Speciale e Ora News/

Ora News Emisione
Publicerades den 11 nov. 2018
Subscribe n Ora News ktu http://bit.ly/1s5j7UT

Ka nj kureshtje t natyrshme pr kdo viziton viset arbreshe n Itali, ku gjendet nj histori gjysm mijvjeare shqiptare. Midis ktyre kodrinave ku mbretron qetsia, fshehur mes vreshtave dhe ullishtave ngrihen shtpit e Shn Miter Korons dhe Maqit, dy prej fshatrave m t njohur arbreshe t Jugut t Italis. Nj sfond i pashtershm, historie e melankolie, jet e fatesh arbershesh. Por, qetsia e Shn Mitrit sot sht prishur dhe qindra arbresh jan mbledhur nga t katr ant e Kalabris pr nj ngjarje historike.

N vitin mbarkombtar t heroit ton Sknderbeu, presidentt Meta e Mattarella kan zgjedhur t takohen pikrisht n Shn Miter Koron, t Kalabris tek Kolegji i famshm i Shn Adrianit, atje ku studioi e dha mesim Jeronim De Dada, jo thjesht poeti q e prfaqson botn arbreshe, por edhe imazhi i saj, me rrnjet n humusin e nj atdheu t krkuar, idealizuar e mandej t krijuar.

"Un jam nj arbereshe, por njoh gjuhn shqipe. Jemi t knaqur sepse sht nj fat i mire", tha nj arbreshe.

"Jemi t gzuar q vjen presidenti i Shqipris dhe presidenti jon", tha nj tjetr arbresh.

I pari q vjen, nn masa t forta sigurie sht Presidenti Sergio Mattarella, e mandej arbreshet i urojn mirseardhjen presidentit shqiptar Ilir Meta, i cili bashk me homologun italian e mbajtn fjaln pr nj takim t prbashkt n vendin simbol t ruajtjes s identitetit shqiptar athere kur Shqiperia nuk ekzistonte.

Ilir Meta: Jam shum i lumtur t jemi sot s bashku me mikun e shqiptarve dhe t arbreshve, me Presidentin Mattarella, ktu n Kolegjin e Shn Adrianit, n Shn Mitr Korona, n djepin e arsimit dhe kulturs arbreshe. Faleminderit i dashur President Mattarella pr vmendjen e veant q ju i kushtoni ktij komuniteti dhe marrdhnieve tona. Jemi pikrisht ktu n gjurmt dhe trashgimin e t madhit De Rada, i cili ishte msuesi i par i Katedrs s Gjuhs Shqipe dhe nj nga themeluesit e Rilindjes Shqiptare kndej dhe andej Adriatikut. Popujt tan nuk i bashkon vetm deti, por historia jon e hershme dhe moderne. Dshmia m e gjall dhe modeli m i mir i ksaj bashkjetese t prjetshme jan arbresht, pr t cilt jemi gjithmon krenar dhe mirnjohs. N udhtimin e prbashkt historik mijra vjear, kemi nj moment kulmor t marrdhnieve tona q prkon me Epokn e Sknderbeut, e cila ishte prcaktuese jo vetm pr fatin ton si popull dhe komb, por edhe pr vet fatin e Europs. Heroi yn kombtar Gjergj Kastrioti Sknderbeu, pr 25 vite me radh, jo vetm mbrojti lirin e kombit ton, por u b dhe mburoj pr mbar krishterimin dhe qytetrimin europian.

Pr m shum lexoni n: http://www.oranews.tv/article/special...