Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 1
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e Akuamarini
    Anëtarësuar
    19-02-2015
    Postime
    2,565

    DjATHI ME I VJETER NE BOTË U GJETE NE BALLKAN 7.200 vjet më parë

    DjATHI ME I VJETER NE BOTË U GJETE NE BALLKAN 7.200 vjet më parë

    Duke analizuar mbetjet e yndyrës nga zhavorri nga bregdeti dalmat u zbulua dëshmi e produktit të qumështit të fermentuar -djathë të butë dhe kos rreth 7,200 vjet e vjetër.
    -Kjo ka çuar në një sfond të formimit të djathit për mbrapa 4,000 vjet tha Sara Meklur, një profesor i antropologjisë.
    Prania e qumështit në qeramike në këtë zonë u regjistrua 7,700 vjet më parë, 500 vjet para shfaqjes së produkteve fermentuese.
    Analiza e ADN-së e popullsive në këtë rajon zbuloi se të rriturit ishin të padurueshëm ndaj laktozës (bulmetit, por që fëmijët mund të kenë konsumuar qumësht deri në moshën dhjetë vjete pa ndonjë problem.
    -Ne së pari kemi qumësht, i cili ndoshta është i nxehtë për fëmijët sepse është një burim i mirë hidratimi", tha Meklur.
    Megjithatë, 500 vjet më vonë,
    studiuesit zbuluan një ndryshim nga qumështi i pastër në produktet e fermentuara,
    - Prodhimi i djathit ishte mjaft i rëndësishëm për njerëzit që të bënin një lloj të ri të enve.
    Ne kemi një ndryshim kulturor këtu - tha Meklur.
    Studiuesit zbuluan me ndihmën e izotopeve të karbonit mbetjet yndyrore në ene e gjetur në dy vende në Dalmaci - Pokrovnik dhe Danilo Bitinja,dhe të përcaktojnë vjetersin e tyre.
    (M.IM.,Phys.org)
    The archaeological site of Pokrovnik during excavation with the modern village, Dalmatia, Croatia. Credit: Andrew M.T. Moore

    Read more at: https://phys.org/news/2018-09-earlie...ealed.html#jCp


    https://srpskainfo.com/najstariji-u-...-7-200-godina/
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura    
    Ndryshuar për herë të fundit nga Akuamarini : 06-09-2018 më 16:05

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •