Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 1 prej 1
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,763
  Faleminderit
  35
  92 falenderime n 86 postime

  Shqiptari nga Kosova, Peshkopi Mazreku, m 1620 ka hartuar nocionin politik t Kosov

  17 Tetor 2018
  Historiani nga Budapesti, prof. dr. Antal Molnr, prezanton t gjeturat e tij se si nj kosovar (Peshkopi Mazerekku) s pari nga pikpamja shqiptare, ka hartuar, m 1620, nocionin politik t Kosovs.

  Historiani nga Budapesti, prof. dr. Antal Molnr, t mrkurn ka mbajtur ligjrat n Universitetin Ukshin Hoti n Prizren, mbi nj tem tepr delikate. Ai ka gjetur nj burim, ku dshmohet q nj kosovar (Peshkopi Mazerekku) s pari nga pikpamja shqiptare, ka hartuar, m 1620, nocionin politik t Kosovs.

  N ligjratn e tij me temn, Misionet katolike dhe origjina e ndrtimit t kombit shqiptar n fillim t shekullit t 17-t, prof. Molnr, theksoi se hulumtimet rreth origjins s kombeve dhe t nacionalizmit kan psuar nj ndryshim t konsiderueshm t paradigms n dhjet vitet e fundit.

  Vazhdimi i Ligjrats s prof. dr. Antal Molnr:

  Un propozoj t'i lidh kto teori bashkkohore t nacionalizmit me historin e hershme moderne t vendeve t Ballkanit q jetonin nn sundimin osman. N rastin e katolikve t Ballkanit, ishte Selia e Shenjt dhe organi i saj pr misionet, Kongregacioni i Propagandimit t Besimit, i cili me konceptimin dhe strategjin e saj t misionit t fokusuar n komb, promovoi formimin e ideve rreth identiteteve kombtare, theksoi ai.

  Nga shqiptart ishin priftrinjt katolik, kryesisht misionart dhe priftrinjt e arsimuar n Rom dhe n Kolegjin Ilir t Loretos, i cili krijoi identitetet e para kombtare moderne.

  Pjesa m e rndsishme e ksaj tradite kombtare katolike ishte kulti i Sknderbeut, i cili mbijetoi n mjedisin humanist, si dhe n mesin e malsorve katolik shqiptar.

  Figura qendrore n formimin e identitetit kombtar katolik shqiptar ishte Pietro Massarecchi (Pjetr Mazreku) nga Prizreni, vizitori apostolik n 1623 dhe arqipeshkv i Antivariut nga viti 1624 deri m 1634.

  Mazreku pa shansin e vetm pr t ruajtur t qndronte n trajnimin e nj elite intelektuale t lart kineze t kualifikuar. Nj element tjetr i rndsishm pr Mazreku ishte ngritja e mbrojtjes s identitetit shqiptar n nj shtje me rndsi evropiane.

  Mazreku kishte br nj shrbim t pamuar pr shqiptart e Kosovs me arsimimin e Andrea Bogdanit n Kolegjin Ilir n Loreto.

  Fal programit kombtar t misionit t Pietro Mazreku dhe mbshtetjes pr strvitjen e priftrinjve, Kosova u b djep i identitetit kombtar shqiptar.

  Mazreku e konsideroi at si grupin etnik katolik n Ballkan, me nj forc ushtarake q mund t jet vendimtare n luftimin e osmanve.

  Kryetart e shqiptarve t Kosovs ishin shum t rndsishm n formimin e diskursit kombtar shqiptar, zhvillimin e gjuhs dhe letrsis shqipe dhe organizimin e shqiptarve n forc ushtarake.

  Peshkopt misionar duke shfrytzuar trashgimin humaniste krijuan kuadrin historik t ksaj ndrgjegjeje kombtare.

  Frang Bardhi, peshkopi i Sapps prpiloi nj traktat polemik ndaj Ivan Tomko Mrnjaviq, peshkop i Bosnjs, i cili u prpoq t provonte se Sknderbeu ishte paraardhsi i tij, si dhe nj Ilyran i vrtet.

  N veprn e tij Bardhi rikuperon Sknderbeun te kombi shqiptar, libri i tij sht puna e par historike n t ciln paraqitet dhe mbrohet kombsia shqiptare e Sknderbeut.

  N pjesn e tret prfundimtare t librit, ai mbulonte sistematikisht t gjith burimet bashkkohore, historiant dhe poett q kishin prmendur Sknderbeun dhe familjen e tij si shqiptar.

  Bardhi pohoi se kujtimi i Sknderbeut jetonte n mesin e shqiptarve, t cilt kndonin veprat e tij heroike sa her q u bashkuan dhe e quanin Dragoit t Epirit.

  Ishte n mosmarrveshjen Bardhi-Mrnavić se prkatsia kombtare e Sknderbeut erdhi s pari n siprfaqe, duke parashtruar polemikat serbo-kroate-greko-shqiptare q rrethonin identitetin e tij etnik n shekullin e nntmbdhjet.

  Programi i misionit t Mazreku dhe konflikti i Mrnavić-Bardhit krijuan kuadrin konceptual dhe thelbin pr mnyrn se si priftrinjt dhe misionart katolik mendonin pr identitetin kombtar shqiptar n shekullin e shtatmbdhjet.

  Lufta e Lufts s Madhe Turke (1683-1699) n mnyr efektive fshiu forcn ekonomike, sociale, ushtarake-politike dhe intelektuale t katolikve t Ballkanit.  Katolikt shqiptar psuan humbje shum serioze dhe n shekullin e tetmbdhjet dhe nntmbdhjet nuk ishin n gjendje t paraqisnin nj alternativ t vrtet katolike kur po ndrtohej kombi shqiptar modern.
  https://uni-prizren.com/sq/ngjarje/1441

 2. Anetart m posht kan falenderuar Akuamarini pr postimin:

  Kreksi (20-10-2018)

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •