 06:26

 20. #19
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,525

  Pr: Politikan t korruptuar - larg duart nga Studentt

  O Lazo eshte pak e veshtire te hysh ne negociata me dike qe firmosi nje ligj qe ti e ke kundershtuar dhe ke marre mbrasht fyerje e etiketime per do kundershtim.
  Tani i njejti person i lutet studenteve hajde diskutojme se nuk isha une ai qe e beri ligjin!
  Ka nje paradoks te madh ketu.

  Rama trashegoi nje arsim aspak optimal dhe zgjidhjen si ne do rast e gjen nepermjet pazareve me te njejtet persona, ne kurriz te studentit te thjeshte! Pazar beri per ligjin e arsimit, pazar me reformen territoriale qe e permend dhe Serafimi, pazar me reformen ne shendetesi dhe po prape nepermjet pazarit kerkon te dali nga situata me studentet duke tentuar ti blej me ca vende pune perfaqesuesit e tyre!
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 21. #20
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,525

  Pr: Politikan t korruptuar - larg duart nga Studentt

  Nje analize e shkurter qe ja vlen te lexohet, per te kuptuar edhe qendrimet e ndryshme ne kohe te Pirros dhe sivllezerve te tij ne lidhje me reformen ne arsim. Fatkeqsisht kjo kategori njerezish eshte shtuar goxha dhe ka uzurpuar opinion publik:

  Shejtanbudallenjt

  Nga Artan Fuga

  E bukur se lidhur me protestat e studentve dgjojm kinezrira nga m absurdet.

  Ka disa t mncur maskarenj t lindur, mashtruesa qysh n vez, q thon : aman plotsojua kto tet pika studentve q t na ln rehat se prndryshe na prishet rehatia jon! Dorzo ca lek t shptojm t tjerat q i vjelim qetsisht n koh paqeje!

  Jo pr t riparuar gjendjen, por : t na ln rehat!

  Ka t tjer q shkojn drejt kinezrirave t revolucionit kulturor kinez se kinezve t sotm u marrin t keqen ata, sipas t cilve drejtimin e universiteteve duhet ta marrin studentt!!!

  Ka pallavesh t tjer q thon: Hiqu mo tarifat dhe t ken nj universitet t varfr se n fund t fundit universiteti sht pr tu krijuar iden se kan diplom, jo pr tu dhn dije!

  Idiot t tjer q nnkuptojn q n universitet sht studenti q duhet t msoj pedagogun por jo pedagogu studentin!

  Maskarenj t ndryshm barazojn disa pedagog qelbsira dhe t korruptuar me t gjith pedagogt dhe msuesit duke harruar se poqese analizojm mir pedagogu i ndershm sht edhe m i varfr sesa studenti!

  Dhe nuk bjn z! Por deri kur?

  Ka ca politikan dembela q n vend t ulin bythn dhe t prpunojn modele alternative pr arsimin, vetm brtasin dhe vdesin ta manipulojn lvizjen pr t marr vota politike.

  Plot shejtan budallenj q e trajtojn cshtjen vetm se studentt jan t varfr, por nuk shohin se kryesorja sht sesa shoqria krkon cilsi n formimin shkencor t rinis dhe cfar vendi i jep t diplomuarit n tregun e puns.

  Ca kolltukofag bjn sikur nuk kuptojn q universitetet publike jan vendosur n nj gjendje q jo vetm autonomi nuk kan, por edhe qeverisen si burgje pkrisht sepse ligji i ka ln si subjekte t cmendura skizofrenike, as kshtu as ashtu, as autonome, as t shtetzuara.

  Profesori i universitetit sht prdhosur, dhunuar, varfruar, turpruar, fyer, nnshtruar, izoluar, alienuar, keqprdorur, degraduar, infantilizuar, pikrisht sepse ligji e krkon t till dhe un jam gati ta provoj kt.

  Sepse shoqria nuk e do intelektualin, politika nuk e do intelektualin, cmira e masave nuk e do intelektualin, injoranca nuk e do intelektualin, burokracia nuk e intelektualin!

  Gjendja e shoqris n koh protestash prodhon dhe nxjerr n drit llava t tra cmendurish, budallalliqesh, shejtanlliqesh, poshtrsish, hipokrizish. Det, llav, prmbytje!

  Mejr qytetari, mjer studenti, mjer prindi, mjer kombi, mjer Shqipria!
  Ndryshuar pr her t fundit nga Duke_Of_Arberia : 12-12-2018 m 08:03
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •