Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 1 prej 1
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,705
  Faleminderit
  35
  92 falenderime n 86 postime

  Memorial n Durrs pr viktimat e anijes austro-hungareze t mbytur m 1918

  Ora News -

  Ora News Lajme
  Published on Sep 24, 2018
  Subscribe n Ora News ktu http://bit.ly/1s5j7UT
  100 vjet m par n mesnatn mes 18 dhe 19 marsit n brigjet e Durrsit do t shnohej nj prej tragjedive t mdha detare gjat Lufts s Par Botrore, e njohur ndryshe si Titaniku Austriak.

  Nj anije avullore e quajtur Linz e vn n dispozicion t marins austro-hungareze u mbyt pran kepit t Rodonit me rreth 1000 persona n bord.

  Vetem 300 prllogaritet se arritn t shptojn.

  2700 viktima t detit t asaj periudhe u prjetsuan kt t hn me nj memorial n qytetin e Durrsit.

  Prkujtoni ata dhe t vdekurit e t gjitha luftrave. Fati i tyre na bn thirrje pr pajtim",-shkruhet n tre gjuh n veprn e vendosur n muret e Kalas.

  Vangjush Dako: "Kto mure flasin dhe jan dshmitare t shum ngjarjeve te ktij qyteti. Dhe jam i sigurt q ky monument do bashkjetoj me kto mure gjat gjith kohs."

  T pranishm n ceremoni ambasadori ambasadori austriak Johan Sattler dhe ai hungarez Lorant Balla, n krah t kryebashkiakut Vangjush Dako than se kjo sht nj prej atyre ngjarjeve q t bn t reflektosh mbi absurdin e lufts.

  Johan Sattler: "Na fton t reflektojm pr jett e rna gjat lufts s par botrore, pran brigjeve t Durrsit, na kujtona absurditetin e lufts sepse n luft nu vret at q dshiron t vrassh por t tjetrt."

  Thuajse 100 vjet me pas me lejen e autoriteteve shqiptare zhytsit austriake kan marre dhe uar ne muze kambann e anijes Linz dhe disa sende t tjera t Titanikut Austriak prehet n ujrat shqiptare, nj atraksion pr zhytsit profesioniste dhe studiuesit e historis.
  Pr m shum lexoni n:
  http://oranews.tv/article/memorial-ne...  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Ndryshuar pr her t fundit nga Akuamarini : 24-09-2018 m 13:33

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •