Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 3 prej 3
 1. #1
  Moderator Maska e Lazo
  Antarsuar
  04-01-2011
  Postime
  1,268
  Faleminderit
  162
  114 falenderime n 101 postime

  Turkish krkon 30 milion dollar, Shqipria ka vetm 200 mij

  Nj deklarat e kompanis Turkish Airlines n Bursn e Stambollit bn t ditur se kompania Air Albania, sipas parashikimeve t Turkish, do t ket kapital prej 30 milion dollarsh. Por kontrata e lidhur aktualisht me MDN Investment dhe Albcontroll parashikon shpenzime operative "deri n 200 mij USD".

  Emri: 39253519_481232012350554_7642853737265889280_n-768x459.jpg

Shikime: 235

Madhsia: 39.5 KB

  Nj avion me logon e Air Albania u ngrit nga Aeroporti i Rinasit me nj ceremoni t nivelit t lart t shtunn me destinacion Stambollin, n nj udhtim t prezantuar nga Kryeministri Edi Rama si prov.

  Udhtimi u shoqrua me fjalime prekse, akuza nga opozita pr munges transparence dhe mashtrim si dhe me shum humor n rrjet nga zgjedhja e qeveris pr ti vn avionve emra poetsh kombtar. Sipas kryeministrit Edi Rama, avioni i par do ta ket emrin Lasgushi, sipas nofks letrare t poetit Llazar Gusho, pr tu pasuar me avion t tjer me emrin e Fan Nolit apo Migjenit.

  Vetm pak dit para ktij udhtimi, n Qendrn Kombtare t Biznesit u regjistrua nj kompani me prgjegjsi t kufizuara Sh.p.K me emrin Air Albania. Sipas dokumenteve t publikuara n QKR, Air Albania do t jet nn pronsin e Turkish Airlines (49%), kompanis nga Vlora MDN Investment (41%) dhe kompanis shtetrore Albcontrol, 10%. Kapitali i paguar i kompanis sht 100 mij lek, (afrsisht 900 dollar), por n marrveshjen e themelimit, palt bien dakord t financojn sipas pjesve takuese shpenzimet operative t saj deri n 200 mij USD.

  Bisedimet pr arritjen e marrveshjes u zhvilluan n mnyr private prgjat muajve t fundit ndrsa qeveria e kryeministrit Rama zgjodhi pa ndonj procedur t njohur nj kompani t saporegjistruar n Vlor me emrin MDN Investment si investitori shqiptar n Air Albania. Arsyet se pse u zgjodh MDN Investment nuk jan br t ditura.

  Kjo e bn Air Albania kompanin m t vogl n bot q synon t kryej fluturime ajrore. Sa pr krahasim, Albanian Airlines, e cila operoi si kompani flamuri mes viteve 1995 dhe 2004, kishte nj kapital t paguar prej 4 miliard leksh ndrsa kompania Albatros Airways, e cila operoi mes viteve 2004 dhe 2006, kishte kapital prej 52 milion leksh.

  Por ndrsa kapitali i vockl dhe fakti q MDN Investment nuk ka asete t njohura si dhe administratori i saj, Sinan Idrizi, nuk ka aktivitete biznesi t konsiderueshme t regjistruara n Shqipri, e bjn perspektivn e Air Albania t dyshimt, Turkish Airlines duket se nuk e ka marr kaq leht shtjen.

  Turkish Airline ka deklaruar m 12 shtator n Bursn e Stambollit se kompania e re do t ket kapital deri n 30 milion dollar. [Link deklarata] Deklarata e Turkish n Bursn e Stambollit sht detyrim ligjor pr nj kompani t listuar n kt burs. Investitort duhet t dijn se far ekspozimesh financiare ka kompania ku ata investojn.

  Ky sht nj angazhim shum her m i lart se sa angazhimi financiar i deritanishm i pals shqiptare dhe nuk sht e qart se nga do t dalin parat e dy aksionerve shqiptar pr t financuar nj kompani me kapital 30 milion dollar.

  Turkish sht nj kompani e madhe me mbi 300 avion dhe me vler tregtare prej 3.9 miliard dollarsh.

  Kompania MDN Investment nuk disponon kapitale t tilla. Sipas dokumenteve t QKR, kapitali i deklaruar themeltar i kompanis sht 100 mij euro.

  Kompania tjetr, Albcontrol, duket se e ka m t leht pr t mbuluar prgjegjsit e 10% t aksioneve t Air Albania. Albcontrol sht kompania publike e themeluar n vitin 1992 pr t ofruar shrbimin e navigimit ajror. Me pak fjal, Albcontrol disponon radart pr monitorimin e fluturimeve tranzit n qiejt e Shqipris, shrbim pr t cilin kompanit ajrore paguajn nj tarif. Megjithse pak e njohur n publikun e gjer, Albcontrol sht nj nga kompanit publike me t ardhura t konsiderueshme dhe me fitime neto n rnie t vazhdueshme gjat viteve t fundit. N vitin 2017, Albcontrol pati t ardhura n masn 3.5 miliard lek dhe fitime neto prej 48 milion leksh. Sipas bilanceve t kompanis, t ardhurat e saj kan njohur vetm rritje prgjat viteve t fundit, ndrsa shpenzimet, veanrisht ato pr paga, jan dyfishuar, duke sjell rnie t fort t fitimeve neto. Kshtu, ndrsa Albcontrol kishte 2.8 miliard lek t ardhura dhe 440 milion lek fitime neto n vitin 2011, fitimet neto ran n 120 milion lek m 2016 dhe vetm 48 milion m 2017. Shpenzimet e Albcontrol pr paga jan dyfishuar nga 754 milion lek m 2010 n 1.4 miliard lek m 2017.

  Pavarsisht ksaj, Albcontrol duket se i ka mundsit financiare t paguaj pjesn takuese prej 10% t t gjith kapitalit t Air Albania. Dyshimi qndron te aftsit paguese t MDN Investment. Edhe vet kontrata e miratuar nga qeveria parashikon se far do t ndodh n rast se MDN nuk plotson detyrimet e veta. Kontrata shkruan se nse MDN nuk prmbush detyrimet e saj sipas ksaj marrveshjeje Kshilli i Ministrave do t zvendsoj MDN me nj ortak t ri t pranuar nga Turkish Airlines.

  Nj kompani jasht kohe

  Kompanit e flamurit kan qen aktor t rndsishm t tregut t fluturimeve ajrore n epokn para politiks s Qiejve t Hapur t zbatuar nga Bashkimi Europian. Shqipria u b pjes e Qiejve t Hapur me marrveshje t nnshkruar n vitin 2006. Para ksaj, Shqipria kishte t drejta flamuri, t cilat ia jepte kompanive t ndryshme. T drejtat e flamurit caktonin q nse, fjala vjen, nj avion italian fluturonte pr n Tiran, nj avion shqiptar duhej t fluturonte pr n Itali. Kjo bnte q kompania e flamurit t kishte akses t garantuar dhe t barabart n treg.

  Ndryshe nga sistemi i mparshm, sistemi i qiejve t hapur lejon kompanit ajrore t fluturojn kudo q dshirojn n zonn e vendeve antare pa kufizime. N kto kushte, Air Albania do t jet kompani flamuri por pa t drejta ekskluzive flamuri dhe pa avantazhe konkurruese n krahasim me operatort e tjer t tregut./reporter.al
  Silence is golden.

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,150
  Faleminderit
  434
  521 falenderime n 439 postime

  Pr: Turkish krkon 30 milion dollar, Shqipria ka vetm 200 mij

  Nje nga shpresat e "tifozave" te Edi Rames per te treguar ndryshimin midis tije dhe Sali Berishes ishte se thonin qe te pakten Rama ne krahasim me Berishen do ishte me perendimor,dhe ishte nje argument qe edhe besohej duke pare Berishen.Por nga ana e anadollizmit Rama ja kaloj edhe Berishes.

  Sa per linjen ajrore hyn ne ate qe quhet ekonomia shqiptare ku do gje o eshte kriminale ose ne rastin me te mire eshte informale,dhe kryesisht kur gjerat mbahen fshehurazi eshte ekonomi kriminale. Pra jane nja dy lek per tu pastruar.

 3. #3
  Moderator Maska e Lazo
  Antarsuar
  04-01-2011
  Postime
  1,268
  Faleminderit
  162
  114 falenderime n 101 postime

  Pr: Turkish krkon 30 milion dollar, Shqipria ka vetm 200 mij

  Jam i mendimit se kjo prurje do konkuroje dhe mund te kete ulje cmimesh nese behet ajo qe flitet...
  Silence is golden.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •