ERGYS MRTIRI/

Duke mos pasur nj pro fil politik, ministri i Brendshm i sapozgjedhur po prpiqet t pozoj n profilin e nj njeriu q vjen nga bota intelektuale. Gjat intervists n Opinion, ai iu shmang do diskutimi politik, duke qndruar n formimin e tij akademik, kurset dhe specializimet e shumta, leximet, prfshirjen e tij n debatin publik nprmjet nj libri pr Sknderbeun, si dhe rrfimin se gzon vlersimin e Kryeministrit Rama, pr shkak t faktit se ai plqen debatet intelektuale. N fakt, gjat biseds ai nuk e reflektoi dot kt prmas. Ngatrrimi npr fusha dhe tema q nuk i njeh apo i njeh siprfaqsisht, tregon se portreti i intelektualit sht nj kostum q nuk i rri mir.

Duke dashur t argumentoj se prse nuk sht prfshir asnjher n ndonj parti politike, z. Lleshi i referohet krejt pa lidhje pohimit t Aristotelit se njeriu sht nj kafsh politike. Prve mosnjohjes s ktij koncepti, duke e prdorur trsisht jasht kontekstit aristotelian t mendimit, si bhet masivisht npr media e biseda joprofesionale, ministri reflekton paqartsi n konceptimin politiks, duke e ngatrruar at me shrbimet e tij si ekspert, t ofruara n institucione t larta t shtetit.

Gjithashtu, ministri nuk ngurroi t sqaroj prfshirjen e tij n debate historike, duke ngatrruar e br lmsh nj sr nocionesh, si kombi, miti, simbolet kombtare, madje duke dhn edhe verdikte profesionale mbi autor t mirnjohur nga bota akademike si Oliver Schmitt, kundr t cilit ai ka marr kurajn t shkruaj nj libr polemik. N fakt, na plqen apo jo, biem apo nuk biem dakord me t, kredencialet akademike t Schmitt-it konfirmohen nga standarde t padiskutueshme krahasuar me ato t historianve shqiptar. Aktualisht, ndr t tjera ai sht edhe drejtori i Institutit t Albanologjis n Vjen (q praktikisht trashgon Institutin e Munihut t drejtuar prej dekadash nga Peter Bartl) dhe mund t thuhet se ai sht sot shefi i albanologjis europiane, profesionalizmi i t cilit nuk mund t vihet n dyshim n mnyr kaq naive.

Pa u ndalur gjat te problemet n pikpamjet e paraqitura nga ministri, mund t themi se ai nuk prcjell as nj profil politik e as nj t till intelektual. I vetmi profil q i rri pr shtat sht ai i ekspertit apo burokratit, q shkon n prputhje edhe me natyrn e ushtarakut. Retorika e tij gjat intervists reflektoi krejtsisht terma dhe mendsi t natyrs burokratike t t menduarit. Kodi i nderit, morali i detyrs, prkushtimi, angazhimi i plot, prgjegjshmria, madje edhe betimi i br q n rini si ushtarak, ishin fjalt kye n prshkrimin e asaj q ministri premton t ofroj n kt dikaster, krejtsisht t largta kto pr fjalorin mesianik, revolucionar e apokaliptik t rilindjes, me t cilin operon Rama.

Kjo prbn n fakt, edhe t vetmen arsye pr tu zgjedhur n kt pozicion. Rams nuk i duhet nj ministr i Brendshm me profil politik e as intelektual. I duhet nj burokrat, q t zbatoj me prpikri nevojat e qeveris n nj situat t rnd si kjo ku ndodhet. Kjo do t thot se z. Lleshi sht zgjedhur jo pr ndonj vler politike apo akademike, por pr nj funksion t vetm: T mbyll telashet q i vijn nga kjo ministri dhe lufta e brendshme politike q buron prej saj.

Profili i z. Lleshi shrben pr depolitizimin e Ministris s Brendshme si nj prej institucioneve m problematike dhe m krcnuese ndaj qeveris, duke e aktivizuar at nga potenciali i prdorimit politik. Ai krkon nj ministr t Brendshm q t mos bj asgj, prve menaxhimit teknik t problemeve t rendit n planin e krimit ordiner. Pra, ai po krkon ta shndrroj Ministrin e Brendshme n nj Ministri t Rendit, duke e zhveshur at nga pesha dhe fuqia politike. M sakt akoma, ministr i Brendshm tashm do t jet vet Rama, prtej funksioneve administrative, t cilat ia ka ngarkuar z. Lleshi.

Pr nga vet natyra se si sht kriminalizuar politika gjat ktyre 5 vjetve, ministri i Rendit ka qen njeriu me m shum pushtet pas Edi Rams, qoft kur ishte Tahiri, qoft kur ishte Xhafaj, duke krijuar rrezik pr vet qeverin. Pas largimit t Xhafajt, sht e kuptueshme q Rama do t krkonte nj njeri q ti jap fund lufts s klaneve, ndaj nuk do tia linte n dor nj instrument kaq t fuqishm, nj njeriu me angazhim politik. Pr kt arsye, nj ministr burokrat sht zgjidhja e duhur pr qllimet e tij, ku prevalon mbulimi i fakteve q thellojn skandalet e publikuara dhe mbajtja rendit n nivel t menaxhimit strukturor t Policis. Z. Lleshi i ka t gjitha parametrat pr kt: sht besnik, i paprfshir n klane, i panjollosur publikisht dhe burokrat i mir.

Burokracia, duke iu referuar termave t Zigmund Bauman, sht mekanizmi i duhur pr t zgjidhur nj problem, n mnyr joetike, jo t dobishme pr publikun, por efikase. Z. Lleshi duket se sht zgjidhja e duhur pr t vetmin qllim t Kryeministrit: mbijetesn.