Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 12 prej 12
 1. #1
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,459
  Faleminderit
  27
  76 falenderime n 70 postime

  Gomari q bri patriotin n Pej

  Kjo ishte e tra nga cirku i dits s sotshme.

  Erdhi Edi nga Tirana n Pej pr t na thn q ai q e quan Hashim Thacin tradhtar sht gomar.

  Kurse njeriu q e thot kt, e thot me nj siguri t till, sa t mbushet mendja q ai personalisht ka luftuar n Drenic dhe Dukagjin, Lugin t Preshevs dhe Maqedoni. Dhe kur e thot Edi kt, nuk na mbett asgj tjetr prvecse ta mbyllim debatin pr kufijt, ti krkojm falje Thacit pr dyshimet tona t padrejta, naive po se po, dhe t vazhdojm t punojm, sepse shpinn e kemi t sigurt.

  Kryeministri i Shqipris, erdhi n Pej, i shoqruar me shrbtort e tij, ata t cilve n fund t dits do tua ua numron llajkat dhe sherat n FB, pr t na treguar se kush sht gomar, kush sht tradhtar dhe kush sht patriot.

  Gjat ekspozes s tij, plot pshtym, me nj jostabilitet t theksuar fizik dhe mendor, Kryeministri shqiptar, sillej me nj arroganc t till, sikur brenda tij t ishin riinkarnuar Skenderbeu dhe Ismail Qemali.

  Gati e rrzoi Kryeministrin e Kosovs, Ramush Haradinajn, kur e trhoqi pr dore pr tia vn dorn mbi shqiponj, kinse pr tu betuar. Pr tu betuar pr cka? Q Shefqet Kastratit tia paguajn kosovart taksn e rrugs, apo q t njjtin ta rrisim edhe pak, nga pes euro njri drejtim n 10 euro?

  Por le te kthehemi edhe pak te tallavaja nacionaliste n Pej.

  Javn q e kemi ln prapa, zyrtart m t lart t Qeveris s Shqipris kritikuan Kosovn pr taksn prej 100 pr qind pr produktet serbe, u zotuan n Beograd pr ti intensifikuar raportet tregtare dhe ekonomike, kurse sot, t njjtit vrshuan pr n Kosov me shqiponja t mdha, t bindur, me plot t drejt, q kosovart, edhe kt her, si shum t tjera, do t tregohen mjaftueshm idiot sa pr tu joshur nga ngjyrat kuq e zi.

  Kaq.

  Kta t Kosovs, t mangt nga goja dhe truri, dukeshin mjaft t knaqur q Edi nuk po shkonte edhe m larg. Ai, ta zem, edhe do t mund t tallej me ta. Prandaj, pr sa koh q Rama atyre ua ofronte atyre njrn dor, q me t ta formonin nj shqiponj, ministrat e Kosovs, t shndrruar n tifoz, ishin t knaqur. Ata dukeshin si ca mjeran t kompleksuar, t paditur, t paedukuar, t pakulturuar, dhe cdo gj tjetr q fillon me PA, prball udhheqsit t Shqipris. Kush guxonte q ti thoshte atij pr taksn e rrugs? Kush guxonte ti thoshte atij q ai, dhe kabineti i tij, ndryshe flet n Beograd e ndryshe n Prishtin? Kush guxonte ti thoshte atij q nn udhheqjen e tij, ekonomia e Shqipris cdo dit e m tepr po afrohet m Beogradin, e cdo dit e m tepr po i bn pengesa Prishtins.

  Shikoni vetm t dhnat n sajtin e CEFTAs, t cilat flasin shum m shum se sa secila shqiponj e br n Pej. Shqipria, vitin e kaluar ka shitur n Kosov m shum se sa n secilin vend n rajon, dhe ka konsumuar prodhime serbe m shum se sa nga secili vend tjetr n rajon. Pra, Shqipria blen mallra n Serbi (186 milion euro) dhe shet mallra n Kosov (n vler 156 milion euro). Ndrsa Kosova, vitin e kaluar ka shitur n Shqipri, pak m shum se sa ka shitur n Serbi. Pastaj mos t harrojm kontributin e miliona turistve t Kosovs q pr cdo vjet i ojn n Shqipri miliona euro t tjera pr turizm, ani pse, Rama, prej kur u b Kryeministr i Shqipris, at pjes t rrugs s kombit q kishte mbetur e paprfunduar nga koha e Berishs, e la n at gjendje q e gjeti. Vetm se, bakshish, e shtoi edhe taksn prej 10 eurove.

  Mos me keqkuptoni, un nuk kam krkesa pr Edi Ramn. Ai sht kryeministr i Shqipris, i zgjedhur nga qytetart e Shqipris, pr t punuar pr qytetart e Shqipris. Mirpo, kur i njjti zbarkon n Kosov, na tregon se kush cfar guxon e cfar jo ti thot Presidentit Thaci, kur na tregon kush sht e kush nuk sht patriot, kush bri dicka e kush nuk bri asgj pr shqiptart, ather e konsideroj legjitime q edhe ne ti themi hapur disa gjra.

  Ta zem, un mendoj q sht gomar kushdo q i thot puna e mbar Hashim Thacit, kur ky i fundit bn prpjekje q ta ndaj vendin e vet n dysh. Un mendoj q sht gomar, gjithashtu, ai q vjen n Kosov dhe ofendon gazetart e vendit ton, duke i quajtur kazan, vetm pse gazetari ia ka drejtuar nj pyetje normale nj personi jonormal.

  Kjo cfar ndodhi sot n Pej, ishte cdo gj tjetr prvec asaj pr t ciln ishte thirrur. Kryeministri i Shqipris kishte ardhur n Kosov pr tia rrahur shpatullat Hashim Thacit, pr ti intimiduar politikant tjer t Kosovs, pr ti intimiduar gazetart e Kosovs, pr t ushtruar terror medial mbi qytetart e hutuar kuptohet i prkrahur nga gazetart personal.

  Ky ishte nj lloj vandalizmi i papar deri m tash n Kosov. Nj kryeministr, qoft ai edhe i Shqipris, q kerset dhmbet, hakrrehet, shtrngon grushtt, sikur t jet disa sekonda larg krizs s radhs epileptike, nuk mund t jet ylli yn polar. Nj kryeministr q ofendon, sulmon, t vegjlit, dhe i kthen kurrizin oligarkve, nuk sht shembulli pr tu ndjekur.

  Kushdo q pret q ekonomia e dy vendve, pas ktij cirku, do t sheh dit m t mira, shpejt do t deshprohet. Pr ekonomin ton nuk vendosin kta. Pr ekonomin ton, pr taksat ton vendosin devollt, kastratt, vilmanusht etj., etj.

  Prandaj, m zgjoni nga gjumi kur kta oligark vendosin q ta mbajn nj samit mbarkombtar. Deri ather, z. Rama, **** Off.

  Gazeta Express
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,150
  Faleminderit
  434
  521 falenderime n 439 postime

  Pr: Gomari q bri patriotin n Pej

  Qe gomari shiti vetem "pordhe" ne Peje kjo nuk ka dyshim.Eshte bere person banal qe mashtron ne do gje qe shpreh....

  Po nuk eshte vetem faji i Rames,fajin me te madh ne kete rast e ka qeveria e Kosoves qe nuk i kerkoi llogari per taksen e rruges. Eshte nje skandal qe asnje ne Kosove nuk kembngul ne kerkimin e llogarise per kete hara ! Plus qe kishte dhe gomarin tjeter te ministris se financave qe ishte kunder ngritjes se takses 100 % ndaj Serbise.

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime n 43 postime

  Pr: Gomari q bri patriotin n Pej

  Heqjen e takses per rrugen e kombit pajtohem me nderhyrjen tuaj SERAFN. ..Por nganjehere duhet treguar dhamt. ...Bashkimi pr zhvillim eshte moto jo e keqe ne inters t shqiptarve ne ballkan pse jo mos te nenshjruhej nj marrveshje e till per zhvill ?
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,150
  Faleminderit
  434
  521 falenderime n 439 postime

  Pr: Gomari q bri patriotin n Pej

  Kreksi;dhamt Rames ja kan hek qe ne vegjeli,tani as proteza nuk ka mo.Ben gam-gam kot. Bashkimi nuk behet si Rama duke ven harae rrugesh dhe duke bere pazare me Serbin.

  Megjithate Rama nuk duhet marre serioisht,se ndryshe mendon,ndryshe flet dhe ndryshe vepron. E pa qe taksa 100 % pati sukses ne publikun shqiptar dhe per kete edhe Rama ju bashkua por ne te vertete e mendon si ministri i financave....Sa per dijeni hapi i pare i Rames kur edhi ne qeveri ishte lidhja e nje kontrate me Fazlliin....Ne qeveri se kur ishte ne opozite nuk la gje pa thene kunder Fazlliit,te njejten gje edhe per kufirin detar me greqine e me radh... Nuk ja vlen te meret seriozisht,sidomos kur nuk ben pazare.

 5. #5
  Moderator Maska e Lazo
  Antarsuar
  04-01-2011
  Postime
  1,268
  Faleminderit
  162
  114 falenderime n 101 postime

  Pr: Gomari q bri patriotin n Pej

  Ka ndonje vend te botes se shumica nga ju jetoni jasht, rruget nuk mirembahen me taksa?
  Silence is golden.

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,150
  Faleminderit
  434
  521 falenderime n 439 postime

  Pr: Gomari q bri patriotin n Pej

  Natyrisht qe jo vetem rruget por edhe pyjet,malet,lumenjt,muzet etj etj mirmbahen nga taksat... dhe me duket se pikerisht per mirmbajtjen e rrugeve ne Shqiperi shteti ka vendosur nje takse tek karburantet nga me te lartat ne Europe.
  Megjithate problemi i kesaj "takse" eshte se demton ekonomine,i shton tregtise, ne ate rruge strategjike,nje kosto plus te panevojshme,sidomos ne kete moment ku mundet te perfitohej nga nje situate e tille.... Pastaj nuk eshte vet gomari qe premtoj ne Peje se do kete zero taksa midis Shqiperise dhe Kosoves...Apo thuaj gomar eshte,qe nuk di as taksat qe vendos vete

 7. #7
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,459
  Faleminderit
  27
  76 falenderime n 70 postime

  Pr: Gomari q bri patriotin n Pej

  Personalisht nuk e kam kuptuar kurre arsyen e vertete te mbledhjeve te perbashketa midis qeverise shqiptare dhe asaj kosovare.

  Nuk gjindet asnje proes-verbal se cilat jane marreveshjet e perbashketa te nenshkruara?
  fare benefitesh kane sjellur keto marreveshje?
  Cilat jane planet e perbashketa ekonomike ne plan afatgjate? Etj, etj...
  Zero, asgje nuk behet publike, perve fotove ne sfond me flamuj e simbole kombetare..

  Shto ketu faktin qe emigracioni si ne Shqiperi por edhe ne Kosove po ben kerdine, tregon se ky lloj butaforizmi nuk sjell as perfitime elektorale dhe as pastrim imazhi.

  Dhe per turpin tone jane te njejtet burra qe mbasi rane dakort qe shqiptaret andej dhe ketej kufirit te paguajne nga 10euro per tu takuar, qe mbasi bejne gjithe diten pazare me Vuiin per plan-ndarje te kufijve shqiptare sipas endrres se Milosheviit, nuk kane fonde te ngrejne nje cop maternitet ne Presheve (premtim i bere ne mbledhjen e perbashket te vitit 2014). Por u mjaftuan me shifren qesharake 50mije euro secili per shqiptaret e Lugines...
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime n 43 postime

  Pr: Gomari q bri patriotin n Pej

  SERAFIM, do kishteundesi q edhe Edi Rama t'ua kripte taksen 100% edhe Serbis e Fazliit n shenj solidariteti q derisa keta mos ta njohin Kosovn e pamvarun edhe Shqiperia t veproje njesoj. ...pse jo ?
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,150
  Faleminderit
  434
  521 falenderime n 439 postime

  Pr: Gomari q bri patriotin n Pej

  Citim Postuar m par nga Kreksi Lexo Postimin
  SERAFIM, do kishteundesi q edhe Edi Rama t'ua kripte taksen 100% edhe Serbis e Fazliit n shenj solidariteti q derisa keta mos ta njohin Kosovn e pamvarun edhe Shqiperia t veproje njesoj. ...pse jo ?

  Ne qofte se Rama do te flasi edhe ne emer te Kosoves patjeter qe duhet te merte ndonje mase reale ne shenje solidariteti,me vepra jo me fjale.

  Kreksi pushtetaret si Rama,qe pak a shume jane hajdut ordiner,nuk munden te bejne asnje veprim praktik sepse jane politikane te shantazhueshem. Bota i toleron pikerisht se jane te shantazhueshem dhe i duhen per kompromise.

 10. #10
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,459
  Faleminderit
  27
  76 falenderime n 70 postime

  Pr: Gomari q bri patriotin n Pej

  Kosova dhe Edi Rama, ky monstr q nj dit do t haj fmijt e vet

  Para disa ditsh n Pej ndodhi dika q nuk kisha dashur t isha bashkkohs i saj: nj gnjeshtr monumentale, e pashembullt dhe e paprsritshme, e till q me hijen e saj t shmtuar nxin dhe errson do akt t virtytshm dhe do sakrific sublime pr shtetin dhe idealet kombtare. Q gnjeshtra patriotike panshqiptare t merrte atribute historike, pr mbledhjen e prbashkt t dy qeverive, t Kosovs dhe t Shqipris, u zgjodh vendi, ku 119 vjet m par u mbajt Lidhja e Pejs dhe prag-festa e 28 Nntorit, duke ua lnduar shqiptarve sentimentin me kt cirk t shmtuar, duke ua tallur historin dhe duke hedhur mbi vlerat e trashgimis son groteskun morbid t politiks arriviste.

  Ikonografia e mbledhjes, si u pa, e mbingarkuar me simbole kombtare, me pomp dhe akte solemne, prve se duhej t dshmonte at q nuk kishte nevoj t dshmohej, m shum duhej t fshihte dika t madhe, dika tronditse pr ata q duan t shohin prtej perdes s kuqe dhe hijeve t errta mbi t: duhej tu drgohej nj mesazh shqiptarve, vemas atyre t Kosovs, q ende besojn n dizajne t ktilla krejtsisht t rreme, se punt e kombit shkojn mbroth dhe se pr kt kujdesen dy qeverit, me angazhimet e tyre thellsisht kombtare.

  Nuk do mend, mjeshtri i ikonografis dhe propagands ishte Edi Rama, nj dizajnator me biografi t manipuluar artistike, i cili n shtetin e vet ka dhn prova bindse se propagandn e bn m mir se do pun tjetr. Gjithkush e di se mbledhjet e ktilla t prbashkta t dy qeverive q pes vjet e kndej as kan sjell rezultat dhe as kan pr t prodhuar ndonj efekt real kombtar: atyre nuk u besojn as vet pjesmarrsit, por nuk del njeri q ti ndal, sepse t gjith duan t prfitojn prej tyre, ndonse po t gjith e din se ky marketing i mendur i Edi Rams sht vet keqqeverisja e manipuluar.

  N kt grack, n grackn e Edi Rams si mjeshtr i propagands tashm ka rn edhe Qeveria e Kosovs, jo pse kjo qeveri sht gj m e mir se ajo e Shqipris, por thjesht sepse promovimet publike nuk jan specialitet i saj (sht m e ngatht, pa elokuenc dhe pa sensin e komunikimit publik), teksa dshirs pr tu prfshir n kt form t promovimit t gnjeshtrt nuk i reziston dot.

  Q Edi Rama e ka kthyer Shqiprin n nj kala gnjeshtrash, kt kan filluar ta pohojn zshm edhe ata q deri dje e kan mbshtetur dhe i kan kryer shrbime nga m t ndryshmet. N t vrtet, kjo do t duhej t ishte shtje e brendshme e elektoratit t Shqipris, i cili, duke ia mbushur kutit me dy t tretat e votave, duhej ta kishte n vmendje se sht duke prodhuar nj monstr politike, q n nj dit jo t largt do t haj edhe fmijt e vet. Por tani ndodhi q ambiciet e ksaj monstre jan m t mdha se vet Shqipria: i trimruar nga vota gati plebishitare e Shqipris, ai tashm synon ta shtrij marrzin dhe paprgjegjsin e vet tej kufijve t saj, natyrisht as n Greqi dhe as n BE, por aty ku dnglat e tij shiten, qoft edhe me nj mim dosido, pra n Kosovn e traumatizuar nga frustrimet e saj historike dhe politike.

  Natyrisht, n rastin e takimit t Pejs, Edi Rama dshmoi se nuk njeh sovranitetin e Kosovs, nuk e njeh traditn e popullit t vet, nuk di gj pr mirsjellje dhe punn e par q bri, shqelmoi dern e shtpis mikpritse dhe, sipas prirjes s tij tashm t njohur, me kmbt e tij me lluc dhe pgra, vandalizoi Kosovn e brisht dhe fragjile n t gjith prbrsit e saj. Prball nj Edi Rame t ktill, q ndihet Zot n Kosov dhe bhet pul para Serbis dhe Greqis, qeveritart e Kosovs, t padijshm dhe t pazot, t squllt dhe inferior, pa autoritet dhe pa mbshtetje elektorale, nuk kan as guxim e kuraj, por nuk kan dije dhe as vullnet politik q ktij vandali plangprishs ti tregojn dern. Kjo duhej t ndodhte, sepse Edi Rama, sikundr secili lider i Shqipris, edhe nse sht ithtar i madh i bashkimit kombtar, s pari duhet ta respektoj sovranitetin e Kosovs, sepse n t kundrt bashkimi me t sht aneksim (anschluss!). Por, sikundr tashm e dim fare qart, Edi Rama nuk erdhi n Kosov pr gjepurat e tij rreth bashkimit kombtar dhe as pr ta mbshtetur Kosovn prpara BE-s, por erdhi pr t promovuar partneritetin strategjik me Serbin, t Kosovs dhe Shqipris, nj agjend kjo e marr me ngut edhe nga miqt e tij, Thai dhe Vuiq. Duke proklamuar nj partneritet t ktill, Edi Rama, bashk me Qeverin e Kosovs, q nuk u distancua prej tij, shkeln vlerat dhe arritjen m t madhe t historis njqindvjeare t Kosovs: nprkmbn partneritetin me Perndimin, me SHBA dhe NATO-n, duke shpallur aleancn e frikshme me Serbin dhe Rusin si mecen i saj.

  (Kjo fyerje q i bhet Kosovs sht e pashembullt, sht fyerje ndaj historis s saj t vjetr dhe m t re, sht fyerje pr dshmort dhe heronjt e saj, pr idealet dhe pr ardhmrin e saj. Njeriu habitet, si mund t prodhoj ky vend me nj histori t ktill politikan kaq t padinjitetshm, kaq luajal dhe t nnshtruar ndaj Serbis, n kohn kur ajo, pasi ka vrar dhe ka prer, ka shkatrruar dhe masakruar, ka dhunuar dhe ka turpruar, pa kompensuar dm dhe pa krkuar falje, srish krcnon me zhbrjen e pavarsis s Kosovs. Si sht e mundur, pse kaq shpirtgjer jan politikant shqiptar ndaj Serbis, kur luftn politike mes veti e kan aq t egr, si askush tjetr?!

  Ather, duhet t jet diku nj interes i tyre suprem, q ua mpin trurin politikanve tan, t cilt, edhe pse disa prej tyre dikur kan luftuar kundr Serbis, tani bhen qengja prball saj. Dihet, prsritja e historis te ne sht nj sindrom q ndjek nj cikl fatal dhe se arrivist dhe bukshkal t ktill ka pasur gjithmon n t kaluarn ton: njqind e ca vjet m par, Esat Pasha ia dorzoi Shkodrn Malit t Zi e Serbis, dhe Rusis q u rrinte prapa, t ciln m pas mezi ua hoqi nga dora bashksia e athershme ndrkombtare. Por ky shpjegim patetik- historik nuk mjafton, sikundr nuk mjafton shpjegimi i zakonshm pr mungesn e nj reagimi popullor dhe qytetar, i cili do t mbronte vlerat historike dhe demokratike, mungesn e nj zri t fuqishm q trondit nga themelet dhe shkundullon n gjenez vet origjinn e ides.)

  Sido q t jet, tashm sht krejt e qart se dy qeverit, t cilat n Pej nuk arritn t bnin asnj gram histori, ia doln t realizonin nj agjend (t tymt!) t prbashkt. Qeveria e Kosovs me masat populiste ndaj Serbis dhe me ndihmn e ikonografis patriotike t Edi Rams sht duke u prpjekur ti prballoj pasojat e mosliberalizimit t vizave, t cilat nuk do t hiqen as ksaj radhe, jo vetm pr shkak t qndrimit cinik t BE-s, t cilin gjithsesi e kemi merituar, por m shum pr shkak t dshtimeve lapidare n luft kundr korrupsionit dhe krimit t organizuar. Klasa politike e Kosovs, pozit dhe opozit, jo vetm ksaj radhe, ka dshtuar me krejt agjendn e saj evropiane dhe, sht akoma m keq, ajo pandeh se duke ikur nga seancat e parlamentit, duke vonuar dhe duke mos votuar ligjet arrin tua hedh pa u lagur masave shtrnguese t BE-s dhe njkohsisht t mjegulloj ose t davaris disi bindjen tashm t ngulitur te secili qytetar i Kosovs, se epiqendr e krimit t organizuar dhe korrupsionit sht pikrisht klasa politike.

  M an tjetr, Qeveria e Shqipris e Edi Rams, duke i dal zot Kosovs me krcnime populiste ndaj BE-s (teksa tashm ia ka caktuar Serbin si partner strategjik!), prpiqet t prballoj prmes nacionalizmit t zvjerdhur refuzimin gati t sigurt t eljes s negociatave me BE-n. Ky dshtim politik i t dy palve edhe n t ardhmen pritet t prodhoj bashkime kombtare, unifikime doganash, heqje taksash, vnie taksash dhe kaapordhica t ktilla tipike pr estradn ton politike, derisa t kuptohet nj her e mir se dy shtetet tona ballkanike, prvese histori dshtimesh, ndoshta mund t prodhojn nj dit edhe ndonj histori suksesi, si ishte ajo e Sanaderit apo Grujevskit!

  Nj shtje tjetr, q u duk sikur u vrtit n margjina t takimit t Pejs, por q e dominoi at me hijen e errt dhe t frikshme, ishte korrigjimi i kufirit ose kmbimi i territoreve me Serbin, ose e ashtuquajtura marrveshje historike me Serbin. Disa analist dhe medie t Tirans, akoma luajal ndaj Edi Rams, duke dashur ta mbitheksojn supremacin intelektuale t kryeministrit t Shqipris kundrejt mendjeve t kufizuara t politikanve kosovar dhe duke marr msim nga paternalizmi historik i Shqipris ndaj Kosovs, nuk ngurruan t thoshin se Shqipria, m n fund, arriti ta merrte n dor shtjen e Kosovs, jo pse kt ia besoi vet Kosova, as pse mund tia ket besuar SHBA-ja dhe BE-ja, si u prpoqn t gnjenin, por sepse Serbia mund ta ket zgjedhur si partner t besueshm Shqiprin, pr ta mbyllur nj her e mir shtjen e Kosovs, n nj koh q faktori i politik i Kosovs, ose nuk ka mbshtetje t brendshme, ose nuk shfaqet i besueshm kundruall faktorit ndrkombtar.

  Ashtu sikundr pritej, Rama u shfaq i paepur, agresiv, arrogant, fjalpist n mbshtetje t Thait dhe Vuiqit, por pa treguar as ksaj radhe pse sht kaq pasionant n mbrojtje t asaj kauze. N t vrtet, askush nuk e ka t qart, i hyn n pun Edi Rams veriu i Kosovs, pse do me do kusht tia jap Serbis kt pjes t saj? Q ti hap rrugn bashkimit kombtar? E pabesueshme! Pse, aq naiv dhe i kufizuar t jet Rama, dhe t mos i ket dhn aq mend edhe Thait, sa t besojn q t dy se bashkimi i Kosovs me Shqiprin do t bhet me ndihmn e Serbis? Aspak. Fundja, pse ai nuk i shikon punt e veta me Greqin, q t mos i shkelet sovraniteti or e ast nga ultranacionalistt grek, por vjen n Pej e Prishtin dhe i fut shkopinj nn rrot Kosovs q mezi apitet.

  Askush n Kosov nuk e beson se Rama dhe Thai nuk kan nj llogari t fsheht politike, se angazhimi i tyre nuk sht, nuk ka qen dhe nuk do t jet kurr pa prapavij dhe i motivuar nga ndjenja t sinqerta. Pr kt t gjith jan t vetdijshm. Vetm se, pikrisht vetm se, doli krejtsisht e paqart, si ndodhi q, derisa Rama po prgatitej t promovohej si lider kombtar, ndoshta pak i turbullt nga mendja, pak i gnjyer dhe euforik nga mbshtetja e bashkmendimtarve t tij n Prishtin, derisa kolovitej korridoreve t Klan Kosovs, Hashim Thai, mbase edhe i shantazhuar vrtet nga Gjykata Speciale, me takimet n Uashington tashm shfaqej i paarritshm pr Edi Ramn: pr mir ose pr keq, me lobim t paguar shtrenjt ose lir, q t ndahet ose t mbetet e bashkuar, n kancelarit amerikane Kosovs nuk i referohet m askush prmes Serbis ose Shqipris dhe as prmes Edi Rams, natyrisht.

  Ndrkaq, nse sht pr t besuar se para 25 vjetsh, bashk me Dobrica Qosiqin e Serbis ishte angazhuar pa sukses pr ndarjen e Kosovs edhe nj ambasador i fuqishm i SHBA-s, Uoren Cimerman, sht krejt e besueshme se edhe Thai dhe Vuiqi, pas pak kohe, do t dalin t piklluar nga kjo histori.
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 11. #11
  Moderator Maska e Lazo
  Antarsuar
  04-01-2011
  Postime
  1,268
  Faleminderit
  162
  114 falenderime n 101 postime

  Pr: Gomari q bri patriotin n Pej

  Hapja e negociatave pr antarsimin e Shqipris n Evrop sht nj sukses personal i Kryeministrit Rama. Laku n gryk mafies 28 vjeare po i afrohet, prandaj duhet q t ngrihen t gjith Shqiptart pr ta rrzuar me do kusht kt qeveri. Urdhri nga Athina sht i qart, Rama duhet t iki q ne t ngelemi prsri n duart e mafies dhe shrbimeve sekrete.. Ardhja e bashes n pushtet do t shnonte marrdhnie t shklqyera me Greqin, por me nj kosto t "vogl", me m pak det, m pak tok, m pak dinjitet... E po helbete jemi msuar ne Shqiptaret me kto lloj mostrash qeverisse, prandaj Rama duhet t iki sa m par...
  Silence is golden.

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,150
  Faleminderit
  434
  521 falenderime n 439 postime

  Pr: Gomari q bri patriotin n Pej

  Kalojn kohet dhe kalojne vitet dhe politika shqiptare eshte vetem nje,e njellojte dhe e perbashket pothuajse gjate gjithe ketyre 28 vjetesh.

  Po te shikosh sot Ramen te duket njesoj si Berisha,nuk kane asnje ndryshim as ideologjik e as politik ose ekonomik,as thelbesor dhe as parimor. Po ti heqesh Rames dhunen dhe rahjet,qe deri me sot se ka sepse mbase ka menyra te tjera shantazhi dhe frike,por qe Berisha i kishte qef si tradite e Sigurimit,ne asgje tjeter nuk ndryshojne. Duke filluar nga premtimet,nga koncesionet,nga vjedhja dhe krimi,nga bisedimet e mshefta me greqine dhe sjellja si patriot per te terhequr vemendjen nga problemet ekonomike etj etj.te duket se asgje vertete nuk ka ndryshuar aq sa do veprim te Rames mund ta zevendesosh me ate te Berishes dhe anasjelltas.
  Jane aq te ngjashem sa edhe Rama ka filluar te spiunoje fukarenjt se ku pin rakine e ku luajn bixhozin.Si duke ka edhe Rama nostalgji per ate te shkrete Sigurim.
  Ndryshuar pr her t fundit nga SERAFIM DILO : 05-12-2018 m 18:20

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •