Brenda drams s madhe q po luhet kto dit t ftohta me banort e dshpruar t Unazs s Re, ka edhe nj dram tjetr t vogl, personale, e cila prdit e m shum po merr prmasa groteske.
Kjo sht drama e Erjon Velis. Kryetari i Bashkis duket i kapluar nga ethe t forta dhe i prfshir fuqishm n krizn e Unazs s Re. Madje aq shum, sa ka rrezikuar t dmtoj edhe imazhin e sajuar me kosto t lart t djalit t mir dhe tolerant, duke rrshkitur n prcaktime raciste q kan provokuar jo pak opinionin publik. Nga mngjesi deri n mbrmje, me nxns shkollash e veteran, me sportist e artist, Veliaj ka vetm nj refren: Projekti i Unazs s Re do t bhet!
N opinion sht krijuar ideja se ky projekt sht beteja vendimtare e Velis, se ai prbn nj sfid dhe prov t fort pr kreun e bashkis n planet e tij t zhvillimit t kryeqytetit dhe pikrisht pr kt arsye, ai duket m i prfshir se kurr. E tamam ktu, vim tek ajo drama e vogl, q i jep gjith dimensionet e banales ktij angazhimi epik t kryetarit t Bashkis n betejn e Unazs s Re.
Projekti n fjal, nuk ka lidhje fare me Bashkin e Tirans. Erjon Veliaj nuk ka asnj z n kapitull n zgjerimin e Unazs s Re. Mirpo ethet q kan mbrthyer at, jan aq t forta sa me gjas shumica e njerzve jan bindur q ky sht nj projekt i Bashkis dhe jo i qeveris. Ndrkoh, projekti, investimi, tenderimi, zhvillimi, mbikqyrja, etj, jan krejtsisht n kompetenca t qeveris, ministris s Transporteve dhe ARRSH dhe nuk kan t bjn me asnj plan apo prgjegjsi t Bashkis.
Po ather prse ky protagonizm i djaloshit me rrnj t thella n kryeqytet? Prse po bhet vullnetarisht shnjestr e kritikve dhe e paknaqsis qytetare, kur ajo q po ndodh nuk ka lidhje me institucionin e tij? Mos vall lejfeni i vogl po vetsakrifikohet pr partin, nuk po i l vetm shokt e idealit dhe sht i gatshm t ndaj me ta koston e kripur t nj projekti 40 milion dollar pr 2 kilometra?
Prgjigja e ktyre pyetjeve t on tek ajo drama e vogl qesharake. Erjon Velija po e bn kt betej jo se ka hallin e atyre dy kilometrave q do e europianizojn Tirann, as se i dhimbset kryeministri, Damiani apo organizata. Ai ka hyr n nj sfid q nuk i prket, vetm pr t bler rikandidimin e tij.
Nga dita kur Edi Rama nuk pranoi t pohoj publikisht, nse Erjon Velija do t jet kandidati i Rilindjes pr Tirann qershorin e ardhshm, edhe pse u pyet disa her, gjumi pr djaloshin ambicioz u vra. Ankthi pr mandatin e dyt, sht shpjegimi i vetm pr lajthitje si ato me shpellar apo prbetimet se unaza do t bhet, kur dika e till nuk varet fare nga Bashkia. Pasiguria pr rikandidimin sht gjithashtu shpjegimi pr lumin e kronikave n televizione, ndezjen e dritave npr lagjet e qytetit, vendosjen e flamurve npr ballkone, shkrimeve pr veshjet e zonjs Ajola dhe historive t shpifura me banor q prishin vullnetarisht lokalet e tyre. Ai ka hyr n nj betej jo q t fitoj projekti i zgjerimit t Unazs s Re, por q t siguroj nj vend n zemrn e Rams dhe sa m brenda unazs s ngusht t organizats.
Erjon Velija jo vetm nuk ka lidhje me projektin, por n dhmbt e tij nuk mbetet asgj edhe nga ato 40 miliont q do t shkojn pr 2.2 kilometra. Por ai sht i gatshm t vetprdoret n emr t asaj q i rrjedh m pas, nse merr nj mandat t dyt pr Tirann. Dhe akti i par pr kt kalon nga Edi Rama. Djaloshi i br vet e di kt dhe nuk ka nevoj q shefi tia krkoj. Ai po jep provn se pranon ti dal pr zot jo vetm zullumeve t veta por edhe bmave t organizats.
Kshtu bri edhe me projektin e kullave t Teatrit, kshtu po vepron edhe me Unazn. Doli vullnetar pr t marr mbi shpin barrn e t tjerve. Por kto jan rregullat e organizats dhe Erjoni i ka kuptuar m s miri. Aq mir, sa zelli i tij i tepruar nuk mund t mos t t shkaktoj t prziera. Kur e sheh ashtu t ngrysur, q prpiqet t trash zrin brenda fallcitetit t tij emblematik dhe t prbetohet se Unaza e Re do t bhet, mjafton vetm nj pyetje: po bashkia far roli ka n kt projekt, pr t kuptuar q ktij njeriu, gjja q i dhemb m pak pr ta vn n shrbim t arrivizmit t tij, sht dinjiteti.
Dhe drama personale e Erjon Velis bhet m therrse kur lidhet me at t banorve t Unazs s Re. Nj njeri q lufton pr t fituar besimin e shefit brenda organizats dhe mijra t pashpres q luftojn pr t mbijetuar n qytetin q drejtohet prej tij.

LAPSI.AL