Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,523

  Prgjimi i Babales/ Si po montohen alibit e iftit Rama Xhafaj

  Nj lajm i vagullt dhe me shum kuptime sht hedhur nj jav m par n media ku pretendohej se nga Anglia ka ardhur prgjigjja e shumpritur lidhur me vrtetsin e prgjimit t Babales me Agron Xhafajt.
  Pak a shum n kt njoftim q citonte burime nga prokuroria thuhej se ekspertt anglez nuk mund t shprehen me siguri t plot lidhur me vrtetsin e biseds dhe personat e prfshir n t. Kjo pasi sipas tyre, materiali i drguar pr ekspertim nuk ka qen origjinal, por nj kopje e regjistrimit i cili duket se ka pasur ndrhyrje.
  Po ku qndron problemi me kt njoftim q nse do t kishte ardhur pro saj mazhoranca do ta trumpetonte me tituj t mdhenj dhe nuk do ta infiltronte si vjedhurazi n media?
  Ai sht se gjith kjo shtje u nis me nj siguri q ekzistonte prova shkencore se prgjimi qe i manipuluar. Rama e shpalli kt plot vetbeim, nj dit pasi doli regjistrimi. Po ashtu edhe Xhafa deklaroi se nj laborator me fam ndrkombtare e kishte deklaruara kt.
  Dhe pas ksaj, edhe politika edhe policia edhe prokuroria u solln me prgjimin e Albert Veliut si me nj mashtrim, q instucione prestigjoze ndrkombtare do ta vrtetonin edhe shkencrisht q qe i till.
  Fillimisht, organi i akuzs njoftoi se hapi procedimin penal n 17 maj. Q ather u ngritn dyshimet e para: Pse u la Agron Xhafaj t ikte menjher? Pse atij nuk iu morn mostrat e zrit me t njjtn pajisje q pretendohej se e kishte regjistruar Babalja? A po i hapej shteg ktu manipulimit?
  Nj jav pasi kishte filluar procedimin, pra n 24 maj organi i akuzs nxori nj njoftim me gjuh t padeshifrueshme: Jemi duke kryer veprime hetimore t gjithanshme brenda dhe jasht vendit. Esht drguar pr ekspertim materiali i videoprgjimit n laborator ndrkombtar jasht vendit.
  Edhe n kt rast, mungonte emri dhe besueshmria e laboratorit. N njoftim binte n sy togfjalshi qesharak ku theksoheshin fjalt ndrkombtar dhe jasht vendit. Kushdo e kuptonte leht se laborator ndrkombtar brenda Shqipris, nuk mund t kishte.
  Nj dit m pas, n dat 25 maj, burime nga prokuroria i than televizionit pran qeveris Klan se ekzaminimi i audioprgjimit t realizuar, n t cilin supozohet se sht regjistruar nj bised mes Albert Veliut dhe Agron Xhafajt, sht drguar nga autoritetet shqiptare n Itali, do t ekzaminohet n Institutin e Policis Shkencore n Roms. Sipas tyre ky laborator vlersohej nga ekspertt kriminalist si nj nga m t mirt pr ekzaminimin e regjistrimeve audio dhe video. Kt laborator e ka przgjedhur ministria italiane e Drejtsis t cils iu drgua me letr porosi nga Tirana.
  Por kaloi afro nj muaj e gjysm dhe tentativ pr t pasur nj version si i duhej qeveris nuk erdhi dot. N 2 korrik mediat botuan dhe arsyen:Ekspertiza italiane vonon pr shkak t mungess s kompetencave.
  A mos kjo ishte nj formul e kujdesshme pr t thn se provat nga pala shqiptare qen servirur t prgjysmuara? A mos italiant nuk nxirrin dot prfundime me t dhna t cunguara? A mos kjo ishte nj taktik q shtja t shtyhej, sipas tradits udia nuk zgjat m shum se tre dit?
  Pavarsisht nga kto pyetje pa prgjigje, akush nuk merrte prsipr t vinte nj firm shkencore mbi at q i kishin thn bublikut dyshja Rama Xhafa. Si pasoje e ksaj u b nj tentativ tjetr: ekzaminimi do t drgohej drejt Londrs.
  Por tani me sa duket edhe versioni i ardhur nga Londra, i br publik n 26 shtator q sipas burimeve zyrtare po prkthehet i plot nuk jep nje version prfundimtar. Ai thuhet se flet pr nj bised ku duken shenjat e montazhit (ka sht e natyrshme) por me sa shihet nuk e mshtet versionin q mbron qeveria. Prandaj ai po lihet n hije, po anashkalohet si nj dokument i rndomt dhe nuk po botohet i plot. Imagjinoni pr nj ast nse prgjigjja do t kish qen n favor t tezs s ams, si do kishin ushtuar boorit e propagands.
  Derisa kjo nuk ka ndodhur disa pyetje fajsuese mbeten pezull: pse u la t largohej Agron Xhafa, pa u mar mostrat e zrit fiks ashtu sido t duhej pr t nxjerr nj prfundim shkencor? Pse dy laborator t mirnjohur, n Itali dhe Angli nuk e mbstesn dot hipotezn e iftit Rama Xhafa?
  Natyrisht kjo pyetje rrndon mbi ta q kishin n kt rast barn provs pr t mbshtetur shkencrisht alibit e tyre politike.
  Lapsi.al
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 2. #2

  Pr: Prgjimi i Babales/ Si po montohen alibit e iftit Rama Xhafaj

  Shqiperia eshte vend i lezeem,ku nuk ka nje rruge te mesme. Per te verifikuar nje pergjim ose duhet 2-3 ore ku analizat e zerit ti ben edhe ti jep si rezultat "te sigurte" Kryeministri (qe vetem nje psikopat e mer persiper),ose analizat e ketij pergjimi ohen,supozohet ne laboratorin me te mire te huaj,per dy-tre muaj,dhe ne fund vjen pergjigjia,ku praktikisht thuhet "qe nuk dime asgje se i kujt eshte zeri". Laborator fantastik,kush e di se ku e kan gjetur !

  Populli jeton gjithmon me kete medyshjen,fantastike;"nje gje ose e mer vesh dy-tre minutat e para sa jepet lajmi ose po kaloj nje dite te verteten nuk e mer vesh kurre.
  Ndryshuar pr her t fundit nga SERAFIM DILO : 03-10-2018 m 17:43

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •