Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-09-2010
  Postime
  772

  Schizma Religjioze midis Kostandinopojs dhe Mosks pasoj e prplasjes Rusi-NATO

  Prartjet nuk kan t sosur, dhe mesa duket po ndodh si n rregullin e rrzimit t Dominove; gradualisht me prishjen e komunizmit dhe m fitoren e demokracis perndimore n Europn qndrore dhe lindore, madje dhe n Rusin ish komuniste, krahas ngritjes s ekstremizmit islamik si pasoj e boshllkut shpirtror dhe zhgnjimit nga idet utopik t komunizmit i cili n realitet ishte e kundrta e `lugs s florinjt me t ciln do t hanin njerzit`, krahas rnies s ekstremizmit islamik por prhapjes pr her t tret t Islamit n Perndim , BE, SHBA, Kanada, Australi, e cila po shoqrohet me degjenrimin kishtar katolik ku mijra priftrinj katolik pedofil vite me rradh mesa duket pa e ditur nxitn prhapjen e LGBT-ve, e cila predikohet nga demokracia perndimore si ` te drjta dhe liri t njeriut` kur n fakt ato jan perversitete seksuale madje nga m t ndyrat, krahas prpjekjeve n emr t demokracis perndimore u nxit shkatrrimi i disa shteteve afro-aziatike si Libia, Tunizia, Siria, Egjypti, Iraku, Afganistani, Jemini, tani po shohim edhe ndarjen e Orhtodoksis e cila n dukje ishte e pathyeshme.
  Kjo po ndodh midis Ukrains dhe Rusis, dy vndeve t nj gjuhe e t nj Religjioni, n emr prsri t demokracis perndimore t LGBT-ve, dhe t degjenerimit moral.
  Ka disa koh q nga takimi m 19 qershor 2016 t t gjith Primatve t Kishave Orthodoxe t botst mbajtur n Katedralen e Shn Mina-it Heraklion, Kret, https://.holycouncil.org, e deri para tre ditsh kur Kisha Orthodoxe Ruse e drejtuar nga Patriarku Kirill lajmroi se I ndrpreu mardhniet me Kishn e Kostandinopojs, q edhe bota Orthodoxe pson schizmn e saj sigurisht pr arsye t presionit politik t shkaktuar nga prplasja Rusi -Ukrain q pas vitit 2014 pas Aneksimit t Krimes nga Federata Ruse.
  Kjo schizm apo prarje e madhe Midis Roms s Tret (n fakt kshtu quhet Moska pas Kryeqndrs katolike n Vatikan dhe Qndrs Orthodoxe n Stamboll, por q nga ana Religjioze mban emrin e Kostandinopojs) dhe Kostandinopojs apo Stambollit t sotm, n fakt i ngjan nj luft midis Goliathit Orthodoks pr qindra milionsh besimtar orthodokse t Rusis me n krye Patriarkun Kirill, dhe t kishave lindore sllave dhe aziatike t Kins, Japonis, n SHBA, etj, apo me Qndrn e vjetr `fantazm` t Kishs qndrore t Kostandinopojs me n krye Bartholomeun i cili nuk ka m shum se 2000 besimtar n Stambollin prej 12 milion banorsh, por q ka influenc n disa kisha orthodokse n Europn qndrore dhe lindore ashtu dhe n Shqipri.
  Ndrprerja e mardhnieve po ta shohsh nga ana politike dhe gjeostrategjike e fuqive t mdha europiane dhe Rusis, sht psaoj n fakt e prplasjes s egr n Ukrain n t ciln grushti i shtetit q largoi Presidentin e zgjedhur Janukovi, prorus, i cili u largua me dhun nga pushteti n shkurt t vitit 2014 nga nj kryengritje e armatosur n Kiev ku u vran rreth 1.000 vet .
  Interesat e BE dhe SHBA pr t prfshir Ukrainn n BE dhe NATO, nuk kan pushuar q nga shprbrja e BRSS, n t ciln Republikat ish sovjetike fituan pavarsin n nj moment lshimi spektakolar t Gorbaovit ndaj Perndimit, i cili prmndi n nj takim me kancelarin Kohl se` kjo loj shahu ishte e humbur pr Rusin, kshtu q duhet filluar nj loj tjetr`.
  Ukraina e fitoi indipendencn n 5 dhjetor t 1991 duke u drejtuar n at koh nga anti-Rusi Kravuk, dhe q athere n Ukrain pati dy rryma t fuqishme; njra pro-europiano perndimore dhe nj proruse.
  Krahas hezitimit t BE dhe SHBA pr t prfshir zyrtarisht Ukrainn si antare t BE dhe t NATO-s, pr shkak t marveshjve t bra nga Gorbachov dhe Reagan n Rekjavik, marveshje t cilat ishin midis `xhentlmensh`, ku BRSS nprmjet Gorbaovit pranonte dshtimin e Komunizmit dhe shprbrjen e BRSS duke ln t lira pa luft t gjitha vndet komuniste t bllokut lindor dhe qndror s bashku me shprbrjen e BRSS dhe t Traktatit t Varshavs, duke lejuar unifikimin e dy Gjermanive, me kusht q SHBA dhe Tregu Europian t mos ndrhynin politikisht n kto vnde dhe as t futeshin n NATO.
  E vrteta qndron se Rusia e mbajti fjaln, kurse Presidentet e mvonshm t SHBA, dhe BE q u formua m von nuk e mbajtn fjaln, dhe filluan prsri ndrhyrjet n jett politike t vndeve t ish-Bllokut sovjetik. Me kalimin e viteve, SHBA dhe BE, mbajtn nn presion dhe ndikuan q Rusia t qndronte e dobt ekonomikisht dhe ushtarakisht dhe - nn emrin e Demokracis, t drejtave t njeriut, duke ushtruar presion mbi Ukrainn, e cila n fakt mbetet nj nga vndet m t fuqishme t bllokut ish sovjetik qoft me popullsi e qoft me mbushjet brthamore q pati nn zotrim menjher pas shprbrjes. Prplasja arriti kulmin n dhjetor 2014 kur Janukovii u largua nga Predienti pas grushtit t shtetit
  . Zgjedhjet e mvonshme vendosn President Poroshenkon, nj antirus i trbuar. Ukraina duke patur n prbrjen e saj rreth gjysmn si rusisht fols por vetm 30% me origjin ruse, Kievi duke qn vatra e Orthodoksi s Rusis dhe Ukrains, duke patur n pjesn perndimore popullata katolike shumica drrmuese e t cilave jan polak n varsi t Vatikant, Ukraina u b vatra edhe e nj lufte t re; asaj fetare. Kisha Orthodokse Ukrainase n varsi t Rusis, krkoi ndarjen tek Patriarku i Kostandinopojs Bartholomeu, me qllim q t bhej nj Kish Orthodokse e pavaruar (Autoqefale) nga Moska, por duke shprehur gadishmrin t bhet edhe Kish Unite, - pra e varur nga Vatikani. Ka plot Kisha t tilla Unite n Europ dhe n bot, prfshi dhe kishn arbreshe e cila sht e ritit lindor por e varur nga Vatikani.
  Prfaqsuesi i ksaj Kishe Orthodoske Ukrainase me emrin Filaret, nuk e njohu varsin nga Moska dhe kritikoi Presidentin Putin n 2014 duke e quajtur at `t poseduar nga Satanai`.
  Duke e kuptuar se krahas rivalitetit ushtarako-ekonomik dhe politik midis Perndimit dhe Rusis, n mnyr paralele rivaliteti midis Vatikanit dhe Roms s Tret (Mosks), ka shprthyar po aq ashprsisht duke tentuar prarjen n mnyr identike sipas parulls romake `divider et impera`. Kremlini e ka ndjekur me kujdes prprlasjen midis Kishave orthodokse Ruse dhe Ukrainase dhe zyrtarisht ka komunikuar se megjithse Shteti sht laik dhe nuk n przihet shtjet kishtare , ai (Kremlini) sht kundr do ndarjeje t Orthodoxis.
  `Natyrisht pr Moskn dhe krejt botn Orthodoxe botrore, i vetmi skenar i preferuar sht ruajtja e Unitetit t Bots Orthodokse`, deklaroi nj prfaqsues i Kremlinit para disa ditsh)
  (https://.telegraph.co.uk/nes/201...iarch-bitter/#).
  Historikisht dihet q Kisha Ruse Orthodokse u themelua nga Apostulli Andrea i cili erdhi nga Skithia dhe kolonit greke t brigjeve veriore t Detit t zi, dhe Peshkopi i Par u dergua nga Kostandinopoja n Novgorod rreth vitit 866-867, por Princi i par orthodox rus ishte Princesha Olga e cila ishte zotruese Kievan Rus n vitin 945-957n t cilin u vendos Mitrooplia e par ruse.
  Kjo Kish u njoh si e pavaruar (Autoqefale Orthodokse) de facto nga Kostandinopoja, vetm n vitin 1448 dhe formalisht me Tomos n vitin 1589.
  Pa shum prplasjesh , sidomos pas pushtimit mongol ku kisha u vendos n Sarai- kryeqytet i `Golden Horse` mongol, pas prplasjeve dhe luftrave me Kishn Katolike, Kisha Orhtodokse ruse filloi ekspansionin e saj n kohn e Katerins s madhe.
  N 1914 Kisha ruse kishte 55173 kisha dhe 550 manastire. Pas revolucionit te Tetorit e deri n 1989 mbeten pa u shkatrruar vetem 6893 kisha dhe 18 manastire. Kisha Orthodokse Ruse po e rimerr fuqin e saj duke u shtrir edhe n Kin Japoni, SHBA, madje edhe sipas nj marveshjeje t vitit 2007 duke bashkpunuar me Kishat orhtodokse ruse jasht Rusis (https://en.ikipedia.org/iki/Histor...rthodox_Church).
  sht pr tu marr n konsiderat toleranca religjioze dhe bashkejetesa fetare midis myslimanve dhe orthodoksve si n Shqipri ashtu dhe n Rusi, madje n t gjitha vndet e Europs lindore dhe Qndrore, n t ciln kto dy komunitete t fuqishme fetare kan bashkjetuar gjat s bashku por q kan vuajtur njlloj n komunizmn.
  Mesa duket, popujt dhe komunitetet e kan gjetur gjuhn e prbashkt n mjerim pra, jo do gj e keqe - sht e keqe; ka dhe ajo pasoja pozitive si n rastin e bashkjetess fetare, gj q e cila vrteton thnien e famshme `ishim mir kur ishim keq`.
  Prarjet religjioze si kjo q ndodh midis Rusis dhe Ukrains nuk i sjellin asgj t mir popujve t ktyre dy vndeve prve se fatkeqsi dhe luftra.
  Le t shpresojm n t kundrtn- t shpresojm pr Paqen.

  priftipirro2017@gmail.com

 2. #2

  Pr: Schizma Religjioze midis Kostandinopojs dhe Mosks pasoj e prplasjes Rusi-NATO

  Dmth.... q patriarkati turk, sht n shrbim t shba-ve!
  duke u bazuar n titullin e tems.
  Po t jet kshtu, at'her un jam dakort me ty.

  Prshndetje
  Msoi t tjert me jetn tnde dhe jo me fjalt e tua

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  20-05-2008
  Vendndodhja
  Oslo, Norway
  Postime
  758

  Pr: Schizma Religjioze midis Kostandinopojs dhe Mosks pasoj e prplasjes Rusi-NATO

  Skizma e kishes ordokse Ruse nga Kostandinopoja daton shume ma heret se 2016,,,,,dhe ndikon pak ose aspak tek maredheniet midis Rusise dhe NATOS

  ,,,,,,,,,,problemi eshte vetem tek regjimi i Putinit i cili nuk po i kundervihet perendimit por RENDIT TE RI BOTEROR,,(ashtu sikurse Hitleri)

  Propaganda e regjimit te Putinit ashte e mbushur me antisemitizem,antizionizem,,mashtrim financiar, padrejtesi etnike,moral,vlera,etj,etj,,,,,,nje kopje e Hitlerit

 4. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-09-2014
  Postime
  978

  Pr: Schizma Religjioze midis Kostandinopojs dhe Mosks pasoj e prplasjes Rusi-NATO

  Keto dy 'kisha' kane shume pak dallim nga njera tjetra. Njera e do zotin te vdekur apo nen vullnetin e saj dhe vjen me nje fe te vetshpikur kurse tjetra na e do te persosur. Vetem po te kete rusi te persosur mund te kete zot te persosur. Zotat bio njihen per difekte ne traktin tretes per jashtqitje me ere te keqe dhe jane pak tarrallak.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •