Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 5 prej 5
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  24-09-2010
  Postime
  761
  Faleminderit
  1
  53 falenderime nė 39 postime

  Pasojat e Fondeve sekrete greke ne Shqiperi

  Pirro Prifti : Pasojat e Fondeve sekrete greke nė Shqipėri
  Nga Revista Drini - 1 Nėntor 2018016


  Lufta e pėrditshmė mediatike pėr nxire realitetin dhe pėr tė shtrembėruar ngjarjet nuk ėshtė e rastėsishme qė po vazhdon dhe nuk po i duket fundi.

  Lajmet e ardhura nga fqinjėt grekė se ka njė Fond sekret tė pėrdorur nė Shqipėri, kanė shaktuar njė valė tė re se kush i ka marrė, dhe pėrpjekjet pėr tė justifikuar se nuk i ka marrė media dhe individė tė Medias apo tė politikės, duke harruar se lajmi nuk erdhi nga shteti shqiptar por ēuditėrisht nga shteti grek nė njė moment pėrplasjeje midis ministrash grekė.
  Del pyetja, pėrse, dhe mė e rėndėsishmja ėshtė se: ēfarė pasojash ka mbi Shqipėrinė pėrdorimi i kėtij Fondi sekret i cili me sa duket ėshtė dhėnė pėr vite me rradhė?

  Shqiptarėt po pėrjetojnė ēdo ditė e mė shumė nėpėrmjet Mediave televizive furtunėn dhe zhurmėn e tmerrshme e tė vazhdueshme tė komentatorėve, analistėve, opinionistėve tė cilėt u bė vite mė rradhė po nxijnė realitetin nė Shqipėri, deformojnė faktet, gėnjejnė, mbulojnė gėnjeshtrėn me gėnjeshtra dhe nėpėrmjet kėtyre sulmeve djallėzorore sigurisht tė orkestruara nga brėnda dhe jashtė qė kanė arritur tė jenė edhe sulme anti-shqiptare, po pėrpiqen qė tė realizojnė dy qellime tė domosdoshme pėr politikat e fshehta tė fqinjėve dhe armiqve tė vėrtetė tė Shqipėrisė

  – mbajtjen e Shqipėrisė nė gjėndje tė Destabilizuar dhe nė Anarki Sociale, duke nxire realitetin

  – shtrembėrimin dhe shpifjet pėr gjėndjen Ekonomiko-financiare.

  Nėse elementin e dytė nuk e kanė realizuar dhe kjo ka qėnė si pasojė e pėrqėndrimit tė forcave tė shtetit shqiptar dhe tė qeverisė shqiptare nė bashkėpunim me FMN, BE, SHBA, dhe tė miqve tė Shqipėrisė pėr tė ecur pėrpara dhe pėr tu integruar sa mė shpejt nė BE.

  Pėrsa i pėrket qėllimit tė parė, atė tė shtrembėrimit tė gjėndjes reale tė Shqipėrisė, nxitjen dhe organizmin e trazirave nėpėrmjet institucionit illegal tė Shpifjes, nxirjen e gjėndjes sociale dhe ekonomiko-financiare tė vėndit, Fondet Sekrete kryesisht nga Greqia, (por nuk pėrjashtohet tė ketė Fonde tė tjera sekrete nga shtete tė tjera qė kanė klane tė caktuara politike nė Turqi, Serbi, e ndonjė tjetėr)- janė shkaktarėt kryesore tė pėrpjekjeve pėr tė shkaktuar njė gjendje tė rėndė e tė vazhdueshme sociale, nxirje tė realitetit, dhe dėshpėrim nė popullatė, nėpėrmjet mjeteve mediatike televizivo-radiofonike dhe ato tė shkruara.. Pra , asgjė nuk ėshtė e rastit.

  Sigurisht kėto fonde duhet tė jenė dhėnė edhe disa politikanėve dhe grupimeve politike Opozitare tė cilat me kalimin e kohės po tregojnė se nuk janė vetėm fondet secrete greke qė shkaktojnė kėtė zallamahi por kėto fonde kanė shkuar nė grupime politike kryesisht opozitare por edhe tek ndonjė politikan i Maxhorancės tė cilat kanė interesa qė Shqipėria tė rrije e dobėt ekonomiko-financiarisht dhe e pėrēarė politikisht pėr njė kohė sa mė tė gjatė tė jetė e mundur nė mėnyrė qė forca e ligjit tė mos zbatohet ndaj shkelėsve tė kaluar dhe tė sotėm tė ligjit.

  Pra janė bashkuar dy aspekte qė normalisht nuk mund tė bashkoheshin nė Shqipėri:

  -Antishqiptarizmi i grupimeve politike tė caktuarqa fqinjė kryesisht greke tė cilat pėrdorin fondet e tyre secrete pėr tė nxitur minoritarėt kundėr shqiptarėve e pėr tė shkaktuar trazira me qėllimin qė duke qėndruar Shqipėria nė anarki dhe e destabilizuar, tė justifikojnė pėrpjekjet e tyre 104 vjeēare pėr tė marrė `Epirin e Veirut`, e mė tej nėse ėshtė e mundurl

  – Shkelėsit e ligjit: tė korrutuarit, hajdutėt, tė inkriminuarit qė nuk kanė dalė pėrballė gjyqit deri tani po bėjnė namin duke blerė me paratė e vjedhura tė korrupsionit, dhe me fondet secrete, Median televizieve, atė tė shkruar dhe atė radiofonike duke u pėrpjekur tė shkaktojnė trazira dhe destabilizim dhe anarki sociale dhe mediatike me qėllim qė tė shpėtojnė pasurinė dhe ti shmangen ligjit e burgut, duke penguar me ēdo kusht vettingun.

  Pėrballė kėsaj gjėndjeje tė rėndė artificialisht, populli i ka qėndruar larg kėtyre rrymave anti shqiptare, dhe ėshtė duke pėrkrahur qeverisjen nė heshtje, sepse po sheh dhe vlerėson punėns e saj, rritjen ekonomike, ndėrtimet, rritjen e tė ardhurave sado modeste- duke penguar kėshtu acarimin e gjndjes.

  Tė gjetur pėrballė kėsaj si tė thuash tė papriture popullore, ku asnjė nuk po u shkon pas tė Korruptuarve dhe kriminelėve politikė, Pėrgjegjėsit kryesorė tė Fake Neės qė janė grupet politike opozitare tė caktuara, disa individė tė Maxhorancės, dhe tė financuara nga Fondet Sekrete greke dhe ndoshta dhe tė fqinjėve tė tjerė, po pėrpqien me ēdo kusht pėr tė nxirė vėndin duke u kapur pas ēdo elementi tė rėndomtė si ; Kronika e zezė, ngjarje spontane si vrasja e njė shkelėsi tė ligjit minoritar, duke arritur deri aty sat ė akuzojnė qeverinė pėr ngjarjen me heshtjen e tyre.

  Pėrse them se heshtja e Opozitės ndaj njė ngjarje si eliminni i njė ekstremisti nga minoriteti pėr shkak tė pėrplasje me armė dhe tė parrullave dhe sharjeve kundėr Shqipėrisė dhe shqiptarėve – ėshė njė heshtje tradhėtare?

  Pėrse themi se pėrcjellja nga ana e Mediave tė blera e informacioneve tė paneovjshme si p.sh., intervistat me familjarė tė kriminelit, hedhje tė dyshimeve nėse RENEA dhe Policia mund tė mos ketė vepruar drejt nė kėtė rast, vazhdimi i seancave mediatike televizive duke akuzuar Maxhorancėn pėr cdo lloj kronike tė zezė, realizon pėrpjekje pėr tė nxitur tymnaja, dėshpėrim,nxirje tė realitetit:, dhe shpifje pėr nxitur pakėnaqėsi?

  Qė Opozita nuk bashkohet nė njė qėndrim kur vjen puna pėr raste tė tilla, nė njė kohė kur politika greke sado nė dukej e ndarė pėr raste tė tilla flagrante, edhe Policia e saj do tė vepronte njėlloj- ėshtė e bashkuar. Po ne pėrse Jo? Sepse kanė gėlltitur lugėn e ēorbės.

  Pėrse themi qė kėto dy grupime mund tė kenė marrė para nga fondet secrete greke por edhe nga grupime tė tjera politke fqinje vetėm e vetėm qė Shqipėria tė mbetet e dobėt ekonomikish dhe financiarisht, dduke krijuar madje dhe klimė tensioni politike dhe sociale nėprrmejt kėtyre Mediave pėr njė kohė tė gjatė?

  Pėrse themi se ky lloj konflikti i zgjatur politik ėshtė i panatyrshėm pėr nga ashpėrsia, mllefi, inatet, aq sa tė kalohet edhe nė momente anti-shqiptarizmi si rast i Kacifas, rasti i deklaratave anti shqiptare nė Strasburg (qė cėnojnė integritetin e vėndit), rasti i mosderetimit me muaj me rradhė i Shefit tė SIHS-it,dhe i Ministrit tė ri ttė brėndėshėm, mungea e vullnetit pėr tė realizuar Vettingun?

  Tė gjitha kėto argumente nga ana llogjike tė ēojnė se, grupime tė ndryshme politike nė Shqipėri kryesiht nga Opozita por edhe elementė tė Pozitės, disa Media tė rėndėsishme, disa individė publikė tė bėrė artificalisht publikė nga Mediat, disa minoritarė e grupime politike tė tyre, -mund tė kenė marrė dhe pėrdorur fondet sekrete greke, madje edhe nga grupime politike fqinjė tė interesuar qė ta mbajnė Shqipėrnė copė-copė dhe popullin shqiptar tė dėshpėruar.

  Pėr kėtė arėsye mendoj se tė dhėnat e gazettės greke `Elefteria Ora` (https://konica.al/2018/10/tsipras-mb...n-ne-shqiperi/), megjithse ėshtė njė gazetė e djathtė dhe ekstremiste, ka thėnė tė vėretėn pėr fondet secrete greke tė dhėna pėr Shqipėrinė (fonda tė marra nga fondi rezervė i Ministrisė sė jashtme greke). Sė dyti kėto ljmė kanė dalė vetė nga qeveria greke dhe jo nga Shqipėria e cila nuk ėhtė nė dijeni dhe nuk ėshtė prononcuar pėr kėtė problem.

  Ėshtė njė Turp i madh kur sheh emrat e publikuara pėr Shqipėirnė, nė tė cilėn shumiēa janė pjesė tė Mediave televizive dhe tė Artit- dhe mėnjėherė tė shkon ndėrmend tek manovrat e Enver Hoxhės nė rekrutimin nga stafi i artit-kulturės, i spiunėve dhe servilėve pėr tė mbajtur gjallė rregjimin e tij. Njėlloj po veprojnė edhe armiqtė jashtėm, por dhe ata tė brėndėshėm tė Shqipėrisė tė cilėt sigurisht janė po ata qė kanė vjedhur sa kanė mundur buxhetin e shtetit,Rezarvat e floririt, tė korruptuarit- tė gjithė kanė emra dhe populli i di dhe i njeh..

  Shpresojmė qė pas Vettingut, kėta plehra tė veshur me kostumet e Drejtuesve tė vėndit, apo tė Opoziės, apo tė Medias, tė mbajnė pėrgjegjėsitė e tyre pėr dėmet qė i kanė shkaktuar Shqipėrisė dhe popullit .

 2. #2
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Anėtarėsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,459
  Faleminderit
  27
  76 falenderime nė 70 postime

  Pėr: Pasojat e Fondeve sekrete greke ne Shqiperi

  Ja dhe « analiza » e rradhes nga Edvin Rama alias Pirro.

  PS: Te fala Nexhmijes Pirro
  Trimi mirė me shokė shumė!!!!!!

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Anėtarėsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,150
  Faleminderit
  434
  521 falenderime nė 439 postime

  Pėr: Pasojat e Fondeve sekrete greke ne Shqiperi

  Pirro shkrim kot.
  Shkrim qe lidh nje problem real si i fondeve sekrete greke me nje gjendje imagjinare politike ne Shqiperi dhe del ne perfundimin se keto fonde po perdoren per destabilizim...(destabilizimin e krimit apo destabilizimin e korrupsionit ?!)

  Analize koti,Shqiperia mbas 97 eshte vendi me i stabilizuar ne bote,nuk ke as nje rrezim qeverie,me nje rotacion midis pozites dhe opozites qe do ta kishin zili vendet me te avancuara demokratike. Prandaj shiko se mbase fondet jane perdorur per kete "stabilitet",per kete gjendje te sotme.

 4. #4
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Anėtarėsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,106
  Faleminderit
  9
  54 falenderime nė 47 postime

  Pėr: Pasojat e Fondeve sekrete greke ne Shqiperi

  Z. Pirro ka bere nje shperndarje te tematikes dhe po u shperndave shume je konfuz pastaj. Nese merresh me fondet greke merru me ato dhe mos u hidh dege me dege. Une po bej nje supozim te koheve te fundit. Kush e ka financuar dhe financon kacifasin dhe grupet e tjera vorio-epirote, pajisjet e tyre armatimin etj. , te cilet konsulli i gjirokastres qe eshte bere "mbret" ne ata zone i fut e i nxjerr sipas qejfit?
  A nuk kemi nje rast te paster te mundesise se financimeve sekrete greke dhe parate e tjera jane per t`u mbyllur gojen politikaneve shqiptare, qe te ngrene ne qiell miqesine shqiptaro-greke. Per te bere nje anestezi ne popull dhe ky te fleje i qete nderkohe fillon realizimi i endrres greke per ta shtyre kufirin mundesisht deri ne shkumbin. Z. Pirro duhet ta flase konkretisht dhe jo hapet kot, duke u larguar nga thelbi i problemit.
  Duaje te afermin tend si veten

 5. #5
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Anėtarėsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,459
  Faleminderit
  27
  76 falenderime nė 70 postime

  Pėr: Pasojat e Fondeve sekrete greke ne Shqiperi

  Citim Postuar mė parė nga ilia spiro Lexo Postimin
  Z. Pirro ka bere nje shperndarje te tematikes dhe po u shperndave shume je konfuz pastaj. Nese merresh me fondet greke merru me ato dhe mos u hidh dege me dege. Une po bej nje supozim te koheve te fundit. Kush e ka financuar dhe financon kacifasin dhe grupet e tjera vorio-epirote, pajisjet e tyre armatimin etj. , te cilet konsulli i gjirokastres qe eshte bere "mbret" ne ata zone i fut e i nxjerr sipas qejfit?
  A nuk kemi nje rast te paster te mundesise se financimeve sekrete greke dhe parate e tjera jane per t`u mbyllur gojen politikaneve shqiptare, qe te ngrene ne qiell miqesine shqiptaro-greke. Per te bere nje anestezi ne popull dhe ky te fleje i qete nderkohe fillon realizimi i endrres greke per ta shtyre kufirin mundesisht deri ne shkumbin. Z. Pirro duhet ta flase konkretisht dhe jo hapet kot, duke u larguar nga thelbi i problemit.
  Ne fakt Pirro dhe ushtria rilindase-vorio-epiriote, marreveshjen skandaloze per detin me gjitonin, kerkon ta zhurmoje me nje Kaēidhas!
  Te vetmit derra me kater kembe qe po lehin rreth kesaj ngjarjeje, jane disa parti ekstremiste greke, sebashku me Ramen qe mburret se kemi vrare nje budalla me shperlarje truri, qe paska rastisur te jete nje grek.

  Athina zyrtare apo edhe ish-ministri Pangalos sqaruan me tone normale, perse i ndjeri Kaēidhas nuk duhej as t’i qellonte policise dhe as te ngulmonte te ngrinte flamurin ne nje zone ku valevonin (edhe tani) flamujt grek.
  Mirepo politika jone kerkon ne ēdo rast te marre perfitime politike edhe aty ku s’i takon.
  Trimi mirė me shokė shumė!!!!!!

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •