Close
Faqja 6 prej 6 FillimFillim ... 456
Duke shfaqur rezultatin 101 deri 105 prej 105
 1. #101
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  937
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Vetem fjale shpirti 2

  Dredhez e eger

  Frika e kaploi
  Te egren dredhez,
  Loti i pikoi
  Filloi te denese.

  Se nje bar
  E kish mbuluar,
  S"kish shans
  Syri per ta zbuluar.

  Ne are e kopsht
  Njeriu te mbjell,
  Kur piqesh forte
  Vjen e te mbledh.

  Kurse ne mal
  Nje kalimtar
  Hapin e ndal:
  Atje ka vec bar.

  Dredhez e eger
  U gezua pa mase,
  Degjoi nje tjeter
  Filloi te flase:

  Neper barishte
  Ka dredheza te mira,
  Te futim gishta
  T'i mbledhim te gjitha.

  Dresheza u gezua
  Kerceu ne shporte,
  Me motrat u bashkua
  Do te rri mbi torte.
  16.5.2019
  Fara Pallqa

 2. #102
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  937
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Vetem fjale shpirti 2

  Dredhezat e gjyshit

  Diell lesho rreze!
  Kuqja faqen shpejt,
  Te bukures dredheze,
  Se nuk e kam te lehte.

  Gjyshi me keshilloi
  E gjelberta dredhez s'ben.
  Deshira me mashtroi
  Keputa tre, s'i kam ngrene.

  Tani s'kam paqe
  Ne kopsht rri dhe pres,
  U skuq gjysme faqe
  M'duhet krejt e kuqja dredhez.

  Jane dredhezat bio
  I dhurova shume kujdes,
  Thote gjyshi qe me do
  Dredheza ime te ha dredhez.

  Diell,diell rreze zbrit!
  Ngohe kopshtin tone,
  Te rriten e piqen dashurit
  Qe shpirti im shume i don.
  18.5.2019
  Fara Pallqa

 3. #103
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  937
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Vetem fjale shpirti 2

  Balena e shkrete

  Balena e shkrete
  Ne bark ka mbledh,
  Plastike qe ne det
  Njeriu pa kujdes e hedh.

  Sa gjynah me vjen!
  Lajmi me tronditi keq.
  Babi po kjo balene,
  Nuk paska intrlegjence.

  Qenin vete kam pare
  Qesen me mbeturina,
  Shpejte e ka care
  Merr asht e mishra.

  Balena eshte e zgjuar
  Te kendoj kenge di.
  Por s'eshte e djallezuar
  Nuk pret kaq ligesi.
  20.5.2019
  Fara Pallqa

 4. #104
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  937
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Vetem fjale shpirti 2

  Zogu ne lume

  Oh sa zog i mire!
  Sa zog i mbare!
  Ne lume me deshire
  Shkon per t'u lare.

  Sqepin fut ne uje
  Eshte i ngrohte kupton,
  Zhyt krahet me buje
  Uji nise fluskon.

  Pastrimin ben ne loje
  Provon prape e prape,
  Krahet shkund, kesisoj
  I lehte fluturon vrap.
  29.5.2019
  Fara Pallqa

 5. #105
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  937
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Vetem fjale shpirti 2

  Rea dhe breshka

  Rea thote: jam r urte,
  Breshke e mire,
  Mos u ngut!
  Ŕri e lire!

  Mos u trembe,
  Rea therrete
  Por te voglat kembe
  Levizin shpejt.

  Kur iku larg
  U ndie sigurt,
  Tha:dola per darke
  Te ha bare te bute.

  Rea u gezua
  Pyeti me pase;
  Me do per shoqe mua?
  Se une te dua pa mase.
  10.6.2019
  Fara Pallqa

Faqja 6 prej 6 FillimFillim ... 456

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •