Askujt nuk i pėlqejnė gėnjeshtrat
Aq mė keq, kur na thonė gėnjeshtra.
Dhe janė ato raste, kur kemi dikė tė panjohur pėrballė, dhe nuk dimė nėse na thotė tė vėrtetėn apo jo.
Dhe mendojmė, sikur tė egzistonte sekreti me hundėn e Pinokut, tė zmadhohet me ēdo gėnjeshtėr.

Duket se nuk nevojitet hunda e Pinokut pėr tė «zbuluar» nėse dikush ju gėnjen.
Mund tė kuptoni shumė lehtė dhe me shumė mėnyra.
Kėtu, po ju paraqesim disa nga mėnyrat:

Ju shikon shpesh herė nė sy
Njė shenjė e madhe qė dikush po ju thotė gėnjeshtra ėshtė se ai ju vėshtron intensivisht.
Sipas analistit tė sjelljes, dr. Lillian Glass dhe libri i saj, “Gjuha e Trupit tė Gėnjeshtarėve”, ēfarė ndodh me gėnjeshtarėt ėshtė se ata vijnė nė kontakt me sytė.
Kjo pėr shkak se ata mendojnė se “kontrollojnė dhe manipulojnė” tė tjerėt.
Amatorėt gėnjeshtarė, shmangin shikimin nė sytė tuaj, nga frika se do t’i kuptoni.

Mbulojnė gojėn e tyre
Kur njerėzit thonė ndonjė gėnjeshtėr, mbulojnė gojėn e tyre.
Kjo ėshtė e ēuditshme, sepse nė njėfarė kuptimi, tėrheqin vėmendjen pėr pjesėn e gėnjeshtrės qė del.

Sipas Glass, kur disa mbulojnė gojėn e tyre, nėnkuptojnė se nuk zbulojnė gjithēka dhe me kėtė mėnyrė “mbyllin komunikimin”.

Ose me fjalė tė tjera, pėrpiqen tė fshehin diēka.
Kėshtuqė, herėn tjetėr qe do tė hasni njė lėvizje tė tillė, vihuni nė dyshim.

Levizje tė lira tė kokės
Kur dikush tund kokėn dhe njėkohėsisht flet, mund tė mbėshteteni tek ajo qė thotė. Megjithatė, nėse tundja e kokės vjen mė vonė, mund tė jesh pėrpara njė gėnjeshtari.

Vėzhgoni kėmbet e tyre
Sipas studiuesve tė Psikologjisė, gėnjeshtaret kanė tendencėn tė mbajnė kėmbėt nga dera/porta apo dalja mė e shpejtė, kur thonė ndonjė gėnjeshtėr.
Kjo do tė thotė njė dėshirė fizike dhe psikologjike pėr njė largim tė shpejt.

Kolliten ose pėrtypen
Sipas ish agjentėve tė CIA-s, Michael Floyd dhe Susan Carnicero, gėnjeshtarėt pastrojnė grykėn e tyre para se tė thonė njė gėnjeshtėr.
Kjo ndodh sepse mund tė kenė ankth ose tju ndodhė si njė reagim fiziologjik.

Shumė informacione
Ju ka ndodhur ti bėni dikujt njė pyetje specifike dhe tju kthejė mė shumė informacione nga ēfarė kėrkuat?
Eshtė sepse nuk ju jep tė vėrtetėn e plotė.
Me njė lloj mėnyre mendojnė, se «bombardojnė» tjetrin me shumė informacione tė padobishme, ta ēorientojė dhe nė fund tė harrojė pėrse pyeti.
Kėshtuqė, ta dini herėn tjetėr, qė nuk do merrni njė pėrgjigje tė drejtė, pėrgatituni pėr gėnjeshtrėn, qė do vijė.

Ndalesa dhe vonesa nė pėrgjigje
Nuk ėshtė vetėm ajo qė thotė, por se sa shpejt e thotė.

Pėr pjesėn mė tė madhe, nėse dikush thotė tė vėrtetėn, ai do ta thotė shpejt dhe pa hezitim.
Por nėse fsheh diēka, do tė duhet mė shumė kohė pėr t’u pėrgjigjur, pasi duhet ta pėrpunojė gėnjeshtrėn.