Close
Faqja 5 prej 5 FillimFillim ... 345
Duke shfaqur rezultatin 81 deri 86 prej 86
 1. #81
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  918
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Vetem fjale shpirti 2

  Shkronje me pak

  Ne dore
  Gjithmone,
  Mbajme ore
  Qe kohen tregon.

  Nje shpend
  Ka bukuri,
  Por pa pende
  Eshte shemti.

  Mbi pyje
  Kur shikon,
  Sheh yje
  Qe vezullojne.

  Nje fare
  Qe te jetesohet,
  Mbillet ne are
  Rritet zvillohet.

  Nje koke
  Ka njohuri n’tru,
  S’maten me oke
  Po me qiellin blu.

  Nje bujk
  fushes se blerte,
  pa nje ujk
  I frikesuar iku shpejt.

  Nje shkronje
  Kur mungon,
  Fjala kesisoj
  Kuptimin ndryshon.
  16.3.2019
  Fara Pallqa

 2. #82
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  918
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Vetem fjale shpirti 2

  Trupi jone

  Trupi jone bart;
  Dy duar te brishta,
  E majte e djathte,
  Qe kane dhjete gishta.

  Kemi dy kembe
  Rruges bejme vrap,
  Dy kurora dhembe
  Per ushqim satrap.

  Kemi dy faqe
  Rrumbullak si molla,
  Qepalla parmaqe
  Syve perde te holla.

  U ben qifte pese
  Gjeji ne trupin tend,
  Fytyres ne mes
  Kemi vec nje hund.

  Kemi dy qerpik
  Syte I zbukuron,
  Dy vetulla qe ven pike
  Balli ku fillon.

  U be I shtati qift
  Numro vete ne trup,
  Dy vesh prit
  Degjojne cdo zhurme.

  Kemi dy buze
  Te embla te kuqe,
  Nje flokenaje plus
  Bejne koken si burbuqe.

  Kemi dy krah
  Qe na japin force,
  Eshte vec nje zemer
  Pa te s’jeton dot.

  Trupit dhjete qifte
  Tani I njeh te gjitha,
  Prek perserit
  Si une qe rendita.

  Nje qifte duart,
  Dy qifte kembe,
  Tre krahet e art,
  Kater kuror me dhembe.

  Pese bejne qepalle,
  Gjashte jane qerpik,
  Shtate vesh I vogel I madh,
  Tete buza qe mjalte pike.

  Nente kemi faqe
  Vetulla qifte I dhjete,
  Trupit kjo shfaqje
  Pasuri e vertete.

  Prek me duar
  Numro me rend,
  Perserit papushuar
  Mbaji mire ne mend..
  25 7 2018
  Fara Pallqa

 3. #83
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  918
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Vetem fjale shpirti 2

  Ditelindja e Dinit

  Pranvera vjen Marsit
  Fushes lulet celin,
  Vijne dhe dashurite
  Lumturi na sjellin.

  Dini eshte dashuri
  E madhe sa galaksia,
  Qe kur erdhi ne shtepi
  Shpirtit u shtua shoqeria.

  Por vend te vecante
  Dini ka ekstra vend,
  Ditelindja ofron rast
  Deshirat t’ia them.

  Kjo e vogla emblsire,
  Frizuren ia bera me qef,
  Pupi I thosha me deshire,
  sot njejt ndjenjen rreh.

  Ja dua shpirtin, syrin,
  Vetem te ngrohten fal,
  Gjithmone per dashurine
  Kam te mira fjale.

  Dua t’bukuren vec;
  Ti bardhesi te shijosh!
  Sot ditelindjen feston,
  Me shendet shekullin ta kalosh!
  20.3.2019
  Fara Pallqa

 4. #84
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  918
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Vetem fjale shpirti 2

  Erdhi pranvera

  Buburreci syte hapi
  lirshem krahet shtrine,
  motren per dore kapi;
  Hej e ndien ngrohtesine!

  Boll fjetem,jam merzit!
  Dielli na dergoi rrezet,
  bari i njome tokes u rrit,
  po plotesojne ambient.

  Mungojme vetem ne.
  Eja moter dalim shpejt!
  Ta begatojme kete dhe,
  pranvera na therret.

  Dihet nje buburrec
  kur del nga shtepia,
  vete fushes kurre nuk ec
  bashke marshojne si ushtria.
  21.3.2019
  Fara Pallqa

 5. #85
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  918
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Vetem fjale shpirti 2

  Televizori I keq

  I keq ky televizor!
  Thote vajze e zgjuar.
  Lajme seriale cdo ore,
  S’ka filma te vizatuar.

  Televizori I tezes e di
  Eshte ndryshe krejt,
  Jep Filma per femi.
  Dua televizor te njejt!

  Mami telekomande
  vajzes I dha ne dore;
  Prek numrin pese,gjashte,
  Sheh Beng Beng ne televizor.

  C’u gezua vajza;
  Mamit I tha; faleminderit!
  Puthje me deshire fali
  perqafim me shpirt.

  Telekomande tani
  vajza ne dore e mbane,
  Shikon filma me tepri
  Po ia hoqen nis e qan.

  Mami tha;Kohen duhet ndare
  Per gjera tjera te mira,
  Bashke do te bejme orar
  Kur te shikosh filma.

  Vajza kur kap rast
  Shpejt nderron kanal,
  Thyen rregull, pakt,
  Filmit kohen do t’I fal.

  E mbush lumturi
  i meson te reja fjale,
  ka bere shume shoqeri
  Trimin qe aventuren s’e ndal
  22.3.2019
  Fara Pallqa

 6. #86
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  918
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Vetem fjale shpirti 2

  Pyetje e veshtire

  Dru ngjyre kafe
  renditur plot dege,
  keshtu thjeshte ish dje
  ndryshon Marsi kur e prek.

  Pafundesi lulesh
  te vogla mrekullira,
  nuancat e rozes ne shesh
  lind pyetja te veshtira.

  Ngjyre kush i jep?
  Nga del e bukura boje?
  Qe dashuri botes shkep,
  syri deshiron ta shikoj.

  Dielli i ngrohte troket
  dheun e ben te shkrifet,
  dhe nga qielli uji zbret
  kete jete ngjyrosur e rrit.
  23.3.2019
  Fara Pallqa

Faqja 5 prej 5 FillimFillim ... 345

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •