Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 6
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Anėtarėsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,841

  Ballkani quhej Scanderbego; Zbulohet harta e rajonit e vitit 1455

  Top Channel Albania
  Published on Nov 28, 2018
  Njė rast tjetėr i ngjashėm kur territoret pėrcaktohen me emrin e njė njeriu mund tė jetė vetėm nė rastin e Amerikės. Por ndodh edhe me heroin tone kombėtar Gjergj Kastriot Skėnderbeu, nė kėtė hartė tė vitit 1455, kushtuar Papės Nikolla tė Pesė nė tė cilėn territori i Ballkanit ndeshet me toponimin Skanderbeg.

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Anėtarėsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,841

  Pėr: Ballkani quhej Scanderbego; Zbulohet harta e rajonit e vitit 1455

  Njė rast tjetėr i ngjashėm kur territoret pėrcaktohen me emrin e njė njeriu mund tė jetė vetėm nė rastin e Amerikės. Por ndodh edhe me heroin tone kombėtar Gjergj Kastriot Skėnderbeu, nė kėtė hartė tė vitit 1455, kushtuar Papės Nikolla V nė tė cilėn territori i Ballkanit ndeshet me toponimin Scandrebeco.

  “Zbulimi o kėsaj harte ka qenė njė nga gjėrat mė fatlume qė mė ka ndodhur nė jetėn time. Bėhet fjalė pėr njė toponim nė zemėr tė Ballkanit jugor ku nė qendėr tė kėsaj hapėsire midis detit Adriatik dhe detit Egje ndodhet toponimi Scandrebeco”, shprehet Artan Shkreli, arkitekt, studiues i hartografisė sė Mesjetės.

  Ėshtė njė rast i jashtėzakonshėm ku emri i njė territori tė identifikohet me emrin e njė figure, i cili identifikohet me popullin e tij dhe me frikėrat metropolitane tė Evropės sė asaj kohe.

  “Harta ėshtė bėrė nė 455 nga Bartolomeo Pareto, i cili ishte njė hartograf qė furnizonte Vatikanin me hartat gjeografike. Ishte njė njeri i afėrt i Papės Nikolla V”, tha Artan Shkreli, arkitekt, studiues i hartografisė sė mesjetės.

  Kemi tė bėjmė me dy gjenovezė.

  “Ky ėshtė motive qė Gjenova ėshtė paraqitur kaq e madhe nė hartė nė raport me qytetet e tjera, sepse i jep rėndėsi kėtij fakti. Padyshim qė Gjenova nė SHek XV ishte njė nga qytetet mė tė rėndėsishme tė Evropės, sepse ishte Republikė. Sikurse Venediku. Ishin Republika detare tė cilat kontrollonin rrugėt e Mesdheut”, sqaron Artan Shkreli, arkitekt, studiues i hartografisė sė mesjetės

  Po pse paraqet rėndėsi zbulimi i kėsaj harte nė kėtė kohė?

  “Skėnderbeu paraqitet si njė hero europian kėtu. Sikurse ai ka qenė njė hero europian i rėndėsishėm. Dhe kjo hartė fashit nė mėnyrė definitive pėrpjekjet pėr tė thėnė qė Skėnderbeu u bė mit pas vdekjes sė tij. I gjithė enfatizimi i kėsaj figure bėrė pas vdekjes ishte shumė mė e vogėl nga ēka ai pėrfaqėsonte nė tė gjallė tė tij”, shprehet Artan Shkreli, arkitekt, studiues i hartografisė sė mesjetės.

  Kjo hartė do tė qėndrojė e ekspozuar pėr publikun dy javė nė COD nė Kryeministri. Mė pas ajo do tė kthehet nė Bibliotekėn Kombėtare Qendrore tė Romės, ku do tė ruhet nė rafte speciale.

  Top Channel

  harta linku

  https://screenshot.net/3p1x2ug
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Akuamarini : 29-11-2018 mė 08:46

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Francė
  Postime
  5,616

  Pėr: Ballkani quhej Scanderbego; Zbulohet harta e rajonit e vitit 1455

  Me vjen mirė qė e paska zbuluar Ameriken Artan
  Askush nuk te pyt: ē'ka bere atedheu per ty por ē'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Francė
  Postime
  5,616

  Pėr: Ballkani quhej Scanderbego; Zbulohet harta e rajonit e vitit 1455

  Me vjen mire qė e paska zbuluar Ameriken Artan Shkreli ne kėtė hart mirėpo problemi ėshtė se ai po e keq interpreton interpretimin e kesaj hartes tuj thėnė se 《Ballkani u quajt SKENDERBEG 》 nė kohėn e Kastriotit. ..?

  Ai e krahason emertimin e kontinentit te ri qė iu vu emri AMERIGO sipas lundrtarit VESPUĒIO ku nė fillim nė harta shkruhej ''Terra de Vespuēio '' 50 vite para se tė perpilohej kjo hart ku nė pjesen aktuale tė Shqipėrisė jugore ėshtė e shenuar me tė kuqe :
  《---》kjo vija horizontale qė zakonishte ēdokund e hasim vertikale qė tregon shkronjen e parė ( S) si SCANDER-BECO mirepo kėtu kjo ''f'' eshte e shkrime si njė vi :
  (---)candre dhe mė poshte
  ..bcco....e mė nė veri emri i
  Vendit 《albania 》...
  Po e pershkruajmi edhe njehere se ēka shofim:
  《!》f---=-s
  《---- candre bcco albania 》
  Kjo i bie njesoj siē thoshin nė kohėn e dictatures
  《ALBANIE d'ENVER HOXHA 》
  ose kina e Mao cetungit !
  Nuk eshte aspak ketu fjala pėr emertimet e vendeve nė territoret e mrenshme por shenohen vetem se Portet si dhe ēendrat tregtaré detare nė tėrė Europėn. ..
  Pra kjo ėshtė hart e cila spjegon se n'en dominim e ciles fuqi ishin keto vende detare. ..n'en fuqin e Gjenoves apo Venedikut. ..ku shifet kjart nė veri kemi
  《COTORO 》-Kotorrin me tė kuqe
  《DULCIGNIO 》
  《SCODRA 》kuqe
  《DURRAZO 》...kuqe
  《WALONA 》kuqe
  《GUMENIZOS 》zeza ( Gjenov ) me tė zeza
  《IANINA》...(e habitshme )
  《G.de l.elanichy》Golf del Selaniki. ..
  ....por shkronja si 'f' apo ni vi vertikale eshte ''S'' njesoj si pėr --candre bcco (fcandre) bcco. ..
  ....mirėpo te Selaniki ėshtė vertikale kjo vi. ..
  Pra, para 《...candre》mendohet tė ishte 's'
  .. edhe se nuk perputhet si zakonishte emri ''scender''
  ..ketu e kemi jo :
  - cender, por
  -candre, sikur donim tė thoshim
  Candre. ..ēander.. cantre qendrat
  ...ose spjegimi qe iu bėhėt hartave se cilat janė Portet kryesore (centre) qendrat e Porteve / Luci apo ''LJUCO '' dalmatine. ..?
  Mirepo njė gje mbetet e pa kuptushem kjo se si e ka anash kalua Artan Shkreli emrin ''albania ''qe eshte krejt lartė por kuptohet kjarte se keto vendet e perdhkrueme préj Kotorrit (COTORO e déri te Golfi Selanikut ska tjetėr emėr perpos Albania si edhe ne harta tjera tė mevonshme. ...
  Po e zemi se mbi kėtė hart eshte i shenuar emri SCANDRE. ...BCCO albania. ...!
  ....nuk mund tė besohet njėhere se ėshtė fjala pėr Scanderbeco. ...sepse po keshtu me njė vi tė habitshme horizontale si ka mundesi tė zevensohet shkronja 's' ?!
  Nese eshte keshtu, edhe une mund tė thčme se toponimi 《 ....CANDARVIA 》... ti shtohet njė vi horizontale para ''c'' dhe fitojmi emrin e plote tek toponimi nga
  《--CANDAR》----(vija)...behet;
  《SCANDAR -BEG》...
  Askush nuk te pyt: ē'ka bere atedheu per ty por ē'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Francė
  Postime
  5,616

  Pėr: Ballkani quhej Scanderbego; Zbulohet harta e rajonit e vitit 1455

  Perpos kesaj ēka e tham, nė Ballkan i shofim tė shkruara te tana shtetet e njohura qė jan edhe sot tuj fillua préj veriut;
  HUNGARIA
  BULGARIA
  KROACIA
  SERBIA
  MACEDONIA
  GRETIA
  ALBANIA. ..
  ...i vetmi shkrim eshte ky vertikal qė e shohim mi hart i bie Shipnia e jugut me kete emerin
  Scandre beco !

  Diēka sa ne rregull. ..ky emer ka mujt me u shtue para 250 vitesh ?
  Askush nuk te pyt: ē'ka bere atedheu per ty por ē'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 6. #6
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  15-03-2019
  Postime
  2

  Pėr: Ballkani quhej Scanderbego; Zbulohet harta e rajonit e vitit 1455


Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •