Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 5 prej 5
 1. #1
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,459
  Faleminderit
  27
  76 falenderime n 70 postime

  Radiografia/ Lvizjet n panik t qeveris nga frika e protests s studentve

  N ditn e par t protests Edi Rama reagoi si t gjith hert e tjera ndaj atyre q e kundrshtojn: u prpoq t vendos nj pjes t margjinalizuar me pjesn tjetr t shqiptarve. Ai iu drejtua ktyre t fundit: A sht e drejt q t gjith taksapaguesit t paguajn pr studentt ngels?

  Nnteksti qe i qart se qeveria nuk do t prkulej prball disa katranjozve. Kt mesazh e mori edhe Lindita Nikolla, ministrja e arsimit q i kaloi me indiferenc protestat fillestare t studentve

  Por kjo arrogance tipike prej kleptokratsh i nxehu dhe m shum gjakrat. Dje protesta studentore u shndrrua n uragan. U ngritn rrethet, u bashkuan fakultetet n Tiran dhe u derdhn n rrug duke shpallur nj ultimatum me 4 pika q skadonte n ora 16 00.

  Tre or para afatit, ministria u zbyth dhe tre or para afatit deklaroi se plotsonte tre nga katr krkesat, at pr heqjen e tarifave shtes q ishte shndrruar edhe n shkrepsen q i vuri benzin zjarrit.

  Por, kjo nuk mjaftoi. N kmbim studentt filluan kngn e duam Nikolln t dal n boulevard dhe i shtuan krkesat deri n arsim falas dhe pajise me kartn studentore.

  Ky sht edhe asti ku qeveria u fut n panik. Ku ajo kuptoi se protesta qe aq e madhe sa nuk mund t shuhej me arrnime mashtruese.

  Nga ky moment, nga arroganca rilindasit ndryshuan faqe. Ata u angazhuana n nj betej kundr kohs pr ti joshur sa m shum protestuesit.

  Rama vet t enjten pasdite postoi nj projekt 3D se si do t shndrrohen godinat e qytetit studenti. Pas tij vet ministrja Nikolla veshi portokalli pr t reklamuar rikonstruksionin e konvikteve t reja. Megjithse kto pamje ishin antetieza e kushteve reale t jets s studentve q tregoi nj kronik e Top Channel, ato ishin lvizje t dshpruara pr t treguar nj qeveri q po zbythej hap pas hapi.

  Ka edhe m vet Rama doli n nj video ku ai tha se zyra e tij nuk qe e Edit por e protestuesve dhe i ftoi ata q i kishte konsideruar si ngels t diskutonin s bashku n kryeministri pa ndrmjets.

  Dhe ndrkoh q krkesat e studentve avancuan nga 4 n 8 duke shtuar fondet pr kkrkimin shkencor dhe kartn studentore aq shum t premtuar prej vitesh, Lindita Nikolla tha menjher se qe e gatshme t diskutonte edhe pr ato.

  Po pse Rama dhe ministrja e tij e kan flakur tej arrogancn e treguar gjat do proteste tjetr ? Pse tigrat e rilindjes po sillen si ngjj ? Ps ata jan gati t plotsojn do krkes q nuk del nga kuadri i universitetit ?

  Kjo po ndodh nga paniku se ata e kan kuptuar se manifestimi sht n prag t shndrrimit n nj rrevolucion. Ata e kan kuptuar se n slloganet e hedhura, n qendrimet e mbajtura po ravijzohet nj grupim antisistem. Nj grupim q denoncon vjedhjen nga t pasurit, mungesn e shpress pr t ardhmen, pengimin ekarierrs dhe ngritjen e nj muri pabarazie q e bn kt vend t pajetueshm.

  T ndrgjegjshm se kto ide mund t prhapen si njolla e vajtit, Rama dhe Nikolla po tregohen t gatshm t flakin tej brutalitetin dhe t plotsojn do krkes aktuale. Sepse ata e din se sa m shum t zgjsin manifestimet, aq m vshtir do ta ken t pengojn prhapjen e tharmit q po lind brenda lvizjes studentore.

  Lapsi.al
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 2. #2
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,459
  Faleminderit
  27
  76 falenderime n 70 postime

  Pr: Radiografia/ Lvizjet n panik t qeveris nga frika e protests s studentve

  Me inteligjencn, finesn dhe cinizmin rinor, q po karakterizon nj nga protestat m t bukura q po e nderon Shqiprin prej tre ditsh, dy vajza q po marshonin mes mijra t singjashmve t tyre, mbanin n duar nj pankart therrse: Mbrm fjeta tek konviket 3D t inxhinjeris.

  Gjetja ishte super seksi (n kuptimin inteligjent t fjals). Ajo i prgjigjej flak pr flak nj postimi q Edi Rama kishte shprndar dje, ku tregohej se si do rikonstruktoheshin n imagjinatn e tij dixhitale konviketet e studentve.N vend t gjendjes s tyre t mjer, rrjepjes q iu bhet pr t uar parat e tyre tek oligarkt, kryeministri i vendit u propozonte nj t ardhme virtuale.

  Kjo sht fabula e qeverisjes s tij: n kmbim t mizerjes t tregon kartolinn; n vend t varfris, projektet e gratacielave gjigande; n vend t shtpis q t prish, maketin shumngjyrsh t rreth rrotullimit tek shqiponja.

  Dhe pikrisht ktu, fabula e studentve q po protestojn i ngjan asaj t banorve t unazs s re. Edhe me ata, e njjta parodi. N vend t shtpive q po u prishnin pr t fituar plot 20 milion euro nga tenderi 40 milionsh pr 2.2 km rrug, u tregonin, ashtu si indianve pasqyrat, projektin dixhital t unazas.

  Zbulimi q bri t enjtn n mbrmje emisioni T paekspozuarit, se t gjitha dokumentat e ktij tenderi ishin fallcifikime t letrave t shtetit amerikan (kt e pranuan edhe organet vendase q e pezulluan at) me qllimin pr t drguar parat e qeveritarve n parajsa fiskale, e tregon fare qart se far prezumon kjo propagand dixhitale.

  Ajo do t shes nj realitet virtual, n vend t nj vjedhjeje reale.

  Ajo sht gjithmon e njjta, si tek sheshi shqiponja, si tek teatri i Bjorke Ingels, si tek projektet e rilindjes urbane, si tek PPP 1 miliard euroshe dhe si tek kjo e fundit: konviket e reja t qytetit studenti.

  Ato vajza t hijshme, q mbanin at pankart n duar, treguan me nj slogan t vetm se e kishin kuptuar kt butafori q mundohet ti gnjej shqiptart prej 5 vitesh. Dhe prandaj ato marshuan sot n rrug. Jo vetm dhe thjesht se nuk kan nj shtrat komod pr t fjetur n konvikt. Jo vetm dhe thjesht se nuk kan para pr nj provim t prapambetur. Jo vetm dhe thjesht pr t prgjysmuar tarifn e studimit.

  Zaptimi i rrugve t Tirans dhe protesta q ka marr prmasa t paimagjinuara, por tregon se ata student kan kuptuar shum m shum. Se ata jan t ndrgjegjshm q hajduti 3D po vjedh t ardhmen e tyre. Po vjedh shkollimin e sotm, punsimin e nesrm, t ardhmen e lir, nj shoqri me shance t njjta dhe me mundsi t barabarta.

  Mjafton t dgjosh himnin e protests s tyre, ku demaskohen ato q quhen pallavra qeverie t ardhura nga njerz t zhytur n luks dhe me makina t shtrenjta. Mjafton t kuptosh antitezn q ata bjn mes ktyre pallavrave dixhitale dhe jets s tyre t ln n varfri, pa pun, pa dije, pa rini!

  Nuk ka m dyshim se ata e kan kuptuar se nga u vjen e keqja. Dhe kt nuk ka m talent dixhital q ta fsheh.

  Lapsi.al
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,150
  Faleminderit
  434
  521 falenderime n 439 postime

  Pr: Radiografia/ Lvizjet n panik t qeveris nga frika e protests s studentve

  Qe jane trembur nga kjo proteste jane trembur dhe do bejne mos qe ta mbyllin a ta kufizojne sa me shpejt...Dhe nuk i ka trembur me teper qe eshte nje proteste e paprtitur dhe e pa kontrolluar se sa ideja qe tani e tutje do ngritje takse a mimi do perballen me protesta te tilla. Si te thuash qe po e kuptojne qe qetesis te deri tanishme i ka ardhur fundi,populli po zgjohet nuk ka me filma te opozites me antikrime e antimafie dhe reforma e stereforma,tani revolta po shkon direkt tek leket,po shkon tek burimi qe mban ne kembe sistemin.

 4. #4
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,459
  Faleminderit
  27
  76 falenderime n 70 postime

  Pr: Radiografia/ Lvizjet n panik t qeveris nga frika e protests s studentve

  Eshte shuplake ndaj te gjitheve kjo proteste. E vonuar por mesazhi shkon tek te gjithe ata qe drejtojne sot por edhe tek ata qe aspirojne te drejtojne neser!

  Rilindasit kesaj rradhe jane tredhur sepse perballe kane te rinjte dhe jo shtresa te margjinalizuara apo pseudo-intelektuale qe i blen lali Eri me lloj lloj formash!

  Nese ndergjegjia qytetare nder vite do kishte qene e ngjashme me protesten e ketyrete rinjve, e them bindje se do ishim sot nje vend me i mire!
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,150
  Faleminderit
  434
  521 falenderime n 439 postime

  Pr: Radiografia/ Lvizjet n panik t qeveris nga frika e protests s studentve

  Ndergjegjes qytetare po nuk ju "garantua" qe rrezimi i Rames nuk perfaqson nje avantazh per kete opozite te sotme do te vazhdoje te jet keshtu edhe per nje 5-6 vjear tjeter,per vet faktin qe eshte idiotsi te rrezosh Ramen per Bashen dhe Berishen dhe e kunderta. Prandaj problemi i vertete i gjithe ketyre viteve nuk ka qene as qeveria dhe as ndergjegja qytetare problemi ka qene PD e Berishes. Edhe sot ne qofte se do qe ta shuash protesten e studentave mjafton te fusesh PD dhe protesta mbyllet.
  Rama meqjithe vjedhjet skandaloze dhe qeverisjen idiote prap nga populli perceptohet si ""me i miri" o me "anti-sistem" se te tjeret qe i bejne sot opozite,ky eshte problemi i vertete ne te cilen ndodhet Shqiperia dhe nuk dilet nga ky problem pa ndryshuar opoziten,ose me gjithe Ramen e PS te miret perpara dhe te permbyset dhe opozita.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •