Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,813

  Gjurm Shqiptare - Ushtria e Enver Hoxhs

  Top Channel Albania
  Published on Oct 20, 2018
  Cili ka qn kapaciteti ushtarak I Shqipris para viteve 90?
  Sa ka qn vlera e t gjitha pronave dhe armatimit n periudhn komuniste?
  far fshihej n depot e ushtris? Si u grabtitn shum prej tyre dhe prse fshihen edhe sot?
  Mos humbisni videon e plot t dokumentarit t gazetarit Marin Mema.

  http://top-channel.tv/programe/gjurme... 2. #2

  Pr: Gjurm Shqiptare - Ushtria e Enver Hoxhs

  E vertete qe u grabit dhe u shkaterrua si gjithka mbas 90-tes dhe eshte nje grabitje e madhe,po ashtu e vertete eshte dhe kapaciteti i larte ushtarak,si sasi me teper se sa si cilesi. Kishte sasi armatimesh qe vjeteroheshin vazhdimisht dhe nuk zevendesoheshin me te rejat,gjithashtu dhe kuadrot ushtarak nuk vinin me nga Bashkimi Sovietik por kishin filluar te ishin produkt i izolimit te brendshem,ku karriera nuk perfasonte me zotesine e tije ushtarake por ideologjine e partise.
  Ishte pothuajse nje marrezi per kapacitetin shume te madh qe mori per nje vend te vogel si Shqiperia,do te duhej te kishim te pakten nje ekonomi kater-pes fish me te larte per te mbajtur nje ushtri te tille. Numri shume i larte i kuadrove dhe i ndertimit te veprave ushtarake ishte i paperballueshem per nje ekonomi si ajo e Shqiperise.

  Megjithate edhe nje marrezi e tille nuk duhej te shkaterohej e vidhej ne ate menyre,per nje shtet qe do te quhet shtet nje minimum ushtrie duhet....Sidomos ne llogjiken e sherbimit "vullnetarisht" ndaj vendit,ndaj shoqerise dhe shtetit. Ishte ky gabimi me i madh i komunizmit qe prishi individin ndaj shtetit,pasoje te cilen e vuajme dhe sot dhe per kete arsye eshte dhe e veshtire te kesh sot nje ushtri normale.

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,813

  Pr: Gjurm Shqiptare - Ushtria e Enver Hoxhs

  Gjurm Shqiptare - Aviacioni luftarak shqiptar

  Top Channel Albania
  Published on Jun 30, 2018
  Cila ishte fuqia e dikurshme e aviacionit luftarak shqiptar ? A ka patur perballje te forta ne ajer ? Perse shume prej tyre jane fshehur ? Aviacioni luftarak shqptar, video e plote e dokumentarit te realizuar nga gazetari Marin Mema


Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •