Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 7 prej 7
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,403
  Faleminderit
  35
  78 falenderime n 72 postime

  U prurua fjalori enciklopedik i kosovs


 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,403
  Faleminderit
  35
  78 falenderime n 72 postime

  Pr: U prurua fjalori enciklopedik i kosovs

  Akademik Qosja: Fjalori Enciklopedik sht fryt i zi i korrupsionit

  Do par krejt kush sht futur n t, e kush sht ln jasht ktij fjalori pr tu bindur se far injorance e ka konceptuar at fjalor. Do par se fjalori enciklopedik dhe lexuar edhe parafjaln se fjalori enciklopedik sht vepr kundr kombtare, ka shtuar Akademik Qosja.
  Para pak ditsh doli n shitje Fjalori Enciklopedik i Kosovs, ndr veprat m t kontestuara t Akademis s Shkencave dhe t Arteve t Kosovs (AShAK). Ndonse ka pasur shum paknaqsi t mdha nga jasht institucioni, kritika t ashpra edhe nga vet antart e AShAK-ut.

  Akademiku Rexhep Qosja, gjat nj interviste dhn pr Agjencin e Lajmeve FaktePlus, ka thn se ky fjalor, ndr tjera sht edhe kundr kombtar.

  Pr fjalorin, Akademik Qosja ka thn se nuk i plotson kriteret elementare pr tu quajtur si i till.

  Fjalori i quajtur enciklopedik sht prmbledhje dy vllimesh q nuk plotson kriteret elementare pr tu quajtur vepr jo vetm joshkencore, por as profesionale, shoqrore a kombtare. Fjalori n fjal sht vepr e konceptuar dhe e prgatitur prej dilitantve t puns profesionale. N t nuk mohet as masa, as kriteri, as merita, as vlera q jan parimet themelore t cilave duhet tu prmbahet prpiluesit e enciklopedive, ka vlersuar Akademik Qosja.

  Prmbajtja e Fjalorit, shton Qosja, tregon se far injorance e ka konceptuar at.

  Do par krejt kush sht futur n t, e kush krejt sht ln jasht ktij fjalori pr tu bindur se far injorance e ka konceptuar at fjalor. Do par se fjalori enciklopedik dhe lexuar edhe parafjaln se fjalori enciklopedik sht vepr kundr kombtare, ka shtuar Akademik Qosja.

  Kritika e Akademik Qosjes shkon edhe m tej, saq Fjalorin Enciklopedik e quan si prmbushje t konceptit serb mbi ndarjen e kombit shqiptar.

  N kt fjalor, n t vrtet cenohet plotsisht, dhe t them qllimisht, njsia e historis, gjeografis, e kulturs dhe e qytetrimit shqiptar, e historis politike, e arteve, e shkencave, e tradits dhe jets kombtare n prgjithsi n histori. N kt mnyr, fjalori n fjal bhet prmbushje e konceptit serb mbi ndarjen e kombit shqiptar n dy kombe: n kombin e shqiptarve t Shqipris t quajtur Albansi; dhe t kombit t shqiptarve t Kosovs t ish-Jugosllavis n prgjithsi t quajtur shiptari ose shiftari, ka shtuar profesor Qosja.

  Marr pr baz kto, profesor Qosja ka thn se Fjalori sht kundr kombtar.

  Cenimi i ktill i njsis s kombit e bn fjalorin n fjal vepr kundr kombtare q e komprometon vetdijen historike, shkencore dhe kombtare t shqiptarve n prgjithsi e t Kosovs n veanti. Ky fjalor e ka dshmuar kshtu mjerimin profesional, shoqror dhe politik t udhheqjes s akademis. Ky fjalor sht fryt i zi i privatizimit partiak t Akademis. Ky fjalor sht fryt i zi i korrupsionit t pandalshm, t pamnjanueshm, t lejueshm n kt institucion, n Akademin e Shkencave dhe t Arteve t Kosovs, ka thn tutje Akademik Rexhep Qosja gjat nj interviste pr FaktePlus.
  me gjersisht
  https://fakteplus.net/akademik-qosja...-korrupsionit/

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,403
  Faleminderit
  35
  78 falenderime n 72 postime

  Pr: U prurua fjalori enciklopedik i kosovs

  Figura t shquara atdhetare-kombtare nuk u prfshin n Fjalorin Enciklopedik t ASHAK-ut
  NGA NEBI AJETI M 21 TETOR 2018 N ORA: 09:39
  Deputeti i LDK-s: Prmbajtja e Fjalorit Enciklopedik t Kosovs, e turpshme


  Armend Zemaj
  Deputeti i Lidhjes Demokratike t Kosovs, Armend Zemaj ka reaguar lidhur me prmbajtjen e Fjalorit Enciklopedik t Kosovs, i cili sht botuar n dy vllime nga Akademia e Shkencave dhe Arteve e Kosovs (ASHAK).
  Ai ka pasur nj polemik me Akademik Mehmet Krajn, lidhur me botimin n fjal, duke e kritikuar pr lnien jasht t shum figurave atdhetare.

  “At q e bj me pasion sht demaskimi i njanshmris dhe pretenduesve q jan vet historia, por e kaluara e tyre sht e dyshimte dhe m t kaluar kriminale. Nuk ka nevoj pr shum dije historike pr t vlersuar enciklopedin ( me ju kryeredaktor) sepse gjerat jan t freskta pr mbamendje dhe pr njohje t rrethanave e mbi t gjitha t individve q ju, iu keni besuar pr t hartuar zra n kt enciklopedi.
  Andaj pasi q po paragjykon n subjektivizm un po ju shtroj disa pyetje ju ktu direkt??; pse nuk jan deputett e 2, Korrikut 1990, pse nuk jan deputett e viteve 92/98, pse nuk jan njerzit e dshmuar n kohrat m t vshtira n prpjekjet pr liri e pavarsi si jan; Smajl Hajdaraj, komandat i UK-s, deputet i Parlamentit; Uk Bytyqi, komandant i UK-s, kryetar Komune; Ismet Rraci veprimtar e kryetar Komune; Tahir Zemaj komandant i UK-s, udhheqs dhe fitues i Betejs s Loxhs; Xhemajl Fetahaj, komandant i UK-s, veprimtar; Abaz Thaqi ushtarak dhe lufttar i Betejs se Koshares; Shaban Manaj veprimtar; Faruk Spahiu, Agim Hajrizi, Lumni Surdulli, Nazif Ramabaja, Mentor Tolaj, Isuf Haklaj , Sebahate Tolaj, Skender Rexhahmetaj, Myvlyde Saraqi, Sanije Aliu, Naxhije Doqi, Fadil Ferati, Bekim Kastrati, Besim Dajaku, Mark Malota, etj etj.

  Por, zotri profesor, Akademik ju redaktuat zra dhe ngjarje q jan t pavrteta, nepotiste, t ndikuara nga grupe kriminale dhe jeni ra n grackn ( friken) e tyre. Sido q t jet ndoshta sht m e mira q keni anashkaluar kta dhe shum t tjer meritor, sepse aty keni vendosur kriminel ordiner, vrass t shqiptarve, gjat kohrave t hershme, lufts s fundit dhe pas saj.

  Aty kan zn vend p.sh pr Vaso ubrilovicin, Sulltanat famkeq dhe diletantet politik”, ka thn Zemaj.

  Por, deputeti Zemaj nuk sht i vetmi q ka reaguar ndaj ksaj vepre.

  Tekst shkrues, historian dhe intelektual t pavarur, kan shprehur t njjtin mendim pr etiken profesionale.

  Pr m tepr Zemaj ka ftuar edhe organet e hetuesis q t merren me kt cshtje.

  N t njejtn linj pothuajse sht edhe historiani Shkodran Imeraj.

  Imeraj duke folur pr gazetn “Bota sot” ka thn se kryeredaktori, akademik Mehmet Kraja ka gabuar rnd.
  linku me gjersisht


  https://www.botasot.info/politika-la...k-te-ashak-ut/
  Ndryshuar pr her t fundit nga Akuamarini : 21-10-2018 m 08:56

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,403
  Faleminderit
  35
  78 falenderime n 72 postime

  Pr: U prurua fjalori enciklopedik i kosovs

  Historiani Shkodran Imeraj prmes nj reagimi pr media, ka krkuar q t trhiqet “Fjalori Enciklopedik i Kosovs”, i botuar dit m par nga Akademia e Shkencave dhe Arteve t Kosovs.
  Kjo sht krkuar me arsyetimin se kryeredaktori i fjalorit, Mehmet Kraja ka gabuar n disa aspekte t historis.Ky sht reagimi i plot: Akademia e Shkencave dhe e Arteve e Kosovs gaboi rnd me Fjalorin Enciklopedik t Kosovs Para disa ditsh institucioni m i lart shkencor i Republiks s Kosovs, Akademia e Shkencave dhe e Arteve t Kosovs (ASHAK), botoi pr her t par “Fjalori Enciklopedik i Kosovs” vllimi I-II, nj nga projektet m t mdha shkencore n historin e shtetit ton. Vllimet e ksaj vepre jan prgatitur pr botim nn prkujdesjen e antarit t ASHAK-ut, akademik Mehmet Kraja, dhe n hartimin e saj kan marr pjes mbi pesqind (500) tekst shkrues.
  Duke shfletuar kt vepr, sidomos zrat q i takojn periudhs 1945-1999, sheh se n at periudh pa “dashje” apo me “qllime” t caktuara, jan devijuar shum ngjarje dhe personalitete historike. Reagimi im si historian, ka ndrlidhet me tri segmente t rndsishme t historis son, n t cilat kryeredaktori i saj, akademik Mehmet Kraja, ka gabuar rnd: - Aty nuk jan prfshir ish-delegatt e Kuvendit t Kosovs, t cilt m 2 korrik t vitit 1990 miratuan Deklaratn Kushtetuese dhe m 7 shtator t vitit 1990 miratuan Kushtetutn e Republiks s Kosovs. Disa prej tyre jan futur n mnyr selektive. - Po ashtu, sht e habitshme se si nuk jan prfshir as deputett e Kuvendit t Kosovs, t cilt m 17 shkurt 2008, shpalln Kosovn shtet t pavarur dhe sovran, pavarsi kjo e njohur m shum s gjysma e bots demokratike. - sht edhe m absurde se si n kt vepr nuk jan prfshir t gjith Heronjt e Kosovs, t cilt me dekrete t veanta jan nderuar me kt titull nga institucioni i Presidentit, pra nga Presidenti Ibrahim Rugova e deri tek Presidenti Hashim Thai. Akademia e Shkencave dhe e Arteve e Kosovs, sht mir q t trheq kt vepr dhe vetm kur t behn plotsimet e duhura t hidhet n publik. /KosovaPress/

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,403
  Faleminderit
  35
  78 falenderime n 72 postime

  Pr: U prurua fjalori enciklopedik i kosovs

  Hamit FAZLIU/ Trimat e Akademis
  Para disa ditsh akademik Rexhep Qosja ua bri me dije me nj letr drejtuar Akademis s Shkencave dhe t Arteve t Kosovs, se nuk pranon t jet i futur n “Fjalorin Enciklopedik t Kosovs”, duke i paraqitur edhe arsyet pse nuk dshiron t jet n kt “Fjalor”. Kryeredaktori i ktij “Fjalori”, n emrin e ASHAK-ut, iu prgjigj shkoqur: “Ti o Rexhep Qosja, do t jesh i prfshir n kt “Fjalor” deshe apo nuk deshe!”

  E mora dhe e shikova Kushtetutn e Republiks s Kosovs dhe u binda se n ‘t askund nuk shkruan se nj shkrimtar, shkenctar, politikan, a person tjetr, t futet n far “Fjalori Enciklopedik” apo n far Enciklopedie n qoft se nuk dshiron t jet i futur n t! Nj jurist i Kuvendit t Republiks s Kosovs, m tha se, as n ndonj ligj tjetr nuk thuhet se personi q nuk pranon t jet i futur n far Fjalori Enciklopedik apo n far enciklopedie n qoft se e bn me dije botuesin e atij, Fjalori a t asaj Enciklopedie pr kt, nuk do t jet i futur n ‘to.

  Mirpo, shokut Mehmet Krajs nuk i intereson ka thuhet, e ka nuk thuhet, n Kushtetutn a n ligjet e Republiks s Kosovs. Ai sht trim mbi trima. Ai trimrin e tij e ka trashguar prej dy burimesh: s pari, prej vendlindjes e masandej edhe prej Revists s Armats Jugosllave “Narodni Front”, ku nj koh, jo edhe aq t shkurtr, ishte antar i redaksis s saj. Dhe kt trimri ai e ka treguar jo vetm n shkrimet e tij derisa ishte n “Rilindja” n “Bujku” e n “Koha Ditore”, prej s cils do t jet i prjashtuar mu pr shkak t ksaj trimrie t tij t pakontrolluar. Kt trimri ai do ta tregoj edhe me rrena, me fyerje, me urrejtje, me shkrime dhe me grushte e me shqelma, n zyra dhe n rrug. sht i ditur dyluftimi i tij me Sknder Zogajn derisa ishin prfaqsues t LDK-s n Tiran, me ’rast trimi i trimave Mehmet Kraja i ka dhn disa grushte atij far trimit t quajtur Sknder Zogaj! Edhe m i njohur sht dyluftimi i shokut Mehmet me botuesin Abdullah Zeneli para Teatrit Kombtar n Prishtin. Me at rast, trimi Mehmet Kraja i ka marr disa shuplaka e disa grushte e shqelma si t mos kishte pasur vet asnj dor e asnj kmb dhe ashtu i rrahur ka shkuar n Akademi pr t’i treguar trimrit e tij n mnyra t tjera si po i tregon tani ndaj Rexhep Qosjes: me provokim se do ta fus n “Fjalorin Enciklopedik t Kosovs” me shkelje t t drejtave njerzore t tij, me fyerje t integritetin t tij si njeri dhe si krijues.

  Dhuns s shtuar t Akademis se Shkencave dhe t Arteve t Kosovs ndaj akademik Rexhep Qosjes, akademiku Mehmet Kraja ia shtoi edhe dhunn, q aq leht e tregoi trimria e tij e krijuar, si e thash m lart prej dy burimesh. Pr kt shkak, 55 rrenave, shpifjeve, urrejtjeve ndaj Rexhep Qosjes me t cilat gjeografi Hiv-zi Islami fton ndonj fanatik t LDK-s apo ndonj person tjetr pa balancim nervor q ta rrezikoj jetn e Rexhep Qosjes. Mehmet Kraja ia shtoi krcnimin e tij se ndaj Rexhep Qosjes do t sillet vetm ashtu si e frymzon trimria e tij dy burimore: Rexhep Qosjen, trimi Mehmet do ta fus n Fjalorin Enciklopedik t Kosovs, edhe pse Rexhep Qosja me shkrim e ka njoftuar Akademin dhe opinionin se nuk pranon t jet i futur n ‘t. Kjo trimri i jep kshtu t drejtn penale shokut Mehmet t’i botoj, t’i ribotoj a t’i djeg publikisht veprat e Rexhep Qosjes! Kjo trimri e tij i jep t drejt t mendur Mehmet Krajes q, mbasi ndonj i ftuar i Hiv-ziut ta likuidoj Rexhep Qosjen, ta varros ku t doj e si t doj n arkivol t veshur si sht, apo n tabut, t mbshtjell me qefin! N varret e Prishtins apo n ndonj lokalitet larg ktyre varreve!

  Dhe kshtu, n kt mnyrn hiv-ziane dhe mehmetiane, Rexhep Qosja do t futet n Fjalorin Enciklopedik t Kosovs, t cilin po ta emrojm si i tregon prmbajtja do ta quajm Fjalori Enciklopedik Shqiptaro-Serb i Kosovs! Ata q e kan par me kujdes, a pa kujdes, Fjalsin e tij jan bindur q ai Fjals sht tamam shqiptaro-serb. N t jan prfshir edhe Mali i Zi, Maqedonia edhe Lugina e Preshevs, por sht prjashtuar Shqipria dhe sht prjashtuar sepse Hiv-ziu dhe Mehmeti nuk e duan, t mos them e urrejn Shqiprin: Hiv-ziu, sepse si ka thn vet Hiv-ziu Shqipria po sillet me superioritet t rrem dhe me paternalizm ndaj delitantizmit t tij, kurse Mehmeti sepse n Fjalorin e shumprdorur enciklopedik t Pasho Bakut nuk prmendet fare, kurse n “Fjalorin Enciklopedik Shqiptar” prmendet si e meriton: si nj shkrimtar i vogl q prdoret aq leht prej Hiv-ziut t madh, aq leht sa edhe shoku Pajazit, Pajazit Nushi pra!

  N “Fjalorin Enciklopedik t Kosovs” shum besnikrisht prfshihen serbt – shkrimtar, studiues, gjeograf, etnograf, historian, politikan, madje dhe Milloshevii, e prjashtohen krijuesit e politikant shqiptar, historia, kultura, civilizimi, politika e Shqipris si t mos ekzistonte fare Shqipri, si t mos ishte historia, tradita, kultura e saj nj trsi me historin, kulturn dhe politikn e Kosovs. Dhe n kt mnyr t zez, duke e br “Fjalorin Enciklopedik t Kosovs” “Fjalor Enciklopedik Shqiptaro – serb t Kosovs”, kryeredaktori i tij shoku Mehmet Kraja dhe shefi i tij shoku Hiv-ziu, nuk jan mrzitur fare pse t gjith serbt e prfshir n t, n Fjalorin e Mehmetit dhe t Hiv-ziut, jan nnshtetas t Serbis, q e mohojn me goj, me shkrim e me politik shtetsin e Kosovs. Dhe kshtu n kt mnyr, duke e br Fjalorin e tyre Enciklopedik, Fjalor Shqiptaro-Serb n t cilin jan prfshir edhe ish-republikat e ish-Jugosllavis Mali i Zi, Maqedonia dhe Lugina e Preshevs e duke prjashtuar Shqiprin shoku Mehmet dhe shefi i tij Hiv-ziu kan br nj Fjalor Enciklopedik tamam ashtu si bheshin fjalort e till a enciklopedit e tilla jugosllave n Kohn e Rankoviqit; madje, kta shoku Mehmet dhe shefi i tij shoku Hiv-zi, e kan kthyer edhe nj her Kosovn jo vetm simbolikisht, por edhe politikisht, me vepr t shkruar, n autonomi t Republiks s Serbis. Ky sht Fjalori i tyre Enciklopedik i Kosovs: Fjalor i autonomis s Kosovs dhe i Republiks s saj t Serbis! N kt fjalor jugosllavist, n t ciln Kosova kthehet n gjendjen n t ciln ishte deri sa e liroj UK-ja, q ata t dy e urrejn aq shum, atyre ju duhet shum, deshi, s’deshi ai, emri i Rexhep Qosjes-ju duhet q ta bjn si veten: mohues t njsis s kombit shqiptar, mohues s historis, t kulturs, t qytetrimit shqiptar, partizan t krijimit t kombit t dyt shqiptar-t kombit kosovar; arsyetues t krijimit t gjuhs standarde t ktij kombi t dyt dhe n fund pajtues me hartimin e Fjalorit Enciklopedik Shqiptaro-Serb t Kosovs, me t cilin Kosova edhe njher bhet autonomi e Serbis. Mund t jen t bindur, si edhe jan, besoj se Rexhep Qosjen kurr nuk mund ta bjn si veten e tyre. Rexhep Qosjen ju edhe mund ta fusni n Fjalorin tuaj enciklopedik shqiptaro-serb, pa e pyetur, dhunshm ju “trimat” e Akademis, por vetm duke i harruar pasojat e nj marrzie t till: pasojat juridike penale! Kt e dshmon jeta e tij, kt e dshmon e gjith vepra e tij krijuese e shkencore, letrare e publicistike n mnyr te veant vepra “Populli i ndaluar”, e shkruar n kohn kur Mehmeti dhe Hiv-ziu i quanin demonstratat e studentve tan nacionaliste, irredentiste, veprimtari armiqsore kundr integritetit t Jugosllavis vetqeverisse, mandej “Strategjia e Bashkimit Kombtar”, “Paqja e Prgjakshme” e shkruar n Rambuje, n kohn kur ju pinit raki npr qoshet e Prishtins me ndonj serb, “Tronditja e Shekullit” q sht nj histori e do dite t fatit t Kosovs prej 24 marsit e deri m 12 qershor t vitit 1999 e shkruar kur Hiv-zit e Mehmetat me partizant e tyre e kalonin kohn duke br qejfe me shlivovic npr kafenet e Tetovs, t Gostivarit, t Strugs e me raki rrushi npr kafenet e Podgorics, t Ulqinit e qyteteve tjera.

  N redaksin q do t prpiloj zrat e letrsis sht edhe akademiku pa fakultet Eqrem Basha, por nuk sht njohsi m i mir i letrsis shqiptare Prof. Dr. Agim Vinca.

  Kta shokt e jugosllavizmit n kt “Fjals t Fjalorit Enciklopedik Shqiptaro-Serb t Kosovs” kan futur fmijt e tyre: Mehmet Kraja ka futur dy vajzat e veta, Rexhep Ismajli ka futur vajzn dhe vjehrrin e vet (nj msues i thjesht), Eqerem Basha, ky akademik pa diplom fakulteti, ka futur vajzn e vet e shum partizan t tjer LDK-ista. Prej “Fjalsit t Fjalorit Enciklopedik shqiptaro-serb t Kosovs” jan prjashtuar shum doktor t shkencs s letrsis, historian, artist, mjek, kngtar, t burgosur politik e shum patriot tjer shqiptar; si pr shembull dr.Fadil Grajqevci, dr.Salih Bytyqi, dr. Bashkim Musliu, dr. Arben Hoxha, dr. Ethem eku, dr. Myrvete Dreshaj, mr. Abdyl Kadolli shkrimtar; ktu kan futur kngtar e kngtare q i kndojn e i duartrokasin LDK-s, e nuk jan Dervish Shaqa, Shkurte Fejza, e shum e shum kngtar tjer t njohur t kngs s mirfillt shqipe. Ktu jan kngtar e kngtare t kafeneve e ktu nuk sht kngtarja e mirnjohur, e cila prfaqsoi Kosovn n Eurovizion Rona Nishliu, ktu jan persona t vjetr e t rinj me pozita dikur t larta e t ulta, por nuk jan si sht fjala vjen i burgosuri politik shumvjear Osman Dumoshi e vllai Ismail Dumoshi patrioti e i burgosuri politik, veprimtar shum i muar Kadri Rexha dhe shum patriot e t burgosur tjer politik! sht e uditshme se n kt Fjals ka shum e shum urrejts t dikurshm, e t tashm, t UK-s! Dhe sht mir q nuk jan n Fjalsin e Fjalorit Enciklopedik shqiptaro-serb, q Kosovn e paraqet edhe nj her si autonomi t Serbis, kurse Shqiprin e sheh si Ermenin! Pra n fjalorin e till nuk mund t jen patriott e Kosovs e as t Shqipris. Nj shok imi m tha se, “po t’i hyjsh poshtrsive t atij Fjalsi t Fjalorit Enciklopedik t Kosovs, do t humbsh koh ma shum se nj muaj, ka lloj, lloj plehurine aty”! Mjer Kosova e mjer Shqipria q ka Mehmeta e Hiv-zia, se po mos t kishte specie t till si kta dy shokt e jugosllavizms e shum partizan tjer t tyre antishqiptar, qysh moti ne do ishim bashk n nj shtet.http://telegraf.al/opinion/hamit-faz...t-e-akademise/

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,141
  Faleminderit
  434
  518 falenderime n 436 postime

  Pr: U prurua fjalori enciklopedik i kosovs

  Kur nje vend nuk bie dakort edhe per nje veper elementare si eshte enciklopedia eshte per tu habitur,se sa thelle eshte futur ideologjia,injoranca,korrupsioni dhe perarja duke filluar nga vete Akademia...

 7. #7
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  20-05-2008
  Vendndodhja
  Oslo, Norway
  Postime
  739
  Faleminderit
  4
  8 falenderime n 8 postime

  Pr: U prurua fjalori enciklopedik i kosovs

  Citim Postuar m par nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
  Kur nje vend nuk bie dakort edhe per nje veper elementare si eshte enciklopedia eshte per tu habitur,se sa thelle eshte futur ideologjia,injoranca,korrupsioni dhe perarja duke filluar nga vete Akademia...

  Ketu nuk eshte pune korrupsioni,injorance,ideologjie,,,,,,,,,,por orientim i detyruar inderkombetareve (qendrave te vendosjes) ,,,,mjafton te degjoni kenget e sotme ,3 fjale shqip,2 fjale Anglisht,2Turqisht,per me kuptu qellimet ckomtarizuese e degraduese te artit

  Ne USA, ( ne periudhen e OBAMES) arriti puna deri aty sa u ndalua prodhimi i kukullave BARBI dhe e detyrun firmen te prodhoje edhe barbi me tipare Kineze,Afrikane,Indiane
  Ndryshuar pr her t fundit nga loni-loni : 27-10-2018 m 20:21
  Kina demokratike dhe Rusia komuniste diktatoriale G,Soros

 8. Anetart m posht kan falenderuar loni-loni pr postimin:

  SERAFIM DILO (27-10-2018)

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •