Close
Faqja 7 prej 8 FillimFillim ... 5678 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 121 deri 140 prej 142
  1. #121
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    04-08-2009
    Vendndodhja
    Rahovec
    Postime
    1,008

    Pėr: Vetem fjale shpirti 2

    Kali di not

    Ti vajze
    ti cun kupton,
    nder tallaz
    noti shpeton.

    Ndaj forte,
    ti ushtron,
    me not
    detin kalon.

    Por nje kal
    kete dhunti,
    e merr fal
    noton qe femi.

    Jo gjate
    jo shume,
    por mjafte
    te kaloj lume.
    2.9.2021
    FaraPallqa

  2. #122
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    04-08-2009
    Vendndodhja
    Rahovec
    Postime
    1,008

    Pėr: Vetem fjale shpirti 2

    Alfabeti Mors

    Ne Amerike
    Morsi ka shpik,
    nje alfabet
    shume sekret.

    Fletes shtrija
    pika e vija,
    del nje shkrim
    qe ka kuptim.

    Me kode do flase
    nga sot e pas,
    askush mos te di
    c'shkruaj me shoqeri.
    20.9.2021
    FaraPallqa

  3. #123
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    04-08-2009
    Vendndodhja
    Rahovec
    Postime
    1,008

    Pėr: Vetem fjale shpirti 2

    Shenja ne gishte

    Ngjyre te syve
    jane si t'njemijeve,
    gjatesi duarsh
    njejt sa te duash.

    Nje popull krejt
    ngjyre floksh njejt.
    mbaje ne mend
    ti me dikend.

    Njejt qesh
    te njejt ke vesh,
    por ta dish
    vijat ne gishte.

    Ti moj mike
    i ke unike,
    ne bote dallon.
    nga cdo person.
    22.9.2021
    FaraPallqa

  4. #124
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    04-08-2009
    Vendndodhja
    Rahovec
    Postime
    1,008

    Pėr: Vetem fjale shpirti 2

    Pas cdo muri

    Pas cdo muri
    familja jeton,
    si don e si di
    ditet i kalon.

    Zgjohet e lumtur
    a lot derdhe,
    a numeron paret
    diten si ta hedh.

    Gezon shendet
    dashuri mbjell,
    a perqafim pret
    nga i ngroti diell.

    Ben plane
    si te eci ne jete,
    apo dite mjerane
    jetohen si vijne vete.

    Cdo pas mur
    ka jete ndryshe,
    bota s'kupton kurre
    merret me medyshje.

    Kur del nga dera
    detajet behen shuk,
    se parime tjera
    ka jeta ne rruge.
    13.8.2021

  5. #125
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    04-08-2009
    Vendndodhja
    Rahovec
    Postime
    1,008

    Pėr: Vetem fjale shpirti 2

    Flocka

    Thone dikur
    anes tone,
    vajze e bukur
    liqenit jeton.

    Floket e gjata
    gersheti mbush,
    bregut del
    qe t'i shprush.

    Pastaj ngadal
    floket kreh,
    njerezve u fal
    plot magji pamje.

    Sy te mahnitur
    sa me s'ka,
    kane bertitur,
    doli flocka!

    Sot ndoshta
    s'ka legjende,
    dhe fle flocka
    n'tjeter vend.
    26.9.2021
    FaraPallqa

  6. #126
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    04-08-2009
    Vendndodhja
    Rahovec
    Postime
    1,008

    Pėr: Vetem fjale shpirti 2

    Qielli

    Qielli jone
    pafund ai qiell,
    eshte vlere
    se drite sjell.

    Por keni pare?
    Qielli s'ka kufi,
    prape i ndare
    ka shtetesi.

    Kosova jone
    ka qiell te vete,
    dhe gjithmone
    shtepia ka nje fete.

    Deri ne orbite
    fund galaksi,
    keto pasurite
    a jane tona,s'di?
    30.9.2021
    FaraPallqa

  7. #127
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    04-08-2009
    Vendndodhja
    Rahovec
    Postime
    1,008

    Pėr: Vetem fjale shpirti 2

    Rruge e mbare,mike!

    Ne dege peme
    zogu dhe dallendyshja,
    pas pak dileme
    u ben dyshja.

    Gjithe rrinin bashke
    flisnin e gezonin,
    ndaheshin me nate
    ne agim vazhdonin.

    U shkurtua dita
    i tha mami dallandyshes;
    Ne viset e nxehta
    do nisemi ne mengjes.

    Dallendyshja pa mase
    Gezoi per aventure,
    iku tek zogu me vrap
    I Tregoi lajmin e bukur.

    Por u deshperua
    se zogu e trishtoi,
    tha;do shkosh pa mua!
    Fisi yne kurre nuk shtegtoi.

    Ti,me mua eja!
    I lutej dallendyshja.
    Zogu:S'me lihet familja,
    gjyshi dhe gjyshja.

    Dallendyshja tha;
    kujdesu per fole!
    Zogu gjithe mrrola;
    Mike shpejt m'u kthe!

    Dallendyshja e siguroi
    Te ik dimri,zgjatet dita,
    Do jem ketu perseri!
    Te pret biseda,shetitja!

    Mire u pafshim mike!
    Ardhsh me shendet!
    Ndarja eshte armike,
    dashuria te kthimi ka jete.
    21.9.2018
    Fara Pallqa

  8. #128
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    04-08-2009
    Vendndodhja
    Rahovec
    Postime
    1,008

    Pėr: Vetem fjale shpirti 2

    Lulen qe dua

    Ndodhi vjet
    lulen qe dua,
    fund vjeshte
    u dorezua.

    Vari koken
    u tha krejt,
    s'kishte kohen
    me per jete.

    Vjeshte dimer
    ta kem prane,
    e thava vete
    me marifet.

    E keputa
    kur ish n'zenit,
    ne tube e futa
    e vara ku s'ka drite.

    Ruajti ngjyre
    ne vazo e lashe,
    deri ne vere
    shijova imazh.
    11.10.2021
    FaraPallqa

  9. #129
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    04-08-2009
    Vendndodhja
    Rahovec
    Postime
    1,008

    Pėr: Vetem fjale shpirti 2

    ENDRRA

    Erdhi ne enderr
    gjyshja jone,
    u ul ne divan
    sic e ka zakon.

    Ndjenja shfaqem
    puth e perqaf,
    te dyja u kenaqem
    duke be llaf.

    Endrra kur iku
    shkova vrap,
    n'dhome ku rrijme
    ta takoj prape.

    Gjyshja ku shkoi?
    pyetja u hodh,
    mami u step
    kuptoi c'ka ndodh.

    N'enderr shpirt!
    Gjyshja te vjen,
    por me drite
    me nuk e gjen.

    Sepse endrra
    eshte si perralle,
    ndodh cudia
    gjyshen e ngjalle.

    Nuk i besova,
    shtepise shetita,
    gjyshen e kerkova
    ta gjej nuk arrita.

    Te mami u ula
    e merzitur shume,
    pyeta, do vije prape?
    Gjyshja ne gjume?

    Mami e vertetoi
    une me deshire fle,
    Endrra pa pare gjyshen
    kurre nuk me le.
    23.10.2021
    FaraPallqa

  10. #130
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    04-08-2009
    Vendndodhja
    Rahovec
    Postime
    1,008

    Pėr: Vetem fjale shpirti 2

    Vogėlushja pyet

    Ku e more?
    Kėtė kolorit,
    Fletė,po shėndrit!
    Kėto ditė.

    Ah,vogėlushe!
    S'tė kanė thėnė?
    Mi ka dhėnė,
    Vjeshta nėnė.

    Mė ka veshur
    Shumė fustane,
    Jam bukurane
    E kėsaj ane.
    12.11.2020
    Fara Pallqa

  11. #131
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    04-08-2009
    Vendndodhja
    Rahovec
    Postime
    1,008

    Pėr: Vetem fjale shpirti 2

    Flamuri

    Ne histori
    eshte treguar,
    duhet trimeri
    per te lartesuar.

    Nje flamur
    qe eshte simbol,
    flet shume bukur
    hiC pa fol.

    Leksiku i tij,
    liri,bashkim,
    paqe,perjetesi
    per vendin tim.
    28,11,2021
    FaraPallqa

  12. #132
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    04-08-2009
    Vendndodhja
    Rahovec
    Postime
    1,008

    Pėr: Vetem fjale shpirti 2

    Origami

    Mua sot
    me tha mami.
    Eja bejme flutur
    me origami.

    Gje e thjeshte
    leter e gershere,
    palos e pret
    e ke te bere.

    Gjeta n'internet
    tjera figura,
    nisi vertete
    aventura.

    Tani cdo dite
    kohen e lire,
    me origami
    ekaloj mire.

    Mami thote.
    do te gjej,
    hobi te tjera
    oreve pune t'u gjej.
    24.1.2022
    FaraPallqa

  13. #133
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    04-08-2009
    Vendndodhja
    Rahovec
    Postime
    1,008

    Pėr: Vetem fjale shpirti 2

    Shen Valentin

    Babi thote;
    u deshtem dje,
    prandaj sot
    kemi familje.

    Mami vazhdon
    kjo dashuri,
    me dhuroi
    vec lumturi.

    Per Shen Valentin
    beme torte,
    me mbishkrim;
    Duhemi forte!

    Qe te vazhdoi
    kjo idil,
    une dhe motra
    ikem me stil.

    Prinderite tane
    e perterine,
    dashurine
    cdo Valentin.
    14.2.2022

  14. #134
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    04-08-2009
    Vendndodhja
    Rahovec
    Postime
    1,008

    Pėr: Vetem fjale shpirti 2

    Buburreci

    Buburrec
    i vogel je,
    po mbi koke
    mban pre.

    Me te madhe
    se c'je ti,
    si ndodh kjo
    ben ta di?

    Pergjigjen
    nuk e diti,
    por fakte
    me renditi.

    Jam i forte,
    jam ne rang,
    me sportistin
    qe ngreh shtange.

    Buburrec,
    o buburrec!
    Qenke edhe
    mburravec.

    Vetem thashe
    nje te vertete,
    pranoi cuni
    ke te drejt.
    15.4.2022
    FaraPallqa

  15. #135
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    04-08-2009
    Vendndodhja
    Rahovec
    Postime
    1,008

    Pėr: Vetem fjale shpirti 2

    Qershia

    Faqekuqe
    moj qeshi!
    Kam deshire
    me ty te rri.

    Po sa ngjitem
    ne ate dege,
    nga rrefani
    me dhemb t'hek.

    Embelak
    lengu yt,
    ndjesi t'mira
    kalojne ne fut.

    Mami thote;
    Duhesh lare,
    po ketu larte
    kush s't'ben zarar.

    Botes i fal
    vec bukuri,
    te dua shume
    ty qershi!
    10.5.2022
    FaraPallqa

  16. #136
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    04-08-2009
    Vendndodhja
    Rahovec
    Postime
    1,008

    Pėr: Vetem fjale shpirti 2

    1Qershor

    Une rritem
    me pekule,
    shkelqej
    si ajo lule.

    Shih petale
    sa te brishta,
    si dora ime
    si keto gishta.

    Te bute
    e te lemuar,
    per t'u dashur
    per te shkruar.

    Te devotshem
    prinerit e mi,
    me bejne rritjen
    mrekulli.

    Kur i brishti
    gezon jete,
    e tregon
    te mirin shtet.

    Kemi fryre
    tullumbace,
    ecim qytetit
    me gezim n'faqe.

    Bejme shfaqje
    e recitim,
    per prinder
    falenderim.

    Qershori
    ka qershi,
    dhe ka feste
    per femi.
    1.6.2022
    FaraPallqa

  17. #137
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    04-08-2009
    Vendndodhja
    Rahovec
    Postime
    1,008

    Pėr: Vetem fjale shpirti 2

    Fabula

    Gjyshi im
    gjithmone,
    perralla t'moqme
    me tregon.

    Kafshet flasin
    ne keto rrefime,
    ngjarjet neve
    na falin mesime.

    I keqi si peson
    i miri si vuan,
    njeriut veprimet
    ne jete i paguan.

    Me vemendje
    syte ia ngul,
    gjyshi thote;
    kjo eshte fabul.

    Fabula s'rendon
    direkt kurre,
    me kafshe shfaq
    mire e bukur.

    Cdo intrige
    e cdo ves,
    njeriu sheh veten
    ne kete mes.
    5.6.2022
    FaraPallqa

  18. #138
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    04-08-2009
    Vendndodhja
    Rahovec
    Postime
    1,008

    Pėr: Vetem fjale shpirti 2

    Mot me shi

    Hidherimin
    qe e pat,
    e ktheu
    ne shtengate.

    Rrufe e
    bubullime,
    nisi shiu
    me rrembim.

    Gjysme ore
    me shume a pak
    qielli nxori
    c'kish n'bark.

    Pika derdhi
    u lehtesua,
    pas pak
    u qetesua.
    29.8.2022
    FaraPallqa

  19. #139
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    04-08-2009
    Vendndodhja
    Rahovec
    Postime
    1,008

    Pėr: Vetem fjale shpirti 2

    Ujku i uritur

    Sot per dreke
    do ha lepur!
    Degjoj kengen
    e ujkut te etur.

    Mos e ha,
    se gjynah!
    Zoteri ujk
    te lutem,pra!

    Po per mua
    s'ke gjynah?
    Une cka te ha?
    Cka te ha!

    Anje kafshe
    s'dua t'i jap,
    por ujku fushes
    iku me vrap.

    c'te kap ujku
    le te haje,
    nga deshira
    nuk e ndaj.

    Ka uri fushes
    e malit del,
    me te dobtine
    e bene thel.

    Ka te drejt
    dhe ujku c'tha,
    duhet te ha
    dhe ai dicka.

    Natyra cdo kujt
    i dha te vete,
    se pa ushqim
    nuk ka jete.
    27.9.2022
    FaraPallqa

  20. #140
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    04-08-2009
    Vendndodhja
    Rahovec
    Postime
    1,008

    Pėr: Vetem fjale shpirti 2

    Pika shiu

    Mbi floke
    shiu bie,
    e ujiti gati
    cdo fije.

    Pika tjera
    mbi xhup,
    u renduan
    rrobat ne trup.

    Thashe shi,
    tjeter here,
    do ta mbyll
    kete dere.
    Emri:  FARA5.jpg

Shikime: 144

Madhėsia:  47.1 KB
    Sot mora
    me vete cader,
    shiu s'te mban
    me hater.
    19.11.2022

Faqja 7 prej 8 FillimFillim ... 5678 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •