Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,810

  Festa e lakrorit n Kor  Lakrori n sa sht gatimi tradicional me t cilin korart presin mysafirt n shtpit e tyre.
  Ky gatim i trashguar brez pas brezi ka shijen unike vetm nga duart e amvisave korare dhe i shijuar n qytetin e serenatave.

  Pr do vit n Kor organizohet Festa e Lakrorit, ku amvisat sjellin t gatuar lakror t shijeve t ndryshme.
  Kt vit kjo fest e veant pr korart u organizua n fshatin Boboshtic.
  Teksa shohim kto amvisa kur gatuajn, ai duket mse i thjesht dy pet t pjekura n sa.
  Kjo t bn t mendosh se do kush mund ta bj nj proces t till, por pa udhzimet e amvisave korare, m mir mos guxoni, shija e tij s’do t jet e njjt.
  Pr turistt e huaj, shija e tij sht e paprsritshme, ndrsa vendasit nuk mund ta humbasin kt fest.

  Kreu i bashkis Sotiraq Filo shprehet se festa sht ndr m t veantat n qytetin e Kors duke ndryshuar atmosfern e pushuesve q vijn gjat sezonit veror.

  “E veanta e ktij viti sht q kt fest nuk po e organizojm n qytetin e Kors po n fshatin e Boboshtics, dshiroj t shpreh edhe njher angazhimin e bashkis s Kors pr t vazhduar organizimin jo vetm t ksaj feste po dhe t festave t tjera t cilat synojn promovimin e vlerave t zons s Kors”, - u shpreh kryebashkiaku Filo.

  N harmoni me shijen e ktij gatimit shkon edhe muzika korare pa t ciln festa do t humbiste identitetin e saj.

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,810

  Pr: Festa e lakrorit n Kor

  Festa e Lakrorit, nga Kora, pr her t par zhvendoset n Boboshtic


Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •