Close
Faqja 5 prej 8 FillimFillim ... 34567 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 81 deri 100 prej 142
 1. #81
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  1,008

  Pėr: Vetem fjale shpirti 2

  Shkronje me pak

  Ne dore
  Gjithmone,
  Mbajme ore
  Qe kohen tregon.

  Nje shpend
  Ka bukuri,
  Por pa pende
  Eshte shemti.

  Mbi pyje
  Kur shikon,
  Sheh yje
  Qe vezullojne.

  Nje fare
  Qe te jetesohet,
  Mbillet ne are
  Rritet zvillohet.

  Nje koke
  Ka njohuri n’tru,
  S’maten me oke
  Po me qiellin blu.

  Nje bujk
  fushes se blerte,
  pa nje ujk
  I frikesuar iku shpejt.

  Nje shkronje
  Kur mungon,
  Fjala kesisoj
  Kuptimin ndryshon.
  16.3.2019
  Fara Pallqa

 2. #82
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  1,008

  Pėr: Vetem fjale shpirti 2

  Trupi jone

  Trupi jone bart;
  Dy duar te brishta,
  E majte e djathte,
  Qe kane dhjete gishta.

  Kemi dy kembe
  Rruges bejme vrap,
  Dy kurora dhembe
  Per ushqim satrap.

  Kemi dy faqe
  Rrumbullak si molla,
  Qepalla parmaqe
  Syve perde te holla.

  U ben qifte pese
  Gjeji ne trupin tend,
  Fytyres ne mes
  Kemi vec nje hund.

  Kemi dy qerpik
  Syte I zbukuron,
  Dy vetulla qe ven pike
  Balli ku fillon.

  U be I shtati qift
  Numro vete ne trup,
  Dy vesh prit
  Degjojne cdo zhurme.

  Kemi dy buze
  Te embla te kuqe,
  Nje flokenaje plus
  Bejne koken si burbuqe.

  Kemi dy krah
  Qe na japin force,
  Eshte vec nje zemer
  Pa te s’jeton dot.

  Trupit dhjete qifte
  Tani I njeh te gjitha,
  Prek perserit
  Si une qe rendita.

  Nje qifte duart,
  Dy qifte kembe,
  Tre krahet e art,
  Kater kuror me dhembe.

  Pese bejne qepalle,
  Gjashte jane qerpik,
  Shtate vesh I vogel I madh,
  Tete buza qe mjalte pike.

  Nente kemi faqe
  Vetulla qifte I dhjete,
  Trupit kjo shfaqje
  Pasuri e vertete.

  Prek me duar
  Numro me rend,
  Perserit papushuar
  Mbaji mire ne mend..
  25 7 2018
  Fara Pallqa

 3. #83
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  1,008

  Pėr: Vetem fjale shpirti 2

  Ditelindja e Dinit

  Pranvera vjen Marsit
  Fushes lulet celin,
  Vijne dhe dashurite
  Lumturi na sjellin.

  Dini eshte dashuri
  E madhe sa galaksia,
  Qe kur erdhi ne shtepi
  Shpirtit u shtua shoqeria.

  Por vend te vecante
  Dini ka ekstra vend,
  Ditelindja ofron rast
  Deshirat t’ia them.

  Kjo e vogla emblsire,
  Frizuren ia bera me qef,
  Pupi I thosha me deshire,
  sot njejt ndjenjen rreh.

  Ja dua shpirtin, syrin,
  Vetem te ngrohten fal,
  Gjithmone per dashurine
  Kam te mira fjale.

  Dua t’bukuren vec;
  Ti bardhesi te shijosh!
  Sot ditelindjen feston,
  Me shendet shekullin ta kalosh!
  20.3.2019
  Fara Pallqa

 4. #84
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  1,008

  Pėr: Vetem fjale shpirti 2

  Erdhi pranvera

  Buburreci syte hapi
  lirshem krahet shtrine,
  motren per dore kapi;
  Hej e ndien ngrohtesine!

  Boll fjetem,jam merzit!
  Dielli na dergoi rrezet,
  bari i njome tokes u rrit,
  po plotesojne ambient.

  Mungojme vetem ne.
  Eja moter dalim shpejt!
  Ta begatojme kete dhe,
  pranvera na therret.

  Dihet nje buburrec
  kur del nga shtepia,
  vete fushes kurre nuk ec
  bashke marshojne si ushtria.
  21.3.2019
  Fara Pallqa

 5. #85
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  1,008

  Pėr: Vetem fjale shpirti 2

  Televizori I keq

  I keq ky televizor!
  Thote vajze e zgjuar.
  Lajme seriale cdo ore,
  S’ka filma te vizatuar.

  Televizori I tezes e di
  Eshte ndryshe krejt,
  Jep Filma per femi.
  Dua televizor te njejt!

  Mami telekomande
  vajzes I dha ne dore;
  Prek numrin pese,gjashte,
  Sheh Beng Beng ne televizor.

  C’u gezua vajza;
  Mamit I tha; faleminderit!
  Puthje me deshire fali
  perqafim me shpirt.

  Telekomande tani
  vajza ne dore e mbane,
  Shikon filma me tepri
  Po ia hoqen nis e qan.

  Mami tha;Kohen duhet ndare
  Per gjera tjera te mira,
  Bashke do te bejme orar
  Kur te shikosh filma.

  Vajza kur kap rast
  Shpejt nderron kanal,
  Thyen rregull, pakt,
  Filmit kohen do t’I fal.

  E mbush lumturi
  i meson te reja fjale,
  ka bere shume shoqeri
  Trimin qe aventuren s’e ndal
  22.3.2019
  Fara Pallqa

 6. #86
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  1,008

  Pėr: Vetem fjale shpirti 2

  Pyetje e veshtire

  Dru ngjyre kafe
  renditur plot dege,
  keshtu thjeshte ish dje
  ndryshon Marsi kur e prek.

  Pafundesi lulesh
  te vogla mrekullira,
  nuancat e rozes ne shesh
  lind pyetja te veshtira.

  Ngjyre kush i jep?
  Nga del e bukura boje?
  Qe dashuri botes shkep,
  syri deshiron ta shikoj.

  Dielli i ngrohte troket
  dheun e ben te shkrifet,
  dhe nga qielli uji zbret
  kete jete ngjyrosur e rrit.
  23.3.2019
  Fara Pallqa

 7. #87
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  1,008

  Pėr: Vetem fjale shpirti 2

  Shpetimtaret ne qiell

  Mbremje ora tete
  Bombardimi filloi,
  Shikimin qiellit kemi tret,
  Gezim e frike bashkoi.

  Kishim perpara armik
  Qe na do te vdekur,
  Normale te kesh frike
  nga dikush per t’keqen I etur.

  Shpetimtaret ne qiell
  Shpirtit I falen ngrohtesi,
  Agresorit fakt t’I sjell
  Ka force mbi force ta di.

  Ne ora pese me zgjoi
  Zukama qe rroberoi qytet,
  nga dritarja shikoj
  Levizin rende tanket.

  Ferri tokes do zbrese
  Lajmronte ky imazh.
  Ju na mbushet shprese;
  faleminderit shpetimtare!
  24.3.2019
  Fara Pallqa

 8. #88
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  1,008

  Pėr: Vetem fjale shpirti 2

  E kujt je ti?

  E kujt je ti moj bije?
  Gjyshja ime shoqen pyet.
  E Zanes ndoshta s'e di!
  Gjyshja ne kerkim tret.

  Zanen nuk e njoh, them.
  Gjyshen nga nena kend ke?
  Vogelushja emrin permend,
  Gjyshja prape s’ka ide.

  Ti paske gjyshen e re!
  Gjyshja e mrrolur u shpreh.
  Kur moshohesh kjo e keqe,
  Qytetin tend me s’e njeh.

  Ti moj gjyshe na njeh ne!
  Niper e mbesa njezete.
  perqafime pa fund na dhe
  Lumturi sa oqean e det.
  24.3.2019
  Fara Pallqa

 9. #89
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  1,008

  Pėr: Vetem fjale shpirti 2

  Flutur e bukur

  Flutur,flutur,
  Ku po shkon?
  Kohe e bukur,
  Po me fton!

  Mike me prit!
  Me ty te dal.
  Te shijoj mrekulli,
  Qe natyra fal.

  Shpejt degjuan,
  Shoqet tjera,
  Luleve fluturuan,
  Se erdhi pranvera.
  27.3.2019
  Fara Pallqa

 10. #90
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  1,008

  Pėr: Vetem fjale shpirti 2

  Kamomile

  Kamomile
  barishte ilaq,
  pa naze, hile,
  veten shfaq.

  S'eshte llastice
  jeton thjeshte,
  oborr, rrugice,
  fushes se blerte.

  Te voglin petal,
  e bardha mbulon,
  syve paqe fal,
  Si caj qeteson.

  Kur ishim femije
  s'dinim se ka vlere,
  e keputnim gjithnji
  vec t'i marrim ere.
  28.3.2019
  Fara Pallqa

 11. #91
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  1,008

  Pėr: Vetem fjale shpirti 2

  Abetare

  Lojen kisha
  Shoqe te ngusht,
  Kohen se ndijsha
  Ikte e prushte.

  Abetare ti
  Lojes I more ore,
  Te kisha merzi
  Se me lodhje dore.

  U forcova shpejt
  Mike sot e mot,
  celes i vertete
  per dije ne bote.
  28.3.2019
  Fara Pallqa

 12. #92
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  1,008

  Pėr: Vetem fjale shpirti 2

  Plani I mamit

  Tufe librash bleu
  Djalit I propozoi,
  Cuni ia ktheu;
  Mami, s’dua te lexoj!

  Mami beri plan
  Djalin si ta nxit,
  Shtepise I ndan,
  cdo kund t’i ven prit.

  Mbi raft, tavoline,
  Kolltuk, divan,
  Afer lodrave rrine,
  Prźt nje roman.

  Derisa rri qete
  Ulur ne divan,
  Dora levize flete
  Te romanit prane.

  E mori ne dore
  Nisi ta lexoj,
  Shikimi gazmor
  I pelqen tregoi.
  30.3.2019
  Fara Pallqa

 13. #93
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  1,008

  Pėr: Vetem fjale shpirti 2

  Piano

  Senduk druri
  ka kembe tre,
  Bardhe e zi
  ngjyre tastjere.

  Si nje krah
  Shpendi ngjan,
  Magji ka
  Per syte tane.

  Dore elastike
  Tastet ndjek,
  Leshon ze muzike
  Shpirtin prek.

  Forte a qete
  Delikatese do,
  T’u falet jete
  Tingujve piano.
  31.3.2019
  Fara Pallqa

 14. #94
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  1,008

  Pėr: Vetem fjale shpirti 2

  Kurore lulesh

  Babi ftoi mik
  Dy familje,
  Shkuam ne piknik
  Kete te diele.

  Gati ushqim
  Gjera tjera,
  Per argetim
  Te fushe blerta.

  Pale gershere
  perin e holle,
  Plan kam bere
  Te bej kurore.

  Lule ne fushe
  Me ngjyre mbledh,
  Kuroren mbush
  Stiloj,dhe ia hell.

  Motres ne koke.
  Sa bukur te ri!
  Ben per shok?
  Them; kete s’e di!

  Per shoqe tjera
  Ben patjeter,
  Bejme me dhjetra
  T’u japin neser.

  U kenaqem shume
  Bashke ne piknik,
  Gjithe diten ne pune
  Te bejme floke shik.
  2,4.2019
  Fara Pallqa

 15. #95
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  1,008

  Pėr: Vetem fjale shpirti 2

  Kur isha femi

  Kur isha femi
  Ti lule me petale,
  Mua gjithnji,
  Loje me fale.

  Me do s’me do?
  Kepusja petal,
  Dhe domosdo
  Rezultat final.

  Here dilte me do
  Magjia deren hap,
  Here s’me do
  Provoja prape.

  Te paren here
  Vertete e besoja,
  Tjerat cdohere
  Sa te vazhdoj loja.
  3.4.2019
  Fara Pallqa

 16. #96
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  1,008

  Pėr: Vetem fjale shpirti 2

  Lule kadife

  Shume vite
  Ne oborrin tone,
  Lule kadife
  Ishe ne fron.

  Shtat shkurt
  Ngjyre kuqe,
  E qete e urte,
  Thjeshte pa huqe.

  Gjithe veres
  Lule pa pertese,
  aromen e eres
  E kam ne kujtese.

  Si aradhe
  Rrethuar magji,
  Oborrit me rradhe
  Kadife ka tani.
  2.4.2019
  Fara Pallqa

 17. #97
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  1,008

  Pėr: Vetem fjale shpirti 2

  Kumbulla rrumbullak

  Jenerika,gjenerike
  Kumbull rrumbullak,
  Skaj rruge pa frike
  Rritet per merak.

  Ka plot fruta
  Ne Prill te tharta,
  Dy shoqe te ngushta
  Kater duar te arta.

  Bluzen para ngriten
  Ben vend ku te len,
  Dege hollen zbriten
  Keputen aa munden.

  Pritni te rriten,piqen!
  Kalimtari i keshilloi,
  Ne keshtu na pelqejne,
  Pergjigjen degjoj.

  Mblodhen sa deshten
  Gjerenika me kenaqesi,
  Gezuan e qeshen
  Duke ikur per shtepi.
  30 .4.2019
  Fara Pallqa
  Ne i themi gjerenika qe qenka na gjuha turke jarenika,shqip kumbulla

 18. #98
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  1,008

  Pėr: Vetem fjale shpirti 2

  Leter e dimrit

  Dimri shtriu acar,
  Pranveres leter i shkroi:
  Behu gati mike e mbare!
  Koha ime me kaq mbaroi.

  Pranvera letren lexoi
  Me kenaqesi pergjigje ktheu:
  Per debore te falenderoj!
  Zbuti token,u be gati dheu.

  Vogelushja qe degjoi
  Pyeti: Ti dimer s"ke celular?
  Letra duhet me dite te udhetoj
  Mesazhi vrapon pa u pare.

  Dimri dhe pranvera
  Dhane pergjigje te njejt:
  Nuk duhet gjuajtur e vjetra,
  Tradita e mire do respekt.
  7.5.2019
  FaraPallqa

 19. #99
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  1,008

  Pėr: Vetem fjale shpirti 2

  Blete punetore

  Maji ka shperthyer,
  Punetorja blete,
  Blete e vyer
  Ze gezuar flet:

  Arome akacie
  Mbuloi fushen,
  Vijne fije fije
  Ma mbushin gushen.

  Ejani shpejt!
  Miket e mia,
  Fushes se blerte
  Te e bardhe akacia.

  Te hame nektar
  Te bejme mjalte,
  Botes mbare
  T'i falim t"emblin art.
  8.5.2019
  FaraPallqa

 20. #100
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  1,008

  Pėr: Vetem fjale shpirti 2

  Gjyshja ime

  Gjyshe zemer mire!
  U gezova shume,
  Qe erdhe mysafir
  T'me besh llokum.

  Se mami ngutet
  Cdo here ne mengjez,
  Thoterit se shpejt!
  Do te perzhit veze.

  Veza ka proteina
  Mami shpjegon e qesh,
  Gjyshes i dhemb shpina
  Dua rehat ta lesh!

  Por gjyshja duart,vec
  I ka fut ne brume,
  T'i kerkoj trileq
  Behem gati une.
  15.5.2019
  Fara Pallqa

Faqja 5 prej 8 FillimFillim ... 34567 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •