Nj grek dhe nj shqiptar, t moshave 21 dhe 19 vje respektivisht, kan pranuar autorsin e nj krimi makabr n ishullin Rodos t Greqis, t ndodhur m 29 nntor. Ata ishin ekzekutort e nj studenteje 21-vjeare, q sipas burimeve lokale, kishte refuzuar t kryente marrdhnie seksuale me ta.


T rinjt, t cilt ishin n efektin e alkoolit, nuk e kaprdin kt refuzim dhe nisn ta dhunonin at deri n vdekje. M e rnda vijon m tej, kur trupi i pajet i 21-vjeares sht transportuar me nj automjet, pr tu braktisur n nj plazh t izoluar t ishullit turistik n Egje.Dy t rinjt ishin t dyshuar q n momentin e par q u gjet trupi i 21-vjeares Eleni Topalidhu, pasi ishin filmuar nga kamerat e siguris n qendr t qytetit t Rodosit. Kt ngjarje makabre ata e pohuan edhe para hetuesve, pas gati 24 orsh marrje n pyetje intensive.

Tashm, dy autort e krimit monstruoz do t drgohen n gjykat pr tu njohur me masn e siguris. Ngjarja tronditi t gjith Greqin, madje mori edhe nota politike, pasi antart e Agimit t Art nisn nj fushat akuzash n rrjetet sociale ndaj t huajve n vend.

Megjithat, kan qen vet familjart e viktims q krkuan q ngjarja t mos prdorej politikisht, por t marr vetm zgjidhjen e duhur n aspektin penal.

Top Channel