Arta Marku vendos t reagoj pr shtjen Xhisiela, e cila prej ditsh ka trazuar politikn shqiptare, median e mbar opinionin publik. Prmes nj njoftimi pr shtyp kryeprokurorja e prkohshme thot se shtjen e krcnimit t ish-nnkomisarit Emiljano Nuhu ia kaloi pr hetim prokuroris s Tirans.

N kt pik Marku thot nj t pavrtet t madhe pasi hetimi pr rastin nisi menjher pasi e referoi komisariati nr.6 i policis n Tiran ku Nuhu kishte br denoncimin se dy pjestar t fisit Rraja e kishin krcnuar me jet n nj lokal n zonn e Unazs s Re.

Mbase Prokurorja e prgjithshme e Prkohshme se ka t qart, por hetimet kan ecur jo pak. Jan sekuestruar kamerat e siguris s lokalit, sht pyetur vet ish-oficeri e jan kryer kqyrjet e telefonave t denoncuesit dhe pjestarve t fisit Rraja.

Pr t shkuar m tej Arta Marku duket se as nuk e di pr far bhet fjal. Kjo pr faktin se n njoftimin shprndar mediave thot se ish-nnkomisari pretendon se u krcnua nga Rrahman Rraja dhe Rexhep Rraja.

I pari sht deputeti i PS i dyti i biri q u arrestua pr prndjekje dhe dhun ndaj ish-t dashurs Xhisiela Maloku e ndodhet n qeli ndonse institucionet reaguan pas akuzave publike t Nuhut. Por edhe vet ky i fundit nuk pretendon t jet krcnuar tek Unaza e Re nga deputeti apo i biri por nga Ramazan e Redjan Rraja, kushrinj me dy t part. E n kushtet kur gruaja e votuar pr t drejtuar prkohsisht institucionin qendror t akuzs nuk sht e informuar drejt pr pretendimet e ngritura nga ish-nnkomisari imagjino far mund t presim nga hetimet pr kt shtje.

SYRI.net