Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 1 prej 1
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Anėtarėsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,392
  Faleminderit
  35
  78 falenderime nė 72 postime

  Dora me e lashtė bronzi e zbuluar ne Evrope

  Dora e bronzit me byzylyk tė artė - disi mė i vogėl se ai i njė tė rrituri dhe peshonte rreth gjysmė kile - arkeologė konfuze pasi qė u zbulua nė fund tė tetorit tė vitit te kaluar nė Zvicėr.
  Ėshtė vlerėsuar se mosha prej 3,500 vjetėsh, dhe disa besojnė se pjesa mė e vjetėr metalike e trupit nė Evropė, dhe sigurisht dora mė tė vjetėr prej bronzi nė botė.
  Arkeologėt mendojnė se kjo dore nuk ishte e veshur,por ajo ishte duke qėndruar nė njė shkop,
  Doren e gjetėn gjuetarėt e thesarit me ndihmėn e njė detektor metali pranė liqenit Bil.nė tė cilėn kockat e mesit ishin me disa objekte tė tjera, duke pėrfshirė kthetrat e bronzit dhe njė nga duart e bronzit.
  Njė gisht i thyer u tregon arkeologėve se dora u varros me trupin.  https://www.nationalgeographic.com/s...d-archaeology/
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Akuamarini : 29-09-2018 mė 08:53

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •