T gjitha mediat pro qeveris dje kan njoftuar njzri dhurantn q Erion Veliaj i bri shkolls Isa Boletini n Kodr-Kamz, q prbhej nga dy kompjuter pr laboratorin e informatiks. N kto media u publikua fotoja e kryebashkiakut ku shndrinte fytyra e shndetshme e drejtorit t shkolls, tek merrte n dorzim kartont e pahapur. Por kulmi i paciprsis arriti kur t gjitha mediat publikuan pa iu skuqur faqja deklaratn e bashkis ku thuhej se kjo dhurat ishte pjes e fondit t fituar nga Veliaj n prballje me nj shpifs demokrat t kshillit bashkiak.

Emri:  88BE31A4-EA13-41E4-8F71-8BA729286F59.jpg

Shikime: 165

Madhsia:  70.8 KB

Emri:  4134C321-A53E-4265-9ED5-544DB5F9CEBB.jpg

Shikime: 89

Madhsia:  66.2 KB

Emri:  B14500D1-86BA-4347-81B2-F7053782EEC1.jpg

Shikime: 94

Madhsia:  62.1 KB

Fakti sht se gjykata e shkalls s par Tiran ka dhn nj vendim gjyqsor pro Veliajt. Q n 2 janar 2018, Kryebashkiaku paditi kshilltarin demokrat Akil Kraja pr cnim t nderit dhe dinjitetit t paditsit duke dhn deklarata t pavrteta, si dhe duke e fyer at si dhe duke i cnuar paditsit reputacionin dhe personalitetin.

Gjyqtarja Regleta Panajoti, -q aktualisht kandidon pr t qen pjes e Gjykats Kushtetuese, m 23 tetor, i dha t drejt kryebashkiakut dhe dnoi kshilltarin Kraja me 250 mij lek me akuzn se ai nuk ka thn t vrtetn, kur ka deklaruar se rritja e mimit t ujit sht e pajustifikuar dhe t gjitha t dhnat tregojn se sht nj afer e madhe korruptive pr privatizimin e ujsjells kanalizime, UKT-s. Sipas znj Panajoti kjo akuz ka turbulluar gjndjen shpirtrore t kryebashkiakut.

Deri ktu, sado skandaloze q t duket situata, ajo sht brenda kufinjve t logjiks. Por estrada fillon m pas.

Menjher pasi e mori kt vendim t drejtsis Lali Eri bri deklaratn e djeshme se ai parat e fituara do i shpinte pr shkolln e Kodr Kamzs.

Por edhe m injorantt e din se ai nuk mund ta bnte nj gj t till, pasi ato lek nuk mund t dizbursohen menjher. Se n Republikn e Shqipris, asnj vendim nuk mund t quhet i forms s prer dhe nuk mund t ekzekutohet pa u konfirmuar edhe n Apel. Pra procesi q Veliaj e quan tashm t fituar, nuk ka pfunduar dhe pr m tepr, ai, nuk ka marr asnj lek prej tij.

Por, spazmat drithruese t ktij Lejfeni modern (personazh i famshm i realizmit socialist kinez) pr t dal n media, pafytyrsia prej lakeu pr tu br zbatuesi i par i porosis s Rams pr ti uar parat e fituara nga proceset pr shpifje pr shkollat, dhe ankthi i atij q ka dor pr tu shfaqur si bamirs, e detyruan Lali Erin t gnjej kaq trash publikisht, duke thn se ai kompjuterat e falur i ka nga parat e gjyqit. Mashtrim! Ai ato para nuk i ka marr dhe t gjith nxnsit Kodr Kamzs q do ti shohin ata dy kompjutera n laboratorin e informatiks, sado q ti gzohen ksaj dhurate do t shohin bashk me t edhe objektin simbol t nj palaoje, q kur gnjeu me dasmn e vet nuk e ka pr gj ta bj me nj shkoll periferie.

PS.Kt radh nuk po bjm asnj koment pr kolegt tan q jan t gatshm t botojn do gomarrlk t Veliajt. Sepse n fakt ata na shrbejn m mir pr t kuptuar se sht n gjendje t nxjerr nga goja.Lapsi.al