Close
Faqja 6 prej 8 FillimFillim ... 45678 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 101 deri 120 prej 142
 1. #101
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  1,009

  Pėr: Vetem fjale shpirti 2

  Dredhez e eger

  Frika e kaploi
  Te egren dredhez,
  Loti i pikoi
  Filloi te denese.

  Se nje bar
  E kish mbuluar,
  S"kish shans
  Syri per ta zbuluar.

  Ne are e kopsht
  Njeriu te mbjell,
  Kur piqesh forte
  Vjen e te mbledh.

  Kurse ne mal
  Nje kalimtar
  Hapin e ndal:
  Atje ka vec bar.

  Dredhez e eger
  U gezua pa mase,
  Degjoi nje tjeter
  Filloi te flase:

  Neper barishte
  Ka dredheza te mira,
  Te futim gishta
  T'i mbledhim te gjitha.

  Dresheza u gezua
  Kerceu ne shporte,
  Me motrat u bashkua
  Do te rri mbi torte.
  16.5.2019
  Fara Pallqa

 2. #102
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  1,009

  Pėr: Vetem fjale shpirti 2

  Dredhezat e gjyshit

  Diell lesho rreze!
  Kuqja faqen shpejt,
  Te bukures dredheze,
  Se nuk e kam te lehte.

  Gjyshi me keshilloi
  E gjelberta dredhez s'ben.
  Deshira me mashtroi
  Keputa tre, s'i kam ngrene.

  Tani s'kam paqe
  Ne kopsht rri dhe pres,
  U skuq gjysme faqe
  M'duhet krejt e kuqja dredhez.

  Jane dredhezat bio
  I dhurova shume kujdes,
  Thote gjyshi qe me do
  Dredheza ime te ha dredhez.

  Diell,diell rreze zbrit!
  Ngohe kopshtin tone,
  Te rriten e piqen dashurit
  Qe shpirti im shume i don.
  18.5.2019
  Fara Pallqa

 3. #103
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  1,009

  Pėr: Vetem fjale shpirti 2

  Balena e shkrete

  Balena e shkrete
  Ne bark ka mbledh,
  Plastike qe ne det
  Njeriu pa kujdes e hedh.

  Sa gjynah me vjen!
  Lajmi me tronditi keq.
  Babi po kjo balene,
  Nuk paska intrlegjence.

  Qenin vete kam pare
  Qesen me mbeturina,
  Shpejte e ka care
  Merr asht e mishra.

  Balena eshte e zgjuar
  Te kendoj kenge di.
  Por s'eshte e djallezuar
  Nuk pret kaq ligesi.
  20.5.2019
  Fara Pallqa

 4. #104
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  1,009

  Pėr: Vetem fjale shpirti 2

  Zogu ne lume

  Oh sa zog i mire!
  Sa zog i mbare!
  Ne lume me deshire
  Shkon per t'u lare.

  Sqepin fut ne uje
  Eshte i ngrohte kupton,
  Zhyt krahet me buje
  Uji nise fluskon.

  Pastrimin ben ne loje
  Provon prape e prape,
  Krahet shkund, kesisoj
  I lehte fluturon vrap.
  29.5.2019
  Fara Pallqa

 5. #105
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  1,009

  Pėr: Vetem fjale shpirti 2

  Rea dhe breshka

  Rea thote: jam r urte,
  Breshke e mire,
  Mos u ngut!
  Ŕri e lire!

  Mos u trembe,
  Rea therrete
  Por te voglat kembe
  Levizin shpejt.

  Kur iku larg
  U ndie sigurt,
  Tha:dola per darke
  Te ha bare te bute.

  Rea u gezua
  Pyeti me pase;
  Me do per shoqe mua?
  Se une te dua pa mase.
  10.6.2019
  Fara Pallqa

 6. #106
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  1,009

  Pėr: Vetem fjale shpirti 2

  Man i bardhe i gjyshes

  Gjyshja ime pati
  Ne oborr nje man,
  I bardhi,trunglarti
  Donin gjithe ta han.

  Duke qene i larte
  Per femijet i veshtire,
  Gjyshja ftonte dikend te afte
  Ta shkundte degen mire.

  Ne mbanim sofrabez
  Binin manat si shi,
  Na benin koken pershesh
  Oborrit shtrohej gazmendi.

  Kur qetesoheshim pak
  Trungun e shikonim me inat,
  Se kishim deshire flake
  Vete t'i keputnim manat.
  20.6.2019
  Fara Pallqa

 7. #107
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  1,009

  Pėr: Vetem fjale shpirti 2

  Xixellonja ne kavanoz

  Dola me deshire te loz
  Mbremjes kur freskoi,
  Motra ne dore kavanoz
  Tha;eja te zem xixellonje!

  Shpejt vella ti vem prit!
  Ne kavanoz ta mbyllim.
  Dhomes te na bej drite,
  Ta zavendsoj abazhurin yllin.

  Disa minuta vrapuan
  Xixellonja u dorezua,
  Femijet shume u gezuan
  Kavanozi u ndricua.

  O sa mire! Bertiten
  Drita fike e ndiz,
  Per pak desh e mbyten.
  Se pa ajer insekti s'levize.

  Grindeshin motra e vellai
  Njeri do te leshoj tjetri jo,
  U dorezuan pastaj
  Thane:xixellonja te jetoj!
  23.6.2019
  FaraPallqa

 8. #108
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  1,009

  Pėr: Vetem fjale shpirti 2

  Kalli i bukur

  Filiz gruri
  Shpejt u rrite,
  U beri kalli
  Me ndihme drite.

  Fund Qershor sot.
  Te ka mbuluar,
  Nje tis i holle
  Ngjyre praruar.

  Rrezja flakeron
  Zheg cdo dite,
  Ari deperton
  Kokrres ne shpirt.

  I bukuri kalli
  Ishe si nuse,
  U poqe tani
  Pakes u kerruse.

  Cikli jetesor
  Mbaroi ne fushe,
  Makina te korr
  Hambarin mbush.
  23.6.2019
  Fara Pallqa

 9. #109
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  1,009

  Pėr: Vetem fjale shpirti 2

  Rea mbesa ime

  Rea ime mbesė
  Eshtė me imagjinatė,
  Shpesh kam kerkesė:
  Tė lutem ,rri pak rehat.

  Por per gjyshin kur flet
  I vėrshon ndjenja,
  Syri me lot i mbushet
  Me tregon rrefenja.

  Gjyshit i bėj kafe,
  Gotė ujė,shtroj mėngjez,
  Bejmė tė ėmbla llafe
  Rregulloj dhomėn e pėrshėndes.

  Smundja te lėviz s'i lejon
  Unź do t'i ndihmoj,
  Dua pėrgjithmonė
  Gjyshi me ne tė jetoj.
  25.6.2019
  Fara Pallqa

 10. #110
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  1,009

  Pėr: Vetem fjale shpirti 2

  Zogj ne qiell

  Rri ne kopsht
  Shikoj qiell,
  Grup zogjsh
  Perpara me del.

  I percjell
  Si kur ne jete,
  Te zhdervjell
  Te marin mend.

  Hap krahet
  Te poshte rreshqet,
  Si akrobat
  Nderron kahun shpejt.

  Uh c' mjeshtri!
  Tjetri pandare,
  Krahu ne akcion rri
  Bukur per t'u pare,

  Hapsires se gjere
  S'ka aksident,
  Vallezojne e luajne
  Shoqeri e vertete.
  22.5.2019
  Fara Pallqa

 11. #111
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  1,009

  Pėr: Vetem fjale shpirti 2

  Aventurat e Reas

  Ngjitemi perpjete
  Rea librit i hap parmak,
  Para nesh ece shpejt
  Nise casti lazdrak.

  Ulet ne mes rruge
  Librin hap e lexon,
  Kur e arrije une
  C'ka lexuar me tregon.

  Deri ne maje
  Kete tempo vazhdon,
  Hapin para te mbaje
  Te jete ndryshe gjithmone.

  Gjithe gati per sherre
  Me boten te bej ,,lufte''
  Sot doli fytyre princeshe
  E embel dhe e bute.
  29.6.2019
  Fara Pallqa

 12. #112
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  1,009

  Pėr: Vetem fjale shpirti 2

  Teleskopi

  Teleskop
  Je mrekulli,
  Me nje hop
  Je ne gjithesi.

  Me planet
  Je bere mik,
  Larg te jete
  Asnjera s'te ik.

  Siriusi
  Ose objekt tjeter,
  Te jete n' pusi
  E gjen patjeter.

  Teleskop
  Sy magjik,
  Shpirtin ta ngope
  E dua nje vrik.
  1 7.2019
  Fara Pallqa

 13. #113
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  1,009

  Pėr: Vetem fjale shpirti 2

  Ne natyre

  Nje vogelush
  zhytet ne det,
  frika e perpush
  doli nga uji shpejt.

  Poashtu nje peshk
  nje cast doli ne zall,
  u mbush siklet
  i kthehet ujit vrap.

  Nje lepurush
  zbriti ne qytet,
  u kthye ne fushe,
  tha;atje nuk ka jete.

  Bufi doli dites
  shume u merzit.
  Terri eshte mahnites
  me shume shohin syte.

  Urithi provoi doli
  jashte nje cik,
  Ka rrezik mbi dhe!-foli
  nen dhe shpejt ik.

  Zbriti nje bilbil
  te ec ne asfalt
  por qiellit ka idil
  iku ajrit vrap.

  Diku nje gjirafe
  deshi ne dhome te hyj,
  koka tavanit i ra
  tha;ketu s'ka liri.

  Kjo eshte pasqyre
  ku kuptohet lehte,
  cdo kush ne natyre
  ka vendin e vete
  21.10.2018
  Fara Pallqa

 14. #114
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  1,009

  Pėr: Vetem fjale shpirti 2

  Robot per gjyshen

  Kam pare ne televizor
  Shume dite me pare,
  Robotin punetor
  Bateria e mbante gjalle.

  E dua kete robot
  Qe levize di te punoje,
  Ne kete te nxehte sot
  Gjyshes sime t'i ndihmoje.

  Kur shkojme ne shkolle
  Prinderit ne pune,
  Gjyshja duke u lodh
  Ben gjelle e brume.

  Dua t'i bej shoqeri
  Te grijne bashke perime,
  Gjyshja dhe roboti
  Te na bejne gatime.

  Shume mire thote
  Entuziaste gjyshja.
  Gjyshja me robot
  fantastike dyshja.
  7.7.2019
  Fara Pallqa

 15. #115
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  1,009

  Pėr: Vetem fjale shpirti 2

  Kumbulla e embel

  Kumbull, kumbull,
  Tash rritur je,
  Shoqe grumbull
  Gjithe degeve ke.

  Ne nje dege pashe
  Dy kumbulla ngjitur,
  Ushqehen bashke
  Trupin per ta rritur.

  Derdhur trupit
  E vjollces ngjyra,
  Njera me peshperit:
  Ne jemi shume t'mira.

  Vetem per t'u pare,
  Fresket per t'u ngrene;
  Vjeshtes per t'u thare
  Recel me mua ben.

  Gjyshi ben raki
  Me bejne dhe uthull,
  Duhem ne cdo shtepi
  Une e embla kumbull.
  8.7.2019
  FaraPallqa

 16. #116
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  1,009

  Pėr: Vetem fjale shpirti 2

  Ne spital

  Ne spital
  Bere nje hap,
  Ne oborr ke dal
  Sikur bere vrap.

  Ne spital
  Fryme kur merr,
  Sikur ta kane fal
  Boten plote vere.

  Ne spital
  Ri shikon perqark,
  Gezimin s'e ndal
  Buzeqeshjen ke hak.

  Cdo hap te thjeshte
  Ne jete qe ke bere,
  Smundja e ben kreshte
  S'pritet me gershere.

  Ashper luftohet
  Shendetin per ta kthyer,
  Behet e shenjte
  Kjo pasuri e vyer.
  10.7.2019
  FaraPallqa

 17. #117
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  1,009

  Pėr: Vetem fjale shpirti 2

  Plani i Benxhit

  Benjamini cun
  I bute, embel sheqer,
  Familjes i nxori pune
  Se lodren s'i kane blere.

  Nen fustan te zi
  Gati per banket,
  U fut, vendosi te rri
  Nga ambienti u tret.

  Pas pak diktuan
  Benxhi s'eshte ne shtepi,
  Nisen e kerkuan
  I madhi dhe i vogeli.

  Dikush ne lagje
  Ne rrugica e gjetiu,
  Familja humbi paqe,
  Djalin sikur toka e perbiu.

  Gjysme ore kohe
  Thirrje ne telefon,
  Te gjithe thaneo!
  Benjamini urte qendron.

  Dikush diktoi
  Frymen nen fustan,
  Gezimi e pushtoi
  Familjen qe e pane.

  Tollovi e kerkim
  Benjamini thirrjet degjoi,
  Sherrin deshi ne fillim
  Pastaj sherri e frikesoi.
  11.7.2019
  FaraPallqa

 18. #118
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  1,009

  Pėr: Vetem fjale shpirti 2

  Orka

  Oqeanit ka dal
  te luaj orka,
  magji u fal
  syve nga toka.

  Cfare kercimi
  orka bene,
  dritherimi
  ujin e ka zene.

  Vibracion
  si termet,
  kur lazdron
  orka mbret.

  Orka banore
  fund oqeani,
  hapsiren qiellore
  e preku tani.
  23,7.2021
  FaraPallqa

 19. #119
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  1,009

  Pėr: Vetem fjale shpirti 2

  Gusht i prushte

  Ky Gusht
  i prushte.
  vogelushen
  e zuri ngushte.

  Dielli zjarre
  hov ka marre,
  dikush ta ndal
  thote pandare.

  Dite e nate
  sme le rehat,
  e teproi
  mos ta zgjate.

  Por televizor
  as motor,
  nuk eshte dielli
  mbret qiellor.

  Duro pak
  se kjo flake,
  eshte sac
  pjek rreth e qark..

  Natyra jone
  e adhuron,
  ne Shtator
  cdo gje mbaron.
  2.8.2021
  Fara Pallqa

 20. #120
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  1,009

  Pėr: Vetem fjale shpirti 2

  Flutura

  Beba fluture
  varfanjake,
  as e bukur
  as fluturake.

  Por punon
  me vullnet,
  krah nderton
  i ngjyros vete.

  Natyres del
  madheshtore,
  jep mesazhe
  shume njerezore.

  Puno me veten
  pa pushim,
  keqiat treten
  vesh shkelqim.
  20.8.2021
  FaraPallqa

Faqja 6 prej 8 FillimFillim ... 45678 FunditFundit

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •