Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-09-2010
  Postime
  775

  Paketa Anti-Shpifje - e Domosdoshme Prball rrezikut pr Destabilizim

  Botuar tek MAPO- BOTASOT-Revista DRINI.

  Shum njerz dhe komunitete, shoqria civile dhe n prgjithsi populli n Shqipri, jan thellsisht t zhgnjyer nga lufta e pa-precedent politike e Opozits m Maxhorancn qeverisse, pr shum shkaqe, por nj nga shkaqet m zhgnjyese e cila po irriton t gjith, pozitar dhe opozitar t thjesht, sht abuzimi i disa politikanve me t drejtn e prdorimit t Fjals s Lir, dhe m e rnda paraqitet kur kta politikan t caktuar paraqesin mllefet dhe inatet e tyre mbi interest dhe fatet e vndit kur dalin kasht shtetit e praktikisht n takimet e prfaqsuesve t Shqipris me BE.
  Kjo sht skandal i vrtet dhe dikush ktu duhet t mbaj prgjegjsi, dhe jo t fshihet pas Mantelit t Opozitarit apo Politikanit, sepse askush nuk i ha kto dokrra q tashm marrin nj kuptim thellsisht anti-shqiptar.  Po le t hidhemi tek Paketa Antishpifje e cila prfshin n nj mas t konsiderueshme edhe prplasjen Opozit Pozit , prplasje t cilat tregojn nj nivel t ult intelektual dhe banalitete, prplasje t cilat populli, komunitetet, shoqria civile , pavarsisht opinioneve t ndryshme kupton gjithmon dhe m tepr se acarimi i debateve, ulje ngritjet e tyre, klithmat dhe zelli i disa mediave pr tu marr pikrisht me elementet Lajm q n fakt prbjn Shpifje dhe jo lajm, hysteria e disa politikanve pr t politizuar kronikn e zez t prditshme pr tu a hedhur fajin kundrshtarve- ka t bj kryesisht me dy Faktor:
  -Brja e zhurmuesit pr t fshshehur t vrtetn  - krijimi i lajmeve t rreme apo Fake news (n fakt Shpifje t botuara ne shtyp, tv, radio, gazeta duke prdorur Mediat), pr t cvendosur vmndjen nga Problemi kryesor q penalizon Zhurmuesin dhe/ose krijuesin e Fake News.
  E thn thjesht- `Hajduti thrret: kapeni hajdutin`, dhe duke mos u penalizuar, vazhdon t brtiturat me qllim q t krijoj konfuzion, destabilizim dhe corientim n popull sepse n kt rast prdoren Mediat vizive, dhe auditive, dhe ato t shkruara, duke paguar para t madhe pr ta mbajtur gjall kt rrmuj pr nj koh t gjat.
  Shqipria faktikisht gjndet prball nj rreziku t qllimshm t destabilizimit social dhe politik, pavarsisht puns s qeveris dhe prmirsimit ekonomiko-financiar dhe atij t rendit, pikrisht pr shkak se nj pjes e Opozits por edhe t elementve politikan t Pozits s sotme dhe t djeshme, jan t rrezikuar nga Vettingu n Drejtsi Prokurori, Polici, dhe Politk.
  Po cfar sht Shpfifja dhe prse i duhet vndit nj Paket aAnti-Shpifje? Dhe a e kan kt Paket apo Ligj pkundr shpifjes vndet e tjera t BE dhe SHBA?
  PN fillim duhet par Kushtetuta jon e SHQIPRIS se cfar thot pr Lirin dhe t drejtn pr tu shprehur.
  N kushtetutn aktuale Neni 22 thot:
  ``1. Liria e shprehjes sht e garantuar.
  2. Liria e shtypit, e radios dhe e televizionit sht e garantuar.
  3. Censura paraprake e mjeteve t komunikimit ndalohet.
  4. Ligji mund t krkoj dhnien e autorizimit pr funksionimin e stacioneve t radios ose t televizionit``.
  Dhe Neni 30 thot:
  `` Kushdo quhet i pafajshm prderisa nuk i sht provuar fajsia me vendim gjyqsor t forms s prer``.
  Sidoqoft Liria e fjals sht deri aty ku nuk preket Liria e tjetrit me pat drejt.
  Prkufizimi i Shpifjes sht ky: ``Shpifja sht nj keq-prezantim me qllim pr t dmtuar reputacionin e tjetrit. Shpifja sht Akt deklarimit t Akuzave t Rreme ose t keq-prezantimevet llogaritura n mnyr keqdashseme qllim q t dmtohet reputacioni i tjetrit`(https://xn--cdaaa.xn--merriam-ebster...ionary/calumny).
  Sipas sistemit gjyqsor italian, Akuzat e Rreme t bra me qllim, ashtu sic do krim tjetr t con n Krimin e Shpifjes, prcaktohet si krim i akuzimit t rrem para autoriteteve, pra si nj Krim i pakryer.
  N SHBA, Amanamenti i Par nuk mbron t gjith Fjaln e Lir, p.sh., nuk mbron Fjaln q con n aktivitet illegal dhe/ose n dhun t afrt, gjra t turopshme, Shpifje, dhe botim t shpifjes.
  N rastin e vitit 1975 n eirum v. RKO General inc. 539 P.2d 36, Gjykata Supreme e Kalifornis ndaloi radiostacionin i cili ishte ligjrisht prgjegjs pr nxjerrjen n transmetim t nj gare q i frymzonte dgjuesit t ngisnin makinat me shpejtsi t madhe. Dy dgjues, duke dgjuar radion e ktij radiostacioni i cili premtonte edhe shprblim n mnyr neglizente detyruan nj vetur t dilte jasht rrugs e pr pasoj, makina u rrokullis dhe shoferi u vra. Gjykata Supreme e Kalifornis miratoi nj Vendim n t ciln thuhej se Radiostacioni ishte prgjegjs pr neglizhencn e ``nj rezultati t parashikuar t ktij Radiostacioni i cili krijoi nj Rrezik t panevojshm i cili shkaktoi dm``(https://xn--cdaaa.maldef.org/truthin...008/index.html).
  N SHBA Ju duhet t provoni Tre elemente q prcaktojn se nj deklarim apo Deklarate prbn Shpifje:
  -Deklarimi shte i Rrem,
  -Deklarimi shkaktoi dmtim
  -Deklarimi shte br pa krkime t mjaftueshme brnda vet t vrtets
  Pr t qn komplet t ndershm, Ligji i SHBA pr Shpifjen sht pr tu marr n konsiderat, n krahasim me shum vnde t tjera, q jan m pak `miq t akuzave`. Kjo do t thot q kujtdo ndaj t cilit shpifet do ti duhet nj koh e gjat pr ta provuar at n gjykat.Akoma pra, sht e vlefshme pr t vn re se cfar ne mund t konsiderojm ushtrim t dukshm t t drejts pr t folur lirisht, vnde t tjera mund ta konsiderojn kt mundsi si ofenduese dhe t ndshkueshme (Ioa State University, digital repository; Volume 10 issue 1 Your Born Rights Article 9 2012 The ``Difference Beteen Free Speech & Slander ``, Corey O'Bannon ioa State University, Valerie Lemaster ioa State University, Leah illadsen ioa State University).
  (https://lib.dr.iastate.edu/cgi/viec...&context=uhuru).
  Pra akuzat pr shpifje jan aktuale n t gjith botn perndimore por n Shqipri kan marr prmasa t rrezikshme pr shoqrin shqiptare kur sheh se t gjitha tv private, linket e palincensuara private, gazetat kryesore, radiot, jan t angazhuara se kush e kush ti bj reklam e t fitoj shikues, por m shum n kt gar t rrezikshme politike q po ve n rrezik fatet e vndit- sht Shqipria dhe populli shqiptar sepse po i bhet nj dm shum i madh, stabilitetit social, politik, dhe rendit n vnd.
  Populli e kupton se kush jan ideatort e prdorimit t Kroniks s zez pr qllime politke pr t marr pushtetin duke e ditur mir q pushteti merret me vota., dhe pr kt arsye e ka abandonuar politkn e Kronikave t zeza dhe i zhgnjyer po qesndis Deklaruesit e prditshm duke shpresuar q Vettingu dhe gjykatat aktuale t japin drejtsin e nevojshm kundr ktyre shpifarakve q harxhojn milionat e vjedhura pr t mbrojtur Hajdutrin dhe zullumet e kryera n t kaluarn e largt por edhe n t sotmen. Pr kt arsye Paketa Anti-shpifje sht e domosdoshme t miratohet.

 2. #2
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,523

  Pr: Paketa Anti-Shpifje - e Domosdoshme Prball rrezikut pr Destabilizim

  Paksa i vonuar shoku Pirro, me analizen e rradhes.
  Lideri yne, shoku Edvin, paketen anti-shpifje e ka publikuar ne Facebook perpara 4-5 ditesh. Ndaj avokatia juaj per do marrezi te liderit nga Surreli duhet te jete me e shpejte..

  Sepse kur Edvini e cileson Lulin si djale te mire, vijon shoku Pirro me nje analize te gjate ku sqaron miresine e Lulit!

  S’kalojne 2-3 dite dhe Edvini i thote Lulit hajvan, prape vijon shoku Pirro me nje analize akoma me te gjate ku sqaron hajvanllekun e Lulit!

  Nese nje dite ne mungese te ushqimit, Edvini do na thote te hajme bar, prape do hidhet pupthi shoku Pirro me nje super analize , ku do thote se bari eshte burimi vitaminave M- dhe K- te cilin mund ta shoqeroni me nje gote sh *urre ne vend te ujit...

  PS: Je gjithmon bindes shoku Pirro!!!
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 3. #3

  Pr: Paketa Anti-Shpifje - e Domosdoshme Prball rrezikut pr Destabilizim

  Te gjitha duhen Pirro,duhet nje ligj per dekriminaliimin,duhet nje ligj per vetingun,duhet nje ligj a komision per kontrollimin a deklarimin e pasurise etj etj,edhe ligji per shpifjen duhet... Vetem arsyetimit "te asaj qe duhet" i mungon "dika e vogel" ;a funksionon ky ligj ? Se dika qe e di qe nuk do funksionoj eshte nje injorance ta supozosh lere pastaj ta mbeshtetesh apo ta aprovosh. Kemi 25 vjet qe nuk i largohemi ketij mentaliteti mashtrues qe; "gjerat duhen bere sa per te thene qe u bene". Vidhet,thoshin vitet e para te demokracise sepse nuk kemi Kushtetute,mbasi u aprovua Kushtetuta u vodh edhe me teper...Keshtu dhe puna e shpifjes, nuk eshte se shpifet se nuk ka ligj ose ligji do ta ndaloj shpifjen... se te gjithe e dine qe eshte loje dhe pazar politik,duke filluar nga shpifesi i dyte me i madh i vendit qe eshte vet Rama. Rames i mungon vetem te shpalli edhe nje ligj kunder mashtrimit "dhe jemi ne rregull"...
  Ndryshuar pr her t fundit nga SERAFIM DILO : 18-10-2018 m 08:57

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •