Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,526

  far dim deri m tani pr projektin e Unazs s Re dhe protestn e banorve

  Teksa qeveria nuk ka br publik asnj informacion n lidhje me projektin dhe procedurat pr ndrtimin e Unazs s Re, Exit.al sjell m posht faktet q dim deri m tani pr kt shtje.

  Si kan rrjedhur ngjarjet:

  2 maj 2018 Kryeministri Edi Rama dhe kryebashkiaku i Tirans Erion Veliaj bn publike imazhet kompjuterike (renderat) e dy projekteve: Unazs s Madhe dhe Hekurudhs Tiran-Durrs. Ata nuk prmendn asgj lidhur me shpronsimin e qytetarve q kishin shtpit apo bizneset n kt zon.

  5 nntor 2018 Zyrtart e Autoritetit Rrugor Shqiptar (ARRSH) dhe Policia Bashkiake kan br shenja n form kryqi n disa ndrtesa n an t Unazs s Madhe. T pyetur nga pronart e tyre pr kt veprim, oficert i kan thn banorve se duhet t linin shtpit e tyre brenda 15 ditve, n mnyr q ti hapnin rrugn ndrtimit t unazs. Sipas oficerve, pronart kishin dy zgjedhje: ti shembnin vet shtpit e tyre, ose ta linin qeverin ta bnte shembjen dhe t paguanin nj gjob prej rreth 5 mij eurosh pr shrbimin.

  Procesi i shembjes q duket se ka filluar, dhe dshtimi i qeveris pr t ofruar informacion, pr t br si parashikon ligji, konsultimin dhe kompensimim e duhur pr banort e zons, bri q kta t fundit t protestojn. Policia arrestoi disa prej protestuesve.

  Pes institucione qeveritare t prfshira n kt proces njoftuan se projekti krkon shembjen e 317 pronave private, 123 prej t cilave jan legalizuar, 22 t skualifikuar nga legalizimi dhe 163 ende n procesin e legalizimit.

  7 nntor 2018 Exit.al zbuloi informacione t reja mbi shpalljen e kompanive fituese pr tre lotet e projektit. Me kt informacion, dalin n drit problematika t tjera. Kostoja totale e projektit arrin n rreth 40 milion euro pr nj rrug 2.2 km t gjat, e cila sht nj kosto jashtzakonisht e lart dhe detajet se si do t ndahet kjo kosto n zra nuk jan br ende publike.

  Ofertat fituese pr seciln nga tre lotet jan pothuajse t barabarta (100%, 99.8% dhe 99.1%) me fondin limit t vn n dispozicion nga buxheti i shtetit. Kompanit fituese jan klient t zakonshm t qeveris Rama Biba X dhe DH Albania, Salillari shpk dhe Viktoria Invest Internacional.

  Biba X nuk ka asnj prvoj n ndrtimin e rrugve e regjistruar q n vitin 2002, vetm m 15 tetor 2018, ortaku i vetm, Barush Biba ka ndryshuar objektin e kompanis duke shtuar objektin ndrtim rrugsh, ndrtime civile, rikonstruksion godinash fasadash. Nga viti 2013 deri m tetor t 2018 kompania ka qen vazhdimisht nn sekuestrim pr fatura t pashlyera ndaj kontraktorve t ndryshm, t cilt kan marr urdhra gjyqsore kundr kompanis deri n shlyerjen e detyrimeve. Biba-X ka qn nn sekuestro edhe gjat periudhs kur ka konkuruar n tenderin e rrugs s re, duke konkuruar kshtu n shkelje t ligjit.

  DH Albania sht kompani e regjistruar n Shqipri m 18 korrik 2018 si deg e nj kompanie t huaj Dunwel Haberman ltd, me prfaqsues ligjor 26 vjearin Avdjol Dobi. Kompania mm, Dunwel Haberman ltd sht regjistruar n nj parajs fiskale, n shtetin Delaware t SHBA-ve dhe duket t jet nj kompani raftikompani pa aktivitet, e krijuar pr tu shitur n letr. N Qendrn Kombtare t Biznesit, si prfaqsuese ligjore e kompanis mm sht regjistruar Nesha Lynn Kumar, shtetase dhe banore e Ishujt Sejshell. Kompania mm ka nj faqe online e cila sht krijuar m 2 korrik 2018, pak m shum se dy jav para se ajo t regjistronte degn e saj n Shqipri. N faqe nuk ka asnj informacion pr personat drejtues t kompanis dhe asnj informacion pr angazhimet e saj n t shkuarn.

  Salillari shpk dhe Viktoria Invest Internacional jan dy nga kompanit q vazhdimisht fitojn tender nga buxheti i shtetit.

  N tendert pr secilin lot morn pjes vetm dy ofertues: kompanit fituese dhe nj kompani e quajtur Vllezrit Hysa e cila sht nj kompani fantazm q nuk ofron asnj ofert, por ka si qllim vetm t legjitimoj tenderin si t rregullt dhe me konkurrenc. N prgjithsi, procesi i tenderimit ka qen jo transparent dhe me sa duket fiktiv.

  13 nntor 2018 Pas protests s qytetarve para Bashkis, kryebashkiaku Veliaj i quajti protestuesit shpellar dhe primitiv, duke shprehur vendosmrin e tij n zbatimin e nj projekti q qeveria ende nuk e ka zbuluar.

  Po t njjtn dit, kryebashkiaku Veliaj premtoi kompensim pr pronart e ndrtesave plotsisht t legalizuara dhe i ofroi pagesn e qiras pr tre vjet, banorve t tjer. Procesi i legalizimit pr ndrtesat e tjera u ndalua. Deri m tani nuk ka asnj dokument zyrtar q tregon se Veliaj ka nisur procedurat pr t zbatuar premtimet e tij.

  Kryebashkiaku Veliaj gjithashtu premtoi bonuse pr familjet shtpit e t cilave do t shkatrrohen. Megjithat, qeveria sht e detyruar nga ligji t ndjek nj procedur t hollsishme q zgjat 75 dit, pas s cils njerzit e prekur mund ta drgojn rastin n Gjykatn Administrative. Qytetart e prekur nuk krkojn trajtim preferencial prmes bonuseve; ata duan vetm zbatimin e ligjit dhe drejtsi.

  Shkeljet m t dukshme t Qeveris dhe t Bashkis n kt proces prbjn shkelje t s drejts kushtetuese t prons; shkelje t Konvents Evropiane pr t Drejtat e Njeriut (neni 8, i cili gjithashtu lidhet me t drejtn e prons); shkelja t Konvents s Aarhusit, e cila garanton qasjen e qytetarve n informacion dhe pjesmarrje n t gjitha vendimet q lidhen me mjedisin e tyre; shkelje t njrit prej pes kushteve pr hapjen e negociatave t pranimit n BE, prkatsisht zbatimin e t drejtave t njeriut, duke prfshir t drejtat e prons; shkelje t nj sr ligjesh lidhur me transparencn, qasjen n informimin publik, pjesmarrjen e publikut n vendimmarrje dhe t drejtat mjedisore t qytetarve.

  17 nntor 2018 Qeveria i ndrpreu energjin elektrike ndrtesave q pritet t shemben.

  22 nntor 2018 Pas protestave t tyre t prditshme, banort e zons Astir u mblodhn para Parlamentit n nj protest m t madhe. Prleshjet me forcat e policis uan n disa protestues dhe polic t plagosur, si dhe dhjetra protestues t arrestuar.

  N fjalimin e tij n Parlament teksa jasht banort protestonin, kryeministri Edi Rama u tha protestuesve se shtpit e tyre t paligjshme do t shkatrroheshin pa asnj kompensim dhe se vetm 40 ndrtesa t legalizuara do t marrin kompensim. Kryeministri Rama krcnoi se qeveria do t ngrej padi kundr atyre q kan legalizuar kto ndrtesa. Kryeministri Rama prsriti bonusin,qiran 3-vjeare pr familjet n nevoj q kan shtpi t paligjshme.

  23 nntor 2018 Autoriteti Rrugor Shqiptar dhe Agjencia Telegrafike Shqiptare publikuan nj tabel prej 10 rreshtash, duke dhn informacion m t hollsishme pr koston e rrugs. N fakt, tabela ofron vetm nj ndarje t pjesshme t shpenzimeve t projektit, por sht larg krkesave minimale pr transparenc. Edhe nj her qeveria nuk zbulon se si filloi projekti, procedurat e ofertimit t plot dhe przgjedhjen e kompanive fituese, si dhe parashikimet mbi volumin e punve q do t kryhen gjat zbatimit t projektit. Gjithashtu, ky njoftim nuk informon banort pr procedurat q do t ndiqen lidhur me kompensimin e tyre.

  Agjencia Shqiptare Telegrafike , agjencia e lajmeve publike e kontrolluar nga qeveria, deklaroi se informacioni mbi procesin e tenderimit dhe kompanit fituese publikohet i plot n faqen e internetit t Autoritetit Rrugor Shqiptar. Por kjo nuk sht e vrtet.

  Exit.al zbuloi se projekti i Unazs ishte konceptuar, projektuar dhe dizajnuar falas nga njra prej kompanive fitues, dhe m pas u miratua nga Autoriteti Rrugor Shqipris (ARRSH). Kostoja e ktyre shrbimeve, pra e projektit teknik normalisht arrin n 1.2-1.5 milion euro. M par kryeministri Rama dhe kryetari Veliaj kishin deklaruar se projekti ishte hartuar sipas krkesave t qeveris. Kryetari i ARRSH, i ftuar n emisionin Opinion, tha se nuk kishte asnj ide se pse kompania kishte ofruar nj shrbim kaq t shtrenjt falas.

  N ditn e 20-t t protestave, banort e gjejn veten ende pa informacion t mjaftueshm pr tiu prgjigjur pyetjeve dhe shqetsimeve t tyre lidhur me planin e qeveris pr shkatrrimin e shtpive e bizneseve t tyre dhe qytetart shqiptar nuk kan informacion pr procedurat q ka ndjekur qeveria n kt tender shum t kushtueshm dhe diskutueshm.

  exit.al
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 2. #2
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,526

  Pr: far dim deri m tani pr projektin e Unazs s Re dhe protestn e banorve

  Ndertesat e Astirit: si prher, Veliaj shndrrohet shpejt nga i fort n tinzar

  Sot n mngjes, punonjsit e Bashkis Tiran kan prer srish energjin elektrike pr familjet q krkon t nxjerr nga shtpit, duke ln n errsir dhe n t ftoht qindra familje. Pas prerjes s energjis, banort u prplasn me Policin Bashkiake, e cila mori n mbrojtje punonjsit e bashkis.

  Prerja e furnizimit me energji erdhi pas pohimit t Kryebashkiakut Veliaj:

  Nse u takon prona, t merrni parat, nse keni nevoj pr asistenc, t merrni nj shtpi, nse doni qira, u japim qira, por vetm bni llogarin e fmijve dhe t familjeve tuaja, jo t politikanve q i kan rregulluar punt e tyre.

  Duhet thn se sht nj ndryshim shum i madh nga qendrimet e mparshme krejtsisht arrogante nuk ka asnj shans, nuk ka asnj shans t Erion Veliajt, i cili nn trysnin dhe kmbnguljen e banorve duket se po ndryshon strategji, nga roli i t fortit n at t joshjes dhe mashtrimit.

  Strategjia e re e tij sht q t prcaj qendresn duke br premtime dhe duke ofruar dika pr disa nga familjet, far do t thyej bashkimin e tyre, do ti praj sa t dorzohen dhe t lshojn banesat, pr t mbetur pas ksaj n mshirn e Kryebashkiakut Veliaj.

  Pohimi i msiprm i Veliajt sht thjesht nj pohim me goj. Nuk ka asnj vendim as t bashkis as t qeveris pr shpronsimin apo mbshtetjen me strehim alternativ pr familjet q do t zhvendosen nga banesat q jan planfikuar t shemben nga qeveria. T gjitha ato q thot Veliaj nuk jan t mbshtetura n asnj akt formal t Bashkis. Madje as pr banesat q ai thot se jan siguruar nga Bashkia nuk duket se ka ndonj akt formal, dhe me gjasa ndonj numr i vogl apartamentesh sa pr ti shrbyer skems s Veliajt mund t ofrohen nga biznesment q prfitojn nga kontratat dhe tenderat e bashkis.

  Sikurse edhe m par, Kryebashkiaku Veliaj sht duke vepruar n mnyr krejtsisht jasht institucionale dhe duke shprfillur detyrimet e tij ligjore, me qllime propagandistike pr t gnjyer banort q ata t nxiten t lshojn banesat e tyre, pr ti hapur rrug projektit korruptiv t zgjerimit t unazs.

  Me pohimet e tij, Zoti Veliaj po krijon iden se po u bn nder qytetarve duke ju ofruar atyre mbshtetje nga shqetsimi i tij njerzor pr ta, por ai n fakt sht duke ju mohuar atyre t drejtat ligjore duke i joshur me pak dhe vetm pr disa familje duke shfrytzuar padijen ligjore dhe mosnjohjen e t drejtave t qytetarve.

  sht e njejta skem q Zoti Veliaj prdori n rastin e Pazarit t Ri, n rastin e banorve t Shkozs, dhe at t Bulevardit t Ri: premto me goj q t gnjehen deri sa t lshojn banesat dhe pastaj lri pa strehim, ose pa dmshprblim ose jepu dmshrblim qesharak. Pas lirimit t ndrtesave banort apo bizneset humbin do lloj force dhe kauze pr t detyruar Bashkin apo pr t krkuar drejtsin.

  Si kemi informuar m par, n rastin e Pazarit t ri pes ndrtesa u shpronsuan n mnyr arbitrare dhe klienteliste dhe u dmshprblyen pr shuma qesharake. N rastin e Shkozs mbasi familjet u nxorrn me forc, tashm shum prej tyre kan mbetur rrugve pa strehim, madje pa qiran e shum premtuar nga Veliaj. Kurse n rastin e Bulevardit t Ri, 44 familje pritet t dbohen forcrisht nga banesat e tyre pa dmshprblim nga Bashkia Tiran.

  Mnyra e Veliaj sht ajo e joshjes s disa familjeve, pr t nxitur edhe t tjerat t besojn. Sikurse shprehet vet kryebashkiaku, Bashkia sht e gatshme t strehoj menjher disa familje n banesa sociale, edhe pse kt strehim po synon ta bj pa asnj procedur formale. Nse disa familje zhvendosen n kto banesa, athere edhe t tjerat fillojn e shpresojn, ulin kundrshtimet dhe qendrsn e tyre ndaj Bashkis dhe dorzohen. Pasi ato largohen, pastaj do t mbeten nn mshirn e Kryebashkiakut Veliaj dhe nse rastet e s shkuars jan tregues, kto familje do t mbeten pa gj.

  Banort nuk duhet t besojn fjalt n ajr t Kryebashkiakut Veliaj por duhet t krkojn nga ai q t gjitha premtimet me goj ti kthej n akte formale dhe ligjore, para se ta besojn.

  Sikurse kemi shpjeguar dhe informuar m hert, Bashkia Tiran sht e detyruar me ligj t ndrmarr kto veprime:

  T prcaktoj t gjitha familjet dhe bizneset q do t shpronsohen, ata q kan banesat me pronsi t prcaktuar ligjrisht, dhe t hartoj listn e plot t tyre me t gjitha hollsit e cdo rasti.

  N bashkpunim me qeverin, t hartoj dhe marr vendim pr shpronsimin e banorve, ku prcaktohet edhe niveli i dmshprblimit pr shpronsim.

  Me nj vendim t veant, qeveria duhet t miratoj fondin e dmshprblimit nga fondet buxhetore.

  Duhet t identifikoj dhe bj publike listn e plot t gjitha familjeve q do t zhvendosen pa u shpronsuar t cilat duhet t trajtohen, sipas ligjit, me mbshtetje pr strehim alternativ.

  Duhet t idetifikoj t gjitha mundsit e strehimit alternativ pr kto familje dhe ti informoj ato me shkrim, s bashku me kushtet e prfitimit t tyre.

  Tu jap qytetarve 30 dit koh q t ushtrojn t drejtn e ankimimit n gjykat ose t zgjedhin formn e strehimit alternative q preferojn.

  T vlersoj dhe miratoj pr do familje mundsin e strehimit alternative q do ti ofrohet nga Bashkia dhe t njoftoj seciln familje pr kt vendim dhe ti ofroj atyre 45 dit para se t lirojn banesat e tyre.

  Deri tani, as bashkia dhe as qeveria nuk kan ndrmarr asnjrin nga kto hapa dhe nuk kan miratuar asnj vendim n lidhje me kt shtje. Gjithka q ato kan thn dhe kan br deri m sot jan premtime me goj t cilat nuk kan asnj vler ligjore.

  exit.al
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •