Torturat makabre mbi trupin e 25 vjeares Xhisiela Maloku nuk jan t rnda, vetm pr prdhunimin sitematik, cigaret e fikura n kofsh, goditjet me qytn e pistolets mbi kok. Historia e ksaj vajze t masakruar nga njerz me pushtet politik nuk sht vetm halli dhe fatkeqsia e saj.

Ato jan turpi dhe nnshtrimi i mbar shoqris.

Tani q dosja voluminoze e ktij krimi t shmtuar po shpaloset or pas ore, ne kemi mundsi t shikojm nj sistem t kalbur, n do ingranzh t t cilit gjenden njerz t prkulur dhe t nnshtruar.

Sepse Xhisiela u end m kot n disa dyer komisariatesh dhe t gjith rrefuzonin tia merrnin denoncimin.

Sepse gjat kalvarit t saj, q shoqrohej me rrmbime, krcnime dhe prdhunime t herpashershme, ajo u gjend prball me shefa policie q i thoshin me mosprfillje: ai q t rreh t do.

Sepse ajo u ndesh me punonjs rendi q duhet t mbanin ann e viktims, por q paraqiteshin me krenari si miq familjeje t xhelatit.

Sepse n ndihm t saj u thirr me urgjenc nj avokat, ai tani njihet me emr dhe mbiemr-, i cili e braktisi n mshir t fatit.

Sepse pr tu kujdesur pr t ia behu nj psikologe q nuk vrejti as gjurm dhune dhe as shenja traume.

Sepse kryeprokurorja e re, e dal pas votimit t reforms n drejtsi, nuk ka br asnj gj kundr birit t nj deputeti q e ka votuar si socialist zgjedhjen e saj t paligjshme.

Sepse gjoja-kolegt e mij gazetar, u knaqn me nj prgnjeshtrim t ngjarjes, kur ajo u denoncua pr her t par k korrik, nrsa tani Xhisieln e prdorn si mish pr top, pr t shptuar Tulant Balln dhe Rahman Rahjn.

Sepse t gjitha shoqatat e mbrojtjes s grave, q t hidhen n fyt po the nj fjal m tepr pr nj deputete femr, nuk patn guxim t belbzojn pr kt krim t prbindshm.

Sepse aktivistt e t drejtave t njeriut u bukosn nga frika e prballjes me kriminelt.

Kjo pra sht ajo ka Xhisiela nxori n pah: stofi i nj shoqrie q sht dorzuar prpara t keqes, q i ka humbur shpresat se ajo mund t luftohet sidomos kur sht e veshur me pushtet, q ka br paqe t turpshme me mendsin: kur t vjen e keqja hapi dern.

Rasti i saj, prtej drams s rnd personale, sht tragjik, si simbol i ktij nnshtrimi t prgjithshm.

Pikrisht kundr ksaj zbythjeje t t trve e solli rasti t ngrihej nj nnkomisar i zakonshm, Emiliano Nuhu, i cili vendosi ta denoncoj krimin.

Natyrisht, un nuk e di nse qllimet e tij ishin idealisht t pastra, apo pragmatikisht t kalkuluara. As nuk mund t v dorn n zjarr nse ai sht sjell si nj polic model, apo si nj njeri q i sht dashur t bj kompromise me t vrtetn pr t prfituar mbrojtje politike.

Por, pavarsisht nga kto, me duken njerzore aludimet q e shohin si nj njeri q do digjej nga vettingu, si t bler me para, si militant partiak, apo si kandidat pr azil n Europ.

Para s gjithash ai sht njeriu q na ndrioi pr ekzistencn e nj krimi t tmershm.

Ai qe nj nga t paktt q thehu kodin e heshtjes s bashkjetess me t keqen. Kjo sht arsyeja se pse breshrit mbi t jan edhe m t mdha.

Pasi ato nuk vijn vetm nga politikant e prekur drejtprdrejt. Ato shprhapen edhe nga ajo pjes e shoqris, q sht msuar me turprimin, q ka humbur fibrn e rezistencs, q i sht nnshtruar ktij prdhunimi n grup, ku askush nuk ka t drejtn t flas dhe t reagoj pr krimet e t paprekshmve.

Xhisielda sht pasqyra ku nj pjes e madhe e ksaj shoqrie e sheh veten t njollosur.

Prandaj nuk sht udi q ajo t urrehet n heshtje, njsoj si denoncuesi i rastit t saj po linohet publikisht.

Lapsi.al