Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
 1. #1
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,526

  Zgjerimi i Unazs s Re: 11 her m i shtrenjt se nj autostrad e re n SHBA

  Kostot marramndse me t ciln qeveria ka planifikuar t ndrtoj dhe rindrtoj disa rrug jan kthyer n shqetsim t madh publik. Edhe m problematik sht fakti se pr asnj nga projektet e shumprfolura t rrugve nuk ka asnj transparenc nga qeveria.

  Rasti m ekstrem duket se sht ai i zgjerimit t Unazs s Re, n nj gjatsi prej 2,2 kilometra. Ende nuk dihet saktsisht se far punime rindrtuese jan planifikuar, pasi qeveria nuk ka botuar asnj projekt dhe informacion mbi projektinunaza aktualisht ka tre korsi n t dyja kahet dhe nuk sht e qart se far zgjerimi ka parashikuar qeveria. Gjithsesi, ajo q sht e qart sht se qeveria ka planifikuar t shpenzoj 40 milion pr zgjerimin e ktyre 2,2 kilometrave rrug, pra afrsisht 19 milion pr kilometr.

  Shqetsimit t qytetarve dhe akuzave pr korrupsion, kryeministri Rama iu prgjigj dje me nj gjuh prmuese dhe raciste me an t pohimit t mposhtm:

  Dikush duhet tu shpjegoj inxhinierve t PD dhe LSI, si dhe t kazanit plot me kadrinj se kilometrat e rrugve nuk jan si metrat e teritalit q blinin n MAPO dikur pr pantallonat e tyre! Vlerat pr kilometr variojn sipas prmbajtjes s projektit e mimet dalin denbabaden nga nj manual standard.

  sht e paqart se far manuali standard inxhinjerik i referohet Kryeministri, ose m sakt si jan llogaritur dhe nga kush jan llogaritur kostot ndrtimore sipas ktyre standarteve t supozuara. Por n munges t transparencs qeveritare, ne mund t bjm krahasim me ndrtime t s njjts natyr n vendet perendimore.

  Pr kt ne ju referuam kostove sugjeruese t llogaritura dhe t bra publike nga Shoqata amerikane e Ndrtimit t Rrugve dhe Transportit, pr n vitin 2017.

  Sipas standardeve amerikane ndrtimi i nj rruge me shtrat krejtsisht t ri, me dy korsi t ndara n secilin kah, n zona urbane kushton nga $3-5 milion pr milje ose afrsisht nga $1,9-3,1 milion pr kilometr. N euro kostot standarde t ndrtimit t rrugve t reja urbane jan: 1,8-2,7 milion.

  sht e qart se kostoja ndrtimore e zgjerimit t nj rrug ekzistuese sht shum m e ult se sa kaq.

  Kjo do t thot se edhe sikur t ishte ndrtim krejtsisht i ri, kostoja e planifikuar pr 2,2 kilometra zgjerim t Unazs s re sht rreth 7-11 her m e lart se kostot standarde amerikane.

  Ky fakt sht i vrtet pr t gjitha kontratat e ndrtimit t rrugve prmes t ashtuquajturave skema t partneritetit publik-privat. Pr t krijuar nj ide mbi abuzimet e mundshme t ktyre PPP-ve mjaftohen t shikohen kostot pr njesi t disa prej tyre (n shifra nuk prfshihen tatimi mbi vlern e shtuar):

  10,8 milion euro pr kilometer pr rrugn Thuman-Kasharrruga me gjatsi 20,8 kilometra sht planifikuar t kushtoj 225,8 milion;

  9 milion pr kilometr pr rrugn Milot-Balldrerruga me gjatsi 7,2 kilometra sht planifikuar t kushtoj 162 milion;

  Afrsisht 6 milion pr kilometr n rrugn e Arbritrruga sht rreth 40 kilometra e gjat dhe sht planifikuar t kushtoj 240 milion.

  3,8 milion pr kilometr pr rrugn Orikum-Dukatrruga me gjatsi 15 kilometra sht planifikuar t kushtoj 58 milion.
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 2. #2

  Pr: Zgjerimi i Unazs s Re: 11 her m i shtrenjt se nj autostrad e re n SHBA

  Cmimet riten natyrisht se ka korrupsion por nje pjese e mire e ritjes eshte edhe fakti qe PPP nuk jane ekonomike sepse firma private e vetfinancon projektin. Keshtu qe firma private eshte e detyruar te mari borxh ne banke. Ky borxh qe duhet te kete kamate reth 5 % kur supozohet se firma jep garanci edhe shteterore per kthimin e borxhit,sepse mundet te jete edhe me i larte pa garancite e duhura...perfundon i gjithi ne koston e projektit a ndertimit te rruges. Edhe ketu ma ha mendja,edhe meqenese Shqiperia nuk ka nje treg financiar etj etj,dhe marja e borxhit duhet te kete koston e korrupsionit te vete. Dmth nje 5%-10 % eshte vetem kosto ekstra financiare,ne rastin me te mire.

  Sa per banoret,shteti eshte i detyruar te garantoje edhe banoret qe kan shkelur ligjin.

 3. #3
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,526

  Pr: Zgjerimi i Unazs s Re: 11 her m i shtrenjt se nj autostrad e re n SHBA

  Keto PPP-te apo konensionet jane afera te pastra korruptive.
  Behen pa transparence dhe s’jane funksionale.
  Nuk e kupton cili eshte privati, nepermjet ciles banke merret borxhi, cilat jane garancite qe shteti merr nga privati etj. Jane te gjitha detaje te vogla qe i zbulojme nga ndonje portal qe akoma s’eshte blere nga qeveria.

  Psh, rasti i skanerit te doganave qe beri shoku Ridvan Bode, tregoi se nga Shqiperia hyne e dolen tonelata droge nderkohe qe skaneri flinte gjume! Duket sikur ja beri dhurate rilindjes qe vazhdon edhe sot ta mjeli mire e mire kete konension!

  Dhe ’eshte me e rendesishmja, fale PPP-ve borxhi publik ne parim duhet te ishte ulur e jo te rritej me 12%. Sepse me rilindjen s’ka rritje pagash, ka rritje taksash dhe do investim behet ne bashkepunim me partneritetin privat.
  Me pak fjale e kane legjitimuar grabitjen si dika normale.
  Perve kesaj te nxjerrin nga shpia se do behet unaza, te shemb shtepite ne jug se do kaloj lungomare ku vetem filantropi Mane ka te drejte te ndertoj hotele me 7-8 yje, etj etj...

  PS: Xhungel hesapi...
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 4. #4

  Pr: Zgjerimi i Unazs s Re: 11 her m i shtrenjt se nj autostrad e re n SHBA

  Qe ketyre PPP do tju degjohet krisma asnje nuk e ve ne dyshim,se do jete krisme pushke apo topi o bombe kjo eshte per tu pare. Gjithe zullumi eshte se do jene para te zeza-pastrim parash ku do fokusohet problemi tek ndonje banke apo do plasi direkt ne shtet si problem i ekonomise politike. Pastaj per gjerat e tjera vahdon trendi 28 vjear ku ne munges moralit,etikes dhe ligjit gjerat do vine gjithmone duke u perkeqsuar.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •