Nga Fatos Lubonja/ E ka marr ferra uratn. Kjo sht nj shprehje, q e dgjon gjithnj e m shpesh nga m t vjetrit n Shqipri kur komentojn ato q po ndodhin n vend. Ka shum gjasa q ata m t rinjt nuk ia din kuptimin ksaj shprehje, prandaj me dy fjal po u them se do t thot q ka ndodhur e pariparueshmja. Po cila sht urata, cila sht ferra dhe cila e pariparueshmja q ka ndodhur? Urata sht vendi yn, ku balta duhet t na duket m e mbl se mjalta; ferra jan flakt e krimit q kan marr dhen, duke na e br vendin t na duket si ferr, jo si mjalt; e pariparueshmja sht dmi q i ka br ky krim vendit, mbi t gjitha njeriut dhe marrdhnieve e vlerave njerzore.

Ja shikoni lajmet e javs:

Pam se i biri i nj deputeti qarkullon me kobure n brez, prdhunon e krcnon me sigurin se nuk i ndodh asgj sepse i ati sht deputet nga ata q e ka t shkruar n ball se sht futur n list nga kryetari, pasi bn pjes ndr t fortt e bots s krimit q sundojn me parat, pushtetin e bandat e tyre edhe n Shkodr, edhe n Lezh, edhe n Kruj e Fush-Kruj, edhe n Durrs, edhe n Elbasan, edhe n Vlor, edhe n Sarand, edhe edhe n Tiran.

Pam te Blloku nj ndeshje spektakolare midis t fortsh q prfundoi me vrasje dhe vetm pas vrasjes msuam se kta t fort jan po ata (rndom i quajm biznesmen), q i ojn dashnoret e tyre npr hotele 19 000 euro nata, q jan pronar qendrash basti e m the t thash, q, edhe pse jan t akuzuar pr vrasje apo tentativa vrasjesh, respektohen si t fort. Pam po ashtu se ata, q duhet t konsiderohen specialistt m t zgjedhur n mbrojtjen e interesave t shtetit, me mjetet ekstreme punojn si badiguard t ktyre biznesmenve q, merret vesh, i paguajn shum her m tepr sesa i paguan shteti.

Pam se vllait t nj prezentatoreje t famshme televizive na i paskan gjetur n makin bomba dhe detonator, q do i tregtonte diku te nj band q sdihet se k do t hidhte n er.

Kto jan tre nga kronikat e javs s fundit, ndrkoh q para nj jave ka pasur t tjera t ngjashme, q tregojn se flakt e krimit kan pushtuar vendin nga veriu deri n jug.

Prball ksaj gjendjeje t vendit gjen disa kategori qytetarsh.

Jan ata, t cilve krimi ua ka djegur tashm shtpin: d.m.th. q jan br pjes e flakve apo t shkrumbimit q ato kan ln pas.

Jan ata q ikin nga syt kmbt, prej friks se era do tua sjell flakt edhe n shtpin e tyre.

Jan ata q shpresojn se nj dit do t bjer nj shi i madh nga qielli dhe do ti shuaj flakt.

Jan ata q presin dita-dits t vijn zjarrfiksit nga Amerika dhe Europa me ishambasadorin Lu n krye, me zorr uji n dor.

Jan ata q mendojn se kan ngritur rreth shtpive t tyre mure mbrojtse mjaft t larta me roje t sigurta.

sht edhe kategoria e atyre q shajn e mallkojn, e denoncojn flak ktu dhe atje, q brtasin pr zjarrvnie e zjarrvns.

Po zjarrfiksit ku jan, cilt jan, ngrihet pyetja. far bjn ata? E pra, kjo sht shtja. Zjarrfiksit tan jan bash zjarrvnsit, q natn grumbullojn paran e madhe t krimit dhe ditn marrin rrogn e vogl nga shteti. Duke qen t till gjat dits, ata jan angazhuar kryesisht n nj pun speciale: t prgnjeshtrojn dhe akuzojn pr shpifje ata, q thon se vendi po digjet nga flakt e krimit. Kan koh q e bjn kt, duke angazhuar edhe mediat, edhe shkarrashkrues kombtar e ndrkombtar, q i paraqesin flakt sikur t jen nj mrekulli ekonomike. Por ajo q po bie n sy s fundi sht tentativa pr t kaluar n nj faz t re shum m t rrezikshme. Duke qen se flakt po rriten n mnyr tejet t dukshme nga akuzat pr shpifje, duket se duan t kalojn n akuzat se zjarrvnsit jan ata q denoncojn zjarrin. Kt ndjesi m dha ai lajmi i dhn dje nga Kryeministri se tritolin n shtpin e viktims s prdhunuar nga i biri e banda e t birit t deputetit e paska ven opozita, medemek pr ta krcnuar q t mos thot t vrtetn: se sht opozita ajo q po e prdhunon. Kjo ndjesi m kujtoi pr asosacion se n vitin 1933, nj kryeministr zjarrvns famkeq i vuri flakn Parlamentit gjerman dhe akuzoi se zjarrin e kishin vn kundrshtart e tij. M oi edhe n Shqiprin e vitit 1951 kur n oborrin e Ambasads Sovjetike u hodh nj bomb, q theu vetm disa xhama, pr t gjetur pretekstin e pushkatimit t 21 intelektualve t konsideruar si kundrshtar potencial.

Ndoshta ka lexues q do tu duken shum largvajtse kto paralelizma. Veanrisht atyre q nuk duan t mendojn se zjarri, q shohin n kodr, do tu arrij nj dit n votr. Por, po t jesh njeri dhe jo zjarrvns kriminal, mjafton t shohsh se si e kan reduktuar at viktimn e mjer t prdhunuar pr t kuptuar se zjarrin e kemi tashm t gjith n votr.

Panorama