Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 5 prej 5
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  24-09-2010
  Postime
  772
  Faleminderit
  1
  53 falenderime nė 39 postime

  Gafa e njė Presidenti ose Shqiperia e drejtuar nga katundaret

  Nuk ėshtė hera e parė qė Presideni i Shqipėrisė i zgjedhur nga votat e Maxhorancės vazhdon tė kundėrshtojė vazhdimisht propozimet e Parlamentit shqiptar tė po atij Parlamenti nga e cila dalin ligjet.
  Pėrpjekjet pėr tė penguar Maxhorancėn drejtuese nga ana e njė Presienti duke kthyer disa Projekt Ligje dhe duke mos dekretuar Shefin e SHISH-it dhe tashmė sė fundmi propozimin pėr Ministėr tė Brėndėshėm nėn pretekstin se nuk janė konform Neneve tė Kushtetutės, ka ngjallur shqetėsim nė Pėrlament, por mė e rėndėsishmja ka shkaktuar pakėnaqėsi nė popull.
  Vėrehet qoftė ndėr biseda por veēanėrisht nė link-et private nė Facebook, se shumica e popullatės nuk i miraton veprimet e Presidentit tė Republikės.
  Dhe kjo natyrshėm kur sheh se pavarėsisht problemve tė qeverisjes puna e tė cilės vlen pėr tu vlersuar por sigurisht ka plot gabime e tė meta tė cilat duhen korrigjuar, vėrehet tendenca e Opozitės pėr tė nxirė vėndin nė ēdo drejtim pa asnjė argument tė saktė e tė verifikueshėm por vetėm nėpėrmjet retorikave boshe dhe disa mediave private tė blera, interesante, ėshtė kunddėrshtimi sinkron i njė Presidenti i cili mė tepėr se sa roli i njė Drejtuesi serioz e tė paanshėm shteti, po luan rolin e nje institucioni Opozitar dhe aspak konstruktiv.
  Pėrse e konstatojmė kėtė?
  E konstatojmė kėtė argument sidomos nė rastin kur Ministri i Mbrojtjes Fatmir Xhafaj dha dorėheqjen, dhe normalisht Kryeministri propozoi njė ministėr tjetėr me njė biografi shumė serioze, madje ky individ i propozuar nga Kryeminstri actual ėshtė ushtarak, gjeneral, (dhe ka qėnė propozuar para disa vitesh edhe si Kandidat pėr President, por nė atė kohė Presidenti Berisha pėrzgjdhi njė kapterr n vėnd tė njė gjenerali pėr President cili pėr mendimin tim u soll totalisht si njė Partiak se sa si President), por nė vėnd tė kėtij personaliteti shumė profesionist si Kandidati i pėrzgjedhur nga Kryeministri actual i Shqipėrsė, e refuzoi Kandidatuėn pa asnjė motiv. Refuzimi i kėsaj figure ngre disa pyetje tė rėndėsishme qė kėrkojnė pėrgjigje nga populli por veēanėrisht nga Parlamenti shqiptar qeveria e pėrzgjedhur nga ky Parlament ka tė drejtėn legjitime tė zgjedhė Ministėrat qė i nevojiten.
  Pyetjet qė ngrihen ndaj kėtij Presidenti, kur sheh kundėrshtimet e vazhdueshme ndaj Propozimeve tė Parlamentit pėr Ligje tė nevojshme, dhe refuzimin ndaj dy kandidaturave qė ka propozuar Kryeministri sidomos refuzimi i fundit , jane kėto:
  -Nėse Presidenti ka ndonjė zili apo inat personal ndaj Kandidaturės sė z.Sandėr Lleshi?
  -Nėse Presidenti kėrkon ti bėjė karshillėk Parlamentit duke i treguar atij se jam ..edhe unė…?
  -Nėse Presidenti ka njė bashkėpunim tė veēantė me opozitėn dhe po pėrdoret nga ajo si pjesė e luftės politike?
  Tė para nga kėto tre kėndvėshtime mund tė argumentohen kėshtu: nėse pyetjes sė parė mund ti jepet njė pėrgjigje negative, sepse nuk ka asnjė rast ose motiv personal apo dhe ligjor pėr ta kundėrshtuar propozimin e Kryeministrit, pyetja e dytė mund tė ketė njė pėrgjigje tė pjeshėshme pozitive sepse njihet dėshira e kėtij individi pėr tu dukur dhe pėr tu bėrė faktor nė fatet e Shqipėrisė apo edhe tė Partisė ku militonte.
  Interesant ishte fakti nė kohėn kur ishte me PS, madje i ka bėrė karshillėk dhe ish Kryetarit Fatos Nano kur e detyroi qeverinė Nano ta drejtonte qeverine mė 5 zv/Ministra gjatė periudhės 2001-2005. Po sigurisht Karshillėku katundaresk i Presidentit actual nėse ėshtė pjesė e karakterit tė tij nuk mund tė jetė motivi kryesor i kudėrshtimeve tė vazhdueshmė kundėr Maxhorancės qeverisėse sepse kundėrshtimet kanė pėrfshirė jo vetėm problemet e ashtuquajtura ligjore qė paskan gjetur juristėt e Presidencės, por tashmė kanė hyrė nė njė fazė qė vėshtirė tė justifikohen me gabimet ligjore tė Propozimeve tė Parlamentit shqiptar.
  Refuzimi pa motiv i dy drejtuesve kyē gjatė kėtyre viteve ėshtė njė kėmbanė alarmi dhe dyshimesh nėse Presidenti po luan rolin e tij si President i tė gjithė shqiptarėve dhe i pa-anėshėm, por me veprimet e tij po luan rolin si njė insitucion opozitar nė njė kohė kur institucioni i Presidencės nuk e ka kėtė rol me ligj.
  Problemi agravohet edhe mė kur nė njė vėshtrim t kujdesėshėm tė veprimeve politike dhe konflikteve tė Maxhorancės dhe Opozitės, konflikte qė kanė shkuar shumė larg, ky President nė vėnd qė tė zbusė situatėn dhe tu kėrkojė palėve tė tepėr bashkėunim, duket sikur me veprimet e tij tė cilat disa nga servilėt e tij tė Medias i quajnė si gjeniale- nė fakt janė verprime qė pėrpiqen ta acarojnė situatėn edhe mė ; pėr pasojė gjėndja paradoksale midis luftės absurde politike midis Maxhorancės dhe Opozitės ka shkuar nė njė qorrsokak pikėrisht sepse Presidenti nuk po e luan rolin e tij si i pa-anshėm.
  Kush janė pasojat? Acarimi i situatės, sepse Presidenti nuk ka bėrė asnjė lloj kėrkese pėr bashkėbisedim midis palėve, nuk i ka kėrkuar Kryetarit tė Opozitės tė pėrmabjė vehten dhe tė mos sillet si anti-shqiptar, sepse Presidenti nuk i ka kėrkuar Medive televizive dhe atyre tė shkruara qė tė tė mos abuzojnė me lirinė e shypir dhe tė fjalės, nuk u ka kėrkuar Mediave tv dhe atyre tė shkruara, tė largojnė fjalorin fyes dhe degradues tė disa indivdėve tė cilėt kanė mbirė cdo ditė dhe vjellin vrer jo vetėm kundėr Maxhorncės dhe individėve tė caktuar tė shoqėrisė shqiptare (tė pa faktuara), por vazhdojnė tė nxijnė jetėn sociale dhe politike pėrpara popullit tė tyre, por dhe pėrballė ndėrkombėtarėve, duke ndikuar direct nė hezitimin e ndėrkombėtarėve pėr tė integruar Shqipėinė. Sė fundmi Presidenti nuk po ndihmon nė ansnjė rast pėrshpejtimin e Vettingut, dhe me qėndrimin e tij po jep pėrshtypjen qė Vettingu tė tejzgjatet dhe tė mos bėhet, sidomos me rasrtin kur lejon njė gjykatės tė KLD qė tė marrė dy vjet leje?!
  Me kėto qėndrime Presidenti ynė do tė gjėndet pėrpara njė pėrgjegjėsie morale por edhe ligjore nė tė ardhmen pikėrisht pėr qėndrimin e tij aspak tė pa-anshėm porn ė disa raste edhe Provokativ dhe nė shėrbim tė opozitės. Pra pyetja e tretė ėshtė me kėtė pėrgjigje qė dhashė mė sipėr. Shpresojmė qė Presidneti ynė i nderuar qė ka ngjitur shkallėt nga fshati pėr nė Presidencė, dhe kjo ėshtė njė arritje e madhe pėr tė, por mendoj e pamerituar, tė luajė rolin e tij si President i tė gjithė shqiptarėve me rolin e tij tė pa-anshėm dhe jo si avokat i Opozitės.

  priftipirro2017@gmail.com  Gafa e njė Presidenti ose Shqipėria e drejtuar nga Katundarėt

  Nuk ėshtė hera e parė qė Presideni i Shqipėrisė i zgjedhur nga votat e Maxhorancės vazhdon tė kundėrshtojė vazhdimisht propozimet e Parlamentit shqiptar tė po atij Parlamenti nga e cila dalin ligjet.
  Pėrpjekjet pėr tė penguar Maxhorancėn drejtuese nga ana e njė Presienti duke kthyer disa Projekt Ligje dhe duke mos dekretuar Shefin e SHISH-it dhe tashmė sė fundmi propozimin pėr Ministėr tė Brėndėshėm nėn pretekstin se nuk janė konform Neneve tė Kushtetutės, ka ngjallur shqetėsim nė Pėrlament, por mė e rėndėsishmja ka shkaktuar pakėnaqėsi nė popull.
  Vėrehet qoftė ndėr biseda por veēanėrisht nė link-et private nė Facebook, se shumica e popullatės nuk i miraton veprimet e Presidentit tė Republikės.
  Dhe kjo natyrshėm kur sheh se pavarėsisht problemve tė qeverisjes puna e tė cilės vlen pėr tu vlersuar por sigurisht ka plot gabime e tė meta tė cilat duhen korrigjuar, vėrehet tendenca e Opozitės pėr tė nxirė vėndin nė ēdo drejtim pa asnjė argument tė saktė e tė verifikueshėm por vetėm nėpėrmjet retorikave boshe dhe disa mediave private tė blera, interesante, ėshtė kunddėrshtimi sinkron i njė Presidenti i cili mė tepėr se sa roli i njė Drejtuesi serioz e tė paanshėm shteti, po luan rolin e nje institucioni Opozitar dhe aspak konstruktiv.
  Pėrse e konstatojmė kėtė?
  E konstatojmė kėtė argument sidomos nė rastin kur Ministri i Mbrojtjes Fatmir Xhafaj dha dorėheqjen, dhe normalisht Kryeministri propozoi njė ministėr tjetėr me njė biografi shumė serioze, madje ky individ i propozuar nga Kryeminstri actual ėshtė ushtarak, gjeneral, (dhe ka qėnė propozuar para disa vitesh edhe si Kandidat pėr President, por nė atė kohė Presidenti Berisha pėrzgjdhi njė kapterr n vėnd tė njė gjenerali pėr President cili pėr mendimin tim u soll totalisht si njė Partiak se sa si President), por nė vėnd tė kėtij personaliteti shumė profesionist si Kandidati i pėrzgjedhur nga Kryeministri actual i Shqipėrsė, e refuzoi Kandidatuėn pa asnjė motiv. Refuzimi i kėsaj figure ngre disa pyetje tė rėndėsishme qė kėrkojnė pėrgjigje nga populli por veēanėrisht nga Parlamenti shqiptar qeveria e pėrzgjedhur nga ky Parlament ka tė drejtėn legjitime tė zgjedhė Ministėrat qė i nevojiten.
  Pyetjet qė ngrihen ndaj kėtij Presidenti, kur sheh kundėrshtimet e vazhdueshme ndaj Propozimeve tė Parlamentit pėr Ligje tė nevojshme, dhe refuzimin ndaj dy kandidaturave qė ka propozuar Kryeministri sidomos refuzimi i fundit , jane kėto:
  -Nėse Presidenti ka ndonjė zili apo inat personal ndaj Kandidaturės sė z.Sandėr Lleshi?
  -Nėse Presidenti kėrkon ti bėjė karshillėk Parlamentit duke i treguar atij se jam ..edhe unė…?
  -Nėse Presidenti ka njė bashkėpunim tė veēantė me opozitėn dhe po pėrdoret nga ajo si pjesė e luftės politike?
  Tė para nga kėto tre kėndvėshtime mund tė argumentohen kėshtu: nėse pyetjes sė parė mund ti jepet njė pėrgjigje negative, sepse nuk ka asnjė rast ose motiv personal apo dhe ligjor pėr ta kundėrshtuar propozimin e Kryeministrit, pyetja e dytė mund tė ketė njė pėrgjigje tė pjeshėshme pozitive sepse njihet dėshira e kėtij individi pėr tu dukur dhe pėr tu bėrė faktor nė fatet e Shqipėrisė apo edhe tė Partisė ku militonte.
  Interesant ishte fakti nė kohėn kur ishte me PS, madje i ka bėrė karshillėk dhe ish Kryetarit Fatos Nano kur e detyroi qeverinė Nano ta drejtonte qeverine mė 5 zv/Ministra gjatė periudhės 2001-2005. Po sigurisht Karshillėku katundaresk i Presidentit actual nėse ėshtė pjesė e karakterit tė tij nuk mund tė jetė motivi kryesor i kudėrshtimeve tė vazhdueshmė kundėr Maxhorancės qeverisėse sepse kundėrshtimet kanė pėrfshirė jo vetėm problemet e ashtuquajtura ligjore qė paskan gjetur juristėt e Presidencės, por tashmė kanė hyrė nė njė fazė qė vėshtirė tė justifikohen me gabimet ligjore tė Propozimeve tė Parlamentit shqiptar.
  Refuzimi pa motiv i dy drejtuesve kyē gjatė kėtyre viteve ėshtė njė kėmbanė alarmi dhe dyshimesh nėse Presidenti po luan rolin e tij si President i tė gjithė shqiptarėve dhe i pa-anėshėm, por me veprimet e tij po luan rolin si njė insitucion opozitar nė njė kohė kur institucioni i Presidencės nuk e ka kėtė rol me ligj.
  Problemi agravohet edhe mė kur nė njė vėshtrim t kujdesėshėm tė veprimeve politike dhe konflikteve tė Maxhorancės dhe Opozitės, konflikte qė kanė shkuar shumė larg, ky President nė vėnd qė tė zbusė situatėn dhe tu kėrkojė palėve tė tepėr bashkėunim, duket sikur me veprimet e tij tė cilat disa nga servilėt e tij tė Medias i quajnė si gjeniale- nė fakt janė verprime qė pėrpiqen ta acarojnė situatėn edhe mė ; pėr pasojė gjėndja paradoksale midis luftės absurde politike midis Maxhorancės dhe Opozitės ka shkuar nė njė qorrsokak pikėrisht sepse Presidenti nuk po e luan rolin e tij si i pa-anshėm.
  Kush janė pasojat? Acarimi i situatės, sepse Presidenti nuk ka bėrė asnjė lloj kėrkese pėr bashkėbisedim midis palėve, nuk i ka kėrkuar Kryetarit tė Opozitės tė pėrmabjė vehten dhe tė mos sillet si anti-shqiptar, sepse Presidenti nuk i ka kėrkuar Medive televizive dhe atyre tė shkruara qė tė tė mos abuzojnė me lirinė e shypir dhe tė fjalės, nuk u ka kėrkuar Mediave tv dhe atyre tė shkruara, tė largojnė fjalorin fyes dhe degradues tė disa indivdėve tė cilėt kanė mbirė cdo ditė dhe vjellin vrer jo vetėm kundėr Maxhorncės dhe individėve tė caktuar tė shoqėrisė shqiptare (tė pa faktuara), por vazhdojnė tė nxijnė jetėn sociale dhe politike pėrpara popullit tė tyre, por dhe pėrballė ndėrkombėtarėve, duke ndikuar direct nė hezitimin e ndėrkombėtarėve pėr tė integruar Shqipėinė. Sė fundmi Presidenti nuk po ndihmon nė ansnjė rast pėrshpejtimin e Vettingut, dhe me qėndrimin e tij po jep pėrshtypjen qė Vettingu tė tejzgjatet dhe tė mos bėhet, sidomos me rasrtin kur lejon njė gjykatės tė KLD qė tė marrė dy vjet leje?!
  Me kėto qėndrime Presidenti ynė do tė gjėndet pėrpara njė pėrgjegjėsie morale por edhe ligjore nė tė ardhmen pikėrisht pėr qėndrimin e tij aspak tė pa-anshėm porn ė disa raste edhe Provokativ dhe nė shėrbim tė opozitės. Pra pyetja e tretė ėshtė me kėtė pėrgjigje qė dhashė mė sipėr. Shpresojmė qė Presidneti ynė i nderuar qė ka ngjitur shkallėt nga fshati pėr nė Presidencė, dhe kjo ėshtė njė arritje e madhe pėr tė, por mendoj e pamerituar, tė luajė rolin e tij si President i tė gjithė shqiptarėve me rolin e tij tė pa-anshėm dhe jo si avokat i Opozitės.

  priftipirro2017@gmail.com

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Anėtarėsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,151
  Faleminderit
  435
  524 falenderime nė 441 postime

  Pėr: Gafa e njė Presidenti ose Shqiperia e drejtuar nga katundaret

  Eshte nje loje midis paleve qe do vazhdoje deri sa jep jo vetem rezultate si rritjen e pushtetit por edhe si lajm per popullin "bageti".
  Eshte edhe e veshtire ti quash kriza se jane thjesht pazare per tu dukur sikur ka mosmarveshje. Jane kriza te krijuara ne tavoline qe rrisin vetem personalitetin e atyre qe i krijojne keto situata.
  Keni rastin e krizes se fundit ate te ēadres. Ishte nje krize ku Lulzim Basha humbi zgjedhjet,humbi besimin tek votuesit,humbi gjysmen e partise etj etj,pra humbi ēdo gje te mundur por nga kjo krize Basha doli me i forte edhe si pushtet brenda PD por edhe si prestigj ne sy te opozites.

  Po te ishte ndryshe nje politikan do mendohej njemij here per te shkaktuar nje krize institucionale,sepse do kishte se ēfare do humbiste,ne Shqiperi nga keto situata vetem fitohet .

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  20-05-2008
  Vendndodhja
  Oslo, Norway
  Postime
  760
  Faleminderit
  4
  9 falenderime nė 9 postime

  Pėr: Gafa e njė Presidenti ose Shqiperia e drejtuar nga katundaret

  Nuk besoj se kjo situate eshte kaprico e Metes ashtu sic thuhet ne media, (dikush e ka urdheruar presidentin te mos dekretoje njeriun e Gjermaneve)

  Gjermania eshte shteti me i prekur nga kokaine amerikes latine dhe heroina Turke dhe nuk do lejoje kurre forca te tjera te fitojne kete lufte diplomatike

 4. #4
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Anėtarėsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,468
  Faleminderit
  28
  76 falenderime nė 70 postime

  Pėr: Gafa e njė Presidenti ose Shqiperia e drejtuar nga katundaret

  Po dakort mor Pirro, ka ende paqartesi ne mosdekretimit e Lleshit.
  Por s’e kuptoj kete servilizmin tuaj per Ramen.
  Rama i tha Metes budalla ndersa tij i thua fshatar. Ēdo analize e Pirros eshte 100% ne sinkron me qendrimet momentale publike te Rames. Madje jam i bindur se nese Rama gjen gjuhen me Meten per kete ngėrē, mbas falenderimeve te Rames do vish ti i pari me analizen e rradhes duke na radhitur cilesite pozitive te Metes.

  Per te qendruar tek ngėrēi, te ben pershtypje reagimi i mazhorances.
  Per skandalet e bera publike, mazhoranca me gjithe ushtrine e sahanlepirsave mediatike, mbrohej me shume finese nga sulmet qe i vinin nga opozita.
  Ndersa tani sulmon me nje ashpersi verbale mbrojtjen e mosdekretimit qe po ben presidenti.
  Mesa duket ēeshtja e Lleshit i ka kapur ne befasi!

  Megjithate pyetjet qe do duhej te ngrinim jane, largimi pa asnje sqarim i ministrit te brendshem Xhafa.
  Perse pikerisht ne momentin e ridaljes ne publik te Tahirit dhe pergjimeve me kriminele te Dakos, heqim ministrin te cilin Rama e mbroj me aq fanatizem?


  Kurse militanteve te rendomte si puna e Pirros, do duhej t’i rikujtonim konēensionet sebashku me zgjedhjen e prokurores se pergjithshme, e shume te tjera bema te cilat rilindja qe flet sot per rrespekt te kushtetutes, i ka bere ato ne shkelje flagrante te kushtetutes.
  Dhe ē’eshte me thelbesorja, ne kushtet kur vendi eshte uzurpuar nga bandat dhe droga, zgjedhim per ta zhdukur kete te keqe, nje person i cili ne cilesine e keshilltarit te sigurise te kryeministrit, nuk ka reaguar kurre per lidhjet flagrante te mafias me qeverine!!!!
  Trimi mirė me shokė shumė!!!!!!

 5. #5
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Anėtarėsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,468
  Faleminderit
  28
  76 falenderime nė 70 postime

  Pėr: Gafa e njė Presidenti ose Shqiperia e drejtuar nga katundaret

  Citim Postuar mė parė nga loni-loni Lexo Postimin
  Nuk besoj se kjo situate eshte kaprico e Metes ashtu sic thuhet ne media, (dikush e ka urdheruar presidentin te mos dekretoje njeriun e Gjermaneve)

  Gjermania eshte shteti me i prekur nga kokaine amerikes latine dhe heroina Turke dhe nuk do lejoje kurre forca te tjera te fitojne kete lufte diplomatike

  Keto budalliqet e njeriut te gjermaneve dhe amerikaneve jane fantazi idiote shqiptare.

  Ashtu thame dhe per Xhafen, nderkohe reagimi i eksponenteve te larte te Bundestagut gjermane, e pershendeten largimin e Xhafes si prove per luften kundra trafiqeve te droges. Pra nese do ndiqnim fantazine idiote shqiptare, Gjermania sebashku me Ameriken (qe vrasin mendjen vetem per Shqiperine e jo per hallet e tyre), mbeshteten nje minister si Xhafa i cili ishte problematik ne luften kundra trafiqeve te droges?!
  Trimi mirė me shokė shumė!!!!!!

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •