Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 7
 1. #1
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Antarsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  31
  Postime
  1,818
  Postimet n Bllog
  3

  T gjith t zhgnjyer me Bashn

  T gjith t zhgnjyer me Bashn
  Nj pjes e mir e PD-s, kryesisht “garda” e vjetr e opozits dhe qeverisjes 8 vjeare Berisha, ka qn prher e paknaqur me zgjedhjen e Lulzim Bashs n krye t PD-s. Kto paknaqsi jan shtuar gjat dy viteve t shkuara pr shkak t mnyrs s drejtimit t opozits nga Basha q pr shum figura t larta por edhe antar t thjesht t PD-s sht anemike dhe e paqart.

  Koht e fundit, ndrsa rritet prdit perceptimi publik pr dshtimin e qeverisjes Rama, kritikat ndaj Bashs po bhen m t forta dhe aftsia e Bashs pr t krijuar nj alternativ reale e t besueshme prball mazhorancs aktuale aq m shum po vihet n dyshim edhe nga figura jasht PD-s.

  Vetm ditn e djeshme ka patur tre zra t njohur publik q kan kritikuar hapur dhe ashpr, n pronocime t gjata publike, aftsin udhheqse t Lulzim Bashs.

  N nj intervist pr Zrin e Ameriks, deputeti demokrat Eduart Selami, themelues dhe ish-Kryetar i PD-s, sht shprehur se “udhheqja e re e Partis Demokratike, m ka zhgnjyer mua dhe pjesn m t madhe t partis q duan ta shikojn edhe nj her PD-n si parti e shpress pr shqiptart”.

  Selami ka deklaruar se ai dhe shum t tjer kan patur shpresa t mdha se prball keqqeverisjes Rama-Meta, si nj nga qeverisjet m t kqija q ka patur ndonjher vendi, Pd duhet t kishte ndjekur nj drejtim tjetr, por Basha nuk ka mundur t ngjall besim dhe shpres n krye t PD-s.

  Ndrsa Blendi Fevziu, n nj artikull me titull “A ka kurajo Basha t bj opozit?” e ka vn theksin tek dshtimi i Bashs pr t krijuar nj grup t ri dhe t aft opozitar. Ai thekson se i gjith debati dhe aktiviteti publik i PD-s sht prqndruar n nj grup shum t vogl personash, kryesisht ish qeveritar t periudhs 2005-2013 dhe disa t rinj t sjell nga Basha n PD pas zgjedhjeve t vitit 2013. Sipas Fevziut, shum potenciale ekzistuese n PD nuk po shfrytzohen, ndrsa nuk po trhiqen potenciale t reja.

  “Ndaj ai duhet t zgjedh t ndrtoj nj grup q beson tek opozita dhe t ec para, ose t vijoj nj opozit t gjat, pr t ciln do jet prgjegjs vetm ai,” sht shprehur Fevziu.

  Edhe m i ashpr ka qn Mero Baze n nj editorial t tijin. Problemin e Bashs ai nuk e sheh thjesht tek qndrimet e tij, por tek ai vet, e shkuara politike dhe personaliteti i tij. Sipas Bazes, Basha nuk mund t frymzoj e as t ngjall shpres pr shkak se mnyra e zgjedhjes s tij e bri at udhheqs “t vdekur” q ditn q erdhi n krye t PD-s.

  “Berisha u kujdes q Basha t shkonte n krye t partis, por jo si nj i zgjedhur dinjitoz dhe frymzues, por si nj i emruar i tij. N kt mnyr, Basha nuk u b kryetar i PD si nj shpres pr t ardhmen, por si nj ngushllim pr ikjen e Berishs. Ai shikohej dhe shikohet gjersisht si nj kryetar dezhurn,” shprehet Baze.

  M tej, Baze arsyeton se n krye t PD-s Basha sht kujdesur q t krijoj nj kast burokratike pr t’u mbrojtur nga sulmet q mund t’i vinin nga brenda partis prej t paknaqurve.

  Sipas tij, Basha sht prpjekur t imitoj stilin e ashpr dhe akuzator t Berishs dhe jo t jet vetvetja dhe t bj nj opozit moderne dhe t sinqert. “Lulzim Basha nuk ka shum pr t br n opozit, se pr t bn plot pun qeveria. Ai ka rndsi t jet vetvetja, t jet i qart dhe t mos jet i kapur nga klientelistt e gjith pushteteve, t cilve nuk u z dot emrin n goj dhe kur krkon t bj sikur denoncon.”/exit.al

 2. #2

  Pr: T gjith t zhgnjyer me Bashn

  Sikur te behej nje referendum sot midis politikaneve shqiptar Basha do te zgjidhej si politikani me i pershtatshem per te qeverisur vendin,deri diku do hahej me Ilir Meten edhe sepse eshte me i paqshem se Meta. Do ta zgjidhnin se ka dy cilesi qe i pershtaten momentit dhe kohes. Njera eshte qe korruptohet lehtesisht dhe gjithesisht,pra edhe kur del te denoncoj dika te gjithe mendojne se po vendos gjoben ose e ben per pazar. Por jo si Meta qe i vendos personalisht por jane gjoba e pazare te nje rethi me te gjere se vet Basha. Dhe cilesia tjeter qe eshte me e muara eshte se nuk vepron simbas mendjes se vet,arsyeton gjithmon i ndikuar dhe i drejtuar nga te tjeret.

  Ka keto "kualitete" qe edhe ne nje popull super te korruptuar si eshte ai shqiptar e bejne prap te pamundur qe te vi me pushtet me ane te votes. Mbas Metes eshte politikani i dyte qe i ka dalur boja me teper. Dhe keto kualitete e bejne pothuajse te pazevendesueshem per politiken e sotme, edhe me e per humbjet e sigurta.
  Ndryshuar pr her t fundit nga SERAFIM DILO : 20-11-2018 m 13:51

 3. #3
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Antarsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  31
  Postime
  1,818
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: T gjith t zhgnjyer me Bashn

  Per nje gje flas me bindje qe shume militante te PD jane me shume se te zhgenjyer nga Basha, deri diku te pashprese.

 4. #4

  Pr: T gjith t zhgnjyer me Bashn

  Citim Postuar m par nga Lazo Lexo Postimin
  Per nje gje flas me bindje qe shume militante te PD jane me shume se te zhgenjyer nga Basha, deri diku te pashprese.
  E ke gabim. Militantet e PD jane bere me keq se militantet e PPSH se dikurshme, qe per ta egzistonte vetem Enveri. Deri sa Berisha te thote qe Basha shkon mire per PD asnje militanti nuk i shkon ndermend ta vendosi ne diskutim Bashen. Edhe ata qe e shajne Bashen e shajne me shpresen se nje dite edhe Berisha do ndryshoj mendim.
  Ndryshuar pr her t fundit nga SERAFIM DILO : 20-11-2018 m 13:51

 5. #5
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,526

  Pr: T gjith t zhgnjyer me Bashn

  Te analizosh Bashen nepermjet Fevziut, Selamit dhe mediokrit Baze, eshte njelloj si te kritikosh Ramen nepermjet Veliajt.

  Megjithate ajo qe vlen eshte fakti se votuesit e djathte refuzuan te votojne diten kur Basha beri nje marreveshje jashte kontekstit me Ramen. Thene ndryshe, e ka ne dore Basha nese marreveshjen kesaj rradhe do e beje me Ramen apo me votuesit..
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 6. #6
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  20-05-2008
  Vendndodhja
  Oslo, Norway
  Postime
  758

  Pr: T gjith t zhgnjyer me Bashn

  Basha,,,,,,,,,,,,,,, per sa kohe nuk jep prova bindese qe do vazhdoje politiken Sorosiane te kapitalizmit selektiv nuk merr pushtetin

 7. #7
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Antarsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  31
  Postime
  1,818
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: T gjith t zhgnjyer me Bashn

  Po si do ta marre pushtetin kur del edhe kundra ligjit, ka proteste leshohet i pari me deputetet e tij mqse disa prej tyre kane imunitet ndaj shtetit..

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •