Protestuesit q banojn tek Unaza e re, shtpit e t cilve do t prishen pr t ndrtuar rrugn sipas parametrave, kan pritur edhe sot nj prgjigje nga Erion Veliaj pr t msuar pr fatin e shtpive t tyre. Ata kan protestuar para bashkis me pyetje t thjeshta: A mund t na sqaroj dikush?, ǒdo t bhet me ne, Ne nuk jemi kundr rrugs, por duam t dim se sa dhe si do t kompensohemi.
Erion Veliaj ka refuzuar deri m sot tu jap prgjigje dhe ka vepruar sipas stilit t tij, q shfaqet n ekrane vetm pasi i ka bler protestuesit, pr t ln gjithnj nj imazh pozitiv. Dhe stili i tij tashm dihet, por edhe njher problemi sht tek mediat q prezumohen t jen n shrbim t publikut, pr tu ngritur shtetarve problemet q kan ln pa prgjigje. Kjo do t nnkuptonte q pr mse nj jav me radh, reportert do duhej ta shqyenin me pyetje kryebashkiakun pr ti marr prgjigjen q kan nevoj t dgjojn qytetart.
Por si gjithmon ka ndodhur e kundrta. Televizionet m t mdha n vend as nuk kan drguar gazetar dhe kameraman pr t mbuluar aktivitetet e Veliajt, por n t kundrt, kan transmetuar kasetat e gatshme me autolavdrimet e prodhuara nga zyra e bashkis.
Po t vzhgosh gjith transmetimet e javs s shkuar, shikon se kryebashkiakut i jan br fure nga t gjith, por pr 7 dit rresht atij nuk i sht krkuar llogari pr protestat e banorve t Unazs s Re. Boldnews.al ka monitoruar dit pas dite kronikat e transmetuara n Top Channel, por e njjta gj ka ndodhur pothuajse pa ndryshim edhe n TV e tjera.

E Shtun, 3 nntor 2018/ Qindra banor t Unazs s Re bllokojn rrugn kryesore, kundr vendimit t Bashkis s Tirans dhe disa institucioneve t tjer, pr prishjen e shtpive t tyre. N t njjtn dit, kronika e Bashkis e tregon Veliajn duke prshndetur vendimin e Qeveris pr rritjen e taksave t makinave t vjetra
E Diel, 4 nntor 2018/ Banort srish n protest. Policia ksaj radhe tregohet m aktive dhe vendos t shoqroj disa banor, prfshir edhe gra, q bllokuan rrugn.N kronikn e prgatitur n bashki Lali Eri shfaqet si mik i librit n Njsin 8.

E Hn, 5 nntor 2018/ Banort e Unazs s Re bllokojn srish rrugn. Veliaj rrezulton n kronikat e gatshme si njeri q interesohet pr edukimin e fmijve dhe marrjen e tyre me sport.

E Mart, 6 nntor 2018/ Protestuesit e Unazs s Re bllokojn aksin rrugor Pallati me Shigjeta-Sheshi Shqiponja. Po t njjtn dit n kronikn e bashkis t transmetuar gjithandej shprehja e Veliajt nga Firencia se Tirana mund t jet kryeqyteti europian i kulturs n vitin 2024.

E Mrkur, 7 nntor 2018/Banort vijojn protestn n rrug, Veliaj transmeton kronikn e prezantimit t buxhetit 2019 para banorve t zons s Kasharit.

E Enjte, 8 nntor/ Protesta e banorve t Unazs s Re bn nj jav javn. Kronikat e lali Erit flasin pr kapacitetin e Bovills dhe nj projekt me hungarezt.

Pra sikurse shikohet, n nj jav me radh, n t gjitha ekranet, sht transmetuar thjesht propagand e shpifur pro kryebashkiakut, q lartson bmat e tij dhe as nj sekond ai nuk sht prballur me problemin real q kan qytetart. Dhe ktu nuk sht puna vetm e makineris gbelsiane t gnjeshtrave q Erion Veliaj ka ngritur n bashki. As problemi i mnyrs sesi ai e koncepton politikn, si marshim prpara prmes mashtrimit. Ktu problemi sht i televizioneve t mdha dhe lajmeve t tyre, q me koh e kan tradhtuar misionin e tyre. N vend t bhen aleat t qytetarve, ato prej kohsh jan lavatrie t pushtetarve. Mbi t gjitha t Erion Veliajt.

Lapsi.al