Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 3 prej 3
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,403
  Faleminderit
  35
  78 falenderime n 72 postime

  Nj sensacion arkeologjike n Jalabe: thesari princor sht i vetmi n Evrop dhe n bot!

  Megjithse sapo prfundoi nj cikl shum-mujor i hulumtimeve arkeologjike t tuma prehistorik t Gomila n Jalabet, rezultatet tejkaluan t gjitha pritjet e studiuesve, thekson arkeologu dr. sc. Saa Kovačević, menaxher i projektit n Iron-Age-Danube.
  Ne kujtojm, n lokalitetin e prmendur t vitit 2016
  Instituti i Arkeologjis ka filluar t pastroj varrin e njerzve duke shpresuar t miratoj projektin e BE q po zbatohet dhe tani jan n tremujorin e dyt.
  - Instituti i Arkeologjis sht nj nga partnert n projektin Iron-Age-Danube, q prfshin pes vende evropiane, duke prfshir Kroacin.
  Instituti pr Arkeologji n Projekt merr pjes n hulumtimin dhe prezantimin e Jalabeta,ndrsa fokusi sht n Muzeun Arkeologjik n Zagreb luginn Poega dhe lokalitetin Kaptol.
  Ideja ishte rivitalizimi i peizazheve monumentale t epoks s lasht hekuri, eksplorimi i tyre dhe paraqitja e tyre n aspektin e oferts turistike.
  Kjo do t ndodh, dhe mendoj se sht jashtzakonisht e rndsishme pr kt qllim, sepse turizmi kontinental po zhvillohet gjithnj e m shum.me gjersisht linku.https://regionalni.com/arheoloska-se...opi-i-svijetu/
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   
  Ndryshuar pr her t fundit nga Akuamarini : 08-11-2018 m 14:56

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,403
  Faleminderit
  35
  78 falenderime n 72 postime

  Pr: Nj sensacion arkeologjike n Jalabe: thesari i princor sht i vetmi n Evrop dhe n bot!

  Mbetjet tronditse
  Pr fat t keq, vetm gjat zbatimit t projektit, n shtator 2017, nj plakitje u zbulua dhe shume shkrime u fole.
  Pa marr parasyshe Gomila sht nj ngapirgje varrimi m t mdha prehistorike, 8 metra n lartsi dhe pothuajse 70 metra n diametr, ne vazhduam krkime, duke mos ditur se deri n far mase u dmtua vendi.
  Por ajo q arkeologt dini sht se hajdutt grmuan nj hendek t madh qendror q kan zbritur n rrz t grumbull gursh n nj thellsi prej 8 metrash. Prej saj filluan t grmojn dhe t mbesin n errsir ​​duke e ditur se far po krkonin.
  Pr fat t mir, n synimet e saj jan vetm arritur pjesrisht, por tani arkeologt me siguri se jane te shekullit e 6 pes (rreth 2600 vjet)
  - me t n t njjtn koh n varr nj numr t madh t njerzve t sakrifikuar dhe t kafshve dhe kockave fenomenale, metali dhe gjetjet qeramike.
  N Jalozaba, n parahistorin e thell sipas zakonit, personat u dogjen.
  Ishte periudha e formimit t mbretrive t para primitive, kur lufttart e shquar u bn udhheqs t mdhenj.
  Pas dokumentimit dhe restaurimit t gjetjeve t gjetura - posarisht t objekteve metalike - sht e mundur t konfirmohet menjhershm q princi i Haltatit u varros n nj dhom monumentale t varrit t gjitha gjrat e muara t tij.
  Ato prfshijn kuaj me pajisje bronz dhe hekuri dhe pjes luksoze zbukuruar me t gdhendura kockave.
  Po flasim edhe pr fragmente t zbukuruara t shumta t objekteve t ndryshme q ende duhet t rindrtohen ... - tha Kovačević.
  Rindrtimi digjital i varreve dhe vendbanimeve, i cili do t hetohet, sht n vazhdim.
  Nse vetm kjo u gjet, me artikujt m t zbukuruar t kockave, ekipi i tij mund t mburrej me disa nga gjrat e pakta n bot.
  Dhe vetm keto te gjetura,me artikujt m t bukur t kockave t zbukuruara,ekipi i tij mund t mburret me gjetjet q jan shum t pakta n bot.
  Gjetje t ngjashme vijn nga jasht Evrops Qendrore, me t ciln merret projekti, por Kovaeviq konsideron se kto jan gjetur n Jalabet disa nga m t bukurat n rrethin lindor t kulturs s Halstatit.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,403
  Faleminderit
  35
  78 falenderime n 72 postime

  Pr: Nj sensacion arkeologjike n Jalabe: thesari i princor sht i vetmi n Evrop dhe n bot!

  Rezerva arkeologjike
  Pr grmimet arkeologjike sht hera e par

  - sht nj dhom prej 12 x 12 metrash dhe nj lartsi prej rreth 1.5 metrash.
  Kjo nuk sht vetm nj nga m t mdhenjt e gjetur ndonjher n Evrop
  Ndrtimi i mureve ishte prej guri dhe druri, dhe zbulimi sht unik sepse pas vdekjes s mbretit fisnik (ose princesha), njerzit u vrshuan npr pyll me lisi pr t prgatitur nj pellg t madh! Ajo filloi pr t paktn nj jav, pas s cils u krijua gjith qymyri, me gurin e varrit t mbuluar.Ne e dim se sht lisi, pr shkak se ekspertt e kan konfirmuar at paraprakisht.
  Pr m tepr, ai vuri n dukje se nuk sht e qart pse kaq shum sasi t qymyrit u gjetn n Jalaba,sepse kjo faqe nuk ka as ndonj pandan n bot
  Sakrifica ne djegje
  Nj shtres e trash e eshtrave t djegura sht zbuluar pran murit jugor t dhoms s varreve .
  Kishte bronz deformuar dhe qeramik, dhe ne e dim se sht nj varr qendror n Gomili.
  Njerzit, me sa duket, me nj respekt t lart hyn n varrin e mbretit apo princit t tyre t shquar,ata i mbanin kockat dhe i vendosn n nj vend t veant.Nga burimet bashkkohore greke e dim se n momente t tilla grat vajtojn, qajn me flok te pa krerura dhe fytyr grvishte dhe sakrifikojn njerzit dhe kafsht.
  N ceremonit e lashta t varrimit me pije , thyerjen e enve dhe hani mish t lopve dhe deleve n vend.E gjith kjo po ndodhte n Jalabeta - prfundon Saa Kovačević.
  E gjith kjo po ndodhte n Jalabetu piktoresk
  Ekipi i arkeologve q po udhheqin n nj analiz gjinore m komplekse,mosha dhe shkaku i vdekjes s fisnikut t Jalxhabes dhe njerzve q e ndoqn at deri n vdekje.etj
  Ku sht gjetja?
  Nj shoqri q ka jetuar ktu dhe Princi Hallstatt apo princesha mund t tregoni nj histori interesante dhe t detajuar, si dhe objektet e gjetura, t cilat pr shkak t vlers s tyre krkojn kushte t posame t ruajtjes dhe paraqitjes.
  Dika e ngjashme ekziston n periferi t Budapestit, nj grumbull gursh tek varri n t ciln ju mund t hyj dhe t shohim t gjith grumbull gursh, - tha Sasa Kovacevic.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Ndryshuar pr her t fundit nga Akuamarini : 08-11-2018 m 14:54

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •