Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 3 prej 3
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-09-2010
  Postime
  743
  Faleminderit
  1
  53 falenderime n 39 postime

  Schizma Religjioze midis Kostandinopojs dhe Mosks pasoj e prplasjes Rusi-NATO

  Prartjet nuk kan t sosur, dhe mesa duket po ndodh si n rregullin e rrzimit t Dominove; gradualisht me prishjen e komunizmit dhe m fitoren e demokracis perndimore n Europn qndrore dhe lindore, madje dhe n Rusin ish komuniste, krahas ngritjes s ekstremizmit islamik si pasoj e boshllkut shpirtror dhe zhgnjimit nga idet utopik t komunizmit i cili n realitet ishte e kundrta e `lugs s florinjt me t ciln do t hanin njerzit`, krahas rnies s ekstremizmit islamik por prhapjes pr her t tret t Islamit n Perndim , BE, SHBA, Kanada, Australi, e cila po shoqrohet me degjenrimin kishtar katolik ku mijra priftrinj katolik pedofil vite me rradh mesa duket pa e ditur nxitn prhapjen e LGBT-ve, e cila predikohet nga demokracia perndimore si ` te drjta dhe liri t njeriut` kur n fakt ato jan perversitete seksuale madje nga m t ndyrat, krahas prpjekjeve n emr t demokracis perndimore u nxit shkatrrimi i disa shteteve afro-aziatike si Libia, Tunizia, Siria, Egjypti, Iraku, Afganistani, Jemini, tani po shohim edhe ndarjen e Orhtodoksis e cila n dukje ishte e pathyeshme.
  Kjo po ndodh midis Ukrains dhe Rusis, dy vndeve t nj gjuhe e t nj Religjioni, n emr prsri t demokracis perndimore t LGBT-ve, dhe t degjenerimit moral.
  Ka disa koh q nga takimi m 19 qershor 2016 t t gjith Primatve t Kishave Orthodoxe t botst mbajtur n Katedralen e Shn Mina-it Heraklion, Kret, https://.holycouncil.org, e deri para tre ditsh kur Kisha Orthodoxe Ruse e drejtuar nga Patriarku Kirill lajmroi se I ndrpreu mardhniet me Kishn e Kostandinopojs, q edhe bota Orthodoxe pson schizmn e saj sigurisht pr arsye t presionit politik t shkaktuar nga prplasja Rusi -Ukrain q pas vitit 2014 pas Aneksimit t Krimes nga Federata Ruse.
  Kjo schizm apo prarje e madhe Midis Roms s Tret (n fakt kshtu quhet Moska pas Kryeqndrs katolike n Vatikan dhe Qndrs Orthodoxe n Stamboll, por q nga ana Religjioze mban emrin e Kostandinopojs) dhe Kostandinopojs apo Stambollit t sotm, n fakt i ngjan nj luft midis Goliathit Orthodoks pr qindra milionsh besimtar orthodokse t Rusis me n krye Patriarkun Kirill, dhe t kishave lindore sllave dhe aziatike t Kins, Japonis, n SHBA, etj, apo me Qndrn e vjetr `fantazm` t Kishs qndrore t Kostandinopojs me n krye Bartholomeun i cili nuk ka m shum se 2000 besimtar n Stambollin prej 12 milion banorsh, por q ka influenc n disa kisha orthodokse n Europn qndrore dhe lindore ashtu dhe n Shqipri.
  Ndrprerja e mardhnieve po ta shohsh nga ana politike dhe gjeostrategjike e fuqive t mdha europiane dhe Rusis, sht psaoj n fakt e prplasjes s egr n Ukrain n t ciln grushti i shtetit q largoi Presidentin e zgjedhur Janukovi, prorus, i cili u largua me dhun nga pushteti n shkurt t vitit 2014 nga nj kryengritje e armatosur n Kiev ku u vran rreth 1.000 vet .
  Interesat e BE dhe SHBA pr t prfshir Ukrainn n BE dhe NATO, nuk kan pushuar q nga shprbrja e BRSS, n t ciln Republikat ish sovjetike fituan pavarsin n nj moment lshimi spektakolar t Gorbaovit ndaj Perndimit, i cili prmndi n nj takim me kancelarin Kohl se` kjo loj shahu ishte e humbur pr Rusin, kshtu q duhet filluar nj loj tjetr`.
  Ukraina e fitoi indipendencn n 5 dhjetor t 1991 duke u drejtuar n at koh nga anti-Rusi Kravuk, dhe q athere n Ukrain pati dy rryma t fuqishme; njra pro-europiano perndimore dhe nj proruse.
  Krahas hezitimit t BE dhe SHBA pr t prfshir zyrtarisht Ukrainn si antare t BE dhe t NATO-s, pr shkak t marveshjve t bra nga Gorbachov dhe Reagan n Rekjavik, marveshje t cilat ishin midis `xhentlmensh`, ku BRSS nprmjet Gorbaovit pranonte dshtimin e Komunizmit dhe shprbrjen e BRSS duke ln t lira pa luft t gjitha vndet komuniste t bllokut lindor dhe qndror s bashku me shprbrjen e BRSS dhe t Traktatit t Varshavs, duke lejuar unifikimin e dy Gjermanive, me kusht q SHBA dhe Tregu Europian t mos ndrhynin politikisht n kto vnde dhe as t futeshin n NATO.
  E vrteta qndron se Rusia e mbajti fjaln, kurse Presidentet e mvonshm t SHBA, dhe BE q u formua m von nuk e mbajtn fjaln, dhe filluan prsri ndrhyrjet n jett politike t vndeve t ish-Bllokut sovjetik. Me kalimin e viteve, SHBA dhe BE, mbajtn nn presion dhe ndikuan q Rusia t qndronte e dobt ekonomikisht dhe ushtarakisht dhe - nn emrin e Demokracis, t drejtave t njeriut, duke ushtruar presion mbi Ukrainn, e cila n fakt mbetet nj nga vndet m t fuqishme t bllokut ish sovjetik qoft me popullsi e qoft me mbushjet brthamore q pati nn zotrim menjher pas shprbrjes. Prplasja arriti kulmin n dhjetor 2014 kur Janukovii u largua nga Predienti pas grushtit t shtetit
  . Zgjedhjet e mvonshme vendosn President Poroshenkon, nj antirus i trbuar. Ukraina duke patur n prbrjen e saj rreth gjysmn si rusisht fols por vetm 30% me origjin ruse, Kievi duke qn vatra e Orthodoksi s Rusis dhe Ukrains, duke patur n pjesn perndimore popullata katolike shumica drrmuese e t cilave jan polak n varsi t Vatikant, Ukraina u b vatra edhe e nj lufte t re; asaj fetare. Kisha Orthodokse Ukrainase n varsi t Rusis, krkoi ndarjen tek Patriarku i Kostandinopojs Bartholomeu, me qllim q t bhej nj Kish Orthodokse e pavaruar (Autoqefale) nga Moska, por duke shprehur gadishmrin t bhet edhe Kish Unite, - pra e varur nga Vatikani. Ka plot Kisha t tilla Unite n Europ dhe n bot, prfshi dhe kishn arbreshe e cila sht e ritit lindor por e varur nga Vatikani.
  Prfaqsuesi i ksaj Kishe Orthodoske Ukrainase me emrin Filaret, nuk e njohu varsin nga Moska dhe kritikoi Presidentin Putin n 2014 duke e quajtur at `t poseduar nga Satanai`.
  Duke e kuptuar se krahas rivalitetit ushtarako-ekonomik dhe politik midis Perndimit dhe Rusis, n mnyr paralele rivaliteti midis Vatikanit dhe Roms s Tret (Mosks), ka shprthyar po aq ashprsisht duke tentuar prarjen n mnyr identike sipas parulls romake `divider et impera`. Kremlini e ka ndjekur me kujdes prprlasjen midis Kishave orthodokse Ruse dhe Ukrainase dhe zyrtarisht ka komunikuar se megjithse Shteti sht laik dhe nuk n przihet shtjet kishtare , ai (Kremlini) sht kundr do ndarjeje t Orthodoxis.
  `Natyrisht pr Moskn dhe krejt botn Orthodoxe botrore, i vetmi skenar i preferuar sht ruajtja e Unitetit t Bots Orthodokse`, deklaroi nj prfaqsues i Kremlinit para disa ditsh)
  (https://.telegraph.co.uk/nes/201...iarch-bitter/#).
  Historikisht dihet q Kisha Ruse Orthodokse u themelua nga Apostulli Andrea i cili erdhi nga Skithia dhe kolonit greke t brigjeve veriore t Detit t zi, dhe Peshkopi i Par u dergua nga Kostandinopoja n Novgorod rreth vitit 866-867, por Princi i par orthodox rus ishte Princesha Olga e cila ishte zotruese Kievan Rus n vitin 945-957n t cilin u vendos Mitrooplia e par ruse.
  Kjo Kish u njoh si e pavaruar (Autoqefale Orthodokse) de facto nga Kostandinopoja, vetm n vitin 1448 dhe formalisht me Tomos n vitin 1589.
  Pa shum prplasjesh , sidomos pas pushtimit mongol ku kisha u vendos n Sarai- kryeqytet i `Golden Horse` mongol, pas prplasjeve dhe luftrave me Kishn Katolike, Kisha Orhtodokse ruse filloi ekspansionin e saj n kohn e Katerins s madhe.
  N 1914 Kisha ruse kishte 55173 kisha dhe 550 manastire. Pas revolucionit te Tetorit e deri n 1989 mbeten pa u shkatrruar vetem 6893 kisha dhe 18 manastire. Kisha Orthodokse Ruse po e rimerr fuqin e saj duke u shtrir edhe n Kin Japoni, SHBA, madje edhe sipas nj marveshjeje t vitit 2007 duke bashkpunuar me Kishat orhtodokse ruse jasht Rusis (https://en.ikipedia.org/iki/Histor...rthodox_Church).
  sht pr tu marr n konsiderat toleranca religjioze dhe bashkejetesa fetare midis myslimanve dhe orthodoksve si n Shqipri ashtu dhe n Rusi, madje n t gjitha vndet e Europs lindore dhe Qndrore, n t ciln kto dy komunitete t fuqishme fetare kan bashkjetuar gjat s bashku por q kan vuajtur njlloj n komunizmn.
  Mesa duket, popujt dhe komunitetet e kan gjetur gjuhn e prbashkt n mjerim pra, jo do gj e keqe - sht e keqe; ka dhe ajo pasoja pozitive si n rastin e bashkjetess fetare, gj q e cila vrteton thnien e famshme `ishim mir kur ishim keq`.
  Prarjet religjioze si kjo q ndodh midis Rusis dhe Ukrains nuk i sjellin asgj t mir popujve t ktyre dy vndeve prve se fatkeqsi dhe luftra.
  Le t shpresojm n t kundrtn- t shpresojm pr Paqen.

  priftipirro2017@gmail.com

 2. #2
  Moderator Maska e arbereshi_niko
  Antarsuar
  16-10-2006
  Postime
  3,169
  Faleminderit
  54
  148 falenderime n 128 postime

  Pr: Schizma Religjioze midis Kostandinopojs dhe Mosks pasoj e prplasjes Rusi-NATO

  Dmth.... q patriarkati turk, sht n shrbim t shba-ve!
  duke u bazuar n titullin e tems.
  Po t jet kshtu, at'her un jam dakort me ty.

  Prshndetje
  Msoi t tjert me jetn tnde dhe jo me fjalt e tua

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  20-05-2008
  Vendndodhja
  Oslo, Norway
  Postime
  745
  Faleminderit
  4
  8 falenderime n 8 postime

  Pr: Schizma Religjioze midis Kostandinopojs dhe Mosks pasoj e prplasjes Rusi-NATO

  Skizma e kishes ordokse Ruse nga Kostandinopoja daton shume ma heret se 2016,,,,,dhe ndikon pak ose aspak tek maredheniet midis Rusise dhe NATOS

  ,,,,,,,,,,problemi eshte vetem tek regjimi i Putinit i cili nuk po i kundervihet perendimit por RENDIT TE RI BOTEROR,,(ashtu sikurse Hitleri)

  Propaganda e regjimit te Putinit ashte e mbushur me antisemitizem,antizionizem,,mashtrim financiar, padrejtesi etnike,moral,vlera,etj,etj,,,,,,nje kopje e Hitlerit
  Kina demokratike dhe Rusia komuniste diktatoriale G,Soros

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •