Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 12 prej 12
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  8,305
  Faleminderit
  253
  352 falenderime n 328 postime

  T Reja nga Bota e Muziks Shqipe

  Kt 20 Vjetor festivali Knga Magjike sjell nj risi teknologjike.

  Festivali m i madh n Shqipri, Knga Magjike sht gati pr edicionin e tij t 20-t.
  Tashm faza e par e prezantimit t artistve n spektaklin E Diela Shqiptare ka prfunduar, dhe gjithka sht gati pr nett live.

  S fundmi, prmes nj njoftimi t br n rrjetin social Instagram, festivali njoftoi gjithashtu se datat pr nett e finale jan 5 dhe 6 dhjetor (gjysmfinalet), dhe finalja e madhe m dat 8 dhjetor.

  Madje, pr her t par kt vit, Knga Magjike njoftoi edhe se ka risi n transmetim, ngase shikuesit do t ken mundsin ta ndjekin edhe livestream.

  Kete 20 Vjetor festivali Kenga Magjike sjell nje risi teknologjike. Per here te pare ne Shqiperi Livestream ne VR. Mund te perjetoni emocionet e skenes edhe nga shtepia nepermjet realitetit virtual. Ne kengamagjike.com ne tvklan.al dhe ne welcomealbania.com! Kenga Magjike po afron, thuhet n njoftimin e festivalit.

  Shum kng jan prezantuar edhe kt vit n festival, ku ndr m t plqyerat nga publiku duket t jen ajo e Fifit me MC Kreshn, Ardit unit me Daniela Toin, Kanita Sums, Ronela Hajatit e shum t tjerve.
  Si do vit tjetr, fituesin e prcaktojn vet artistt me votat e tyre, t cilat bhen krejtsisht t ditura n natn finale t festivalit. /Telegrafi/


  https://telegrafi.com/zbulohen-datat...-magjike-2018/

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  8,305
  Faleminderit
  253
  352 falenderime n 328 postime

  Pr: T Reja nga Bota e Muziks Shqipe

  Ana Kodra provon fatin n Britain`s Got Talent

  Ana Kodra ka dhn nj lajm shum t mir pr fansat e saj. 11-vjearja do t konkurroj n audicionet e Britain`s Got Talent n Mbretrin e Bashkuar.

  Nprmjet nj postimi n Facebook, Ana ka treguar se audicioni i saj do t zhvillohet n Manchester n datn 8 dhjetor.

  E rritur n skenn e muziks, Ana prfaqsoi vitin e shkuar Shqiprin n JUnior Eurovison 2017 dhe kt vit ishte finaliste n The Voice Kids of Albania.


  http://www.kohajone.com/2018/11/30/a...ns-got-talent/


 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  8,305
  Faleminderit
  253
  352 falenderime n 328 postime

  Pr: T Reja nga Bota e Muziks Shqipe

  Ermal Meta, i ftuar special n Festivalin e RTSH-s

  Kngtari i njohur shqiptar Ermal Meta do t jet mysafir special i edicionit t 57-t t Festivalit t Radio Televizionit Shqiptar, shkruan KultPlus.

  Ermal Meta, fitues i Sanremos dhe prfaqsues i Italis n Eurovizion, do t paraqitet me kngt e tij n kt festival, dhe sht paraqitja e par npr festivale t Shqipris, duke mos prfshir koncertin e tij q e ka realizuar brenda ktij viti, nn organizimin e Bashkis s Tirans.

  Tash pr tash sht zbuluar vetm Ermal Meta, mbetet t shihet nse do t merr pjes edhe ndonj kngtar tjetr./KultPlus.com

  https://www.kultplus.com/muzika/erma...lin-e-rtsh-se/

 4. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  8,305
  Faleminderit
  253
  352 falenderime n 328 postime

  Pr: T Reja nga Bota e Muziks Shqipe

  Zbulohen emrat e prezantuesve t Festivalit t RTSH-s

  Prmes nj konference pr shtyp, Radio Televizioni Shqiptar ka zbuluar emrat e dy prezantuesve t Festivalit t Kngs. Edicioni i 57-t do t prezantohet nga aktori i mirnjohur Viktor Zhusti dhe aktorja dhe kngtarja kanadeze me origjin shqiptare Ana Golja.

  Viktor Zhusti, aktori mjaft i dashur pr publikun shqiptar, rikthehet n prezantimin e festivalit pas 47 vitesh. Zhusti ka ln gjurm me rolet e tij n teatr dhe kinematografi. Mes tyre prmendim lojn e shklqyer n filmat Malet me blerim mbuluar, Kur xhirohej nj film, Taulanti krkon nj motr apo dhe n skenn e teatrit n shfaqjet Kush ka frik nga Virginia olf, T gjith me huqe, Djemt gazmor, etj.

  Ana Golja sht nj tjetr talent shqiptar q po shklqen n bot. Ka lindur n Toronto m 31 janar 1996 nga prindr shqiptar. Veohen rolet e saj n filmat Full out dhe Love on ice. Ndrsa kt vit ka debutuar edhe me albumin e par muzikor Epilogue.

  https://www.classlifestyle.com/news/...-are-revealed/

 5. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  8,305
  Faleminderit
  253
  352 falenderime n 328 postime

  Pr: T Reja nga Bota e Muziks Shqipe

  Ylli shqiptar Erza Muqolli vjen n Shqipri

  Erza Muolli, 13 vjearja e talentuar q befasoi jurin e Frances got talent, do t jet e ftuar speciale n finalen e Festivalit t Kngs n RTSH.

  Si msohet nga drejtorja artistike e festivalit, Inva Mula, Erza do t ngjitet n sken pr t prshndetur publikun shqiptar me zrin e saj, shoqruar nga nj kor i madh fmijsh.
  N vitin 2014, ather 8 vje, talenti shqiptar me origjin nga Kosova ngriti n kmb publikun francez.

  Me interpretimin e kngs Papaoutai t Stromae, voglushja bri pr vete jurin e spektaklit Frances got talent duke arritur deri n finale.

  https://www.kultplus.com/muzika/ylli...n-ne-shqiperi/ 6. #6
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  8,305
  Faleminderit
  253
  352 falenderime n 328 postime

  Pr: T Reja nga Bota e Muziks Shqipe

  Publikohen pr her t par 6 kng t Tefta Tashko Koos

  Kto q po dgjoni jan pjes nga 6 kngt e panjohura deri m sot t Tefta Tashko kocos. N 71 vjetorin e vdekjes s “Artistes s Popullit”, kto krijime u transmetuan pr her t par pr publikun nga gramafoni, n qytetin e Kors.

  N vlersim t figurs s sopranos, disqet e regjistruara nga artistja, materiale fotografike dhe dokumentar t saj u ekspozuan ne ambientet e Muzeut Kombtar t Arsimit.

  Ndrkoh q sipas studiuesit te historis Niko Kotherja kto materiale jan nj dshmi me vler pr historin ton kulturore.

  3 disqe me nga dy kng secili te regjistruar n Milano nga Tashko, n vitin 1942 n shoqrin diskografike “Columbia” jan sjell n Kor dhe tashm jan pasuri e publikut.

  Disqet e rralla jan gjetur brenda territorit te Shqipris, ne qytete te ndryshme./ vizionplus.tv/ KultPlus.com

  https://www.kultplus.com/muzika/publ...tashko-kocos/# 7. #7
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  8,305
  Faleminderit
  253
  352 falenderime n 328 postime

  Pr: T Reja nga Bota e Muziks Shqipe

  7 kng nga Shqipria, n 250 kngt m t mira t t gjitha kohrave n Eurovizion

  Esc Radio Radioja e cila transmeton vetm muzik nga Eurovizioni Festivali i Kngs Evropiane, ka zbuluar dje n mbrmje 250 kngt m t plqyera t t gjitha kohrave n Eurovizion, votuar nga dgjuesit e radios.

  Sikur do vit, edhe kt vit kjo list sjell kngt m t mira dhe ato q i kan rezistuar kohs. Neve padyshim na intereson Shqipria n kt list.

  Eugent Bushpepa me kngn Mall, i cili e prfaqsoi Shqiprin n Eurovizion n vitin 2018-t, renditet n vendin e 37-t, Rona Nishliu me kngn Suus n pozitn e 58-t, Elhaida Dani me kngn I'm Alive n pozitn 92.

  Eneda Tarifa me kngn Fairytale n pozitn 164, Hersi Matmuja me kngn One Nights Anger n pozitn 181, Identitet nga Adrian Lulgjuraj dhe Bledar Sejko n pozitn 195 dhe Luiz Ejlli me Zjarr e ftoht n pozitn 201, shkruan KultPlus.


  Kngt tjera q kan prfaqsuar Shqiprin n Eurovizion kan mbetur jasht ksaj liste.

  Pr t shtatin vit me radh, knga m e votuar sht Euphoria nga Loreen. / KultPlus.com

  https://www.kultplus.com/muzika/7-ke...ne-eurovizion/


  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 04-01-2019 m 09:37

 8. #8
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  8,305
  Faleminderit
  253
  352 falenderime n 328 postime

  Pr: T Reja nga Bota e Muziks Shqipe

  Noizy mysafir special i Raf Camoras, peformoi para 16 mij adhuruesve n Koln (Video)

  sht nj prej arenave m t mdha n Evrop, por Lanxess Arena nuk arriti q t prmbush t gjitha krkesat pr koncertin e Raf Camoras dhe Bonez MC, dy superyjeve evropian t hip hopit dhe dancehallit.

  Dhe, mysafir special n koncertin ku u shitn t gjitha biletat ishte reperi shqiptar, Noizy.

  Ai dhe Raf Camora dallohen pr miqsin e tyre, pasi dihet se vern e kaluar solln bashk hitin e madh, “Toto”.

  Prezantimi i Raf Camoras q i bri Noizyt ishte madhshtor, ndrkaq reperi shqiptar performoi ‘live’ projektin “Toto”, pasi q dihet se Raf Camora i ka t gjitha koncertet “live” dhe me orkestr.

  sht kjo hera e par q nj reper shqiptar performon para nj publiku t till n Evrop dhe pritet n kt form, duke performuar n gjuhn shqipe.
  Raf Camora qndroi gjat vers edhe n Kosov ku performoi n lokacione t njohura si Hangover dhe Zone.

  Ai dallohet pr hitet tjera t tij si albumet “Palmen Aus Plastik 1” dhe “Palmen Aus Plastik 2” me Bonez MC dhe albumin solo “Anthrazit”, kurse dallohet pr historin e tij interesante, ku nga nj puntor n McDonalds dhe repi underground, sht br superyll.

  Raf Camora ka edhe nj projekt me Azetin, “Qa Bone” q po ashtu ishte hit veror, kurse dyshja kan edhe nj projekt tjetr bashk n albumin e ri t reperit shqiptar.
  Pr Noizyn ky sht sukses i ri n arenn ndrkombtare dhe nj respekt m shum pr t n skenn e hip hopit gjerman, si nj artist meritor i hip hop dhe dancehall. /Telegrafi/

  https://telegrafi.com/noizy-mysafir-...uesve-ne-koln/ 9. #9
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  8,305
  Faleminderit
  253
  352 falenderime n 328 postime

  Pr: T Reja nga Bota e Muziks Shqipe

  Alban Skenderaj koncert madhshtor n Prishtin

  Kngtari i njohur nga Shqipria, Alban Skenderaj prmes nj postimi n rrjetet sociale ka informuar t gjith se do t mbaj koncert n Kosov.

  Koncerti “Hapsira e nj ndrre” do t mbahet m 19 qershor n salln 1 Tetori, shkruan rtv21.tv

  Ky koncert pr kngtarin sht nj ndrr, e cila po bhet realitet pas nj pune t madhe.

  Albani kt koncert e ka cilsuar si nj moment kulmor i karrieres s tij si dhe nj pik arritje teper t rendesishme t jets s tij. /rtv21/KultPlus.com


  https://www.kultplus.com/showbiz/alb...-ne-prishtine/

 10. #10
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  8,305
  Faleminderit
  253
  352 falenderime n 328 postime

  Pr: T Reja nga Bota e Muziks Shqipe

  Artistja q futi iftelin n Filharmonin e Hamburgut

  Maj 2019

  Hava Bekteshi sht nj ekonomiste nga qyteti Neustadt afr Hamburgut, Gjermani. Ajo ka migruar nga Maqedonia n Gjermani, me prindrit, kur ka qen vajz 14 vjee.

  Muzika autoktone shqiptare dhe instrumenti m i njohur shqiptar, iftelia, ka qen gjithmon pjes prbrse e kohs s lir n shtpin ku Hava sht rritur, shkruan albinfo.ch. N kt mnyr ky instrument sht br q nga fmijria e hershme mjet pr shprehjen e ndjenjave, mallit e dhembjes, edhe pr Havn.

  Me koh, iftelia e saj ka kaluar muret e shtpis dhe t familjes s saj, duke zn gjithnj m shum vend edhe n shkolla, orkestra, mese artistsh, dhe kudo ku ekonomistja shqiptare ka gjetur mundsin pr ta br t njohur kt pjes t tradits shqiptare.

  “Kam marr pjes n festivale t ndryshme, n bashkpunime me muzicient t zhanreve t ndryshme ku gjithmon e kam prfshir iftelin. Pastaj kam zhvilluar projekte me nxns gjerman, projekte n teatro, si n Teatrin Gjerman “Deutsches Schauspielhaus” por dhe jasht Gjermanis, n qyettet si Venedik, Lyon, etj.”, thot Hava Bekteshi pr albinfo.ch.

  Por, si kurorzim t prpjekjeve t saj n kt drejtim, Hava e konsideron paraqitjen n koncertin e realizuar bashk me Filharmon e famshme t Hamburgut (Elbphilarmonie). Kjo sht realizuar t shtunn q shkoi, m 25 maj, n kuadrin e projektit “Stadtlied” (Knga e qytetit) q u zhvillua n Hamburg.

  “Mbrm n Elbphilharmonie, n Hamburg jam paraqitur me ifteli nn tingujt e kngs sime t bukur shqipe "Tingellon teli i iftelis“!
  Kshtu, iftelia sht par e dgjuar pr her t par n nj koncert t till madhshtor”, shprehet Hava Bekteshi pr albinfo.ch. “Ka qen dika kaq e pabesueshme dhe un jam shum mirnjohse q pata mundsi t qndroj n kt sken gjigante s bashku me kaq shum artist tjer profesionist”.

  Ajo sht zgjedhur si njra ndr portagioistet e ktij komcerti madhshtor. Pr koncertin kan raportuar edhe televizione t ndryshme gjermane, t cilat kan br edhe portretin e Hava Beksteshit.

  Koncertit n fjal i ka paraprir nj prgatitje e gjat dhe intensive prmes provave dhe puntorive t ndryshme. Aty kan marr pjes mbi 100 persona, t gjinive, moshave, profesioneve dhe prejardhjeve t ndryshme.

  Qllimi i ktij projekti t kurorzuar me koncertin e madh ka qen prezantimi i qytetit t Hamburgut si nj qytet kozmopolit dhe laraman, t cilin e pasuron prania e nj numri t madh komunitetesh me prejardhje t ndryshme. / albinfo.ch / KultPlus.com

  https://www.kultplus.com/muzika/arti...e-e-hamburgut/
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 28-05-2019 m 12:06

 11. #11
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  8,305
  Faleminderit
  253
  352 falenderime n 328 postime

  Pr: T Reja nga Bota e Muziks Shqipe

  Elvana dhe Era Istrefi po sjellin hitin e vers!

  Elvana Gjata paralajmroi nj surpriz, e cila duket t ket t bj me nj kng t re.

  Prpos kngs “Fustani” me Capital T, Elvana do t publikoj nj kng t re, klipin e s cils e ka realizuar n Stamboll.

  Megjithat, njerzit po mendojn se Elvana Gjata kur thot “surpriz” e ka fjaln pr nj bashkpunim me Era Istrefin.

  Nuk e keni iden sa shum komentues kan prmendur emrin e Ers si artistja krah Elvans n projektin e ri.

  Dhe jo m kot, pasi Elvana ishte dje e ftuara speciale e Ers n ditlindjen e saj t 25-t. Kngtaret u puthn dhe u prqafuan, shum t qeshura pran njra- tjetrs.

  Prve ksaj, stili i Elvans duket i frymzuar nga vitet ’90, si jemi msuar t shikojm zakonisht Era Istrefin.


  https://konica.al/2019/07/elvana-dhe...hitin-e-veres/
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 06-07-2019 m 08:37

 12. #12
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  8,305
  Faleminderit
  253
  352 falenderime n 328 postime

  Pr: T Reja nga Bota e Muziks Shqipe

  Ndryshon juria e Kngs Magjike 2019

  Sapo producenti Ardit Gjebrea lajmroi eljen e edicionit “Knga Magjike 2019”, veoi si risi kt vit, ve vots s vet artistve, edhe votn e publikut. Disa jav m par, n nj postim n llogarin e tij, Arditi shkroi: “Kt vit n #kengamagjike, ve artistve n nett finale, do t votoj edhe publiku. Kt vit do t votoj edhe juria e New Artist, vet juria kt vit do t ket ndryshime. Nuk po i tregoj t gjitha, di vetm q ky edicion do t jet thjesht ai q do donte publiku dhe artistt. Ndaj kush mendon t jet pjes e magjis 2019, le t filloj prgatitjet q tani, t tjerat na i lini ne”.

  Menjher pas ktij lajmrimi, nj pjes e mir e kngtarve kan nisur t mendojn pr materialet e tyre pr Kngn Magjike. Valon Shehu sht nj prej artistve q do t rikthehen kt vit n magjin e edicionit t 21-t.

  Ve mnyrs s votimit, kt vit do t ket ndryshime edhe n juri. Si ka msuar Indeksonline, kngtaret Manjola Nallbani, Orgesa Zaimi dhe Orinda Huta nuk do t jen pjes e juris kt edicion. Armend Rexhepagiqi dhe Arben Sknderi, t cilt ishin pjes e edicionit t kaluar, do t vazhdojn t jen n jurin “New Artist”. Po kshtu, msohet se nj hyrje e re n juri do t jet Jonida Maliqi, kngtarja prfaqsuese e Shqipris n Eurovision dhe nj prej vokaleve m t mir femror t muziks s leht shqiptare.

  Pr Jonidn nuk sht hera e par q ulet n karrigen e gjykueses. Ajo ka qen pjes e “The Voice”, nj eksperienc q e ka shijuar shum por sht ulur n karrigen vlersuese edhe n spektakle e gara t tjera muzikore. /Revista Class/


  https://www.kohajone.com/2019/07/10/...-magjike-2019/

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •