Na vdes njė mėkatar dhe na shkon direkt e nė ferr!

«Shumė tė mėrzitur tė shof…» i thotė djalli qė e shikonte mėkatarin tė pashpresė.
«Eh sidoqoft ferri mė pret… dhe mendoj tė gjitha gabimet qė mė sollėn kėtu…por tani ėshtė tepėr vonė!»

«Ndoshta nuk ėshtė aq keq sa e mendon…» i thotė djalli «Ja mė thuaj e pi duhanin?»
«Εh, dy paketa i pi nė ditė..»

«Tė Hėnave kemi ditė duhani me puro Havana» i thotė djalli.
Mėkatari lehtėsohet…

«Alkoholin e pi?»
«Εh ndonjė dopjo raki e pija….»
«Tė Martave kemi ditė alkoholi, me pijet mė tė mira dhe mė tė shtrenjta»

«Luan bixhoz?»
«Mua qė mė shikon lash familjen time nė rrugė, humba gjithė pasurinė nga bixhozi».

«Tė Mėrkurave kemi ditė bixhozi dhe luajmė tė gjithė» i thotė djalli.
Mėkatari i habitur tashmė fillon tė gėzohet!

«Ndonjė barishte bėje? Thuaj tė vėrtetėn! »
«Eh, bėja ndonjėherė…»

«E Enjtja ėshtė dita e barit. Kemi mallin mė tė mirė…»
Mėkatari tashmė me njė buzėqeshje fluturon nga gėzimi…

«Tė bėj njė pyetje, nuk ja them askujt: E merrje ndonjėherė nga pas???» I thotė djalli.
«Joo joo.. Kam bėrė lloj lloj mėkati por kėtė gjė KURRE.»
«Hmm atėherė tė Premte-Shtunė-Djelė do e kesh pak tė veshtirė…!!!!!»