Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 13 prej 13
 1. #1
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,440
  Faleminderit
  26
  76 falenderime n 70 postime

  A mund ta shptoj Edi Ramn, Gjush- supermeni

  Nga Armand Shkullaku

  Gjushi- show i t enjtes mbrma n Opinion, ishte dshmia m e dshpruar e Edi Rams t gjendur n nj hall t madh. Katandisja e strategut t Rilindjes, nga propaganda e sofistikuar dhe e kushtueshme, tek thirrja n ndihm e origjinalitetit popullor t nj qerratai, me ****** e t cilit do t kaloj lumin e skandaleve, sht shkalla e fundit e degradimit t nj pushteti.
  Procesi i shprbrjes s organizats s Rilindjes, po nxjerr n pah ant m t errta t nj sistemi, q tashm e ka t pamundur t bj demarkacionin e kufijve t vet nga ato t krimit. do veprim i policis apo i prokuroris, edhe nn kontrollin politik ku gjenden ato, po on pashmangshmrisht tek nj emr i fuqishm, antar i organizats s Rilindjes, q lidhet me fije t dyshimta me botn e krimit.
  Ish deputet q rezultojn t implikuar n afera korruptive apo n shrbim t nevojave t trafikantve, familjar t tyre t prfshir direkt n blerjen e votave n zgjedhjet e vitit 2017, ministra dhe kryetar bashkish t dyshuar dhe t dnuar pr vepra t rnda penale, drejtues policie koleg me emra t njohur t nntoks, kudo q ta preksh, organizata do t kutrboj moalin ku ka lshuar rrnjt e pushtetit t saj. Skandal n Kruj, skandal n Vlor, skandal n Durrs, skandal n Elbasan, skandal n ministrin e Brendshme, skandal me deuptett, skandal n drejtorin e burgjeve, skandal me pronat, Dhe t gjitha kto jan vetm nj pjes e vogl, q ka nisur tashm t dal n siprfaqe nga procesi i shprbrjes q ka prekur organizatn.
  Kryetari i saj, Edi Rama, sht i ndrgjegjshm pr kt proces. do dit e m shum ai po e sheh se propaganda populiste dhe kazani politik e mediatik, nuk i mbulojn dot bmat e Rilindjes q nuk dihet se nga do plasin. E provoi ti quante shpifje akuzat pr disa deputet e kryebashkiak t tij, por i doln ashtu si thoshte kazani dhe u detyrua ti prcjell n shtpi. I cilsoi t rrjedhur ata q flisnin pr shprthimin e drogs nn mbretrin e tij, derisa sa i ran mbi kok aviont dhe ministri i Brendshm bashk me kupoln e policis. I bri horra e bandit polict q denoncuan krimin e lidhur me politikn, derisa faktet e tyre u pan nga t gjith. I mohoi pafund denoncimet se pushteti i tij mbahej nga votat e trafikuara dhe ndrveprimi me kriminelt, ndrsa dshmit e kundrta po i rrjedhin prdit nga dosjet q mezi po i mbajn t mbyllura.
  E kur faktet marrin rrugt, edhe propaganda m e sofistikuar bhet qesharake dhe e pabesueshme. Prandaj Edi Rama ka zgjedhur modelin e Gjushit pr ti zhvlersuar ato. E nisi vet i pari para pak kohsh, kur deklaroi publikisht se nuk ka asgj t keqe q nj deputet kapet n prgjimet e prokuroris duke folur me nj t akuzuar si kreun e nj organizate kriminale. Pastaj e pasoi Taulanti kur tha se nuk kishte asgj t keqe q ai ishte mik me nj t dnuar si drejtues i nj grupi kriminal, i cili n kundrshtim me ligjin prfitonte para publike nga shokt e Rilindjes. Dhe, qershia mbi tort, Gjushi, i cili me banalitetin q t imponon pr t mos e marr seriozisht, i pranoi si normalitet lidhjet e tij me persona t akuzuar si figura t rndsishme t bots s krimit, n emr t votave q i duheshin Rilindjes.
  Duke e ditur se procesi i shprbrjes mund ta ekspozoj edhe m keq organizatn n syt e shqiptarve dhe duke mos patur m tepsi pr tua ln kopilin n der t tjerve, Rama duket se ka hequr dor nga mohimi i akuzave. Ai po mundohet ti pranoj ato si dika normale dhe aspak kriminale. Me modelin Gjushi, ai po synon ti bj shqiptart t pandjeshm ndaj skandaleve t tilla, q do t kishin tundur gjith sistemin n nj vend normal demokratik. Po krkon q edhe skandaleve tu jap formn e Gjushit, pra q ekzsitojn por q nuk mund t merren shum seriozisht. N kurthin e pamundsis pr t parashikuar faktet inkriminuese dhe aferat q po i shprthejn prdit, e vetmja mundsi q i mbetet kreut t Rilindjes sht ti zhvlersoj ato sipas stilit: po mir edhe po ka ndodhur, edhe po ka folur n telefon, edhe po ka udhtuar me charter, edhe po i ka dhn leje ndrtimi apo tendera, t keqe ka, nuk sht fundi bots, gjra q ndodhin jan kto.
  Dhe personazh m t goditur pr ta ngritur n piedestal kt strategji, se sa Gjushi i Durrsit nuk mund t gjendej. Sa m i madh skandali, aq m i madh edhe budallallku pr ta pranuar at si normalitet. Sa m t rnda prmasat e ngjarjes, po aq t lehta edhe mendimet pr ta justifikuar at. Sa m me pasoja tragjike pr vendin jan lidhjet e politiks me krimin, po aq komike duhet t jen argumentat pr ta zhvlersuar at.
  Por t mbrrish n pikn ku fatin e pushtetit ta lidhsh me akulloren e Gjushit, sht m shum se dshpruese. Jo vetm se nuk mund t bindsh asknd me nj inteligjenc mesatare, por u kujton shqiptarve se modele si ai i t enjtes mbrma n Opinion, kan 12 vjet q drejtojn qytetet m t rndsishme t Shqipris. Dhe pasojat e ksaj q po i ndodh sot organizats, nuk jan nj rastsi. Prdorimi i supermenit nga Durrsi si shptimtari i nj pushteti q po rrnohet, sht fundi m i palavdishm pr nj politikan, q pretendoi prmasa shum m madhshtore pr veprn e tij n histori.

  Lapsi.al
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,141
  Faleminderit
  434
  518 falenderime n 436 postime

  Pr: A mund ta shptoj Edi Ramn, Gjush- supermeni

  Kam pershtypjen se sikur te behet ndonje sondazh a votim sot Rama duhet te kete kulmin e votueshmerise a te votbesimit nga ata qe e votojne. Duhet te jete momenti me i mire i ketyre 5-6 viteve dhe kjo nuk eshte aspak merite e tije. Kemi sot dy skandale a probleme madhore,nje eshte ikja masive e shqiptareve qe nuk e diskuton asnjeri dhe tjetra eshte skandali me Greqine . Dy eshtje qe do kishin tronditur opinionin publik dhe bashke me te edhe politiken shqiptare. Jo se ne thelb do ndryshonte ndonje gje a do tregonte ndonje realitet qe nuk dihej por mbase mundet te ishin tema te pakten per diskutim...se ne fare pike ka aritur shteti dhe dipllomacia shqiptare...

  Por diskutohet per lidhjet e Dakos me krimin ! "Duhet te jet lajm i ri,lajm qe nuk e dinte asnje durrsak dhe shqiptar.lajm sensacional !" Populli e di shume mire se kush eshte Dako,dhe sado lidhje me krimin ti nxjerresh per Dakon populli mendon se keto lidhje jane shume me te medhaja se sa mediat a prokuroria i paraqet,sepse eshte realiteti. Eshte e pamundur per nje politikan shqiptar qe te mos kete lidhje me krimin,per nje politikan te thjeshte lere pastaj per nje qe ka qene disa here kryebashkiak i nje qyteti si Durresi. Populli nuk habitet edhe sikur ti thuash qe Veliaj ka lidhje me krimin (se eshte e vertete),lere pastaj ti thuash per Dakon,Ramen,Meten,Berishen e te tjere.
  E vertete lajmet e krimit jane lajme qe ndiqen, por ndiqen thjeshte per kuriozitet (e hengri apo nuk e hengri Dako kesaj radhe). Nuk jane lajme qe vlejne per nje diskutim,dhe nuk spostojne as edhe nje vote te vetme. Deri tani kane sherbyer per te mbuluar te gjitha deshtimet ekonomike dhe ndonje skandal te radhes.
  Ndryshuar pr her t fundit nga SERAFIM DILO : 27-10-2018 m 07:19

 3. #3
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,440
  Faleminderit
  26
  76 falenderime n 70 postime

  Pr: A mund ta shptoj Edi Ramn, Gjush- supermeni

  Dako pasqyron kulmin e deshperimit, degradimit, injorances e llumit ku ka arritur shoqeria shqiptare.
  Dreqi e mori sprodhojme dot nje klase te shendosh politike, por konformohemi me te keqen duke u zhytur thelle e me thelle ne mjerimin tone.
  E si per kunderpergjigje te kesaj impotence per te reaguar, ose ndjekim shembujt e bashkepuntoreve te Dako-ve, ose marrim rruget per kurbet...

  Quo Vadis Shqiperia???
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,141
  Faleminderit
  434
  518 falenderime n 436 postime

  Pr: A mund ta shptoj Edi Ramn, Gjush- supermeni

  Kulmi i deshperimit,degradimit,krimit dhe injorances eshte zgjedhja e Ilir Metes president. Eshte nje pike qe eshte e veshtire te tejkalohet. Dako perpara Metes e kompani eshte "engjell",ka mundesi ne te ardhmen ta shpallin dhe shenjtor.

 5. #5
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,440
  Faleminderit
  26
  76 falenderime n 70 postime

  Pr: A mund ta shptoj Edi Ramn, Gjush- supermeni

  Po mor po, Meta eshte strumbullari i gjithkaje..

  E rende eshte te shikoje dje tek emisioni STOP disa fshatra rrjesht ne zonen e kurbinit qe kishin rreth 20 vjet probleme serioze me ujin e pijshem.
  Burra e gra te moshuar, te rinj, duhet te ecnin do dite disa kilometra per te vajtur te mbushnin uje ne te vetmin pus te zones. Tmerr, si ne mesjete akoma. Ne nje vend normal do kishte patur reagim, do duhej t’i kishin bojkotuar ashper do ardhje politikanesh per fushata elektorale. Madje ne solidaritet te fshatareve duhet te kishin reaguar ne te njejten menyre qytetaret e Lait, Lezhes, Krujes!!
  Por jo, delet vazhdojne ndjekin rutinen e perditshme me bidonin mbi shpine per te mbushur uje te pijshem do dite te vitit me shi, me bore e me diell pervelues...
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,141
  Faleminderit
  434
  518 falenderime n 436 postime

  Pr: A mund ta shptoj Edi Ramn, Gjush- supermeni

  Ato jane problemet e verteta,uji,drita,varferia,puna etj etj dhe po nuk u fillua nga fshati ai vend nuk do kete ndonjehere te ardhme ekonomike.

  Eshte fatkeqsi qe nuk ka asnje diskutim per fshatin dhe braktisjen por meremi me Dakon. Qe Dako duhet te futet ne burg se luan as topi,por qe te zhvillohet gjithe diskutimi se kishte apo s'kishte Dako lidhje me krimin eshte nje budallik jashte llogjikes,si per shtypin dhe per politiken.


  Meta nuk eshte strumbullari i gjithkaje por eshte maja e krimit,dhe garanti i krimit me PD dhe PS.
  Ndryshuar pr her t fundit nga SERAFIM DILO : 27-10-2018 m 08:14

 7. #7
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,440
  Faleminderit
  26
  76 falenderime n 70 postime

  Pr: A mund ta shptoj Edi Ramn, Gjush- supermeni

  Pse sot e zbuluam sa te mbrapshte e kemi politiken? Nqs kjo politike qendron akoma eshte kryesisht edhe faji jone.

  Italianet e mbajten nje karagjoz si Berlusconi (qeveria me jetegjate mbas luftes), ama ne protestat e Aquilas (mbas termetit), te gjithe sebashku me gra te moshuara ne linjen e pare, u rrahen me policine sepse nuk pranonin t’ju merreshin shtepite ne menyre abuzive!!!

  Ku ke pare nje reagim te tille ne Shqiperi? Jane me dhjetera, ndoshta qindra shembuj si rasti i fshatrave te Kurbinit e asgje s’ndodh!!!
  Edhe nje proteste te denje si ajo e Kuksianeve, u shua shume shpejte me truke, blerje e intimidim, duke paguar sot 5€uro qe shiptari i shqiperise te takoje shqiptarin e Kosoves...
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,141
  Faleminderit
  434
  518 falenderime n 436 postime

  Pr: A mund ta shptoj Edi Ramn, Gjush- supermeni

  Kam nja tre a kater vite qe them qe eshte PD qe shuan do lloj proteste,dhe ajo e Kukesit u shua se u fut PD-ja. Nuk ke per te pasur kurre proteste popullore deri sa te jete kjo PD,lere pastaj LSI-n.

  Ne Aquila protesta ne mos gaboj ishte per "tullat" qe te ruheshin (te ndaheshin simbas periudhes ),te mos hidheshin si mbeturinat e zakonshme. Dhe per Berlusconin Aquila mbetet nje sukses,sidomos nderhyrja e shpejte dhe sistemimi i te pastreheve....kete ja kan njohur te gjithe.

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,141
  Faleminderit
  434
  518 falenderime n 436 postime

  Pr: A mund ta shptoj Edi Ramn, Gjush- supermeni

  Kam nja tre a kater vite qe them qe eshte PD qe shuan do lloj proteste,dhe ajo e Kukesit u shua se u fut PD-ja. Nuk ke per te pasur kurre proteste popullore deri sa te jete kjo PD,lere pastaj LSI-n.

  Ne Aquila protesta ne mos gaboj ishte per "tullat" qe te ruheshin (te ndaheshin simbas periudhes ),te mos hidheshin si mbeturinat e zakonshme,nuk kishte arsye tjeter ishte thjeshte proteste per te ruajtur origjinalitetin e materjaleve te rindertimit. Dhe per Berlusconin Aquila mbetet nje sukses,sidomos nderhyrja e shpejte dhe sistemimi i te pastreheve....kete ja kan njohur te gjithe.

 10. #10
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,440
  Faleminderit
  26
  76 falenderime n 70 postime

  Pr: A mund ta shptoj Edi Ramn, Gjush- supermeni

  Protesten e Kukesit e organizuan dhe i prijne qytetaret Kuksian, s’kishte asnje prapavije politike.

  Aquila-n e permenda per nje proteste te banoreve qe kishin humbur shtepite e kishin droje se do ndertoheshin rezidenca te reja a dika e tille ne pallatet e shkaterruar te tyre!
  Nqs s’jam i sakte tregon akoma me shume ndergjegjien e tyre qytetare duke u perplasur ashper me policine per eshtje tullash.

  Ne jemi ne prag-prishjen e teatrit dhe sa here qe kam qene prezent ne protesten kundra-shembjes, has vetem nje grup minim rezistence! Nderkohe klubet rreth e perqark zones se teatrit vlojne nga njerezit!!!
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,141
  Faleminderit
  434
  518 falenderime n 436 postime

  Pr: A mund ta shptoj Edi Ramn, Gjush- supermeni

  Per teatrin eshte e vertete,PD nuk ka futur hunden neper protesta per teatrin dhe nuk ka pse te ishte nje pjesmarje kaq e vogel kur duhej te ohej ne kembe Tirana (o ajo qe ka mbetur si tirone). Me italianet se krahasojme dot veten se te prishej nje teater te tille ne Itali fillojne ato qe quhen "avviso di garanzia" qe ben prokura,qe eshte e veshtire te shpetoj njeri duke filluar nga ministri i kultures e deri tek me i fundit i bashkise qe firmos per teatrin.Do behej nami. Besoj se ne do shtet do ishte e pamundur te prishesh nje ndertese historike.

 12. #12
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,440
  Faleminderit
  26
  76 falenderime n 70 postime

  Pr: A mund ta shptoj Edi Ramn, Gjush- supermeni

  Pikerisht kjo pra eshte ndergjegjia e munguar qytetare ne 3 dekadat e fundit.

  Monumente kulture jane shkaterruar nga talebanet ne kushte e rrethana irreale.
  Mirepo ne s’jemi ne kushte lufte e as na kane pushtuar alienet. Edhe ajo Tirona mbrenda unazes se pare qe ti i referohesh eshte pajtuar me te keqen. Sepse edhe ne kohen e komunizmit do lagje kishte shkollen, kopshtin, ambulancen e kinemane perkatese, ndersa sot shef vetem pallate kot me kot qe rrin ngjit sikur duan te pallojne njeri-tjetrin!

  Pastaj nuk ishim ne qe prishem me zell kisha e xhamia?
  Me ka rastisur te shoh ne disa arkiva katedralen e vjeter te Kores, per kohen nje nder me te medhate ne Ballkan. Nje ndertese kulti shume e bukur qe baballaret tane me kazem e lopate e shkaterruan aty diku rreth viteve 50-60! Nje turp i madh!
  Komunizem pati gjithe europa lindore po nuk guxoi asnje komunist atje t’i afrohej objekteve madheshtore te kultit.
  Nje tregues tjeter sesa popull rruga e i pafe jemi treguar me vendin tone...

  Kjo eshte edhe Shqiperia e sotshme ku e kane zaptuar nje tufe bajraktaresh, gjysmakesh, delenxhinjsh, qe s’kane turp kur genjejne ne sy te njerzve, apo kur gjoja kercenojne njeri-tjetrin me kode te lodhura te fortesh. As mafioz s’i quan dot, se dhe mafia siiliane kishte me teper etike e kulture se keta fshataret tane pa ushkure..
  Ndryshuar pr her t fundit nga Duke_Of_Arberia : 27-10-2018 m 19:27
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,141
  Faleminderit
  434
  518 falenderime n 436 postime

  Pr: A mund ta shptoj Edi Ramn, Gjush- supermeni

  Ky eshte dhe paradoksi i shqiptareve te sotem qe kemi shkaterruar me shume sot ne keto 30 vite sesa komunizmi ne 45 vite. Duhej qe kafsheria shkatrruese te ishte zvogluar dhe jo te ishte shtuar.Nuk diskutohet qe shume probleme te sotme vine si pasoje e te kaluares por prap gjithe ky shkaterrim nuk mundet te justifikohet vetem si trashegim.
  Personalisht isha dhe kunder prishjes te Piramides sepse e quaja budallik te prishesh gjithka qe del perpara pa plan por thjeshte per te fituar dika. Rasti i teatrit eshte nje rast qe tregon edhe me teper se fare injorance kemi aritur.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •