Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e Akuamarini
    Anëtarësuar
    19-02-2015
    Postime
    2,564

    Një sensacion arkeologjike në Jalžabe: thesari princor është i vetmi në Evropë dhe në botë!

    Megjithëse sapo përfundoi një cikël shumë-mujor i hulumtimeve arkeologjike të tuma prehistorik të Gomila në Jalžabet, rezultatet tejkaluan të gjitha pritjet e studiuesve, thekson arkeologu dr. sc. Saša Kovačević, menaxher i projektit në Iron-Age-Danube.
    Ne kujtojmë, në lokalitetin e përmendur të vitit 2016
    Instituti i Arkeologjisë ka filluar të pastrojë varrin e njerëzve duke shpresuar të miratojë projektin e BE që po zbatohet dhe tani janë në tremujorin e dytë.
    - Instituti i Arkeologjisë është një nga partnerët në projektin Iron-Age-Danube, që përfshin pesë vende evropiane, duke përfshirë Kroacinë.
    Instituti për Arkeologji në Projekt merr pjesë në hulumtimin dhe prezantimin e Jalžabeta,ndërsa fokusi është në Muzeun Arkeologjik në Zagreb luginën Požega dhe lokalitetin Kaptol.
    Ideja ishte rivitalizimi i peizazheve monumentale të epokës së lashtë hekuri, eksplorimi i tyre dhe paraqitja e tyre në aspektin e ofertës turistike.
    Kjo do të ndodhë, dhe mendoj se është jashtëzakonisht e rëndësishme për këtë qëllim, sepse turizmi kontinental po zhvillohet gjithnjë e më shumë.me gjersisht linku.https://regionalni.com/arheoloska-se...opi-i-svijetu/
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura   
    Ndryshuar për herë të fundit nga Akuamarini : 08-11-2018 më 15:56

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e Akuamarini
    Anëtarësuar
    19-02-2015
    Postime
    2,564

    Për: Një sensacion arkeologjike në Jalžabe: thesari i princor është i vetmi në Evropë dhe në botë!

    Mbetjet tronditse
    Për fat të keq, vetëm gjatë zbatimit të projektit, në shtator 2017, një plaçkitje u zbulua dhe shume shkrime u fole.
    Pa marr parasyshe Gomila është një ngapirgje varrimi më të mëdha prehistorike, 8 metra në lartësi dhe pothuajse 70 metra në diametër, ne vazhduam kërkime, duke mos ditur se deri në çfarë mase u dëmtua vendi.
    Por ajo që arkeologët dini është se hajdutët gërmuan një hendek të madh qendror që kanë zbritur në rrëzë të grumbull gurësh në një thellësi prej 8 metrash. Prej saj filluan të gërmojnë dhe të mbesin në errësirë ​​duke e ditur se çfarë po kërkonin.
    Për fat të mirë, në synimet e saj janë vetëm arritur pjesërisht, por tani arkeologët me siguri se jane te shekullit e 6 pes (rreth 2600 vjet)
    - me të në të njëjtën kohë në varr një numër të madh të njerëzve të sakrifikuar dhe të kafshëve dhe kockave fenomenale, metali dhe gjetjet qeramike.
    Në Jalozaba, në parahistorinë e thellë sipas zakonit, personat u dogjen.
    Ishte periudha e formimit të mbretërive të para primitive, kur luftëtarët e shquar u bënë udhëheqës të mëdhenj.
    Pas dokumentimit dhe restaurimit të gjetjeve të gjetura - posaçërisht të objekteve metalike - është e mundur të konfirmohet menjëhershëm që princi i Halštatit u varros në një dhomë monumentale të varrit të gjitha gjërat e çmuara të tij.
    Ato përfshijnë kuaj me pajisje bronz dhe hekuri dhe pjes luksoze zbukuruar me të gdhendura kockave.
    Po flasim edhe për fragmente të zbukuruara të shumta të objekteve të ndryshme që ende duhet të rindërtohen ... - tha Kovačević.
    Rindërtimi digjital i varreve dhe vendbanimeve, i cili do të hetohet, është në vazhdim.
    Nëse vetëm kjo u gjet, me artikujt më të zbukuruar të kockave, ekipi i tij mund të mburrej me disa nga gjërat e pakta në botë.
    Dhe vetëm keto te gjetura,me artikujt më të bukur të kockave të zbukuruara,ekipi i tij mund të mburret me gjetjet që janë shumë të pakta në botë.
    Gjetje të ngjashme vijnë nga jashtë Evropës Qendrore, me të cilën merret projekti, por Kovaçeviq konsideron se këto janë gjetur në Jalžabet disa nga më të bukurat në rrethin lindor të kulturës së Halstatit.
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura   

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e Akuamarini
    Anëtarësuar
    19-02-2015
    Postime
    2,564

    Për: Një sensacion arkeologjike në Jalžabe: thesari i princor është i vetmi në Evropë dhe në botë!

    Rezerva arkeologjike
    Për gërmimet arkeologjike është hera e parë

    - Është një dhomë prej 12 x 12 metrash dhe një lartësi prej rreth 1.5 metrash.
    Kjo nuk është vetëm një nga më të mëdhenjtë e gjetur ndonjëherë në Evropë
    Ndërtimi i mureve ishte prej guri dhe druri, dhe zbulimi është unik sepse pas vdekjes së mbretit fisnik (ose princesha), njerëzit u vërshuan nëpër pyll me lisi për të përgatitur një pellg të madh! Ajo filloi për të paktën një javë, pas së cilës u krijua gjithë qymyri, me gurin e varrit të mbuluar.Ne e dimë se është lisi, për shkak se ekspertët e kanë konfirmuar atë paraprakisht.
    Për më tepër, ai vuri në dukje se nuk është e qartë pse kaq shumë sasi të qymyrit u gjetën në Jalžaba,sepse kjo faqe nuk ka as ndonjë pandan në botë
    Sakrifica ne djegje
    Një shtresë e trashë e eshtrave të djegura është zbuluar pranë murit jugor të dhomës së varreve .
    Kishte bronz deformuar dhe qeramikë, dhe ne e dimë se është një varr qendror në Gomili.
    Njerëzit, me sa duket, me një respekt të lartë hynë në varrin e mbretit apo princit të tyre të shquar,ata i mbanin kockat dhe i vendosën në një vend të veçantë.Nga burimet bashkëkohore greke e dimë se në momente të tilla gratë vajtojnë, qajnë me flokë te pa krerura dhe fytyrë gërvishte dhe sakrifikojnë njerëzit dhe kafshët.
    Në ceremonitë e lashta të varrimit me pije , thyerjen e enve dhe hani mish të lopëve dhe deleve në vend.E gjithë kjo po ndodhte në Jalžabeta - përfundon Saša Kovačević.
    E gjithë kjo po ndodhte në Jalžabetu piktoresk
    Ekipi i arkeologëve që po udhëheqin në një analizë gjinore më komplekse,mosha dhe shkaku i vdekjes së fisnikut të Jalxhabesë dhe njerëzve që e ndoqën atë deri në vdekje.etj
    Ku është gjetja?
    Një shoqëri që ka jetuar këtu dhe Princi Hallstatt apo princesha mund të tregoni një histori interesante dhe të detajuar, si dhe objektet e gjetura, të cilat për shkak të vlerës së tyre kërkojnë kushte të posaçme të ruajtjes dhe paraqitjes.
    Diçka e ngjashme ekziston në periferi të Budapestit, një grumbull gurësh tek varri në të cilën ju mund të hyjë dhe të shohim të gjithë grumbull gurësh, - tha Sasa Kovacevic.
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura  
    Ndryshuar për herë të fundit nga Akuamarini : 08-11-2018 më 15:54

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •