Close
Faqja 0 prej 8 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 142
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  1,009

  Vetem fjale shpirti 2

  Lajmesi me grip

  I vyeri kendez,
  qe lajmeron drite,
  zgjohet ne mengjes,
  kengen e njohur nis.

  Kukurek kukurek!
  Nuk degjohet ze,
  ishte ftohur keq,
  dimer temperatura minus.

  Iku shpejt ne kotec
  mbuluar me turp,
  pyet veten; c’e ka gjet!
  Zerin qe e ka humb.

  Andej ketej levize
  shpirti deshperimin vesh,
  kaluan disa ore,
  doli prape ne shesh.

  Ishte mes dite
  po kendezi nisi kenge,
  kukurek e kukurek,
  ngre ze sa te mund.

  Ishte teper vone,
  dukej qesharak,
  po rregull respekton
  pa kenduar s’ka shans.  Mengjezit tjeter gjeli
  beri ngrohje zeri,
  pastaj doli jashte,
  te tregoj se dita erdhi.
  25 .1. 2018
  Fara Pallqa

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  1,009

  Pėr: Vetem fjale shpirti 2

  Zogu i vogel

  Zogu me kenaqesi
  nga larte shikon,
  vec ai rri mbi semafor
  askush s'e rreshton.

  Pret cuni djale i mire
  vajze njejt vepron.
  Rruga eshte e lire
  e gjelberta kur ndricon.

  Makina njejt pret
  ngjyra e kuqe te dal,
  Por zogu qiellit nget
  kush fluturimin s'i ndal.

  Edhe mace e vogla
  qeni te kete kujdes.
  Gezon liri kush ka krah
  zogu i lumtur qesh.
  6.8.2018
  Fara Pallqa

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  1,009

  Pėr: Vetem fjale shpirti 2

  Gjyshja dhe mbesa

  Mos u lodh kot!
  Nenes i thote bija.
  Ne dyqan ka plot
  corape te mira.

  Shikohen ne sy
  mbesa e gjyshja,
  eshte kjo dashuri
  ku kuptohen dyshja.

  Nena;di cka bej!
  Me lere rehat.
  Mbesa ;i dua me lara!
  Te jene te gjate.

  Punon gjyshja me vullnet
  mbesa afer i rri,
  numeron cdo rreshte
  klith;O sa bukuri!

  Me e embel se mjalta,
  gjyshja ime qe e dua!
  Me duart e arta,
  me ben corape mua.

  Corapet u ben gati
  kur mbathi mbesa
  e lumtur e puthi e qafi;
  gjyshja eshte si ujedhesa.

  Brenda shpirtit te saj
  ka miresi,bukuri vec,
  me boten do t'i ndaj
  pakufi per mbese.
  24.10.2018
  Fara Pallqa

 4. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  1,009

  Pėr: Vetem fjale shpirti 2

  Hena

  Kush ia hengri,
  faqen henes!
  pyetje i beri
  vogelushja nenes.

  Para disa dite
  ishte rrumbullak,
  tani ben drite
  gjysme me pak.

  Ka faza ndryshon
  nena i thote.
  Hena pergjysmone,
  behet e plote.

  Forme drapri
  eshte e trete,
  japin gjalleri
  qielli kur shikohet.

  Te ngjitem larte,
  do guxoja!
  Henen ta bej varke,
  qiellit te lundroja!

  Dritares rri
  endrres krah i jep,
  derisa hene drapri,
  qiellin magjeps.
  31.10.2018
  Fara Pallqa

 5. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  1,009

  Pėr: Vetem fjale shpirti 2

  Abrakadabra

  Abrakadabra fjale
  qe shqiptova sot,
  derisa pashe
  ne syte e shoqes lot.

  Ne klase i tha dikush;
  Moj e shemtuar!
  Asaj me sy si rrush
  pak hund zmadhuar.

  Magjia abrakadabra
  {cka them une u befte},
  T'i zvogelohet hunda,
  shoqes qe e dua shume.

  Ndodh neper filma
  abrakadabra thone,
  ben pune magjia
  pamja ne cast ndryshon.

  Per mua shume e bukur
  dua fjala t'bej magji,
  hunda te jete strukur
  t'i duket botes, si syve te mi.
  3.11.2018
  Fara Pallqa

 6. #6
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  1,009

  Pėr: Vetem fjale shpirti 2

  Verteta e degjuar

  Mami s'dua lek!
  S'dua as dhurate!
  As te shijshmen dreke!
  Do te mbledh parat.

  Te blej shkalle
  shume te larte,
  per babin kam mall
  dua ta shoh nje nate.

  E vogla moter
  njejt deshira e fiku,
  vellait i rri afer
  te shohin babin qe iku.

  Ti thua babi ne qiell
  nga atje nuk zbret.
  Te shkojme ne atje!
  Syri zjarre flet.

  Babi eshte te zoti!
  Na shikon nga larte.
  Ai do ju te gezoni,
  me te gjitha te mirat.

  Por djali kete ide
  se mbylli me kapak,
  shkalle do te gjej
  sa te rritet edhe pak.
  4.11.2018
  Fara Pallqa

 7. #7
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  1,009

  Pėr: Vetem fjale shpirti 2

  Udhetar i botes

  Motra ime
  harten ka shtri,
  me jep mesime
  me tregon risi.

  Prek me dore
  pjesen me larte;
  ketu ka acar,
  vitit shume gjate.

  Poshte ne harte
  jane vende te nxehta,
  ku rrezet e zjarrta
  vitit jane te shpeshta.

  Ketu ka shkretetire
  me deve egzotike,
  andej akullnaje e ngrire,
  ujevara magjike.

  Ja ketu vargmal
  me shtaze e shpese,
  me pasion cdo fjale
  motra nga goja nxjerr.

  Shiko te voglat pika
  mes uji, ujedhesa,
  oqeanit kaltersia,
  ja kanjone,ja shpella.

  Xhungla te egra,
  mocale e savane,
  bukuri te papara
  kjo toke e jone fal.

  Motra foli pandare
  nuk kuptova shume,
  do te jem udhetar
  i thashe me vrull.

  Bukuri natyre keto
  qe planeti toke fal.
  Me ftojne;Eja na shijo!
  Por pritni sa te rritem pak!
  5,11,2018
  Fara Pallqa
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fara : 06-11-2018 mė 06:05

 8. #8
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  1,009

  Pėr: Vetem fjale shpirti 2

  Peshk i madh

  C'eshte ky peshk
  kaq i madh?
  Qe s'eshte balene
  na trego babe?

  Motra e vellai
  presin te dine,
  nisi qete babai
  te tregoj historine.

  Nuk eshte peshk
  shteti qe ka det,
  ben nendetes
  te mbroj ujin e vete.

  Nendetsja gjithone
  rri ujit thell,
  me periskop vezhgon
  ujin per rreth.

  Perhere gati
  per mbrojtje,paqe,
  sulm po pati
  nendetsja ka arme.

  Marinari trim
  punon me kujdes,
  shume perkushtim.
  Marinar do te jesh?

  Motra vellain pyet
  ai qesh e thote;
  Friken kur ta tret!
  Por babai vulos.

  Cdo kush ka frike
  por pak nga pak,
  mundet cdo rrezik
  dalim fitimtar.
  7.11.2018
  Fara Pallqa

 9. #9
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  1,009

  Pėr: Vetem fjale shpirti 2

  Babi peshkatar

  Sot babi im
  peshaktar i zoti,
  tha;eja ne peshkim!
  Tek i bardhi Dri.

  U gezova shume
  u bem gati shpejt,
  kur erdhem buze lume
  babi gjeti nje vend.

  U ul ne karrige
  nxori karem,
  grepin hodhi ne lume
  benim bisede.

  Kur filloi te ngeh
  erdhi peshku kuptova,
  i ndihmova shpejt
  nga uji e nxora.

  Ia hoqem grepin
  e lame ne kove,
  peshku perplitej
  shpirtin me trazoi.

  Peshku ne shtepi
  qe sillte babai,
  ishte plote urti
  Pse levize ky tani?

  Babi me tregoi;
  Eshte gjalle ky peshk.
  Por pa uje ai,
  do te heshte shpejt.

  Babit i erdhi nje mik
  me bisede benin rremuje.
  Peshkut i thashe;ik!
  E gjuajta ne uje

  Une vec nje kapa.
  Babi mikut i thote.
  Kur shikoi kah kova
  s'kish gje ish bosh.

  I tregova c'ndodhi;
  Peshku nisi te vuaj!
  E ktheva ne shtepi
  te tij,ujit te luaj!

  Babi me shpjegoi
  bute,me perkushtim,
  natura na dhuroi
  ne peshkin ushqim.
  11.11,2018
  Fara Pallqa

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Anėtarėsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,533

  Pėr: Vetem fjale shpirti 2

  Shpresoj te mos prish temen dhe poezit, por titulli i temes me pelqen dhe lind pyetja si mund te krijohet vertet fjale-t shpirti.qe mundet te
  t emocionojn, te kene poezine e kuptimit dhe bukurin e tingellimit. Mbase rasti poshtem,edhe se komercal,me dy nota,me dy fotograme ,me dy fjale dhe nje ide krijojne ate qe quhet fjale shpirti.

  Kerkoj ndjese per prishjen e temes,moderatori edhe ta heqi nuk ben gabim. 11. #11
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  1,009

  Pėr: Vetem fjale shpirti 2

  Festa e librave

  Gjyshi im i mire
  me tha; ke ftese;
  Te shkojme ne panair,
  se librat kane feste.

  Nje autor per femije
  botoi liber me perralle,
  do na gezoj me prani
  do ta kesh perball.

  Do te blejme liber
  te marrim autograf,
  foto kemi per te bere
  kemi per t'u kenaq.

  E vogla moter
  biseden e degjoi.
  THa;edhe une dua liber!
  dhe pse s'di te lexoj.

  u rreguam bashke
  te dukemi bukur, mire
  me shpirt entuziast
  u nisem ne panair.
  15.11.2018
  Fara Pallqa

 12. #12
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  1,009

  Pėr: Vetem fjale shpirti 2

  E drejta ime

  Une kur zgjohem
  ne mengjez,
  me mamin ledhatohem,
  babi perqafim me jep.

  Mami na ben
  ushqim per qef,
  ha me deshire
  kenaqem vertete.

  Ne lagje kur dal
  luaj me shoqeri,
  bisede e fjale
  kalojme per bukuri.

  Shkoj ne shkolle
  gjithe ne trotuar,
  rrugen e kaloj
  ec mbi vijen e bardhe.

  Mesuesi ligjeron
  per njohuri te re,
  fjalen ma respekton
  une fal miresjellje.

  Shokun ndryshe
  e dua njesoj,
  e ndihmoje ne raste
  kur ka nevoje.

  Shtratin e bute
  e dua per gjume,
  endrres e lumtur
  shetitem pafund.

  Ngrohte ne shtepi,
  shkolle,ne lagje,
  kaloj femijeri,
  ne qetesi e paqe.
  20.11.2018
  Fara Pallqa

 13. #13
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  1,009

  Pėr: Vetem fjale shpirti 2

  Rruge te mbare,mike!

  Ne dege peme
  zogu dhe dallendyshja,
  pas ditesh bisede
  u ben te pandare,dyshja.

  Gjithe rrinin bashke
  flisnin e gezonin,
  ndaheshin me nate
  ne agim vazhdonin.

  U shkurtua dita
  i tha mami dallandyshes;
  Ne viset e nxehta
  do nisemi ne mengjes!

  U gezua pa mase
  per kete aventure,
  iku tek zogu me vrap
  t'i tregoj lajm lumtur.

  Por u deshperua
  se zogu e trishtoj,
  tha;do shkosh pa mua!
  Fisi yne kurre nuk shtegton.

  Ti,me mua eja!
  I lutej dallendyshja.
  Zogu;S'me lihet familja,
  gjyshi dhe gjyshja.

  Dallendyshja tha;
  kujdesu per fole!
  Zogu gjithe mrrola;
  Mike shpejt m'u kthe!

  Sa te ik dimri
  te zgjatet pak dita,
  do jem ketu perseri
  premtoi dallendyshja.

  Mire u pafshim mike!
  Ardhsh me shendet!
  Ndarja eshte armike,
  dashuria te kthimi ka jete.
  21.9.2018
  Fara Pallqa

 14. #14
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  1,009

  Pėr: Vetem fjale shpirti 2

  Gruri

  Grurin e mbjell
  fermeri ne vjeshte,
  dimri ia hell
  fjollat rreshte.

  Jorgan mbuluar
  bora qe ia fal,
  gruri pushon
  pranvera sa t'dal.

  Dielli kur nis
  te ngrohe cdo dite,
  ngreh koken filiz
  me tej trupin rrite.

  I rritet shtati
  kallirit te drejt,
  nje kokerr pati
  mbushet me dhjete.

  Rrezja plote zjarr
  fushen mbulon,
  I fal ngjyren ar
  kallirin zbukuron.

  Pastaj vera therret
  te ngrohtin Korrik,
  me makine korret
  mbushen thaset ding.

  Mulliri e bluan
  ne miell te bardhe,
  nena gatuan
  me mjeshtri te rradhe.

  Byrek a fli
  buke a embelsire,
  gruri na fal
  ushqimin e mire.
  12.8.2018
  Fara Pallqa

 15. #15
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  1,009

  Pėr: Vetem fjale shpirti 2

  Dita e flamurit

  Femije, vogelush,
  njohuri,edukate,
  mendjen mbush,
  shpirtin e zjarrte.

  Pune shume,e mire,
  kur ben per atdhe,
  flamurin me lire,
  ne lartesi e ngreh.

  Po pare sukses
  botes ne ndonje gare,
  me flamur njihesh
  ndihesh krenar.

  Sot ka feste
  flamuri me shqiponje,
  mesohu ngrite dritares
  lireshem te valoj.

  Te jesh trend
  te tregosh ke gezim,
  shqiponja te del
  duart gersheton i lidh.
  27.11.2018
  Fara Pallqa

 16. #16
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  1,009

  Pėr: Vetem fjale shpirti 2

  Ti shqiponje!

  Ti shqiponje!
  ne flamur,
  je me zonje,
  me e bukur.

  Cdo shqiptar
  te adhuron,
  ty t'ka t'pare
  per gjithmone.

  S'pari n'Vlore
  tash n'cdo cep,
  T'mban n'dore
  krenari i jep.
  28.11.2018
  Fara Pallqa

 17. #17
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  1,009

  Pėr: Vetem fjale shpirti 2

  Bretkoca ne foto

  Ndodh ne perralle
  nje bretkoce,
  te kete celular
  me te nis e loze.

  Keshtu dy bretkoca
  i pashe ne lagje,
  benin pandare poza
  jepnin shfaqje.

  Thote njera shoqes;
  Bukuroshja ne mahalle,
  levize trupin pa pertese,
  foto me bukur t'i dal.

  Te dyja bretkoca
  leviznin fantazi plote,
  c'kane pare poza,
  imitonin, gezonin forte.

  Rrinin ne kembe
  kruqezonin duar,
  edhe foto bashke beme
  gjithmone per t'i kujtuar.

  Zgjidhni me te miren!
  Ta ve ne facebook.
  Ma plotesuarn deshiren,
  deshmi keni ketu.
  30.11.2018
  Fara Pallqa

 18. #18
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  1,009

  Pėr: Vetem fjale shpirti 2

  Fund vjeshta

  Kjo vjeshte u plake
  fundi po i vie,
  pase ditesh pak
  s'do t'i mbetet hije.

  Sot dy Dhjetor
  qytetit ka diell,
  shume drite ofron
  te ngrohten s'e sjell.

  Nuk ka debore.
  Nder ne ka zbrit,
  i ftohti akullor,
  qe ngrine gisht.

  Por vesha xhup,
  doreze e shall,
  te ngrohtet kepuce,
  rruges kam dal.
  2.12.2018
  Fara Pallqa

 19. #19
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  1,009

  Pėr: Vetem fjale shpirti 2

  Vellai i vogel

  Me vellain e vogel
  dola ne kopesht,
  thashe;buburreci gogel!
  nisa te qesh me lot.
  Se vellai qe s'di
  c'eshte buburreci sakt,
  kerkonte kah qielli.
  Hej eshte tokes! thashe.

  Ky eshte bubulec?
  Vellai i vogel foli,
  ideja per pyetje spec,
  perpara me doli.

  Sa e perhimte reja.
  Vellai ne toke shikon,
  ohoho... prape qeshja
  qe shpirtin ma gezon.

  Qielli eshte larte,
  sot eshte mbushur re,
  qielli ka rrezen e art
  por reja e ka fsheh.

  Zbulova nje loje
  me vellain te qesh,
  fjale e gjera t'i mesoj
  njohuri t'i fal peshqesh.
  11.12.2018
  Fara Pallqa

 20. #20
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  1,009

  Pėr: Vetem fjale shpirti 2

  Klementina

  Jam klementina
  e embel e mire,
  t'me therrasin Tina
  kam shume deshire.

  Kur mbush dege
  ngjyre portokalle,
  pamje ekzotike
  bukuri perralle.

  Mo moter mandarina
  te bukura te gjitha
  kemi plot vitamina
  pa ne mos t'ju ik dita.

  Te shijeshmin tul,
  edhe koren time,
  mos e gjuani kurre,
  ka vlere prania ime.

  Dukem mrekulli
  e embel brendia.
  Pra,Me hani femije!
  Une jam begatia.
  15.12.2018
  Fara Pallqa

Faqja 0 prej 8 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •